16měsíční neposlušné dítě, jak to řešíte?

gwennie
8. říj 2014

Máte někdo doma něco přes rok staré absolutně neposlušné dítě? Jak to řešíte?
Už z toho děcka doma fakt šílím, můžu ji stokrát říct "nesmíš, ne!", můžu ji dát po prstech, a ona si to klidně bude dělat dál. To samé, když ji volám k sobě nebo dám jakýkoliv pokyn. Nezájem. Jakmile ale tenhle pokyn nebo zákaz dá např. babička, poslechne hned napoprvé. Nás doma nikdy. Takže moc dobře chápe pokyn nesmíš, aby taky ne v tomhle věku, dělá to prostě naschvál, vědomě.
Už nám s manželem fakt rupou nervy, posledně jí manžel normálně dal na holou prdel, že brečela (bylo to u přebalování, kdy zase strkala ruce do hoven, i když se jí dohromady už asi milionkrát řeklo, že nesmí, a dalo přes prsty). A já dneska taky, což všichni strašně odsuzujou, že to u tak malého dítěte nemá význam - pak by mě ale zajímalo co teda význam má.

marecekavendulka
8. říj 2014

@gwennie no mně dát někdo v roce na holou,tak ho taky neposlouchám..a dát mýmu dítěti někdo na holý zadek,tak bych asi s takovým člověkem nechtěla už nic mít,a věř mi,že jsem si procházela uklidnováním vzteklého a neposlušného dítěte ,máme syna s poruchou chování.Spíš bych se zamyslela nad tím,jak se k dítěti chovám já,dítě je vaším obrazem a pokud slyší jen nesmíš a dostává přes prsty a na zadek,tak se nemužeš divit.

atinkaa
8. říj 2014

nechcem ti tu komentovat bitie babatka, lebo aj jednorocnik stale takym malym bejbickom je, skor ma napadaju otazky pre teba nez rychle instantne rady 😉
neciti to Vase male deculko to, ze cakate dalsie babatko a ze sa to blizi?
nie si ty sama nervoznejsia s tym ako to budes zvladat ako to budes robit?
nie si niekedy viac unavena alebo sustredena na to brusko, tak si vynucuje klasicky aspon tu negativnu pozornost? to vies obcas sa to deje tak ze ditko je ''poslusne'' nenarocne hraje sa same, tak si ho ani nevsimneme ale jakmile robi cosi co nie je koser....tak si hned pri nom

zas to neber ako rypanie skor len ako pre teba pomocky, ci nejde cosi zmenit u seba cim by si zmenila malicku
predsa len je este stale mala a potrebuje ta
a potrebuje aj skumat bezpecne
a chce byt asi s tebou a mojkana

najma ak u inych pocuva tak je to asi skor nervozitou, ktora je citit u vas, z vas dvoch....mozno je to stres z druheho babatka, mozno z financii, mozno len unava....ale asi skor nieco co je vase ak inde je mila

a potom to ditko si pomaly zacne vyhranovat osobnost a vymedzovat sa a to teda najma Doma, voci tebe, kde by to malo byt bezpecne sa od maminky oddelit

je toho viac co za tym moze byt a obvykle pomaha zvolnit a skusit sa tomu svojmu bejbicku priblizit
predsa len je vasa
a cakate dalsie a nechcem strasit ale kukni do temy deti s malym rozdielom po sebe
bude hur 😉 a co potom? viac bit....fakt to chce sa kus pozriet na seba co a ako robim a ziskat trosku vacsiu istotu...lebo tu unavu a nervozitu deculka citia a to ti ani nevravim ako, ked su dve, dvaja

drzim palce jak k bejbicku, tak nech to s tym co zu mate Doma date do pohody🙂 je to krasne obdobie a je skoda to kazit 😉

zuzana_ka
8. říj 2014

@gwennie Máme jen o chloupek mladší holčičku a dělá to samé. Na hovna sahá taky, když jí zvednu za nohy abych jí utřela, tak se kroutí jak pochcanej šnek😀 tahá mě za vlasy, ale je to pro ní sranda, těžko pochopí, že mě to bolí. Myslím si, že je ještě brzo na nějaké tresty.
Když naše malá začne "zlobit" tak na ní nahlas zavolám a odtáhnu jí pryč, popř. odvedu pozornost na nějakou hračku🙂

terinda
8. říj 2014

@gwennie chudák malá, nebijte ji 😕 a reakce na pokyny - je to pes? 😅
Taky posloucháš pokyny?

