Vrácení z 1. třídy do MŠ. Máte zkušenost?

bereni
16. říj 2023

Ahoj holky, potrebuji si to srovnat v hlave a mozna slyset vic nazoru a hlavne zkusenosti. Barca mela loni odklad (ted 7 let). No a dnes si me zavolala jeji tridni ucitelka a rekla at zvazim navrat do MS na rok, ze je stale nepozorna, spis takova hrava a malo se soustredi. Ucivo tak nejak zvlada, mozna je pomalejsi, ale zvlada, ale proste je a byla torpedo. Prosli jste si tim nekdy? Mam tyden na rozmyslenou.

mourovatakocka
17. říj 2023

@bereni Pěkně prosím, určitě sem pak dej, co se dozvíš v poradně a jaký budete mít další postup. Starší taky není soustředěnost sama, ale nemyslím, že by to byl nějaký velký problém, jsou to malé děti. Ale tipy by se hodily, jak s ní pracovat. Jsem "ráda", že bude tvoje malá dál chodit. Přijde mi zvláštní, že píšeš, že učitelka doteď moc nekomunikovala - přece když jde z její strany o takový problém, je zvláštní, že to nekomunikovala dřív. Držím palce, ať to malé jde 🙂

aaaa15
17. říj 2023

@bereni Za mě je dodatečný odklad ta úplně poslední možnost a má se k ní uchylovat opravdu v krajním pripade. Měla jsem první třídu několikrát a dodatečný odklad jsem dala pouze jednou, když už to opravdu nešlo. Holčička tedy nebyla po odkladu, byla narozena v říjnu. Odklad byl v listopadu a ona v té době nezvládla téměř nic - nenašla cvičení na stránce (promitala jsem na tabuli), nezapamatovala si ani jedno písmeno ani cislici, nerozlisovala hodinu/přestávku, ztrácela se ve škole. Ač mě to velmi mrzelo, tak to jinak nešlo. Naštěstí máme ve škole pripravnou třídu, tak nešla do MŠ, ale tam. U ní to tenkrát moc pomohlo, za rok první třídu zvládla dobře.
Pokud ale Vaše dcerka ucivo zvládá, ale je jenom nepozornejsi a živější, tak by to pro mě důvod k odkladu nebyl. S tím by si měla učitelka poradit. PPP je podle mě super cesta. Dal určitě hodně komunikovat s učitelkou - co nestihne, třeba dodelate doma. Víc doma procvicovat 🤷🏻‍♀️
Pokud byste po poradne na odklad přistoupili, tak bych se případně porozhledla v okolí po přípravné třídě. Děti je tam méně a mají čas se jim individuálně věnovat, na školu je připravit.
Držím palce!

kordulka026
23. říj 2023

Ahoj, my měli původně mít odklad, ve škole, je jen 10 dětí ve třídě, tak mi učitelky řekli, že to zvládnou. Má vadu řeči, chodíme na logopedii, ale tím že nemá vrchní zuby, tak to jde pomalu. Nyní opravdu uvažuji nad návratem do MŠ, jelikož má i potvrzené ADHD. Do PPP jdeme 3.11. U úkolů nespolupracuje, jsem zoufalá

kecalka2
23. říj 2023

Pokud by to skutevn a bylo na odklad, do školky bych nevrátila, ale dala bych to přípravné třídy. V přípravné třídě je připraví daleko více na školu. Jsou ve školním prostředí, pořád mají hravé hodiny jako ve školce. Ve třídě je max 15 dětí a většinou jedna učitelka a jedna asistentka. Poté bych se porozhlédla, jak tu někdo psal po nějaké menší škole, kde je maximální počet 15 dětí. Náš kluk chodil od tří let do soukromé školky, kde jich bylo 15 a více učitelek. Poté přípravnou třídu a ta práce se zkrátka nedá srovnávat. Měla jsem možnost párkrát do těch hodin nahlédnout v rámci školních projektů. Na každé dítě je čas, dělá velké pokroky, často jim někdo ve třídě chybí, takže jich ve finále po velkou část roku bylo pouze osm. Já toho teď hrozně lituji, že jsem malého nedala do menší školy, klidně i soukromé. Vybrali jsme pro něj vyhlášenou základní školu, ale jak to tak bývá, vždy je to o učitelce. Kluk nám půlku první třídy nechtěl chodit do školy, dlouho si zvykal, přestože měl odklad. Přístup byl hrozně chladný. Také už chtěla mít děti adaptované za měsíc. Teď je ve druhé a už je dobrej, ale školu zkrátka rád nemá, nebaví ho učení. A to byl vždy učenlivý a když něco nevěděl, chtěl to dohnat. Takže jen pro zamyšlení. Na běžné základce je to zkrátka o štěstí, jakou učitelku chytneš. My máme také starší, kde se nejraději těch slabých kusů zbavuje

