Děti 2 roky od sebe nebo tři?

kecalka2
28. únor 2017

Ahojky holky,máme syna kterému budou v srpnu 2 roky.Vždycky jsem si přála dvě děti nejlépe do tří let od sebe.S chlapem jsme o tom mluvili a nejdřív že se začneme snažit v létě po jeho narozeninách aby byli tři roky od sebe.Ted ale si zas říkáme že to nemá cenu odkládat,cítíme oba ,že pak se nám do druhého chtít nebude a polevíme.Jedno dítě nechci a chtěla bych aby měli k sobě blízko,podobné zájmy,výlety...Nevím co ted,když se mi povede ted otěhotnět tak budou od sebe 2roky a kousek a mám strach že to nezvládnu.O tři roky se bojím taky že zas budou odcizený.Hlavně mám strach jak to budu zvládat první rok kdy to bylo pro mě náročné.Jak jste vyřešili kočárek a spaní?A napíšete mi prosím zkušenosti s tímto věkovým rozdílem?Chtěla bych už to mít nejlépe za sebou všechno :D

saoirse
28. únor 2017

Mam děti bez měsíce dva roky od sebe a je to nepredstavitelnej mazec...Starší dceru se podařilo naučit na nočník pořádně tak měsíc zpátky, v půlroce mladší,probihalo u nás opravdu výživný období vzdoru.Mladší se budí tak desetkrát za noc,spánek je minimální.Řekla bych,že roli v samostatnosti hraje každej měsíc věku staršího,ono i mít děti od sebe dva nebo dvaapůl roku je obrovskej rozdíl,vidím,jak daleko se starší za ten čas posunula.A na výhody plynouci z maleho vekoveho rozestupu jeste čekám...

verusky
28. únor 2017

@saoirse jak mas ty deti ted stare? ja obdivuju mamy, co maji deti blizko sebe a rikaji, jaka je to pohoda... maji lepsi organizacni talent nebo mozna po ruce babicku ci pomaha manzel... ja musim rict, ze taky mazec... maly rok a dva mesice, mala dva a pul a teprve mesic se mi maly budi jen na jedno kojeni kolem druhe v noci (takze pak k seste zacina vstavat), akorat se budi mezitim, asi stale prdiky nebo nevim... ale i ten mesic je uzasny, ze uz vim, na cem jsme... je to proste sila. ja odplenkovavala, nekdy maleho u prsa... no hruza, jeste ze uz je to pryc, to asi znas... pritom je materstvi tak krasne 🙂 u nas uz se zacinaji szivat, kamaradit, nekdy uz je necham i spolu. jen mala ho hoodne obtezuje. ale zlepsuje se to 🙂 dokonce treba dnes meli kazdy jinou hracku, u ktere kazdy chvili vydrzel a nebrali si ji 🙂 no dilci krucky....

nedbi
28. únor 2017

Mame dvě dcery od sebe rok a 10 mesicu. Starší byla od malička v pohode, dalo se s ni od roku a půl domluvit, velmi pěkne brzo mluvila. Kdyz se narodila druhá, tak sice jeste mela plenky, ale během sestinedeli, kdyz jsme byly pořad doma, tak se uz naučila pěkné na nocnik a pak uz mela pleny jen na spaní. Podle me hrozné záleží, jaké je to straší dite, jak je šikovné a co zvládá. Někdy je to se dvěma zahul, ale upřímně jsem hlavně ze zacatku čekala větší dardu. Uz ted je na holkach ale vidět, jak si rozumí a ze budou partacky. Žárlivost u nas vůbec nebyla, to podle me ty dvouleté deti jeste moc neznají. Náročné jsou denní špičky, jako obědy, večeře, koupání. U toho je super, pokud funguje i druhy rodič. Jinak ze zacatku u nas vypomahala hodne babička s dedou, kteří dovezli jídlo a vzali si starší na vikend.
Mladší dcera je oproti první náročnější jako mimino, malo spánku, časté kojení, spaní se mnou v posteli, rada se nosí, Ale i tak se to dá. Proste jsem ji dala do satku (byla spokojena, protože byla u me) a se starší jsem si mohla hrát, pomoc se najíst a pod.
Ke kočárku jsme dokoupili stupatko se sedatkem, ale využívali jsme ho víceméně jen první čtyři mesice, kdyz jsem potřebovala někam rychle dojít, jinak šla starší pěšky nebo na odrazedle.

majus6
28. únor 2017

Kazdemu vyhovuje neco jineho a taky deti jsou ruzne. Mezi detma mam 2 roky a 1 mesic a nemuzu si to vynachvalit, treti bude od druhe 2 roky a 4 mesice a doufam, ze zapadne stejne dobre jako ty dve spolu. Na plenach jsem mela obe pul roku, ted naopak uz od zari nema ani jedna (mladsi se odplenkovala o 8 mesicu driv nez starsi...). Je parada jak maji k sobe blizko a ze uz ted ve 2 a 4 letech zvladaji skoro to same. Navic 4 leta te 2 lete v leccem pomuze a taky ji je prikladem a tahne ji kupredu.

