První třída, problémy se čtením, psaním. Poradíte, prosím?

kecalka2
8. únor 2023

Ahoj maminky, snad mi některá poradíte. Syn je v první třídě. Už od začátku bojujeme se čtením a psaním. Naše učitelka dost naučí, ale je dost přísná na můj vkus. V písance například dvakrát přetáhne řádek a dostane dvojku. Již dostává trojky a ty dostával už v listopadu. Klukovi se snažím vysvětlit, že se vše naučí, nechci, aby byl z toho nešťastný, že má špatné známky. V matematice vyniká, baví ho, zajímá se o ní a sám si počítá i příklady formou hry. Takže tu naštěstí řešit nemusím a snažím se vyzdvihnout alespoň to. Do školy se netěší, chodí tam z donucení. Již jsme dávali odklad kvůli zralosti a nastupoval v sedmi letech. Zvládne přečíst jednoduchá slova, jako je pes, máma, táta atd. To si to stejně rozkouskuje a čte to MÁ-MA. Těžší slova zkrátka nedá a hláskuje je a pak nezvládne složit. Dnes mi psala i učitelka, ať se na něj více zaměřím a čtu alespoň 10 minut denně. Dost mi i marodil, takže je to určitě i tím. Jsem z toho zoufalá a hrozně s tím bojujeme. Na vysvědčení měl 2 z českého jazyka. Když se učíme, jde vidět, jak ho to nebaví, kromě matematiky. Pokud mi poradíte fígle, budu moc ráda. Když mě i uklidníte, budu také moc ráda

zuzkasim
8. únor 2023

Má zralou sluchovou analýzu a syntézu? To znamená, jestli ti rozloží slovo na hlásky a když ty mu naopak řekneš A-U-T-O-B-U-S, jestli ti on řekne vcelku "autobus"? Pokud ne, tak se se čtením nepohnete a je potřeba to natrénovat, několikrát denně formou hry, já tomu říkám "na robota". Na to psaní je fajn, si to aspoň občas zkusit nanečisto a pak společně hledat slova, která se mu povedla napsat nejlépe a ta si označit barevně nebo hvězdičkou. Aby viděl to hezké, to, co se mu povedlo. "Špatné známky", to je pojem, který musel někde slyšet. Takže u vás doma se bude chválit v češtině za dvojku, trojka znamená, že by se mohl víc snažit. O jedničky není potřeba usilovat. Je to o tom, jak vy to doma nastavíte. Dívat se na jeho vlastní pokrok, není potřeba srovnávat s ostatními. Jestli si při čtení spíš nepamatuje písmenka a dlouho je luští, tak je pak jasné, že než je vyluští, zapomene to před tím a celé slovo si v podstatě nesloží. Pak by to chtělo zautomatizovat slabik, používá se na to materiál "postřehovací slabiky". Ale nejdřív je potřeba zjistit příčinu toho, proč mu to nejde. Taky může mít špatné oční pohyby... těch možností je fakt víc, zatím se zaměř třeba na ty dvě, které jsem sem popsala a bývají nejčastější.

sorboni30
8. únor 2023

@kecalka2 v první třídě se děti učí číst, takže slabikují.. od toho je to první třída kde se vše teprve učí a je to takové "hraci". Učitelka bude asi dost náročná, protože u nás děti v první třídě prostě žádné neumí ještě perfektně číst.. Moji kluci chodí do druhé. Měli problémy s řečí, chodili na logopedii a taky slabikovali. Prostě jsem s nimi sedávala a nechala si číst.. koupila jsem klukům knížky které je bavili. Komiksy a sami si zkoušeli číst, nahlas. Opravdu je důležité číst s malým každý den alespoň 15minut a je to poznat. Chce to čas.. ale v první třídě řešit to co řeší učitelka.. je fakt přes čáru.
Každopádně pokud mu to nepůjde a bude mít problémy i s psaním, pak je dobré řešit.. může mít dyslexii nebo problémy právě v tomto směru.
Jinak mu dávej takové kartičky s písmeny abecedy ať skládá slova. To taky pomáhá..
Má brýle, vidí dobře? Byli jste na vyšetření očiček?
V druhé třídě ve třídě kluků už mají děti i čtverky z češtiny.. je to dost drsné.

