Nástup dětí narozených v květnu do MŠ

sabor
20. únor 2016

ahoj maminky.. jak je to se zápisem dětí do MŠ narozených v květnu.. Dcera bude mít 3roky píští rok 2017. a teď dotaz.. mám ji dávat k zápisu už teď, když budu potřebovat nástup do školky od května 2017?
A nebo kdybych chtěla ji dát do školky od ledna 2017.. teď jít zápisu a nebo žádat během roku..

Mohou vůbec děti nastoupit do školky i v jiný měsíc, než v zaří? děkuji

verka1984
20. únor 2016

Ahoj, mám dceru rozenou v květnu a k zápisu do školky šla jako všechny děti, myslím, že to byl únor. Nastupovala od 1.září 2015.
A ano, už teď 😉 Tedy pokud chceš aby nastoupila od září letošního roku 😉
A u nás ve školce může dítě nastoupit jakýkoliv měsíc, stačí se domluvit s ředitelkou 😉

betelgeuzz
20. únor 2016

pokud by měla nastoupit v květnu 2017, tak k zápisu byste měli jít už teĎ. Otázka je, jestli ji příjmou, spousta školek má plno a nevezmou ani tříletý. POkud ji vezmou, může nastoupit i později než v září, ale školkovné budeš muset platit od září. Během roku se uvolní místo vyjímečně, když se někdo odstěhuje, nebo školku vzdá, ale to pak většinou ředitelka volá těm, co byli u zápisu a nebyli přijati.

akankeo
20. únor 2016

@sabor deti mohou nastoupit do skolky od 2 let, takze pokud ji vezmou, muze nastoupit uz v zari 2016.

anetka1701
20. únor 2016

Moje květnová (letos 3) šla k zápisu před rokem a nastoupila ted v lednu, takže v necelých třech letech.

akankeo
20. únor 2016

@sabor spis si zjistete kriteria pro prijeti, v nasem pripade dceru vzali, protoze jsme oba pracujici, ALE behem zapisu ne, misto se uvolnilo myslim od rijn , che to do skolky zavolat po zacatky skolniho roku

mandala
20. únor 2016

@akankeo To je ideální situace, že berou děti podle toho, jestli rodiče pracují, ale ve většině MŠ to tak nefunguje, berou spíše podle věku.
@sabor Ano, k zápisu musíte už tento rok a pokud ji přijmou, nastupit by mohla i dříve, než v květnu. 😉

sabor
autor
20. únor 2016

@betelgeuzz a neprijdu o rodicak?

veruska007
20. únor 2016

Tak já mám nejstaršího březnového. K zápise šel až ve 3 letech a to mi ještě ředitelky říkaly, ať žádost vůbec nepodávám, že nemá šanci se dostat. Nakonec se teda dostal, ale byl v těch 3,5 letech druhý nejmladší a přijímali tehdy dvojnásobný počet dětí než obvykle.

barinkas
20. únor 2016

@mandala já si nemyslím, že je ideální, jak píšeš, že by děti brali dle toho, zda rodiče pracují... Jak si potom může např. matka najít práci, když má dítě? Kdo ji zaměstná??? Takto asi neuvažuješ... On ne každý, kdo má dítě a byl třeba předtím na pracáku je špatný, nechce dělat atd.... ale s dítětem doma ti nikdo práci nedá...

mandala
20. únor 2016

@barinkas No však o tom snad píšu - když matka nemůže po MD nastoupit do zaměstnání, jelikož ji nevzali dítě do MŠ, oproti tomu jiné mamince dítě do školky přijali, přestože je doma s mladším, mě osobně přijde docela nespravedlivé. Ale to by bylo asi na další diskuzi, to je jen můj názor, nikomu nevnucuji. 😉

barinkas
20. únor 2016

@mandala ale kdepak, ty jsi napsala toto"To je ideální situace, že berou děti podle toho, jestli rodiče pracují, ale ve většině MŠ to tak nefunguje, berou spíše podle věku.
". Já chápu, že mají brát děti těch rodičů, co před mateřskou byly v práci...
Nebavím se o matce, co má doma další dítě, ale o té, co má 1 dítě, končí ji rodičák, předtím byla na pracáku, takže práci nemá, tudíž dle toho, co píšeš, by jí dítě neměli vzít 🙂