saoirse
1. bře 2017

@verusky Teď je jim právě 2,5 a půl roku. Je ale pravda,že já si to slušně "vyžrala", co se týče povahy a období vzdoru starší a těžký nespavosti mladší. To se prostě nedá předem odhadnout, záhul zvládne způsobit nakonec i jen jedno nespavý nepřizpůsobivý mimino a naopak, spolupracujících příčetných dětí bych si dovedla představit klidně i víc🙂) Ale věřím tomu,že až mladší trochu doroste,že se mi mé nasazení vrátí🙂 Sama mám sestru 2r 4m od sebe a jsme si velmi blízké,chtěla jsem to samé dopřát svým dětem.

pajounek
1. bře 2017

Ahoj 🙂 My máme děti od sebe dva roky a dva měsíce a jde to 🙂
Starší syn teda brzo sám chodil, takže jsme kočárek neřešili, a malá se narodila na konci listopadu, tak jsme neměli ani třeba to stupátko - do sněhu by stejně moc nešlo. Je teda pravda, že první vycházky byly o nervy - nechtěl moc chodit u kočárku ani za ruku.
Syn si od mala chvíli vyhrál docela i sám a plínku měl už jen na noc, takže v tomhle směru taky dobrý.
Budil se teda v noci pořád minimálně jednou, ale to jsem buď kojila a zašla za ním nebo přiběhl. Po obědě už bohužel nespal cca od dvou let, tak po některých nocích to byl docela záhul ;)
Horší to začalo být, když malá začala lézt a pak chodit - dosáhla na oblíbené hračky :D takže jsme přesouvali na postel, na kuchyňský stůl atd. :D
Teď jim je skoro 3,5 a rok a čtvrt a pohoda. Vyhrají si se stejnými hračkami, brácha malou chrání, při koupání ji krmí "pěnovou buchtou" :D
Je to náročný, hlídací babičku nemáme, tetu k ruce taky ne, malá je ještě kojená (hlavně v noci), ale už jsme se dostali přes to nejhorší..snad :D

radka8888
1. bře 2017

To hrozně záleží na tom, jaké ty děti jsou. My máme přesně tři roky a zdá se mi to úplně idelani. Starší je soběstačná a i trošičku vypomůže s malou. Dá se s ní domluvit a je to dá se říct parťák. Ale kamarádka má rok a neco, prvni rok teda fakt sileny, ale teď má dvě ,,velký,, děti.

japona
1. bře 2017

@kecalka2 Nikde není napsáno, že otehotnite hned, jak si naplánujete. Zacla bych tedy teď, s tím, že dítě někdy bude. Rozdíl mezi dětmi určite zvládnete jakýkoliv🙂. Ono kazde má své pro a proti. Větší rozdíl bývá větší pohoda pro matku s miminem. Na druhou stranu menší rozdíl umožní dělat spoustu aktivit spolecne s dětmi najednou. Deti můžete spolecne vzít do divadla, učit lyžovat atd. Mladší dítě bývá "vyspělejší" a motivováno sourozencem ("ja chci taky") než dítě první. Čim větší rozdíl, tím vic musíte řešit, aby aktivita mohla byt pro oba..
Rozdíl 2,5 je podle me akorát. A máte rezervu, že do tech tři to stihnete🙂

lucinka58
1. bře 2017

Tak my malou čekáme přesně na druhé narozeniny brášky na začátku července. Taky mám z toho docela fedry.... Ale nějak se to zvládne 🙂 Bojím se, že malej bude žárlit (ale tomu se asi nevyhnu v žádném věku dítěte) - malej je hroznej mamánek. S kočárkem to asi vyřešíme buď stupátkem nebo přídavným sedátkem - ještě uvidím jak se na jaře rozběhá. Chodí už od roku, takže by neměl být problém, ale je kočárkovej typ když jsme venku 🙂 Ideální rozdíl mezi dětmi asi neexistuje - kámoška řešila, že zase tříleťák ji řekl, že holčičku (kterou čeká) rozhodně nechce, že chtěl bráchu a je načučenej už teď 🙂 To mě aspoň s tím dvouletým nečeká - prostě je to miminko (stejně on víc teďka nepobere) 🙂

yildiz
1. bře 2017

ja mam mezi temi malymi detmi rozdil 22 mesicu presne 🙂 takze jim je - 1rok 3 roky a 5let a muzu rici ze super 😀 nemenila bych ve dvou letech toho dite uz i hodne umi je samostatnejsi a tak..takze me vzdy pomahali s mimi ...ted si krasne vyhraji a je to proste super ..

