16měsíční neposlušné dítě, jak to řešíte?

gwennie
8. říj 2014

Máte někdo doma něco přes rok staré absolutně neposlušné dítě? Jak to řešíte?
Už z toho děcka doma fakt šílím, můžu ji stokrát říct "nesmíš, ne!", můžu ji dát po prstech, a ona si to klidně bude dělat dál. To samé, když ji volám k sobě nebo dám jakýkoliv pokyn. Nezájem. Jakmile ale tenhle pokyn nebo zákaz dá např. babička, poslechne hned napoprvé. Nás doma nikdy. Takže moc dobře chápe pokyn nesmíš, aby taky ne v tomhle věku, dělá to prostě naschvál, vědomě.
Už nám s manželem fakt rupou nervy, posledně jí manžel normálně dal na holou prdel, že brečela (bylo to u přebalování, kdy zase strkala ruce do hoven, i když se jí dohromady už asi milionkrát řeklo, že nesmí, a dalo přes prsty). A já dneska taky, což všichni strašně odsuzujou, že to u tak malého dítěte nemá význam - pak by mě ale zajímalo co teda význam má.

zuzana_ka
8. říj 2014

@anty Pokud je dítě trestané, musí mít tušení o tom, že udělalo něco špatně, pokud z toho nemá ještě rozum, tak je jakýkoliv trest zbytečný.
Některé děti jsou opravdu na pár facek, ale 16ti měsíční ještě nee...
Moje malá mi furt tahá vlasy, mám je tak oškubané, jak kdybych si je stříhala sama. Tahá mě pořád, ale určitě to není o tom, že ví, že mě to bolí a ubližuje mi tím. Bere to jako srandu, protože u toho řvu a ona začne řvát a smát se taky. Tak jí zatahám za její vlasy a ona mě hned pustí. Až mě zatahá za vlasy aby mi ublížila, tak dostane opravdu na zadek !!! 🙂

ivaflo
8. říj 2014

aaa....supermatky se ozvaly:oDD

terinda
8. říj 2014

On je podstatný rozdíl v tom, když dítě plácnu přes plínu na zadek symbolicky - jako poslední důkaz toho, že se zlobím než naplácat na holou prdku, až z toho pláče 🙄 To JE bití 😝

Dítě není pes, aby poslouchalo pokyny a přijímalo rány.

achjonetusim
8. říj 2014

@terinda Ja teda psa nebiju 😅 Vychovala jsem ho podobne jako dite, porad dokola opakovanym NE, FUJ (u psa), to NESMIS (u ditete nasledovalo dokolecka dokola proc to nesmi). Ano, je to unavny, zdlouhavy, nebere to konce. Neco trvalo od/naucit dva tydny, neco mesice, neco pul roku?

tarra27
8. říj 2014

@terinda ani pes by nemel přijímat rány...a jinak souhlas....symbolicky plácnout přes zadek potažmo ještě plenku OK, to beru....po opakovaných slovních upozornení...

já třeba jsem byla smutná když zlobily a vadilo jim to tak, že to nedelaly...ted to delají záměrně a zkouší co na to já...a když zlobí, klidně je pošlu za dveře, řeknu, že se to nedelá, že to je ostuda, že me to mrzí, že tohle je špatné, že je druhý smutný atd atd...a když vidím, že jim to je jedno, odvedu je za dveře...pak samy přijdou a omluví se...

maximaty
8. říj 2014

Jak muze byt 16ti mesicni dite neposlusne??

terinda
8. říj 2014

@achjonetusim tak jasně, i psa každý si vychovává po svém 😉
Ale pořád je pro mě přijatelnější dát "na zadek" psovi za neposlušnost - než dítěti 😒

tarra27
8. říj 2014

@maximaty přesně...to je skoro rok a čtvrt....

ka6ka
8. říj 2014

Na mou malou neteř funguje zavření na záchod. Pokud dělá něco špatně je nejprve slovně upozorněna, že se to nedělá. Pokud to nepomůže,za trest je zavřená na záchod. Možná je to špatně a bude z toho mít třeba trauma... těžko říct, ale prý je to jediné co na ni funguje. Její rodiče na tom byli stejně jako vy (věčně vynervovaní) až do doby, kdy přišli na to, že nejlepší trest, aby si uvědomila, že je to opravdu špatně a nedělá se je právě toto. Teď ji stačí pohrozit a přestane to dělat. Jen má neteř je o půl roku starší než tvé dítě.

