Dvouroční rozdíl mezi dětmi. Máte zkušenost?

evulakebula
27. lis 2022

Zdravim,

jdu se spis vypsat. Mam deti o dva roky a sest dni. Uz nemuzu. Vycerpana,unavena,vykojena. Syn ma 2,7 a dcera 7m. Dcera pres den spi 2x30 min. Syna uz nedavam poo spat,jinak mi usne v deset vecer. Jedu vkuse 12ctku. Kdyz se podari dceru uspat slusne,tak i tak celou noc chce prso,dudlik nechce.
Pres den silene. Mlada uz obchazi nabytek,syn chce porad pozornost. Uz nemuzu. Porad neco vysvetlovat, odpovidat na otazky.Zadny voraz. Manzel v praci, rodina daleko. Potrebuji vypnout. Uz ani nevim,co by me tesilo. Takova apatie a bezmoc. Ta predstava,ze zitra zase to stejne. Pak vsechny domaci veci se jen kupi a kupi.
Tak spis chci jen s nekym sdilet podobnou zkusenost. A kdo uz zkusenost ma,kdy se tak base deti zacaly spolu kamaradit a dali ste si v klidu teply caj😂 a nebo rada, jak se nezblaznit 🤔

goovana
27. lis 2022

@evulakebula vydržet
mam děti od sebe 20 měsíců a nezbývá nic jineho než vydržet...oni na to jednou přijdou že si spolu můžou hrát já už to čekám každým dnem dceři budou 3 a malému je 15 měsíců
Dcera je taková že nepochopila že si sním může hrát porad mu bere hracky říká že to je její a že jí malej boura vláčky atakdale....ale to přijde

gbp
27. lis 2022

@evulakebula ja ti rozumim. mam dcery 2,5 let a 3 mesice. je to narocne. vedela sem ze bude, jen sem mozna doufala, ze ne tolik 🙈 kazdopadne pry doku mimco jen lezi, jeste to jde. no moje teda nelezi, musi se stale nosit, ale chapu, jak je to mysleno 🙈 doma bordel, jidlo jime jen z mrazaku, bud mi rve jedna, nebo druha nebo obe 🙈 uspokojuju jen potreby jedne nebo druhe, obcas si zabehnu na zachod 😅 nemit manzela, tak se ani neosprchuju. nekdy na starsi rvu uz od rana 🙄🙈 mimino mi vysava energii celou noc a ve dne se chce tahat jako kote 🙈 tesim se na jaro, vypustim je do prirody a dej se vule bozi 😂 kdyz mam nekdy uz fakt hrozny den a sem vycerpana, udelam si den podle sebe, trochu je ignoruju, pustim si film treba, starsi dam pohadky a mladsi necham dudlat prso 3 hodiny a nevsimam si jich. nektere dny jsou jen o preziti 🤦🏼‍♀️ myslim, ze by dost pomohla skolka (uvidim za rok). radu nemam, drz se 💪

pavca1982
27. lis 2022

Mám první dvě děti o 23 měsíců a další dvě o 21 měsíců. Radu jak se nezbláznit nemám 😃 snad jen vydržet. Ale jo někdy to jde...😋

jana_zofie
27. lis 2022

@evulakebula vyser se na veci, co se kupi. Vypnu a jdu si s nima pohrat. Tady je to vecne jak po vybuchu a ted zrovna uz je mezi hrackama nastlano i drobku, takze je treba uz opravdu uklidit. Kdyz je nejhur, prasknu s mladsim do nositka a starsi mi jde "pomahat". Taky pomaha, ze mala chodi 4x dopo do detske skupiny (i kdyz teda nez ji odvedu, vratim se, tak pro ni skoro muzu znova, ale neco si obeham, zaridim nebo mam chvili jen na mensiho. Vetsinou mi ale prijde, ze jde stejne jen o to, ze se 2x projdu venku a cestou zpet s malou nakoupime...)
A pak jsou chvile kdy mam pocit, ze se vsechno se*e, nikdo mi tu nepomaha a vsechno mi pada na hlavu... To ma asi kazda.
V pripade krize nejvetsi rozbijim rutinu vyletem nekam. Kamkoli. Hernicky, nove hriste, kamoska, zoo, minifarma... cokoli.

