Syna bije spolužák, řešíme to - co můžeme ještě dělat?

veverun
18. čer 2017

Ahoj, prosím o váš názor a radu, na co máme nárok či co můžeme podnikat v našem případě.
Syn chodí do 1. třídy, nějakou dobu chodí domů s tím, že ho opakovaně napadá jeden spolužák. Syn je dost hubeňour, má tak 20 kilo, takže silnější než on je skoro každej...podotýkám, že syn není žádný uťáplý nesmělý chlapec, naopak je dost živel, pár poznámek už si přinesl, hlavně kvůli vyrušování a tak...rozhodně ale nikoho nebije. Spíš má "blbý kecy"... No a teď poslední dobou chodí domů skoro denně s tím, že ho Honza zase bil. S třídní už jsme to asi dvakrát řešili, Honza je takový, že hned vše řeší útokem. Prý bije i jiné děti. Ale naposled teď ve čtvrtek, když syn opět zmínil, že ho Honza bil, jsme pátrali, jak. Jeho odpověď : "No, JEDNO z bití bylo, že mě zaleh a bouchal mě pěstí do penisu nebo do koulí..." Tak to už jsme s mužským měli fakt dost, muž hned ráno šel za synovou třídní a měl s ní hovor. Výsledek je ten, že je to opakovaný problém, Honza se takto chová pořád, řešili to i s jeho rodiči a nic se neděje. Když muž řekl, že teda zajdeme za ředitelem školy, to moc nechtěla. Ona je hrozně fajn ženská, ale asi až moc hodná. No každopádně si myslíme, že když se ten Honza tahle chová pořád, nedostal jasně najevo, že mu to nebude procházet. Syn říká, že se to děje hlavně o velké přestávce, kdy jsou na školním dvoře (asi 5 tříd), z toho je tam dozor asi 3 učitelek, nebo v družině, a když se pedagogové nedívají. Chtěli jsme jít hned zítra za školní psycholožkou, ale ta bude až 29.6., takže nanic. Napsali jsme taky podnět na Nenech to být. To přece nejde, nechat mu to procházet, co když si ten Honza vyhlídne někoho fakt zranitelnýho (syn zatím nejeví známky nějaké újmy, ale to je hrozně tenká čára, kdy k tomu může dojít a pak to řešit už může být daleko složitější). Dámy, chci vás poprosit o radu, co ještě můžeme a máme rozhodně udělat - máme sami za tím ředitelem? Já jsem přesvědčená, že škola kromě toho, že se snaží vzdělávat, také zodpovídá za bezpečnost dětí-a bezpečnost mého syna je rozhodně v ohrožení. Poradíte prosím? Ikdyž už je konec školního roku, nehodlám to nechat být.

verunka11221
19. čer 2017

Moc se mi teda nelibi odchytnout cizi dite. Ve druhe tride si me takhle odchytla maminka spoluzacky a to bezduvodne. Jen proto ze jsem se kamaradila i s ostatnima spoluzackama ktere meli na dotycnou obcas komentar ze ma rada spoluzaka. Byla to tenkrat jen blba decka hlaska a rikalo se to na kazde a nikdo nemel problem. Jsem ale dost odbocila. Ja bych to resila prez tridni po pripade reditele.

mandala
19. čer 2017

@hrasek15 No tak já se dozvědět, že nějací rodiče si došlápli na moje děcko, protože ubližuje tomu jejich, tak se teda neznám a rozhodně se toho svého nebudu zastávat, pokud se prokáže, že je to pravda. Ale v jednom máš pravdu, v dnešní době rodiče až nezdravě hájí své děti, přestože se prokazatelně něčím provinily, nesmí se na ně nikdo ani křivě podívat... Pak se můžeme divit, že je dnešní mládež tak nezvladatelná, když jim stále stojí za zadkem rodiče, že...

journals
19. čer 2017

Docela souhlasím s @editah222 - ano, škola má povinnost situaci řešit, ale jaké má reálné nástroje k vyřešení situace? Rok od roku má škola svázanější ruce a dneska je bohužel trend vše řešit domluvou. Že má mít dítě asistenta? To mě pobavilo... to by dneska mělo vedle sebe asistenta každé druhé dítě. Asistenta bohužel nemají často ani děti s lehkým mentálním postižením, nebo zdravotně handicapovaní žáci, takže těžko dostane asistenta kluk s ADHD, což má dneska každý druhý... Mám vystudovanou spec. pedagogiku a ať si každý říká co chce, to krásné ADHD je často jen obal pro nevychované dítě, na které bohužel rodiče nemají dostatek času a nervů, cpou ho sladkým a neřeší zdravý životní styl...
Tahle situace se těžko řeší - fakt nevíme názory druhé strany, ale ona to klidně nějaká slovní provokace může být. Zarazilo mě, že zadavatelka chodí podle jejích slov "již roky k psycholožce"... Nemůže ten problém způsobovat problém?
Jak bych to řešila já... já bych jako rodič došla za třídní učitelkou, pokud ta neví coby, tak bych došla za ředitelem, pozvala i rodiče druhého kluka a pořešila co dál. A jestli kluk vašeho syna opravdu bije bezdůvodně, tak ať si ho rodiče klidně zřežou - ona občas jedna dobře mířená... pomůže tam, kde pedagogové pravomoce nemají 😎 nejsem pro bití dětí, ale to, jak prosby, přemlouvání a domluvy fungují někdy vidím v praxi - ADHD NEADHD... ubližovat se prostě nesmí a tohle není věc, kterou by děti nemohly pochopit. V tomhle jsem celkem nekompromisní a žádnou šikanu netoleruju.