Radši si přečti nějakou odbornou literaturu, když mateřský pud vynechává.
Doporučuju nejšťastnější batole v okolí apod.

renca_hanych
8. říj 2014

@gwennie ahoj, ale vaše dcera není neposlušná 😉 je to naprosto normální, teda porovnávám s našimi synky 😉 to že "neposlouchá" bude trvat ještě asi dlouho ale co právě třeba zkusit mluvit s ní víc pozitivně. Myslím tím, zbavit se toho - ne, nesmíš, nemůžes apod...ale říct jí, fajn, udělej to a bud opatrná, venku kdyby na něco šahala tak jí vysvětlit - tohle je fuj ale támhle kousek dál s těmi kamíny si hrej a pod......ono takový to "komandování" je povětšinou k ničemu - děti už pak jak slyší ne - smíš, můžeš, dělej.....tak se podle mě totálně bloknou a zabejčí....vím, očem mluvím, taky jsem to používala u prvního syna ale nefungovalo to a pak jsem si řekla že na to musíme jinak a takto to šlo. hodně štěstí, výchova je zábava ale i záhada 😉

tarra27
8. říj 2014

@gwennie jejda neny tlouc takhle malé dítě, že plaká....to nemyslíte vážně??!!!

Vždyt je malinká, nemá z toho rozum...v tomhle veku opakovat opakovat opakovat a oodvádet pozornost popřípade chválit, když poslechne...ale nemužete ji bít.....

milmic
8. říj 2014

@gwennie Děti často cizího poslechnou víc než rodiče. Protože od "cizího" neví, co čekat, z cizího mají větší respekt, než z rodiče. Je to přirozené.
Já si myslím, že vaše holčička není neposlušná, jenom je chyba v tom, jak vnímáte její chování vy.
Uvedu příklad - dítě jí a hází jídlo po okolí. Naštve to, protože ty to potom musíš uklízet, dítě neposlouchá, má úplně jiný názor než ty rodič. A ted co s tím - budeš to vnímat jako neposlušnost a nařežeš mu anebo se na to podíváš dětskýma očima - odrazí se hrášek od stěny? Přilepí se na stěnu? Rozplácne se po stěně? 😅

A takto malého dítěte bití nemá význam, podle mě to nemá význam ani u staršího. Ty děti se akorát zabejčí, řeknou si - no co, matka mě zase seřeže, vyřve se a já budu mít klid. (vlastní zkušenost, matka mě mlátila jak nezralý žito)
Můžeš zkoušet domlouvat, vysvětlovat, proč to nemá dělat, proč se tohle nedělá, proč je tohle nebezpečné a pozdějším věku metodu přirozených důsledků - ráno neposlechne a neobleče se do školky? V pořádku, v tom případě už nestihne pohádku před odchodem.
Výchova dítěte je především výchova sám sebe. 😉 K trpělivosti.

loafeer
8. říj 2014

Ježišmarijááááá, jedno plesknutí po prdeli není žádné bití....Dítě musí mít mantinely, pokud jí řeknete jednou NE, tak byste na něm měli s manželem trvat. Ona je ještě malá, ale ne zas tak moc, aby nepochopila symbolické plesknutí přes ručičku nebo po zadku, na některé děti platí domluva, na jiné ne, to se nedá nic dělat. My to měli se synem to samé, taky neposlouchal, zkoušel, co si může dovolit, sem tam dostal po zadku, protože nějaké domlouvání a vysvětlování nebylo k ničemu. Jo teď jak je starší, tak už to chápe, takže si myslím, že prostě to máte teď takové období, buďte důslední a ono se to otočí

marecekavendulka
8. říj 2014

@loafeer no tak jestli sis to přečetla pořádně tak sama zakladatelka uvedla,že malá dotala na holej zadeček,až brečela.

milmic
8. říj 2014

A aj já bych doporučila knížku Nešťastnější batole v okolí, je tam o batoletština - spešl jazyk, jak na ty prcky mluvit, aby ti rozuměli a pochopili tě. 🙂
Protože když řekneš - nesahej na zásuvku, tak co udělá dítě? Hmmmm, to bude něco zajímavýho, když se o tom mluví, jde a sáhne. Ale když to otočíš a řekneš zásuvka NE!!!! nebezpečný!!!! velký au au!!! tak to už je jiná. A opravdu to na ty prcky funguje.
Bitím, křikem a rozčilováním vychováš jenom otupěné dítě, kterému to bude tak nějak jedno a stejně pak neposlechne, když to bude potřeba. 🙂
Držím palce!