krisstina93
27. lis 2022

Může být hůř :D já mám tři, dcera 10 měsíců, syn 3 roky a nejstarší 7 let. Krom toho co zazivas ty, ještě 2x denně běhám do školy a 3x v týdnu travime odpoledne na tréninku, kde se za každého počasí snažím dvě hodiny zabavit menší děti, aby nerušily :D ani nepamatuju, kdy sem se vyspala víc jak dvě hodiny v kuse, v klidu se najedla, aniž bych někam běhala atd. Sem ráda, když si jednou za týden umeju hlavu :D muž je v práci od rána do večera a když má volný den, tak ho využívám k úklidu, který s dětmi nestíhám :D hlídání taky nemám, za poslední 3 roky sem byla tak 2 hodiny bez dětí :D radu nemám, čím jsou větší, tím jsou horší, mimino je v pohodě, stačí prso nebo nějaká blbinka a zabaví se, ale třeba školák je fakt žrout času :D

gbp
27. lis 2022

@krisstina93 jak jako cim starsi tim horsi? to nechceme slyset 😂🙈

lovemusicsun
27. lis 2022

Mám také rozdíl dva roky. Teď je jim skoro 3 a skoro 5 a je to mnohem větší pohoda. Hrajou si spolu, kreslí si, starší pomáhá mladší na záchodě (aspoň tím že ji tam rozsvítí), nosí věci jedna druhé, nemám je prostě pořád za zadkem a v mnohém se už samý obslouží. Nejhorší to bylo v tom období, ve kterém jsi teď Ty. To jsou obě děti ještě bez rozumu. Bude to postupem času lepší. U nás se to rapidně zlepšilo tak v 18ti měsících té mladší a od té doby je to jen lepší a lepší.
Jinak když mi bylo hodně ouvej, tak jsem to dělala jako @gbp. Prostě jsem vypnula na chvilku, starší uklidila k pohádce, mladší nechala usnout na mě a koukala na nějaká zábavná videa nebo tak. Nebo jsem si zařídila kadeřníka a večer nechala děti manželovi.

me_druhe_ja
27. lis 2022

15m rozdíl a nonstop v zápřahu. Otrok děti a domácnosti. Bez rodiny, bez kamarádek bez pomoci. Jsem už totálně vyhořela a bojím se každého dalšího dne. Už mě s nima upřímně nic nebaví. Navíc mladší je v období brutální hysterie a vzteku, takže pecka. Pořád je upínam na budoucnost, že bude líp, ale bůhvíkdy to bude...

fyii
27. lis 2022

@evulakebula ja mam deti od sebe 20 mesicu a je to skvele🙂 6 a 4 roky bracha se segrou. hodne si spolu hraji, taky se nekdy perou a jeci, ale jinak spolu vymysli lumparny, bungry, schovavacky, hodne spolu neco vyrabi a montujou.. od malinka si spolu hodne hraji duplo, lego, vlacky atd. to vis, ze se taky pretahuji o hracku co zrovna ma druhy..ale vis co, beda kdyz by nekdo chtel tomu druhymu "provest"..porad, kdyz jdu s jednim nekam tak mysli na sebe to musime koupit taky Tomaskovi a opacne... Ja bych nemenila, i kdyz nekdy uz z jejich jeceni mam dve hlavy, obvzlast pri praci na HO a jejich rymickach..Bordel nemivame, ja je od malicka zapojuji do veskereho uklidu, vcetne vysavani a mycky, pracky atd., uklid hracek je x krat denne.. Chce to vytrvat a spolecne je zabavit, a naucit je, ze ted si mamka vypije taky,v klidu ten caj a oni si budou hezky spolu hrat🙂 to bude fajn uvidis

ele_nka
27. lis 2022

@evulakebula mám od sebe děti 2 roky a měsíc. Upřímně ze začátku to byl očistec. První dva roky to bylo o tom jen přežít. 😃 Jak začaly být mladšímu dva, začalo se to lepšit. Když tři, začala to být úplná pohoda a teď jsou největší parťáci, hezky si vyhrají a mě vlastně vůbec nepotřebují dokud nechtějí jídlo. 😃

fazolkazuzka
27. lis 2022

Asi to nechcete slyšet ale my to doma vyresily telefonem a dětským YouTube. Když se chci věnovat jen miminku nebo sama sobě že mimco spi tak dvouletá dostane telefon a je klid. Dřív sem rikala v žádném případě, ale takhle se nikdo nestresuje. A to mi 2 mesicni nespi celou noc. Takže potřebuji nak přes den fungovat.