koordinatorka_odboje
25. říj 2023

Celkem cumim,.co je vsechno mozne. O vraceni do skolky jsem taky neslysela.
Jestli je problem s hlidanim, praci,mistem ve skolce, tak by sel možná nulty rocnik nekde?

jajinka25
25. říj 2023

Jaruska je ve treti v srpnu ji bylo 8 je uplne nejmladsi ve tride je jich tam plno devitiletych ba i jiz desetiletych... Takze odklad dva roky jak koukam je bezny, spis si myslim jestli vase dite treba nema adhd coz ma muj syn cely prvni stupen byl boj ... Ano ted uz ma dokonce i maturitu a zvladl to na prvni dobrou, ale musi chtit jinak se absolutně nesostredi, byli jsme v prvni tride u psychologa, ucitelky teda nemeli problem a ani nemluvili o odkladu jen chteli diagnozu, a jsem rada. Ja bych ve vasem pripade zkusila psychologa, a kdyby sam uznal ze lepsi zpet tak budiz, ale myslím ze by zpis diagnostikoval adhd a to se za rok stejne nezmeni, tak pak zda ucitelka nema problem mit takového zaka, a mozna se i obratit na ředitele, nebo prejit jinam. Ale myslím ze nutit by vas nemohli jestli skolu neproleza s petkami tak nevidim problem. Dcera ma stopro taky adhd ale nikam jsme s ni nesli podle me ma i neco jineho, absolutne nesnasi zmeny jak v obleceni tak v denim režimu,necekana prekvapeni ,myslim ze to bude něco s autismem, na druhou stranu mince čte pise a pocita plne uz od pěti let. Je velmi chytra coz autisti myvaj, a je teda zas strasne nešikovná ve sportu🙊 ve čtyřech letech prejela podel baraku na kole asi deset metru ....slezla z kola a dva roky na kolo nesahla jak se bala proste ma svou hlavu. Doktorka mi dokonce rekla ze jediny co by pomohlo nejaky prášky na sklidneni ale to jsem odmitla a radsi uz se s tim perem doma po svym.
Jsem se tu rozkecala😂preji vam at to dopadne dle vašich predstav. ❣️

klaari
25. říj 2023

@bereni ve skolce nesmi byt deti starsi 7 let.

bereni
autor
25. říj 2023

@klaari na zaklade ceho? Ve vyhlasce MSMT nic takoveho neni.

jerrabina
26. říj 2023

@bereni taky si myslím, že v tomhle případě by to bylo z mnoha důvodů špatně se vracet.
A mě by museli z těchhle důvodů vrátit i z gymplu 😁😁😁 (a to víc než ze ZŠ, kde nám to učitelka dokázala udělat zajímavé 🙂)
A mám kamaráda, který z úplně stejných důvodů nezvládl vysokou školu, je hravý a nepozorný, ačkoli v práci platí za poloboha ve svém oboru (IT) - nebo možná právě proto, že už pracoval a neměl motivaci.
Beru to trochu s nadhledem, ale chci tím říct, že u někoho je to prostě na celý život. A nemusí to toho člověka zabrzdit (pokud mu někdo neustále neopakuje že je to špatně to co dělá a on si z toho nevezme že on je špatně. Na to bych dala velký pozor). Jinak ale jsem měla i šéfa kterého bych klidně taky definovala tímhle způsobem, ale pro svůj obor (taky IT) byl zapálený, dobrý šéf (1 ze 2) a prosperující firma a mám pocit, že má ADHD nebo tomu podobnou povahu a že je mu to v jeho práci víc ku pomoci než ku škodě. Obzvlášť pokud by měl k ruce někoho, kdo by mu hlídal termíny ve chvíli, kdy se firma rozroste.
A ostatně mě bylo moje (asi) ADHD ku pomoci i na té ZŠ, protože se s tím pojila zvědavost a škola tak byla místem, kde jsem byla naprosto šťastná.
Ne, kdyby šlo o moje dítě (a moje dcera je podle popisu v lecčems podobná jako ta vaše) do školky bych nevracela.
Já osobně jsem si jistá, že kdyby mě někdo v první třídě vrátil do školky (a to jsem odklad neměla), měla bych z toho trauma na celý život. Taky mě škola bavila, plus jsem byla citlivější. A tehdy bych to brala jako selhání.