kecalka2
autor
8. únor 2023

Děkuji holky. Byli jsme na vyšetření sluchu. U očního před rokem. Brýle nepotřebuje. Logopedie špatně vyslovuje Ř. Jinak mluví dobře, chodili jsme hodně na logopedii k soukromé, kde jsme vše vypilovali. Na robota jsme hráli také, hodně jsme se zapotili na začátku první třídy, kdy mu to nešlo. Teď mu to jde dobře. Pravda, asi dvě písmenka si plete. Teď jsem mu vyrobila to okénko a u jednoduchého slova mu to jde daleko lépe. U delšího slova je to problém. Přijde mi, jak čte pomalu, tak si to pak nepamatuje a nedá dohromady celé slovo. Básničku se přitom vždy naučí během dvou dnů. Budeme více trénovat a zapojím i více vašich tipů. Jsem z toho strašně špatná. Oba s manželem hodně pracujeme, jsem ráda, že mám jen jedno dítě. Bude to neustálá dřina

mandala
8. únor 2023

Já teda nejsem učitelka, ale přijde mě, že ta vaše je docela náročná a zbytečně to hrotí. U syna v první třídě se snad trojky ani nedávaly, když se práce nepovedla, tak se prostě neoznámkovalo. . Jinak můj syn je taky takový pomalejší, taky mu nešlo všechno hned, ale časem se naučil, každý není tak bystrý a šikovný. Určitě se s tím netrap, přece není jediný, trochu se mu víc věnovat a ono to naskočí. Takových děti je... 😊

sorboni30
8. únor 2023

@mandala u nás i v první třídě děti dostaly trojku.. za nás byly jen obrázky v první třídě.. jako nějaká rychlá náročná doba a misto motivace aby se děti rády učily a těšily..tak jim napálí hnusné známky. Vždycky se říkávalo, že dítě které má špatné známky je vizitka učitele, protože nedokáže vysvětlit dobře učivo a měl by se zaměřit na slabé na žáky a více se jim věnovati. Dneska je to tak, že učitelé zaukoluji rodiče aby se doma učili s dětmi a učitele jedou dál s chytřejšími dětmi a na slabší kašlou a rvou jim špatné známky. Prostě celé špatně..Doma se má jen "opakovat" učivo.. ne že rodiče budou učit místo učitelů.. 🤔🙏 No ale to je právě ta doba .

mdch91
8. únor 2023

Vim, ze ti moc neporadim, ale... Je tohle jen vas problem? Protoze promin, ale ucitelka, ktera kdyz uz potrebuje detem davat cislicka, je musi takhle demotivovat hned v prvnim pololeti prvni tridy... Mozna to vadi vice rodicum a slo by promluvit s ni nebo s vedenim. Nase deti znamky ve skole nemaji, ale i skoly, ktere tu pak normalne znamkuji treba neznamkuji cele prvni pololeti prvni tridy. A pak jen velmi mirne. Synovi se vubec nedivim.
Nasi jsou taky prvnaci, taky zatim slabikuji. Snazime se denne cist, ale vic pro to delat nejde. Proste se to postupne nauci (pokud mu to soudruzka svym pristupem akorat nezhnusi jeste vic...)

kecalka2
autor
8. únor 2023

@sorboni30 No mě to také tak přijde a možná je to i škola od školy a od učitele. Mám v okolí z jiných škol prvňáčky a ty zvládají chodit i na kroužky. Na vysvědčení dostali všichni samé jedničky, přestože čtou stejně jako syn. Úkol 1x týdně a kamarádky učitelka například řekla, že učitelé jsou od toho, aby učili a rodiče, aby vychovávali. Že se nemají stresovat učením. S manželem hodně pracujeme, máme jen jedno dítě. Kroužek má díky škole 1x týdně a i tak to dá zabrat. Tím nepomlouvám naší učitelky práci. Naopak, velmi si jí vážím a obdivuji. Mrzí mě hlavně to, že mi přijde, že si hodně zakládá na určitý výkon, aby byly všichni chytrý. Přitom je dnes a bude nedostatek řemeslníků

sorboni30
8. únor 2023

@kecalka2 přesně jak píše výše mdch91 zjistila bych zda má učitelka problém jen s tvým synem.. protože se taky může stát, že si na něj zasedla a ač to nerada říkám, potahlo by se to s ním i další léta kdy tato učitelka vede děti od první třídy do čtvrté? U nás jsou takto děti vedený jednou učitelkou.. nevím jak u vás. Pokud mají problém i jiné děti a rodiče řeší stejnou situaci, tak učitelka je prostě přísná na všechny stejně, ale pokud je to jen u vás... A víš, že jiné děti čtou jako syn.. řešila bych to osobně s učitelkou, pak ředitelkou.. Učitele jsou důležiti v prvních letech školních u dětí, protože děti si dělají návyky na učení, školu atd..a pokud je tam taková učitelka zasedla na žačka, ten může být "dokonalý" a stejně na něm chybu najde..

