Kroužky pro děti. Máte někdo kombinaci hudba a sport?

karinvy
11. črc 2022

Zdravím,
dostali jsme se do rozepře s partnerem ohledně kroužků dcery. Dcera má 8let, od 5let děla gymnastiku, která ji moc baví (trénink 2-3x týdně). Cca rok ,,otravuje,, že by chtěla hrát i na klavír, tak jsem si řekla že ji od září přihlásím ať si to zkusí, ale překvapila mě reakce partnera který je absolutně proti, že se má dítě vést jedním směrem a ne míchat sport s hudbou, že to už bude i pro ni časově náročné (což beru jako normální argument že má pravdu). Ale dcera byla z jeho reakce zklamaná, moc by tam chtěla..

Tak by mě zajímal názor ostatních rodičů, mate někdo děti v kombinaci kroužku hudba/sport nebo to je opravdu moc ?

tynka9
12. črc 2022

z vlastní zkušenosti - chodila jsem do hudebky (nauka, 2 nástroje, sborový zpěv) a bylo to super, ale teď zpětně vím, že jsem měla mít i nějaký sport (třeba i nenáročný), je důležité se hýbat, naučit se pohyb začlenit do pravidelného režimu (a tv ve škole je málo).

lcn162
12. črc 2022

Naše děti mají 1x týdně hudebku, 1x týdně sport, 1x týdně cizí jazyk. Vrcholně nic dělat nebudou, ale dostanou vzdělání všemi směry. Mít 4 odpoledne v týdnu zabite kroužkem, je hodně náročné.

vitezove
12. črc 2022

@karinvy To je ale blbost. Ať dělá co jí baví. Časem jí nejspíš jedna věc bavit i přestane. Je spousta dětí co jsou nadané ve více směrech. Spíš partner chce aby byla sportovkyně a aby se náhodou nestalo, že bude tíhnout k něčemu jinému. Já jako malá jsem chodila v jednu dobu na jógu, aquabelly, gymnastiku, klavír a dramaťák. A měla jsem kamarádku co toho měla i víc, každý den jeden až dva kroužky. Já měla tak 3x do týdne, občas se to střídalo, občas mě něco přestalo bavit a tak 😀. Pokud si to rodiče mohou dovolit (peníze, dojíždění atp.) a pokud to dítě chce, tak je to přece skvělé. Pro jeho rozvoj je to úžasné.

lucieevita
12. črc 2022

@karinvy určitě ano, já to tak měla. Gymnastika a kytara a pro dcerku to plánujeme stejně. Teď má teprve 2, ale od tří let sport a v 1 nebo 2 třídě přidat hudební nástroj, dle jejího výběru. Když se člověk dívá na staré české filmy, tak bývalo běžné, že co Čech, to muzikant a vždy k tomu měli i sport. Nám s manželem to přijde přirozené. Určitě bych dcerku podpořila. Klavír he nádherný nástroj. Třeba pak časem zůstane jen u jednoho.. já nakonec opustila kroužek kytary a věnovala se jen sportu (chtěla sem hrát na klavír, ale nebylo mi to dovoleno) ale chodila sem na ní řadu let. Tréning gymnastiky byl také 3x týdně. Na školu to nemělo vliv. Já bych si to zkusila doma prosadit 😉🙂

wendulka
12. črc 2022

Moji kluci mají fotbal 3x týdně + hudební nástroj 2x týdne 1x nauka a 1x výtvarka, některé dny jsou natřískané, ale zvládají to, baví je to a navíc každá činnost podporuje jinou mozkovou hemisféru (hudba/sport).

janule0123
12. črc 2022

@karinvy v tomhle věku bych brala ať si vyzkouší co ji baví a co ji sedí.. kolegyně má děti jak ve sportovním kroužku tak ve sboru.. 1-2trida… ta se teda nepta co je baví.. zapise kde ji to přijde vhodný ale mají tuhle kombinaci …každý je něco jinyho.. pohybovou aktivitu to určitě chce a umělecká je zas z jiného soudku.. když nebude chtít .. stíhat tak to proste položí…

odula
13. črc 2022

Šerm a hoboj ;) já taky měla hudbu a sport, připadá mi to naopak velice vyvážený. Dva kroužky nejsou příliš a hudba dítě rozvíjí jiným způsobem. Já hrála 7 let na klavír vedle různých sportovních kroužků a dalo mi to hrozně moc. Imo určitě ano.