Můžete zkusit mimo jiné taky EEG biofeedback, mě to od nesoustředěnosti myslím trochu pomohlo a nebýt některých okolností, třeba by mi to pomohlo ještě o kousek víc. Prostě naučit hlavu jak se soustředit. V EEG institutu v Praze za to tedy chtějí nehorázné peníze, ale moje maminka je do mě investovala. Odkud jste? Můžeš mi napsat soukromou zprávu, mám doma dva přístroje (psychowalkman a pak senzor na cvičení mozkových vln na počítači pro domácí použití) a mohli byste si to kdyztak u mě vyzkoušet, kdybyste chtěli, nebo můžu napsat víc.

jajinka25
26. říj 2023

@bereni ve skolkach jsou normlane deti s pdkladem 7 letí

maxulekapcule
26. říj 2023

@hafika tak můj syn je v září a přímo v SPC mi řekli, že má přirozený odklad 🤔

kajajaf
26. říj 2023

Nevracet, v zadnem pripade. Jakobyste popisovala meho kluka, jen on nemel odklad a sel do 1. tridy v 6,5 letech. Ucitelka si me z niceho nic na konci zari! zavolala, ja nic netuse myslela, ze si na chodbe 10 promluvime a ono oficialni schuzka s ucitkama a specialni padegozkou. Vyrukovali na me, ze uz se na nej vsichni byli podivat a navrhuji navrat do skolky, ze vse zaridi, staci jen tady podepsat. Ze v chovani je vyborny, necoura po tride, ale je pomaly pri privlekani na telocvik, ze si hraje z tuzkou. A maji strach, ze to do budoucna nezvladne. Odmitla jsem, ze at je na kluka klidne prisnejsi a at si nehraje s tuzkou a dela, ze s nim budu doma taky pracovat, ale do skolky v zadnem pripade. Zacala jsem se po tomto zajimat o predskolni pripravu ve skolce a zjistila jsem, ze jeho trida vubec neprocvicovala vytleskavani, pismena, geafomotoriku... proste v sanonech pripravy predskolaku za cely rok vseho vsudy zalozene 8 listu splnene pripravy? Kdyz v 1. tride mel deti o rok starsi, z pripravne tridy, deti o 20 cm vyssi a 10 kg tezsi? Tak jsme 1. tridu dokoncili sice s 2 z vytvarky, ale nevratit bylo nejlepsi rozhodnuti.
@bereni

ninive211
26. říj 2023

@kajajaf Mě fakt zaráží, že v okamžiku, kdy je dítě "pomalejší" tak hned zpět do MŠ...ale v mnoha případech je to prostě povaha a z toho za rok "nevyroste",...pomalejší bude furt. To by měl jako do deseti být ve školce??? Tak holt všechny děti ve třídě nemohou mít samé jedničky a nemohou být premianti, co jim to jde všechno samo, budou vždy děti, které budou mít úspěch více vydřený než ty ostatní...ale i tak mohou uspět.