roxolanka
19. čer 2017

@journals Tak tohle nikdo, kdo ma skutecne zkusenosti s ADHD napsat nemuze. Tam vychovou muzete neco maximalne zlepsit, ne vyresit. A verte mi ze ADHD z nikoho nevymlatite...Myslim tim skutecne ADHD, ne zanedbani vychovy.

katkas75
19. čer 2017

@editah222 aha. Škola začíná poskytovat podpůrná opatření,až rodiče podepíší zprávu z poradny. Pokud není zpráva,není tedy žádné další řešení. To jsem předběhla,omlouvám se. My máme u nás spíš ten problém,že vedení jde na ruku rodičům - zvlášť těm,kteří si přijdou stěžovat na to,že jsme jejich děti za nevhodné chování pokarali... Před časem jsme měli školení k ADHD a psycholog jasně řekl,že agresivita u těchto dětí se může objevit,nesmí být ovšem vůbec tolerována. Toto tam zkrátka nepatří. Tak možná tudy to tlačit. Jinak nevím,ráda bych pomohla víc.

journals
19. čer 2017

@roxolanka Však taky nepíšu vůbec nic o tom, aby bylo ADHD z dítěte vymláceno!

katkas75
19. čer 2017

@journals jasně že asistenta nemají potřební,ale škola opravdu moc těch trumfů v ruce nemá. Je pár "pák" na děti i rodiče a ještě hůř o to,když strany nespolupracují. Tady se napíše nějaký názor,často v kontextu důkladně nevysvětlený nebo špatně pochopeny a už je oheň na střeše... Já to myslela jen jako jednu z možností v současném systému. Jinak souhlasím s tvým názorem o šikaně,ta se nesmí tolerovat nikomu.a taky souhlasím s tím,co se často mylně považuje za ADHD. Teď je u nás chlapec,ten skutečně diagnózu má,práce je s ním náročnější než s jinými,sám si s tím neporadí,i když se snaží. Ale aby někoho bil? Jo,párkrát se muselo řešit,ale ne víc,než u jiných kluků. Tatínek funguje super a kluk ví,že kdyby něco takového provedl,neprojde mu to. PS: tatínek ho nebije😀

journals
19. čer 2017

@katkas75 Jasně, já to pochopila, jak to asi myslíš, to jen aby se tu pak všechny maminky nedomnívaly, že každé dítě s diagnostikovaným problémem má nárok na asistenta. Ano, samozřejmě by to řešení bylo, ale...
Právě... on je rozdíl mezi "ADHD" a ADHD... a dokud se tohle nebude správně diagnostikovat, bude těžké s tím jakkoliv hnout. Ale respekt musí být! A to asi hlavně k rodičům. Věřím, že s některými dětmi jde vyjít bez jakýchkoliv tělesných trestů, protože jsou pravidla nastavena správně od malička. Ale někdy se to rodičům vymkne z rukou a nebo nechtějí... a pedagog s tím opravdu nic neudělá ☹

hrasek15
19. čer 2017

@mandala no jasně, ale musí to být pravda, že.. nebo spíš musí být na vině to tvoje dítě. Proto bych napřed zjišťovala, jak přesně celý ​konflikt vznikl, aby pak nedošlo k falešnému obvinění. Podle mne je dobrý nápad zeptat se spolužáků, jak to bylo doopravdy.

hermelinah
19. čer 2017

Jednou cizí matka šla domlouvat mýmu staršímu chlapečkovi v herně, protože strčil do jejího o dva roky staršího bonzáčka, za dvacet minut ta samá maminka šla domlouvat mému dvou letému chlapečkovi, proto, že prstem píchal do jeji osmileté holčičky... Seděla sem dva metry od toho a říkala sem si, jestli mám zasáhnout nebo ne, ale kdyz ji na otázku proč? Odpověděl, že pro slepičí kvoč, nechala sem ho být at si s paní pokecá sám... Řeknu vám, nic moc pocit když vidíte jak vašemu dítěti cizí rodič rozdává rozumy, vemte to tak, že by za vašim dítětem přišel něčí nervní otec, nebo hysterická matka, asi by se Vám to taky nelíbilo😉

mandala
19. čer 2017

@hrasek15 Tak podle učitelky to pravda je, tak na tom asi něco bude...