terinda
8. říj 2014

@ka6ka wau, no to je teda návod 😲 -doufám, že jí u toho taky zhasnou, aby si to pořádně uvědomila 😕

maximaty
8. říj 2014

@tarra27 mam skoro osmilete dite a porad se jeste dost branim vyrazu neposlusny :D natoz u rocniho mimina :D

ka6ka
8. říj 2014

@terinda Ne. Je tam okno, takže tmu tam opravdu nemá. K tomu tam má židličku.

terinda
8. říj 2014

@ka6ka tak to jo, aspoň si tam může hrát 😉

ka6ka
8. říj 2014

@terinda Vím, že to zní divně... ale nic jiného na ni nezabírá. Vše má své pro a proti... jen každé dítě je povahově úplně jiné.

teriszek
8. říj 2014

Koukám skoro sama kritika.Malému budou 2 a je to samé nesmíš a děla to na just tak mu ji hold taky soupnu. Ono dostat na zadek přes plinu podle me zas tak neboli. Upřímně kdo doma nedostal na zadek když jsme zlobili? Ja dostávala a nejsem nijak jiná sem úplně normální člověk.

tarra27
8. říj 2014

@teriszek přes plínu jo, ale nemůžeš mu dát na zadek tak že z toho brečí....

teriszek
8. říj 2014

Nemusí brečet ze ho to bolí ale ze se lekl.

loafeer
8. říj 2014

Malý když dostane na zadek, tak brečí vždycky...a to ne že bych měla takovou páru, ale prostě ho to potupí ....jako nechápu, proč se zas tady řeší jenom jedna věta z celého příspěvku a konstruktivní rada, co má zakladatelka teda dělat, tu padne zřídkakdy....Ona se neptala, co nemá dělat, ale co dělat má....
Jo a v jedné knize jsem četla, že výchova stylem: nedělej to, nesmíš, to se nedělá a pod jsou taky špatně, tak by mě teda zajímalo, jak se to dělat má...zakazovat se nesmí, za plácnutí je člověk hned tyran....fakt vtipné:oDDDDD....a pak jsou neposlušné a nevychované děti schované za diagnozama hyperaktivni, dys a podobně....

terezas4
8. říj 2014

nečetla jsem komentáře, nemyslíš že tak malé dětátko ještě nechápe co po něm chcete? 16m dítko nemůže zlobit, to jen vy máte moc velké nároky a ještě mu pak dáte na zadek, to dítko neví proč ho biješ, je pak ve stresu, vy jste ve stresu protože pláče, a vy ho neutěšíte, naopak 😒 , je to smutné, zkuste se vcítit do jeho kůže, podívat se na svět dětskýma očima, ne dítka vyspělejšího, ale malého, nemluvícího dětátka, které ještě potřebuje plíny, protože neovládá svůj měchýř, ale rodiče by mělo poslouchat 😒

loafeer
8. říj 2014

Jako je třeba myslet na to, že dítě není malý dospělý....je to dítě...to si vždycky říkám, když nervy pracují...Ale 18ti měsíční dítě není už žádné miminko, a dělat ho z něj mi přijde pro budoucí život daleko horší, dyť bude mít za chvíli dva roky a je potřeba se s ním nějak domluvit, takové dítě by přece slovu NE už mohlo rozumět...a nemyslím si, že to je nějaký přemrštěný nárok na něj

terezas4
8. říj 2014

@loafeer ty píšeš že tvé dítě plácnutí nebolí, ale potupí ho, ty vědomě ponižuješ své dítě, zakladatelka má spoustu možností, ta která by měla převažovat je vysvětlování, ukazování, pokud nechce aby určitou věc dělalo, tak převede jeho pozornost k něčemu jinému, postupem času jak bude dítko zrát bude to lepší a lepší, bude chápat, bude se učit

kvakuska
8. říj 2014

@ka6ka mám 14m dcerku a zavřít ji na záchod by pro ni byla veliká odměna 😀 ... konečně by si mohla v klidu pohrát se záchodovou štětkou, rozbalit několik roliček toaleťáku, prozkoumat záchod zevnitř, vyšplhat až nahoru po žebříkovém topení, donekonečna rožíhat a zhasínat světlo a jistě by se našla i spousta dalších aktivit ... naštěstí nemám důvod ji trestat, i když některé věci opakuji 100x denně, nijak mě to neunavuje 😎