maxulekapcule
26. říj 2023

@kajajaf co je prča, u nás vytleskavani trénovali. Ale ve škole, je učí číst po písmenku, takže totální chaos v hlavě. A to je prosím školka a škola dohromady 🙈

ninive211
26. říj 2023

@maxulekapcule U nás škola jede ve slabokovém učení (tedy klasická metoda po slabikách, ne genetická), přesto součástí výuky bylo tzv. robotování...vyhláskování slova po písmenech. Polde mě se to dá spojit. Mně samotné genetická metoda přijde logická, sama jsem se jí nejspíš naučila číst (ještě před nástupem do MŠ v necelých 6 letech). Určitě jsem se neučila po slabikách (nikdo mě to cíleně neučil)

mausiinka
26. říj 2023

@bereni Jestli vám to doporučila, určitě bych ji poslechla... Můj bratranec neměl odklad ve škole, který potřeboval a pak se to s nim táhlo... měl už v 1 a 2 tříde a 4... A později i propadal... A Děti to pak těžce nesou, že jim to nejde...

mourovatakocka
27. říj 2023

@kajajaf Dcera je taky pomalá, to jsem teda zvědavá 😈 To je teda důvod jak noha...

kajajaf
27. říj 2023

@mourovatakocka Tak ono to bylo podane tak, jakoze o nej maji strach, ze pak nebude zvladat vubec a nechteji ho do te pozice dostat. Nehlede na to, ze s tim bylo jaksi spojeno i to, ze se mu ztracely pastelky, kazdy den jedna ci dve. Prislo mi to divne. Az jednou se mu pri vyucovani ztratila karta na obed... Zkratim to, tim, ze ucitelky porad rikaly pred celou tridou "no jo, zase na tebe cekame, vsichni se tesi na telocvik a ty nas zase zdrzujes", tak mu spoluzaci za trest zacaly schovavat veci. S tou kartou to ovsem prehnali, nasli ji zalozenou nekde za skrini, tak to nejak prasklo. Takze pozor na to, ucitelky se nekdy snazi si to ulehcit a vlastne tomu mozna i trochu pomoct.

mourovatakocka
27. říj 2023

@kajajaf ... A já se jim nedivím, práce je to těžká a o učitelku se stejně jako o prodavačku každý s chutí otře. Jenže takhle se to prostě nedá, pro ty malé lidi je strašně důležité, aby byla učitelka fajn a ne úča. A rodič to vždycky nevyčuchá na první pohled 😔

merope
28. říj 2023

@mausiinka Jenže ona jim to nedoporučila PPP nýbrž třídní učitelka - bez jakéhokoli varování holce, která se do školy moc těší. Kdyby to doporučila PPP, tak pak o tom žádná, že to má smysl.

bereni
autor
14. lis 2023

@bereni ahoj holky, pisu zpetnou vazbu. Vcera nam v PPP provedli vysetreni. Navrat do MS dle psycholozky nepripada v uvahu a dle ni vraci se do MS deti v ojedinelych pripadech a muselo by to byt hodne spatny. Dcera je pry zivejsi a je horsi ziskat jeji pozornost, ale ne natolik aby to bylo reseno vracenim do MS nebo nalepkovanim, typu adhd. Asi pry jen nespada do standardu ucitelky. Byla nam doporucena neuro-vyvojova terapie, je je malinko v nekterych vecech opozdenejsi, ale nekde zas napred, nicmene tato terapie by pry mohla pomerne pomoct minimalne s pozornosti. Mame z PPP doporuceni, resp.ucitelka, ktera ma zvolit empaticky pristup. Nam tam napsala krasnou vetu, ze rodice delaji maximum a s laskou dite vychovavaji😍. Kazdopadne co jsem slysela od rodicu jinych deti, tak ohledne uciva je na tom Barca dost podobne, takze ze by byla brzda tridy se neda rict. Mezitim co tu probehla diskuze i ucitelka psala, ze ohledne vyuky je rapidne lepsi. Jen proste pozornost… Ale tak na tom snad zapracujeme. Jeste nam byly doporuceny vitaminy Eye Q, tak ctu recenze tak snad by to take mohlo pomoct.

mourovatakocka
14. lis 2023

@bereni To je bezvadná zpráva ❤️ Ráda bych četla i s odstupem dalších měsíců, jaký děláte pokrok. Je super, že ses nenechala přesvědčit a řešila jsi s PPP a že jste tam narazili na fajn lidi.