misa357
19. čer 2017

@hrasek15 Souhlasím, že vyhrožovat dítěti, je ubohý. Svoje dítě bych si ale taky nenechala mlátit. Počkala bych si na maminku dotyčného a vysvětlila jí, že jestli se její bobánek nezklidní, dostane po hubě ona. A taky, že by dostala.

mandala
19. čer 2017

@misa357 Tak nemusí se zrovna vyhrožovat, ale vyvětlit by to někdo tomu klukovi měl, když rodiče ignoruje... Jinak tvůj komentář je fakt trefný 👍😝

veverun
autor
19. čer 2017

Díky všem za komentáře. Dnes jsem mluvila s ředitelem, budou to řešit, už jen proto, že jim přišel podnět z "Nenech to být". Takže budeme doufat, že to k něčemu bude.
Jinak - chlapci rozhodně vyhrožovat nehodlám, pokud to nebude ta poslední možnost. To není můj styl. Neznám jeho rodinné zázemí, třeba je doma bitej a takhle si to kompenzuje...zeptala bych se ho, proč mi bije kluka, ale nemám možnost, rodiče nemají do školy přístup, jen ke vstupu do šaten a tam je vždy plno dalších rodičů a tohle řešit před hromadou dalších lidí nechci. A ne, opravdu se nepovažuju za protektivní matku, spíš jsem ta, která čeká problém od svého potomka, až tím štvu mýho chlapa, že se ho nezastanu... Já moc dobře vím, že doma nemám žádného andílka, že je třeba provokatér, ano, taky jsme to s učitelkou řešili, ale to neznamená, že ho někdo bude dlohodobě bít. Nějaká rvačka mezi klukama, to se občas stane, a pak je klid, ale tohle nebylo ojedinělé, ale soustavné. Vím moc dobře, jak ošemetné tohle všechno je. Sama jsem pedagog, ve školce. A není to ani 14 dní, co jsem řešila u 4,5 letých dětí situaci, kdy dva kopali do jednoho na zemi a jeden říkal "rychle než přijde paní učitelka" (přicházela jsem poslední do šatny). Takže ano, konflikty jsou pořád mezi dětma, ale co je moc, to je moc.

magdalenax
19. čer 2017

Jsi rozumná a obdivuji Tě. V situaci, jak píšeš bych se asi neudržela, sice netvrdím, že bych je seřezala, to ne, ale rozhodně bych se jim o zábavu postarala jinak.

Dneska jsem byla svědkem školní akce, šly dvě učitelky asi s dvaceti dětmi. Učitelky šly, jako když nic, ani nepozdravily a děti to samé, až na jednu holčičku. Ta holčina pozdravila sotva přišly a i když odcházely. Učitelky nic.,,, ostatní děti nic....

kristynatita
19. čer 2017

Nedocoli mi to neprispet. Ja sama byla sikanovana, tak tez moje sestra. Skola v te dobe neresila a nemela zajem cokoliv rozebirat. U ne sestry se jednalo o sikanu vetsiho kalibru. Moji rodice tehdy navstivili rodice agresora. Toto reseni neni vubec zcestne, ale pouze v případě, kdy skola selze, a neresi, nebo reseni neni efektivni.

travnulee
19. čer 2017

@hermelinah jako mě když píchne můj syn (1,5 roku) třeba do oka, tak to pěkně bolí a to nejsem osmiletá holčička

veverun
autor
19. čer 2017

@magdalenax Ano, bohužel, to je dnes vidět jak mezi učiteli, tak i mezi rodiči. Co pak můžeme chtít po dětech, když rodiče ani nepozdraví... a někteří učitelé taky. Uff...

hrasek15
19. čer 2017

@mandala pokud jsem to dobře pochopila, učitelka pouze potvrdila, že Honza mlátí jak syna autorky, ale i jiné. Ne, že bitky vyvolává vyloženě Honza. Klidně je možné, že se nechá snadno vyprovokovat. Tím nikoho neomlouvám, mlátit ostatní prostě nesmí, ať ho provokují nebo ne. Jen říkám, že je možná trochu unáhlené vyskakovat na Honzu za řečené A, když neví B...

hrasek15
19. čer 2017

@misa357 však já bych svoje dítě taky mlátit nenechala, jen si myslím, že jsou jiné možnosti, než jít po malém klukovi. Být to na druhém stupni, prosím, tam už bych to viděla jinak už jen proto, že na ty puberťáky obvykle neplatí nic ,,po dobrém". Sama vím, že se k vlastní vině nepřizná většina dospělých, natož děti, když z toho kouká průšvih.