elviraf
13. črc 2022

@karinvy Ano, obě děti mají kroužky hudba X sport. Klavír X volejbal, kytara X fotbal

karinvy
autor
13. črc 2022

Moc děkuji všem za názory, jsem ráda že to takhle nevidím sama 😊

zara11
13. črc 2022

@karinvy ja naopak jsem toho zastancem, dcera ma 1 krouzek sport 1tydne a 3x tydne sezeni /kytara a sbor/

daisymaminka
13. črc 2022

Určitě. Já myslím, že je právě naopak super mít různá zaměření, protože je jí teprve 8. Za 3 nebo 5 let se sama rozhodne, kterým směrem se dá. Nebo si udrží oba kroužky, když ji budou bavit. V klavíru bych dceru podpořila, obzvlášť když má zájem, to je naopak super. 🤗 Hlavně hudební nástroj může využít a velmi se jí může hodit, pokud by se vydala v budoucnu pedagogickým směrem. 😊

arcabela
13. črc 2022

@karinvy Z vlastní zkušenosti, chodila jsem od 4 let na sportovní gymnastiku, tréninky 2-3x týdně, potom ještě na ZUŠ na kreslení, a pak jsem si k tomu přidala volejbal 🙂. Moje sestra to samé, ale místo volejbalu si přidala lekce keramiky 😉. Ta pak gymnastiku pustila, protože jí to nebavilo. Bylo super se hýbat a zároveň něco tvořit. Ještě jsem chtěla strašně zkusit klavír, ale nebylo kam ho nacpat 😅. Pak jsem si za život ještě zkusila badminton, street šance atd... Podle je lepší neomezovat a nechat dítě zkusit i to o co máte zájem. Nakonec jsem vystudovala architekturu takže to kreslení pak přispělo k formování mých budoucích rozhodnutí...

sternliebe
13. črc 2022

@karinvy nečwtla jsem komentáře. Tak rovnou odpovím. Starší dcera 5,5let, chodí do Sokola, dělá hasiče (jak útok, tak 60m překážek), projevila snahu hrát na kytaru. V září nastupuje. Doma máme kytaru, klavír, flétnu a v rodině jsou i housle. Nevidím důvod, proč by nemohla rozvíjet jak motoriku tak psychiku. A pokud to bude chtít dělat na vysoké úrovni, tak se pak rozhodne ci he přednější. Byť si nedovedu představit kombinaci gymnastika-klavír z důvodu možných úrazů prstů. Ale vše jde

diuse
15. črc 2022

No, tak to by tvuj partner asi koukal, jak je to u nas 🙂 Syn chodi 3x tydne na balet, 2x tydne na housle a 2x tydne na jezdectvi/parkur. Ve skole k tomu ma keramiku a dramatak - vsechno ho to bavi, zvlada to. Narocne je to hlavne logisticky. Vubec bych se toho nebala, navic pokud o to vylozene jevi zajem - vyuzijte toho.

kafr
15. črc 2022

Jako učitelka ti řeknu, že je velkou chybou vést dítě jedním směrem.
1) U malého dítěte by takto směr zájmu určili rodiče bez ohledu na nadání dítěte. Vy teď můžete jen odhadovat, kterým směrem se dát. Snadno se tak stane, že se vydáte jiným směrem, než který by byl vhodný pro dítě samé. Neodhalíte skrytý talent.
2) zaměření jedním směrem je kontraproduktivní a dítě nerozvíjí rovnoměrně. Dětí potřebují podněty pohybové, estetické, intelektuální. Vaše dítě bude sice sportovat, ale bude zaostávat v jiných oblastech.
3) až si dítě samo zvolí, který směr je pro něj, ostatní si může ponechat jako odpočinkový, doplňkový, relaxační. Toto je pro život nejlepší.

A jeden osobní: rodiče mě vedli pouze výtvarným směrem. Ano, následně jsem ho vystudovala, živí mě, ale teď jsem změnila zaměstnání, učím v MŠ a velice mi chybí základní hudební vzdělání.