mdch91
8. únor 2023

@sorboni30 no, i kdyby nebyla zasedla, ale proc ma potrebu jim ten zacatek takhle kazit, i kdyby ty trojky davala jak na bezicim pase vsem

sorboni30
8. únor 2023

@mdch91 protože to moc "žere"? By mě zajímalo jak stará učitelka je..

sebestka
9. únor 2023

@kecalka2 Už tady zaznělo vše, já akorát dodám, že nám paní učitelka (strašně hodná a přátelská) kladla v 1. třídě neustále na srdce, že ty děti musí a opravdu musí každý den doma nahlas číst, fakt nahlas. A maximálně 10 minut a ani o sekundu dýl. I těch 10 minut je na ně prý opravdu moc.

petulaapetula
12. únor 2023

Já mam jednu dceru ve 3. A druhou ted v 1. A opravdu základ je, co nám kladly na srdce obě dvě učitelka u prvnacku, opravdu každý den číst. Pokud to úplně nejde tak o to víc. Samozřejmě nikdo po něm v pololetí první třídy nechce aby četl jako dospělý, ale nějaký posun by tam mel byt. Nam říkala učitelka na začátku druhé tridy, ze opravdu to chce, aby už děti četli plynuleji. Ono se ty problémy se čtením potom odrážejí bohužel i v ostatních předmětech. Já věřím, ze pokud budete každý den trénovat úspěch se dostaví, neboj 😊

tereza0111
12. únor 2023

Nepises zasadni vec - ctete doma kazdy den tech 10 minut? Opravdu kazdy den, u dcery to bylo hrozne znat, kdyz jsme jeden den vynechali. Velmi pomohlo opravdu hodne procvicovat ty slabiky, aby si proste zautomatizovala, ze kdykoli vidi MA, rekne MA uz uplne bez premysleni. Zalezi take, jakou metodou se u vas ve skole uci cteni. U nas treba kladli hodne na srdce nerikat jednotliva pismenka, ale opravdu udrzet tu slabiku. Tj. kdyz dite premysli nad druhou, tak stale jeste vyslovuje tu prvni, aby to plynule preslo (Tj. maaaaaaaaama).
Tim, ze ho to nebavi se obecne netrap. Nikoho nebavi delat veci, co mu nejdou. Az se rozecte, tak ho to bavit bude
Ale s ucitelkou bych si asi promluvila. Neprijede mi normalni prvnackovi v listopadu davat trojky :(

pestas
12. únor 2023

Me jeste napada k tomu cteni. Existuji momentalne 3 postupy, jak deti ucit cist a kazdemu diteti vyhovuje neco jineho. Nejcastejsi je asi klasicke slabikovani, cim dal vice je rozsirena i geneticka metoda, kdy dite precte nejdrive jednotlive hlasky a spoji ve slovo a pak nejmene znama metoda sfumato, coz je takove "zpivani" pismenek ve slove. Blbe se to popisuje ale cte jakoby take po pismenkach ale ne a-u-t-o, ale drzi pismeno zvukove dokud neprecte dalsi, takze je to takove aaaauuuutttttoooo, fakt to nejde moc popsat ale zkus pohledat po netu, protoze mi prijde, ze tvuj syn je lresne typ ditete, kteremu by sfumato mohlo hodne pomoct. U nas treba ve tride pani ucitelka pouzivala nebo spis nabidla detem vsechy metody, takze kazde dite cetlo jinym zpusoben podle toho, co mu vyhovivalo

lcn162
12. únor 2023

Doporučuji knížku z edice "první čtení, to nic není", máme doma konkrétně Pohádkový svět. První příběhy jsou pouze z jednoslabičných slov, další z dvojslabičných... A taky motivovat ho ke čtení v běžném životě. Dcera četla každý den jméno z kalendáře, kdo má svátek. Četla názvy výrobků z letáků a psala seznam. Na procházce názvy ulic, obchodů, značek aut. U dr nápis na dveřích. Aby pochopil, že se to nejen učí, ale že to fakt využije. A když bude číst 1 slovo, co chvíli (třeba ty značky aut), krásně si zafixuje písmenka a naučí se spojovat.