To s matkou s dalším dítětem doma je na jinou diskuzi, to je fakt 🙂 ale každá školka má možnost si udělit různě body, je na každém jakou si vybere...

akankeo
20. únor 2016

@mandala to neni legrace, spousta skolek ma kriteria na prijeti deti... Nam treba skolku teddost rozsirili, takze prednost maji deti, co tu maj bydliste. Kdyz bylo o 40 mist min, tak to bylo nasledujici:
1) predskolaci
2) deti ucitelu ms/zs v nasi obci
3) deti s mistem bydliste, rodic pracujici samozivitel/ka
4) deti s mistem bydliste, kde oba rodice pracuji
5) ostatni detis s mistem bydliste
a pak totez pro deti co emaj mistro bydliste, ale na ty v roce 2013 ani nezbylo.

Takze jestli nejsou mista, tak se maj rodice sebrat, dojit na obec, ktera je beztak zrizovatel a toto pozadovat...

akankeo
20. únor 2016

@sabor neprijdes pokud budes v praci, jak to je pokud ne, tak asi bude moct dite jen na puldne, ale tohle nevim presne

mandala
20. únor 2016

Nevím, jak jste pochopily, ale myslela jsem tak, že pokud má matka práci, nebo v blízké době nastoupit, měla by mít přednost před matkou na MD s mladším dítětem. Možná jsem se nevyjádřila přesně, ale nerozepisovala jsem, neb jsem myslela, že je jasné, jak to myslím, vůbec mě nepřišly na mysl maminky, které práci sehnat nemohou, nebo před mateřskou byly na pracáku. Mě prostě jen vytáčí, když vím, že někdo ztratí zaměstnání kvůli tomu, že nemá kde mít dítě, přitom dítě , které má matku doma s mladším sourozencem, chodí do školky. Jako já vím, že spoustu dalších kritérií, např. předškoláci by samozřejmě měli mít také přednost, ale podle mne by toto mělo být mezi těmi prvními. Tak snad jsem se nikoho nedotkla, příště se budu vyjadřovat přesněji 😉
@akankeo
@barinkas

hojda
20. únor 2016

@mandala Názor obudsmana na toto kritérium:
4. zaměstnanost rodičů

Toto kritérium je problematické, přestože není diskriminační. Přehlíží totiž vzdělávací funkci mateřské školy a přisuzuje jí primárně funkcí hlídací služby poskytované rodičům. Jestliže je školka součástí vzdělávacího procesu, není možné toto kritérium používat paušálně, ale vždy na základě posouzení individuální potřeby předškolního vzdělávání konkrétního dítěte. Opačný přístup by byl v rozporu s právem na vzdělání garantovaným Listinou základních práv a svobod.

katerina1106
20. únor 2016

@mandala Kritérium zaměstnanosti matky se bohužel nedá uplatňovat kvůli diskriminaci dítěte - každé dítě má právo na sociální kontakt s ostatními dětmi bez ohledu na zaměstnanost rodiče. Je to rozhodnutí ombudsmana několik let zpět ☹. Podle mě je to taky hloupost - matka ztratí práci kvůli jiné matce na RD s dalším dítětem.
Staršího syna mi ještě před 7 lety vzali přednostně, ale pak to skončilo ☹.
U nás školku před 4 lety taky zvětšili, ale už ani to nestačí - přes 100míst na vesnici!! Jsem zvědavá jak to příští rok vyjde u mladšího ?!?!? Zatím většinou vezmou tříleťáky (to bude mít), ale pro mladší děti místa nejsou.

akankeo
21. únor 2016

@katerina1106 to muselo byt nedavno, me deti prave brali kvuli zamestnani. Jinak mi tu na malem meste mame 260 mist ve statni skolce a pak tu mme jednu soukromou a miniskoliocku v mc, bydlim kousek od Prahy

betelgeuzz
21. únor 2016

@akankeo tohle platí už několik let, akorát některé školky se tím neřídí. přijímací řízení je pak napadnutelné.