8284
8. říj 2014

Ahoj Gwennie, mám synka 20 měsíců a začal zlobit kolem 18 měsíců. Do té doby zlobil spíš formou svého zkoumání a hraní, ale to si myslím, je přirozené. V tu dobu stačilo jen odstraňovat z jeho blízkosti věci, které pro něho nebyly vhodné a dávát mu pozitivní podněty. Teď už to je jiné a začal se vztekat, zkoušet to na nás - co vydržíme a kde jsou hranice. Vypadá to tak, že na procházce si lehne na chodník v bílé mikince na znamení, že už nejde dál! To je pro mě naprosto jednoduché. Nevšímám si ho. Počkám a on vstane a jde normálně dál. Doma, když opakovaně dělá věc, kterou nechci a není to forma hraní si s věcmi a zkoumání, ale je to vědomé ničení a provokace, tak ho několikrát upozorním a jako trest následuje minutka/dvě v nepoužívané staré postýlce, odkud se nemůže dostat ven. (socilání izolace) Pak přijdu, zeptám se, jestli už bude hodný, on řekne ANO a je zase na delší dobu klid. Opravdu to funguje. Dítě nebijeme. Nechci, aby bití vnímal jako normální společenský jev. Držím palce a přeju pevné nervy. Olga.

misulka84
8. říj 2014

co na to říct, chudák dítě ☹ VELIKÉ DISLIKE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gepe
8. říj 2014

Jezisi, to ze clovek placne dite pres ruce, ci na zadek uz je mlaceni a biti ditete? Ze si na to zvykne a bude brat jako standardni chovani? Kdyby to tak bylo, tak se lide na ulicich, sousedi, pratele, rodiny, zdravi fackou a ne ustne. Ono zacne brecet kolikrat i bez toho, kdyz clovek chce aby neco nedelalo. Proste to zkousi.
@gwennie Nasi mlady vysvetlujeme co Ne a proc. Kolikrat kramari co nema, sotva nas uvidi, tak hned vraci na misto a dela ze nic 🙂 Nic pred ni neschovavame z dosahu, ale ucime, ze to a to ne, proc ne. Kdyz se vztekne, tak je nejlepsi zaignorovat, prejde to rychle. Kdyz si sahla na teply hrnek, vyvalila oci a zacala natahovat, tak jsme ji ruku zkontrolovali a rekli, ze si za to muze sama, ze jsme ji nejednou rekli' ze to pali a pak je au. Od te doby zkousi za ucho 🙂 Nejen zakazy a prikazy, ale i vysvetleni proc ne, prip. jemnou ukazku. Jo a k tomu, sedni, cekej atd., nejeden clovek co ma ci mel psa, to pouzije podvedome 🙂 drzim pesti a pevne nervy 😉

gwennie
autor
8. říj 2014

@marecekavendulka chováme se k němu pěkně, ale tak je jasné, že některé věci nesmí. Nesmí sahat na horkou troubu, na květináče, nesmí samozřejmě spoustu jí nebezpečných věcí. Tak co bys teda poradila,když jsi tak supr zkušená?

loafeer
8. říj 2014

@marecekavendulka četla jsem to, dle mého se jednalo o jednorázové selhání, které je teď zakladatelce líto, takže bych to nedramatizovala a nehodnotila ji za to, že malou pleskla....Protože to jí nepomůže, když se tu do ní všichni pustí....