veronicka89
12. únor 2023

me to co umi prijde v pohodě..to ze ma dvojku prece neni spatne ... synovi pomaha cist texty podle barev slabik ;)
casto cist i pismenka i slabiky i texty
..

ladyhacek
13. únor 2023

Syn je taky v první třídě a měl odklad. Učitelka jim teda dává jen 1 nebo nic, ale druhé pololetí už bude přísnější. Věřím, že na učiteli hodně záleží.
Určitě číst, syn má opožděný vývoj řeči. A je teď u něj vidět obrovský posun, právě co se týče rozpoznání hlásek a fixování třeba L, které začal použít až se čtením.
Čtení ve slabikari ho nebaví, ale čteme spolu večerní pohádku, ještě neumí tolik písmenek, ale v textu hledáme to co umí, to čte on a zbytek já, čteme tedy dohromady a to si myslím, že pomohlo nejvíc, baví ho to.
Určitě i trénovat porozumění textu, přečíst a ať ti řekne o čem to je. Dále paměť (pexeso) nebo skládání slabik. Je i dětský kriskros to teda syna bavilo a šlo mu to.
Jinak syn se naučí básničku během 15 min, tu krátkou.
Pokud by se ti něco nezdálo vždy můžeš zajít do PPP ale nejdřív bych se zaměřila asi na učitelku, a co syn skutečně ovládá. On toho může umět dost a přiměřeně ke svému věku, ale učitelce to nestačí 😓
Jinak syn taky ještě slabikuje, před Vánoci učitelka říkala, že keto v pořádku, neměli by hláskovat ale už spojovat M-A ne, ale MA což pode toho co píšeš dělá.

marketa11112
13. únor 2023

My mame pani ucitelku, která dava bezne 5. Mam dite s kombinovanymi vadami, lehce unavitelne, s LMR a mnoha nemocemi, pani ucitelku to moc nezajima a bezne mu sazi znamky od 1 po 5 za samostatnou práci, kterou syn neni schopen vykonat. U nas je problem hlavne ve chvili, kdy chybi asistentka. Doslo to tak daleko, ze posilam do skoly na kontrolu SPC, protoze na me nalehani a zmenu formy prace nikdo nereagoval. V tuto chvili mi jde o to,aby SPC naucilo ucitelku se synem pracovat. Můj syn ma i vyvojovou dysfazii, takze zrovna sluchova a zrakova percepce je jasne narusena,. Bude jasny dysgrafik, dyslektik a buh vi co jeste. Ale nase pano ucitelka je terno, stara skola a prostě ji to nezajima. Doslo to tak daleko, že syn se uz do školy netesi a ukoly delame z donuceni. Přitom loni v pripravce pomalu nechtel vikend,ani prázdniny , na ukoly se doma svedomite vrhal. Mrzi me to. Ale ucitelka v prvni tride je zasadni a me take stve na jakou babu jsme narazili.

artemis3
13. únor 2023

Úplně jsem nedočetla všechny komentáře, tak snad se nebudu opakovat. Dobrý tip, jak trochu zpříjemnit čtení doma, je číst s ním a střídat se. Jednu větu nebo část on, jednu ty. On si u toho trošku odpočine a nakouká to očima a naposlouchá. Samozřejmě tvoje tempo čtení přizpůsobit, aby si u toho stihl ukazovat. U nás se čtení po slabikách bere za správné čtení, někdo ještě víc slabikuje ve druhé třídě a někteří prvňáčci už to zvládají skoro po slovech. Bere se ohled na jejich tempo.

mary.jane
13. únor 2023

Tridni nasi dcery je take prisna. Uz na tridnich schuzkach nekdy zacatkem listopadu hlasila, ze zacina davat i trojky. Na cteni hodne dba a jak uz tu zaznelo - deti opravdu musi cist denne (podepisujeme to do takoveho listu). Ale slabikovani je u ni v norme. Dokonce dcera rikala, ze ve skole pri cteni si jeste deti kresli "obloucky", ktere symbolizuji spojeni slabik ve slove. Dcera tedy taky jeste necte plynule (navic mam ten dojem, jeste zdaleka nemaji jeste probrana vsechna pismena, plus si jeste neumi ohlidat takove to, ze kdyz je za N nebo T mekke i, tak se to cte mekce atp.), ale uz si "preslabikovala" svoji prvni knizku, takze osobne jsem spokojena a ucitelka dokonce rodice uklidnovala, ze na nauceni se cist maji deti vlastne cely prvni stupen 😉. Jak uz tu zaznelo, holt je ucitelka prisna, osobne bych si ze znamek jako takovych hlavu nedelala. A budme uprimni - neznam nikoho, kdo by se cist nenaucil, takze oni to zvladnou i ti nasi prcci, jen holt ne kazdy jde do skoly a uz cte jako panbuh 😉.