romcatko1
27. lis 2022

Vydrž... když si vzpomenu na tu dobu, skoro jsem skákala z okna. Pomoc žádná z rodiny. Jestli můžu doporučit - vykašli se na to, co není nutné. Pokud to trochu lze, zaplať si paní nebo studentku na úklid. Nebo studentku na hlídání... Vím, peněz není na zbyt, ale toto zpětně vidím, že jsem měla udělat. A minimalizuj věci, co je nutné dělat.. Uklid. Zkus mít co nejméně věcí, ať se to nekupí. Uvař na dva dny ( oni to přežijí), nežehli. Dnes mám doma dvě puberťačky a jsou úžasné. Lepší to začalo být cca ve 2 letech menší.

romcatko1
27. lis 2022

Jo a ještě jedna věc - nesrovnávej se! Že někdo dělá super duper svačinky. A? Co? Že někdo s dětmi maluje a ty ne? A? Co? Že někdo "stíhá" mít uklizeno a ještě se usmívat? A? Co? To totiž bude pořád ;)

mdch91
27. lis 2022

Mam 3lety rozdil a dve starsi deti, 1 s ADHD a druhy mozna s ADHD... A neskonale obdivuju kazdyho, kdo ma deti s mensim nez 3letym rozdilem. Mit deti je narocne, pokud o tom navic premyslis a chces to delat spravne, je to velmi narocne, pokud k tomu mas tak maly vekovy rozdil, je to za me na nobelovku, ale taky je to strasne moc o nastaveni, ocekavani, o tom, co sama sobe a detem dovolis. Strasne moc jsem upravila svoje predstavy o idealu matky a ted si proste uz to teply kafe vypiju, i kdyby u toho mela bezet nejdementnejsi pohadka na netflixu, i kdyby u toho mely mit deti pytlik bonbonu a i kdyby u toho mel junior knourat...a svet je najednou o tolik krasnejsi.

gbp
28. lis 2022

@fazolkazuzka tady se o tom mluvi, jak kdybys dala decku nejmin drogy 😅🙈 ale proste kdyz to clovek nedela furt, prijde mi to v pohode. proste kdyz uz tu silu nemam, radsi ji tim zabavim, at po ni jen nervu 🤦🏼‍♀️🙄 ja ji ten tablet s pohadkama dam a vedle ni pri kojeni i nekdy usnu na par minut, jak sem hotova 🤷🏼‍♀️ jako jo, neni to ideal, ale co mam delat, kdyz sem zrovna bez manzela a hlidani nemam. prezit musim.

shirilka
28. lis 2022

@evulakebula Mam děti 21m od sebe, mladšímu teď bude 7m. Jsou chvíle kdy je to prostě mazec, ale snažím se držet rutinu a tu snídani a teplé caro já mít prostě budu, někdy to vyjde že starší snídá se mnou někdy už je dávno po - záleží co chystám, někdy u snídaně prostě jedou bagry z YouTube. Jako s příchodem podzimu ta TV u nás jede docela dost, bohužel, štve mě to, ale aspoň je chvilku klid. Starší si už začíná hrát s malým, ukazuje mu auta a bagry, někdy si vydrží hrát i 5minut ale musím neustále opakovat že opatrně ať mu rychlým pohybem jednu nevrazi... Někdy prostě oba řvou na celé kolo a já potřebuju čůrat, ale neměnila bych, teď jsem s nimi zvládla udělat adventní věnec, všichni v klidu nikdo neřval až jsem nechápala 😀 ... Co víkendy u vás, nemůže manžel pohlídat aspoň staršího že bys vypadal.ven s miminem?

drakenn
28. lis 2022

Zapřáhnout tatínka!