kveta1
8. říj 2014

@loafeer Je to vše o názoru každé matky,ale je fakt,že dítě je malé i ve 3letech.Chápu,že když je první ,že v něm maminky vidí už veliké dítko,ale ve skutečnosti to tak není je stále malinké a slovo NE se naučí chápat,jen věčným opakováním ,ale nemá smysl jen zakazovat.Je důležité mu vysvětlit PROČ NE! Maminky až když mají děťátko větší a to má mladší sourozence vidí,jak opravdu bylo ještě malé na tyto věci. Nejstarší syn,byl poklad a včem to bylo? Jednoduchý,doma věci se kterými by si mohl ublížit jako dekorace a jiné jsme dali víš z jeho dosahu.V jeho dosahu očí byli jen věci které mohl a nebyl vůbec důvod mu něco zakazovat a rozmazlený skutečně není.Je mu 12 a teď nám začíná puberta a to do 10počítat bych viděla aspoň do 50 😀 Ale opět není to tím,že by zlobil,ale je to mími nároky. 😉

gwennie
autor
8. říj 2014

@maximka33 no naše malá je trochu masochistka 🙂 ona si spálí ruku a v sekundě na to šáhne znova a znova, nevím, proč to dělá 🙂 Knížku si pořídím, už ji tu doporučilo hodně lidí, díky 🙂

loafeer
8. říj 2014

@terezas4 taky se nezaklínám tím, že vše co dělám, je správně, na druhou stranu jsem psala už výše, že toto u nás párkrát proběhlo a teď jak je starší ( 3 roky ), už se spolu v 90% normálně domluvíme, takže si troufám říct, že to asi taková chyba nebyla...A souhlasím, ukazovat, vysvětlovat...svatá pravda....ale když už ti dělá něco naschvál a nepomůže to....co pak? Každé dítě je jiné, některé to pochopí, některé to bude zkoušet dál a na každého taky platí něco jiného...je to těžké, dle mě nelze paušálně říct, co a jak dělat a jak je to 100% správně

kveta1
8. říj 2014

@gwennie Na to pozor,určitě sporák hlídat a horký hrneček ,tak aby na něj nedostala,holt nemít na stole,opravdu je na to maličká 🙂

tarra27
8. říj 2014

@gwennie někdy to je o nervy 😉 já si kolikrát říkala klid klid...
nikdo nejsme 100% ...a že ti ujedou nervy se stane...a je super, že to řešíš a máš snahu řešit 😉 ono se to zlepší....

terinda
8. říj 2014

Nestačím se divit názoru, že 16m dítě už není žádné mimino, je velké, "za chvíli" mu budou 2 roky apod. hlody.
Je dobrý si uvědomit, že u tak malých dětí každý měsíc hraje obrovskou roli a nedá se takhle inteligentně zaokrohlovat 😒 2 roku mu budou za 8 měsíců, to je dlouhá doba. Ani dvouleté ani tříleté dítě není velké 😝
Pořád jsou to malé děti a vyžadují laskavý a milující přístup, v životě si toho ještě zažijí dost a dost, tak proč jim ten vstup do života znepříjemňovat 😉

Souhlasím, že dítě má mít mantinely, ale ty je třeba nastavovat laskavě, tolerantně a uměřeně věku.
Ne, že když čekám druhé dítě brzy, tak se to první holt musí snažit rychle dozrát 😝

tarra27
8. říj 2014

ono jde o to, že plácnutím ho nevychováš k tomu, aby pochopil....a navíc pak jen ty z toho máš výčitky...i proto jsi tady 🙂
já taky dceru kdysi plácla po ruce, měla jsem dojem, že si ze me delá doslova p*del... moje nervy...a pak mi to bylo líto....tak si vždycky říkám klid klid...zakliduj se 🙂))
a nebo na manžela, pokud je doma, prosím tě a běž a něco jim řekni 🙂)) ale chce to vydržet... 😉 čím budou starší, tím to bude lepší a lepší...tohle je prostě takové rozmezí, že už nevypadají jako miminka, ale rozoumek ještě nemají....

a zase na druhou stranu, deti pak nejsou zle...i když cosi odkoukají ve školkách a u jiných....

a španě je i druhý extrem....kdy se i 3 letým domlouvá a ono se rodičům opravdu smeje do obličeje a dělá jim naschvály....a ještě se na ně zlý....

loafeer
8. říj 2014

@gwennie víš jak jsme to třeba s troubou udělali my? Řekla jsem- dramaticky- že trouba strašně pálí, že je to au a dala jsem mu na tu troubu ručičku ( vzhledem k tomu, že máme dvojité sklo, ani kdyby jela na full by s nepopálil )...a on to začal opakovat- stejně dramaticky a fakt z toho měl respekt....to samé i s horkým hrnkem, ale to jsem měla fakt strach, takže dotěď je dávám mimo dosah....člověk nikdy neví...