Jinak rozhodně nějaké výprasky a bití nechvaluju, je to potupné pro obě strany, jinak celkem souhlasím s příspěvkem @8284....scén venku jsme si jako nevšímali, tím pádem to malého přestalo bavit. Pokud opakovaně i přes zákaz něco dělal, a ještě sledoval provokativně, jeslti ho sledujeme, dostal upozornění, vysvětlení, pak jsem ho teda třeba plácla, zavřela do pokojíčku....on se tam vyztekal, vybrečel , pak sám přišel, obejmuli jsme se, znovu si to vysvětlili a bylo to ok....Nevím, jestli to tak je správně dle odborných knih, ale prostě to bylo jediné, co u nás začalo fungovat a chce to fakt vydržet s nervem, kolem 18.měs to bylo fakt nejhorsi a teď jsme dospěli do té fáze, že v 90 % stačí opravdu domluva....taky nechci, aby bylo bití vnímáno jako běžný společenský jev, ale ta hrozba plácnutí u nás teda je ( říkám plácnutí, ne výprask, aby bylo jasno )....

marecekavendulka
8. říj 2014

@gwennie když se uchyluješ k tak nízkým formám diskuze,jako je sarkazmus,tak ti odpovídat nehodlám.Chtěla jsi poradit,ale když ti víceméně všechny maminky vytkneme bytí (neplést s plácnutím),tak se cítíš dotčeně. Jinak my měli na sporáku takovou ochrannou mřížku,aby se malej nespálil..třeba.

gwennie
autor
8. říj 2014

@marecekavendulka vytýkat a kritizovat je taaak jednoduché... já chtěla konstruktivní radu, pokyn, co a jak přesně dělat. Ale v oořádku, už to tady některé udělaly za tebe.

marecekavendulka
8. říj 2014

@loafeer určitě s tebou souhlasím,že není dobrá potápět zakladatelku diskuze,ale většinou lidí na druhého reagují tak,jak on sám sebe prezentuje. V jejím příspěvku jsem nějaký náznak lítosti nezaznamelnala.Ne snad,že by jí to líto nebylo,ale to bohužel nevím,když to pisatelka neuvedla.

ivular
8. říj 2014

@gwennie Já mám pocit, že strašně přeceňujete vyzrálost takového dítěte. Máš abslotní pravdu, že spoustu věcí samozřejmě dělat nesmí. Nečekala bych ovšem, že to někdo bude chápat tak, že na 16 měsíční dítě houkneš "nesmíš" a ono poslušně uskočí. Jako k takové reakci psychicky dospěje až mnohem, mnohem později.
Doporučovala bych načíst literaturu ohledně výchovy batolat, abyste se s manželem trochu přiblížili realitě ve svých očekáváních. A mimo jiné si uvědomili, že to že tak malé dítě něco nesmí, je především vaše břemeno, nikoliv jeho.

zvirka
8. říj 2014

Za mě - bití NE! Musím říct, že věku, v jakém je dítě zakladatalky, jsem taky párkrát plácla přes zadek, ale opravdu jen plácla. Pak jsem si ale řekla ne a od té doby dodržuju, od dvou let u nás žádné fyzické tresty nejsou, i když občas mi ruka cuká. Nebudu sáhodlouze popisovat naši výchovu, ostatní holky to už popsaly. Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Když dělá něco opravdu nebezpečného nebo mně nepříjemného (bolestivého) chytnu za ruku a řeknu důrazně NE! Pak vysvětlím proč. A od tří přibližně pomáhá zavést ho do pokojíčku a říct mu, aby si promyslel, co udělal. Do tří minut je zpět s omluvou a výkladem, proč je to špatně.
Doporučuju představit si, jak ti bylo, když jsi byla fyzicky trestaná. pro mě to bylo nejhorší ponížení v životě a to přece nebudu dělat vlastnímu synovi, kterého miluju!!!

kveta1
8. říj 2014

Děťátko nemá smysl plácat po zadečku a navíc manžel má větší sílu a může malé i omylem tím ublížit! .A koukám ,že čekáte další miminko,opravdu by to chtělo ,když chcete radu,nějaké chytré knížky o psychickém vývoji dětí.Já mám 4 kluky a každé je jiné,ale i tak jsem si kdysi také hledala rady a byla jsem spokojená s knihami :http://www.zbozi.cz/vyrobek/vase-dite-ve-veku-od-1-do-... a http://www.zbozi.cz/vyrobek/vase-dite-ve-veku-o... a v obou jsou popsány kdy je schopné a čeho dítko a rady právě jak tyto situace řešit ,ale i situace ,když se narodí další sourozenec 🙂 Snad Vám to pomůže,hlavně malinkou takto netrestejte 🙂

maximka33
8. říj 2014

@gwennie doporučuji přečíst knihu Nejšťtastnější batole v okolí. hodně mi pomohlo naučit se s ním mluvit. krátké věty. a chápu, že jste víc podrážděná, musí to být náročné těhotenství. jinak u prvního syna jsem v 18 měsících chtěla utéct do práce, tak těžké to bylo... ale zase ve dvou se to hodně zlepšilo..