a já s tím naprosto souhlasím. Dřív si totiž spousta matek sehnala někde razítko, že pracují, nebo nastupují. školka neměla právo obvolávat zaměstnavatele a zaměstnavatel zase nemusí nikomu sdělovat, kdo u něho pracuje. Takže nakonec tam bylo spousta dětí od podvodníků. Pak jsou matky, které práci zatím nemají, potřebují ji hledat, jenže pokud neví, zda jim dítě vezmou, nebo ne, tak si ji stejně hledat nemohly. A co třeba děti matek, které po přijímacím řízení otěhotněly a pak zůstaly doma? ty by se měly propouštět, aby to bylo podle tohoto kritéria spravedlivé? Věk a bydliště je podle mě jedině kritérium, které se dá řádně zkontrolovat a je malý prostor pro podvody a úplatky.

handous
21. únor 2016

@sabor to by me taky zajímalo.Já mam sice ještě čas, ale jelikož to uteče jako voda, tak už se o to zajímám.Dceři budou 3 roky v lednu 2018 a rada bych ji dala do školky v září 2017( takže v necelých 3 letech). Tak.jsem.na to zvědavá.

elvira
21. únor 2016

Mladý je narozený na konci ledna.
Potřebovala jsem jít do práce hned po jeho třetích narozeninách, takže jsme šli k zápisu prakticky rok dopředu - nepřijali ho, ale přes prázdniny se uvolnilo místo, takže mi ředitelka na konci srpna volala, že ho vezmou - od září chodil na zvykání 1x týdně dopoledne a po třetích narozeninách už na celý den.

terka_85
21. únor 2016

Já teda nevím, ale mě to nepřijde nespravedlivé, že děti matek, co jsou nezaměstnané vezmou do školky. Jak říká naše paní ředitelka v mš - Každý má právo na vzdělání 🙂
Jsem ten případ - když začal syn chodit do školky, byla jsem v 6. měsíci těhotenství. Ano mohl být se mnou doma, ale určitě bych ho nenaučila nebo nedělala s ním to, co ve školce. Příští rok jde k zápisu do školy a jelikož máme trochu potíže se psaním (raději běhá za míčem než kreslí, apod.), tak budeme muset chodit na grafomotorický kurz. Se mnou doma kreslí 5 minut a pak už ho to nebaví. Ale potřebuje to trénovat a ve školce ho učitelky aspoň přinutí kreslit, tvořit, apod. Tam jim neřekne, že to dělat nebude 🙂

evulina77
21. únor 2016

@sabor na zápis musíš jít pro ten školní rok, kdy chceš aby nastoupila. Takže pokud chceš příšří školní rok, který začíná 1.9.2016 a končí 31.8.2017, musíš jít na zápis už v tomto roce. Můžou ti malou vzít s tím, že budeš platit školkovné a malá pak nastoupí až to budeš chtít, nebo ti ji nevezmou, to záleží na školce a na tom jak budou plní. U nás dávají přednost dětem, které budou chodit celý rok a až pak ty co ne. Ale pokud ti ji nevezmou teď příští rok by mohlo být lepší. Pokud půjdeš do práce a malou ti nevezmou, zkus pohledat na těch pár měsíců (do září 2017) nějakou soukromou školku. Bude to stát víc, ale kvůli udržení práce to stojí za to a jednalo by se o 4 měsíce, na to se dá pomalinku našetřit nebo přišetřit už teď a prostě se musí člověk smířit s tím, že ty 4 měsíce to bude po zaplacení školky stejné jako na rodičáku. Jinak nesouhlasím s vylučováním dětí nezaměstnaných matek ze školek. To by si ty ženský nemohly hledat práci a jejich děti za to nemohou. Stejně tak, když je maminka doma s mladším sourozencem. Školka není hlídací zařízení, ale vzdělávací a tak jedinným parametrem je dle mě věk a pak bydliště...

sabor
autor
3. bře 2016

díky všem... 😉