vali88
19. čer 2017

Je fuk jestli ma adhd nebo cokoli jiného.stejně jako ostatní ani on nemá právo jiným delat peklo a ublizovat jim. Kdyby mi nekdo sikanoval dceru tak s ním zatocim takovým stylem ze ho i to adhd přejde

vali88
19. čer 2017

Obdivuji lidi co toto umí řešit s chladnou hlavou a s rozvahou.klobouk dolů.

sapinek
19. čer 2017

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi - nestíhám.. Ale zaujalo mě to, jsem učitelka - i když né takhle malých dětí a sama dvě děti mám. Možná už to tu padlo.. Za mě bych se sešla ve škole s rodiči, učitelkou a nejlépe i ředitelkou (výchovným poradcem) a projednala společný postup a celou situaci, jak se na to koukají, co s tím budete dělat a snažila se dojít ke "kompromisu", k tomu, jak má vypadat ideální řešení a jak to řešit, pokud se bude situace opakovat (sankce musí být od rodičů i od školy - tím nemyslím rozhodně bití, ale např. nějaké prostorové oddělení dětí, jiný režim, možná poznámka či jiné výchovné opatření atd.). Pokud se shodnete, je to podle mě poloviční úspěch. Pak se sejít ještě jednou s těmito lidmi a zároveň i dětmi (minimálně s tím dítkem, které napadá, záleží na povaze toho ubližovaného) a vysvětlit mu situaci, jak je jeho chování nevhodné a jak se dál bude postupovat, když pravidla "hry" nedodrží. Stejně tak ale tak pravidla musí znát "oběť", aby zbytečně neprovokoval. Na tom už budete dohodnutí z předchozí schůzky. Nejlépe je takhle malé děti přímo konfrontovat s tím, co dělají. Mám zkušenost, že se nám vyplatilo mít u jednání i ty ubližované, klidně i víc, pokud jich víc je. Ale samozřejmě záleží na situaci, jak by to ony děti vzaly, aby se necítily špatně apod. A pak je hodně důležité opravdu tuto dohodu dodržovat! Není to lehké se dohodnout a přijít na uspokojivé řešení, tak aby byly obě strany a děti spokojený. A zrovna tak není lehké to dodržet, i když to vypadá banálně. Leckdy se dělají "výjimky" a dítko si pak zvykne, že dohody neplatí a dají se obejít. Hodně štěstí, situace to je složitá.. A omlouvám se za případnou strohost a zmatenost, píšu to opravdu v rychlosti. Snad se vám podaří věc vyřešit!

rajecka
20. čer 2017

Já teda nechápu, když škola není schopná a ochotná tomu zabránit, proč nejdete rovnou za jeho rodiči? Samozřejmě je možné, že to budou ignoranti, kteří Vás vyhodí ze dveří, ale třeba jen proto, aby měli klid tak mu vynadají a kor když to ještě uslyší ze strany školy. Já bych tohle nesnesla, jsem ten typ hysterické matky, že jak se někdo na mojí holčičku jen křivě podívá, hned startuju 🙂 Šikana na ZŠ může být hrozná, sama si to pamatuju, co se u nás na škole dělo. Takže až budou děti na základce, budu pořád ve střehu.

magdalenax
20. čer 2017

Jak jsem napsala, rovnou do ředitelny. Já jsem se na aktivu dozvěděla od třídní učitelky, jak náš syn strašně zlobil v jídelně, že to byho hrozné - že prý měla zrovna dozor.
Když jsem jí řekla, že to asi ne, že náš malej na obědy nechodí, tak vytuhla jak agama a řekla mi, že se omlouvá, že to tedy bylo asi jiné dítě....

evik19
21. čer 2017

Z vlastní zkušenosti učitelky vím, že když je dítě prudká povaha a od malička je navíc mlácene i doma, tak prostě žádná výchovná opatření nepomohou a spolužáky bude stejně mlátit dál. Nejde to ani domlouvanim a chvalenim každých deseti minut, kdy byl v klidu a nejde to ani po zlém, může mít klidne trojku z chování, může být každý den v reditelne, může mít deníček plný poznámek a rodiče co ho drží pěkně zkrátka a stejně, když mu rupne v hlavě, tak prostě někoho praští a ta provokace na to stačí třeba úplně nevinná... Sem tam se takové dítě vyskytne a upřímně nevím, co by se s tím dalo dělat... Nemůžeme mu na celé vyučování přivazat ruce k tělu...to bychom mu pak taky museli svázat nohy, aby nekopal🙂 Tím nechci zlehcovat problém, jen poukázat na to, že škola prostě nemůže vyřešit a ohlídat vše.