maximka33
8. říj 2014

vůbec neodsuzuji, že jste se uchýlili k plácání, člověk občas už neví kudy kam.. my taky přišli na to, že to nikam nevede, dítě není poslušnější, ale spíš se začal bát tatínka ☹(( a já pak měla výčitky. ale po zadečku plácnu jen občas, zase lepší než pořád řvát, občas se člověk nedokáže kontrolovat. prostě se dvěma dětmi je to těžší. ale ta batoletština by mohla pomoci. jinak na opravdu nebezpečné věci doporučuji šáhnout, na teplý sporák, teplé kamna, jen maličko. určitě to už příště neudělá a samo řekne au! ovšem hlína z květináče, to je těžké, to máme taky a jsem z toho nervní. kytku není ´kam přestěhovat, je veliká. ale možná do pokoje, kam dítě nepustíš. držím ti palce a přeji pevné nervy. já šla v těch 2 letech do práce a malý do školky (skončila mi rodičovská) a bylo mi to líto.. teď se s druhým do práce nehrnu. jinak je to i o pvaze dítěte, náš má ADD a já si něčeho všímala už po narození.. druhý je klidnější a veselejší. jinak dobrá metoda je před výpraskem počítat do desíti... sama se ji teprve učím..

loafeer
8. říj 2014

@marecekavendulka tak když ne lítost, tak zoufalství:o)...ale nepitvejme se v tom

loafeer
8. říj 2014

@gepe amen:o) moje řeč.o)

zuzana_ka
8. říj 2014

@gwennie Takhle malé dítě určitě nedělá vědomě nic špatného, prostě neví, že je to špatná věc. Jen zkoumá možnosti....
Dám příklad od nás: malá mi kramaří ve skříni, totálně rozhází poličky až kam dosáhne, jsem nas*aná, že budu muset uklízet, jednou jsem to vzala, po druhé jsem jí odehnala, po třetí jsem jí odehnala a už to nedělá...
Nebo jsem pravidelně naštvaná, když si v postýlce sundá plínku třeba i pos.....opět neví, že tou plínkou udělá takovej bordel, že musím hned prát...

V tomto věku je jediná možnost trpělivě vysvětlovat, bití za neznalost určitě není správné řešení 🙂

juldaska
8. říj 2014

@gwennie Biješ svoje dítě?? Hrůza..

maximka33
8. říj 2014

podle mě dlouhé vysvětlování dítě nechápe. ale takové, ne, au bolí, au pálí, to by už mohlo pochopit.

anty
8. říj 2014

souhlasím s @maximka33 taky počítám ať se uklidním, když děti začnou zlobit. Jinak prosím všechny, které tady útočíte na zakladatelku této diskuse, nemluvte proboha skoro o násilí. Já nejsem pro nějaké bití, ale když už domlouvání nezabírá, tak plácnutí po zadečku za mě teda není nic špatného. Dítě musí mít určité mantinely. já se sestrou jsme byli vychovávání jen naší maminkou a když nám občas dala na zadek, protože to musela mít hodně náročné, tak jsem z toho žádné trauma teda neměla ani v dětství a ani jsme si ho teda nepřenesla do dospělosti. Takže asi tak... Jo jinak znám jednu maminku, která razí heslo jen domlouvat na zadek nee a chudák nemůže ani s dítětem pomalu ven jak je rozmazlené. Takže za mě dámy domlouvat, ale do určité doby. A jinak takovéto vztekání úplně ignorovat, mám holčičku, která bude mít 2 roky, taky zkouší si některé věci vyřvat, občas lehne , rada nevšímat si toho odstranit věci o které by se mohli děti praštit a nechat dítě tak. Jak já říkám oni se z toho zachvilku proberou a ani kolikrát neví, že se vztekali,. Takže asi tak

zuzana_ka
8. říj 2014

@maximka33 Já to vysvětlování myslela tak jak si to napsala ty - au bolí atd.

Nemyslela jsem vysvětlování stylu "když to rozbiješ, stojí to peníze, všechno je dnes drahý, vláda je na houby" 😀 to by opravdu nemělo smysl🙂