alcaham
1. bře 2017

Určitě je to o povaze dítěte. Dcera byla od malička uplakaná,uvztekaná a totálně na mě závislá. Bylo jí 2 a třičtvrtě kdy se narodil syn a musím říct ,že jen díky tomu,že měl novorozeneckou a pak kojeneckou žloutenku jsem přežila první měsíce 😂😂Byl klidnej a hodně spal. dcera už bez plen a kočáru,jen jsem měla stupínek za kočár. Ale jak začala žárlit a scény ,každý den! Kdybych byla mladší tak jí pořídím sourozence tak v 5 letech😉 Dělá naschvály,šišlá,neumí se najednou oblékat a do toho nám zadržuje kadění. Takže jsem fakt na palici.Teď začala chodit do školky,za tři roky žádná nemoc,a teď přinese všechno! Od listopadu jsme pořad doma a syn to slízne s ní. Psycho. A období vzdoru je k tomu všemu masakr. A ve školce jí chválí jak je hodná😂Teď ji budou 4 a synovi je 13měsíců. Je to malinko lepší,už si i pohrajou,ale taky od ní spoustu pochytal a zkouší to😉 Já bych se menšího rozdílu nebála. Manžel je s bratrem o 1,5 a jak dvojčata a takhle maličký prý ani nežárlili. Ale jak říkám,je hodně o povaze.😉

netopejr
1. bře 2017

Obecně: Dítě do tech 2+ poznává svět a akceptuje, jak to je, včetně sourozence, tzn.mnohem lip. Tříleťáci už jsou zvyklý jinak, navíc už maji jiné, pro ně samotné náročnější období z hlediska vývojové psychologie a příchod mimina snáší mnohem hůř. Vidim to i v praxi.
(samozřejmě to záleží na mnoha konkr.aspektech, ale obecně takto).

Ja sama mam děti po 2 letech a s prvními dvěma to byla největší pohoda, takže se vůbec neboj. Vždyť budeš mit jen dvě děti 😉 Co byste na tom nezvládali? 😉 Směle do toho. Necekala bych - ono to nemusí jit hned. 😉

kakamilca
1. bře 2017

@kecalka2 Děkuji. Každopádně pokud mohu poradit určitě bych neřešila plíny, postýlku atd. To vše si prostě nastavíte v ten čas jak to bude zrovna potřeba a vždycky jde všechno vyřešit...

drzticka81
1. bře 2017

Mame deti 2r 1m od sebe a v klidu 🙂)) nejhorsi bylo tehotenstvi a synovo obdobi vzdoru-hruza (jeste, ze jsem chtela ten dvoulety odstup, jinak by byl asi jedinacek, haha)-jinak odplenkoval se v dobe po porodu-byli jsme doma, mohl chodit nahaty a curat do nocniku, pochopil to a plenku mel jen pro jistotu na noc.....a jinak to byla pohoda-pres leto jsme byli furt venku, takze se syn zabavil ostatnimi detmi na hristi a ja mela klid na mimino, pak hnedka prestal spat pres den, coz mi vyhovovalo-aspon odpadl driv vecer 🙂)) ted maji 5 a 3 a jsou to partaci-a ja mam mnohem vice casu nez s jednim vecne otravnym ditetem, ted se otravuji navzajem 🙂)) nekdy se hadaji, ale vetsinou je to fajn a tak jim pridame v cervnu dalsiho partaka 🙂))) at je te srandy vic 🙂)

lusinek12
11. led 2019

Ja mam doma dve holcicky starsi je 3,5roku a, druhe 2mesice Natalka uz je samostatnejsi takze se to da zvladnout obleka se sama jen ji to dele trva nezna se vyblne nez zacne.. na zachod rake chodi sama sestricku ma moc rada rada se, ji venuje a je na ni opatrna rekla bych ze ty 3lete deti uz maji vetsi rozum tak se snima da domluvit take ma svoje dny kdy se snazi, vystekat vyrvat a zkousi ale ale to asi zkousi kazde ditena... hodne jsem se toho bala proto jsem planoval druhe dite az tak cca 2-3roky ale nejak to vyslo uplne jinak obcas je to narocne casove pac mala chodi do skolky ale jinak se to da zvladnou.. 🙂

cabadajovimah
11. led 2019

Chtěl ajsme tříletý máme 25m rozdíl. První rok byl náročný, hlavně kvůli kolikám mladí, která s podstat proplakala svůj první rok. Ale starší krásně ve dvou mluvil ve větách, říkal si na nočník a prostě to dával. Já jsme přísně režimová matka, takže jsme to zvládala, Chodili jsme ve stejný čas na dopolední kočárkovou procházku, stejně tak odpoledne. Od začátku jsem nastavila společné poo spaní a večerní uspávání a miminko se naprogramovalo tak nějak samo. Měla jsem sourozenecký kočárek. Jsem hodně sama hlídání žádné a odmítala jsem se hádat se starším, že půjdeme nějakým směrem a podobně. Byla to má záchrana. Asi by to bylo s tříletým rozdílem snaží, ale takhle se starší necítil odstrčený a uložený ve školce abych měla čas na mimino. Jsem se svým bráchou o dva roky, tak mám osobní zkušenost, že je to fajn, vždy jsme vlastně byli na stejné vlně. Jako malý si hrál, měli více méně společný okruh kamarádů a hlavně byl parťák a spojenec. Teď ve 30 jsme v životě každý nejvíc jinde za celou dobu ale myslím, že až se rozhoupe k rodině se zase doženeme 🙂