jerrabina
13. únor 2023

Můj manžel prý jako malý byl to samé. Jeho učila hodně číst babička. Když šli třeba kolem plakátů nebo výlohy, poprosila ho, ať jí to přečte, že ona už na to moc nevidí. Tak jí četl nejdřív krátké věty nebo slova, pak třeba i trochu delší a tím se naučil 😁 (ale s češtinou má trochu problém doteď, ač je šikovný inženýr)
Mojí dceři je necelých 5, ale má velkou motivaci se učit číst když si s někým píšu (třeba s manželem kdy přijde domů a co má koupit) a ona se mi kouká přes rameno a pak třeba chce taky něco napsat. Tak jí to nedám zadarmo a učím ji, protože se učit chce.

tipata
13. únor 2023

@kecalka2 ne každý je krasopisec, to mi řekla učitelka mého syna, kluci jsou s psaním víc na štíru. Paní učitelka bude náročná, není to na škodu, aspoň se udrží dlouho v mezích a půjde to pak přečíst. Syn měl teď ve 4.tride 3 z češtiny, má půl rok si to spravit. Ale u něj je to náročnější, k ADHD se často pojí i poruchy učení, k tomu nepozornost a je to hned. Určitě cvičit čtení, opravdu 10 minut denně hodně pomůže. Klidně časopisy, komiksy, aby ho to bavilo. Jo a přikládám foto našeho umělce, určitě to bude u vás mnohem krásnější.

zara11
13. únor 2023

My meli pani ucitelku hodnou, v prvnim pololeti vsichni 1, v druhem uz zacala byt prisnejsi, toto mi prijde dost jako demotivace prvnacku teda… u nas mivali v 1.tride ukoly max na 2min, sle mam kamaradku, kde se doma museli 2h denne pripravovat a za 1 chybu hned za2 v prvni tride od zacatku 🙈 takove ucitelky by mely podle meho ucit az vyssi rocniky 🤷🏼‍♀️

veronikav31
13. únor 2023

@sorboni30 tak to budu oponovat,dcera chodí taktéž do 1.tridy,hodně dětí je napřed,ale učitelka se víc věnuje těm pomalejším,těm co to nejde a zbytek na ně čeká.maji ve třídě holčičku,která z matematiky,z psaní i ze čtení již trojky dostala.a důvod? Doma na to rodiče kašlou, nevěnují se jí,úkoly sem tam donese,nikdo s ní nečte.a upozorňuji,že to není jistá skupina.

veronicka89
13. únor 2023

@tipata proc pisou bez radku 🥴

veronikav31
13. únor 2023

@marketa11112 zeptám se blbě,ale opatření z PPP nemáte? Na asistenta nárok nemáte?

marketa11112
13. únor 2023

@veronikav31 syn ma asistentku. Vetsi problem nastava, kdyz chybi. Opatreni mame z SPC, mame IVP, ale nikdo ho moc neresi. Syn nastesti dost zvlada, nekdy se az divim. Jsem na nej fakt pysna. Zhorsily se ale nektere projevy nemoci. Takze řešit to musime.

tipata
13. únor 2023

@veronicka89 4.třída, je to vlastivěda, lepí mapy, kreslí obrázky, frajer má někde lenoch, teda spíš už nemá. Obrázky přes linky se mi míč nelíbí, tak mi nevadí, že chce paní učitelka bezlinku.

veronikav31
13. únor 2023

@marketa11112 řešit se školou-třídní učitelka,výchovná poradkyně-ta má dohlížet na dodržování IVP, případně ředitel a zřizovatel. dotazovat se jak je IVP dodržován, co se děje v hodinách, volat,nedat se odbít. Mám čerstvou zkušenost, jen opačné dítě-nadané,opatření z PPP,naštěstí škola pochopila, že se nenechám odbít,opravdu se ptám osobně i emailem jak je naplňováno opatření,scházím se s třídní učitelkou,výchovnou poradkyní, nově teď mají i sociálního pedagoga,tak začínáme docházet i tam.

marketa11112
13. únor 2023

@veronikav31 dekuji. Ano, resime to. Skoly bohuzel neumi s detma, ktere jsou ,,jine,, pracovat.