krisstina93
28. lis 2022

@gbp no náš starší mě třeba stojí 3 odpoledne v týdnu, které s ním trávím na tréninku, po škole asistovat s úkoly, učit se s ním, o víkendech mají třeba zápasy, takže ho vložíme po všech možných prdelkach a opět půl dne v pytli :D a to má jen jeden kroužek, někdo jich má třeba i několik :D navíc je teď ve věku, kdy si zve domu kamarády ze školy, takže kolikrát ještě navíc skáču kolem dalších dětí navíc :D zlaté batole :D

gbp
28. lis 2022

@krisstina93 jo takhle, tak to chapu. 👍

konidana
28. lis 2022

@evulakebula chapu a soucitim. Mela jsem to uplne stejne, deti o 22m. Vydrzela jsem do roka mladsiho a pak nastesti nastoupila do prace. Na rodicak sel muz. Jinak bych skoncila v blazinci. Jako vazne. Uz jsem uvazovala o nejakem psychologovi aspon. Stejne mne to pozdeji neminulo. Posilam hodne sil. Chce to idelne nejakou zmenu v organizaci casu doma se zapojenim vice lidi.

evulakebula
autor
28. lis 2022

@konidana dekuji. No me se jeste v 8m tehu kvuli onemocneni covidem spustila panicka porucha a uzkosti. Ktere pak zesilely nejvic po ukonceni sestinedeli. Tak to porad resim,uz 5mesicu 🤯 kdyz sem vycerpana,nevyspana,tak se to vic rozjizdi no. Takze uz se tesim,az bude mala mimo cecek a nebudit se v noci.Ted ma syn horecky,tak v noci nespime. Ted prisel podzim a nikam se nedostanem,nemocni furt,brzo tmaaa. Tak na me jde apatie ze stereotypu.Jsou i fajn dny,ale ja jsem hodne vznetliva. A vychovana,ze musim vsechno zvladat, "vsak za nas zeny po porodu delaly na poli". Takze chci jet na plny vykon a to nejde. A ted ja s nejakym psychickym problemem. "Dneska ty holky nic nevydzi,to ie zenegace". No bojuju dost se svou hlavou. Hlavne vsechny ty kecy po porodu... Jak sem neschopna se ve me vlecou. A porivnavani s ostatnimi... No silene 🤯 snad i hormony se uklidni nekdy...

konidana
28. lis 2022

@evulakebula tak to mas fakt tezky. A ty kecy okoli. Masakr. Bohuzel i to znam. A to od toho nejblizsiho. Je to fakt tezky s timto bojovat. Chodis nekam na psychoterapii? Nebo aspon k psychiatrovi kvuli te uzk.poruse? Pokud ne tak se zas objednej nebo si neco najdi. Co nejdriv, dokud to nebude horsi. To vycerpani a tyhle problemy to je fakt strasne narocne.

konidana
28. lis 2022

@evulakebula a zvládat vsechno fakt nemusis. Musis naopak si umet odpocinout, udelat si volno a srat na ostatni. Aspon obcas v zajmu vlastniho preziti.

evulakebula
autor
28. lis 2022

@konidana byla jsem na pychoterapiich, ale ono to moc nepomuze se vykecat. Ja byla pretizena tehotenstvim, stresy s umrtim, covid a porod. Jeste mam boreliozu, takze tak nejak vsechno zahralo s mou psychikou, v lete sem totalne padla na hubu. Cele dny vyklepana, myslel jsem ze jsem magor a zavorou me nekam. Pak mi byla zjistena panicka porucha, tak sem se uklidnila, ze to existuje a ze je to normalni... a ted mam i vycitky, ze sem nebyla 100pro pro decka. Je to porad takove delene, ta pozornost. A ja sem z toho v prdeli zene im co driv. Jak tu nekdo psal, chce to rezim, ale i kvuli me to moc neslo.

evulakebula
autor
28. lis 2022

@shirilka bagry z youtube 😂 no jako oni si spolu dost hraji uz ted, ale je to takove, ze furt u zadku, oba korigovat. Proste uz me z toho mluveni boli v krku, hlavne chci konecne se bavit i s nekym jinym, nez s detmi a porad dokola ty detske veci... asi jsem dost narocna a mela jinou predstavu 🤦🏼‍♀️ Prosteted na podzim uz me to sere. Furt nemocni, doma, furt doma. Uz sem zavedla i ty pohadky. Uz at je po vanocich, at si maji s cim decka hrat 😂 manzel se dost kvuli me obetoval, se kvuli mym problemum psychiky porad nekde jezdilo atd. Takze tvrne dost v praci, nebo dodelava dost na baraku no. A to si vymenit moc nemuzeme, ze by mel decka a ja delala jeho veci. Ale i pomaha, ale ted je to naprd, s tim ze je brzo tma, sem proste hotova nejakˇcitim, ze na me tez uz neco dlouho leze, jen to drzim pod poklickou. Na jare decka pichnu na zahradu a bude aspon zmena.vylety. Ted sedime doma, bud je nemocny manzel, syn pak dcera. Ja zatim nic, ale tez beztak vybuchnu,,,

evulakebula
autor
28. lis 2022

@mdch91 adhd 😮 tak to je mozna vetsi zaprah, nez mit deti o jeden rok. Ja ucila v ms s adhd detmi. To byl masakr... ano, chce to ulevit z naroku a predstave o materstvi... ja to moc srovnavam s prvnim. U nej sem jela bezplenkovou metodou, ted proste uz prechazim i na plastove pleny. Bo nestiham prat. A mam moc vysoke cile idelani matky 🤦🏼‍♀️ Pak vidim, jak jine mJi i zemedelstvi, tri decka, pisou knizky atd atd. A ja uz vzdala i peceni chleba. U prvniho sem zvladala delat i omitky kolem domu, ted? Se ani nejdu vycurat 😡

muhehehe
28. lis 2022

Nečetla jsem předchozí... ale mám takhle tři děti, vždy je mezi nimi rok a třičtvrtě, takže mám za sebou celkem dost dlouhou dobu s modelem ,,mimino a předškolkáč". Mě nejvíc dělalo dobře trávit čas mimo domov, být opravdu hodně venku. Nechat je tam pak třeba oba vytuhnout ve dvojkočáru a dát si někde hodně pomalý kafe, něco si přečíst, a nebo prostě trajdat se spícím kočárem a být sama se svýma myšlenkama. Ale je teda fakt že mi děti vždycky skutečně dobře spaly, mimino přes den x hodin, předškolkáči po obědě dvě hodiny minimálně. Možná i tomu by ten větší venkovní pobyt pomohl, když ti alespoň jedno odpadne, hned to není takový cirkus 🙂 A pro duševní hygienu je ten vzduch prostě k nezaplacení..

konidana
28. lis 2022

@evulakebula takovym podobnym znovu se poznanim a usmirenim se s tim, ze uz nezvladam co driv, si prochazim ted. Deti mam uz velke, ale spaci deficit jsem od porodu prvni jeste nedohnala a v nejbilzsi dobe nedozenu. Potrebuji totiz spat nejvice a nejdele z cele rodiny. 7h denne mi nrstaci pri 6h denne uz fakt nefunguju, idealne 8h, pres zimu klidne 9 az 10. Neprerusovaneho spanku. Jenze muz i deti spi klidne jen 6h a staci jim to, nebo usnou kdykoli a kdekoli. To ja neumim. Usinam vetsinou aspon hodinu a potrebuji ticho a tmu. Coz v našem 2kk, kde jsme 4 fakt nejde.... Takze proste nejedu ani s chlapem na koncert, pze bychom se vratili az pozde, radsi se snazim usnout nebo aspon odpocivat. Je to na palici.

mdch91
28. lis 2022

@evulakebula rozumim... Taky jsem latkovala, taky jsem pekla chleba. Ale kdyz si dam domaci vajicko a rajce ke kupovanymu chlebu,chutna to vlastne tak dobre. Snazim se najit si zvladnutelny priority

enyty
30. lis 2022

@gbp Kéž by 🙄 Taky jsem do školky vkladala velké naděje.No smolik.Prijaly dceru ale ve školce týden a dva týdny doma.🙈 Nevím co je horší.Ale naučila se hodně věcí.Kdyz chodí do školky tak mám doma jiné dítě 😉