Dětská kolika, poraďte

kacaba_s
23. bře 2018

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli máte některá stejnou zkušenost? Malá (5týdnů) trpí na koliky. Nejdříve to bylo pouze ve večerních hodinách - 2 hodiny pláče. Jenže teď se to zhoršuje, pláč a takové ty křeče má už někdy i 3x denně. Trvají různě dlouho. Na malé je vidět že je unavená, chce se jí spinkat, vždy na chvilku usne a pak jak když jí něco popíchne a začně šíleně brečet, máchat ručičkama a nohama, je k neutišení. Moc bych jí chtěla pomoct, ulevit, ale už nevím jak a jsem z toho i já zoufalá. Zkoušíme masáž bříška, cvičení nožiček, před kojením 5 kapek Espumisan, 1 denně kapky probiotik....hlídám se abych nejedla nic nadýmavého. Už z toho fakt šílím :-/

ariadna12
23. bře 2018

Zkus ji nosit v nositku a tresnove pecky nahrate na brisko. Je i caj s fenyklem protinadymavy. A zkus zjistit, co jis pred kolikama, kdyby ji treba vadila jinak bezna potravina. Pokud bere Vigantol, muze (nemusi) to byt i tim. Dobra je taky poloha na tygrika, ulevi a uklidni.

bayt
23. bře 2018

@kacaba_s Ahoj, nevěřila bych, že to napíšu, ale malému je 8 týdnů a jsme z toho venku. Začalo se to lepšit sedmý týden, ale některým dětem to prý trvá až do čtyř měsíců. Nejvíc stejně pomůže čas, musí posílit svaly a zjistit, "jak na to".

Dávám od prvního týdne kapičky Bio Gaia. Hrozně pomohlo také vynechání všeho mléčného z mé stravy a nošení v šátku a pokládání na bříško (ono se tím hezky promasíruje, navíc v šátku usnul, i když v postýlce se budil s křečemi). Taky byly fajn teplé koupele, to někdy zabralo. A kojení - někdy se při tom uvolnil a šlo to ven. Když byla jo krize, použila jsem rektální rourku, nechtěla jsem ho nechat trpět. Stačilo používat po dobu pár týdnů jednou max. dvakrát denně, potom už ani to ne.

Naopak masáž bříška pro nás nikdy nic neudělala. Cvičení s nožičkami taky ne - to zabírá až teď, protože už se dokáže vědomě opřít do těch nožiček a vyprdí se, ale dřív to nechápal. Espumisan apod. je hrozná chemie a není prokázané, že to funguje, nedávala bych to. Nahřívací polštářky pomohly jednorázově od těch největších křečí, ale k vyprdění a vykakání taky nenapomohly.

Vigantol jsem pro jistotu taky vysadila a beru vitamin D já sama, aby přešel do mléka skrze mě.

ariadna12
23. bře 2018

Ony ty koliky jsou jako u dospelych, chvili krece, chvili klid, pak zase krece....

kacaba_s
autor
23. bře 2018

@ariadna12 fenyklový,kmínový čajík piju taky denně 2x. Šátek asi vyzkouším. Myslíš, že to co sním se promítne hned při další kojení nebo až déle??? Přemýšlím, že zkusím nejíst mléčné výrobky, ale nevím jestli to dám, nevím co bych jedla, na jogurty atd. mám šílené chutě. Vigantol jsme zkusili vymenít za jiný lék od firmy Terezia, ale zatím to vůbec nepomohlo :-/

bayt
23. bře 2018

@kacaba_s Jsou studie, že asi 50 % kolik je způsobeno mléčnými výrobky. Tak to zkus. Naopak se neprokázal vliv požívání "nadýmavých potravin" typu zelí, luštěniny apod. Já jím rýžové jogurty a piju mandlové a rýžové mléko. Chci to zase zařadit, až mu budou tak ty čtyři měsíce.

Jo a zapomněla jsem úžasnou věc, co nám taky pomohla - TEJPY! Musí ti je nalepit vyškolená fyzioterapeutka, co umí ale tejpovat i kojence.

shine2015
23. bře 2018

Někdy to je Vít D a taky pozor nám to espumisan zhoršoval

smuclik
23. bře 2018

Ahoj. Já jsem se u prvního dítka bránila zuby nehty do ní něco z lékárny tlačit, ale koliky šílené. U druhého nám začaly po měsíci koliky taktéž a už jsem se rozhodla pro koupi těch probiotickych kapiček Bio Gaia. Jsou sice dražší, ale Espumisan a podobně vůbec nezabiral a ani úprava již tak dost omezeného mého jídelníčku. Po těchto kapkách jsme měli do týdne klid. Stačí pár kapek jednou denně, balení vydrží dost dlouho.

bayt
23. bře 2018

@smuclik to můžu potvrdit, nám vydrželo dva měsíce 🙂

nikolaamiminko
23. bře 2018

Jsme na tom podobne, syna (7 tydnu) trapi koliky/prdiky od narozeni a v podstate to trva cely den i noc. A nam nepomohlo bohuzel vubec nic :( ani biogaia - tu sice davame dal, ale uz 5 tydnu a nic :( jo a jsme na UM, takze u nas to z meho jidla nebude. Cekame na 3 mesic jak na smilovani, ze to snad prejde samo...

kacaba_s
autor
23. bře 2018

@nikolaamiminko a zkoušela jsi tu rektální rourku? Já se toho nějak bojím :-/ nám jediné co trooošičku někdy uklidní je dudák (ale museli jsme vyzkoušet různé druhy). Nejhorší je ta bezmoc viď...ráda bych malé pomohla ulevila, ale nejde to, jen čekat a utěšovat. Někdy mám pocit že mě praskne hlava. Ještě že mě i střídá manžel v utěšování. Taky jsme byly na UM od prvního týdne, teď je to asi týden co se mi trochu rozjelo kojení, tak zkoušíme bez.

kacaba_s
autor
23. bře 2018

@bayt Zkusím to bez mléka nějaký čas, ale teda bude to boj. Jsem na mléčných výrobcích ,,závislá". Zkusila jsem rýžové mléko a není tak špatné. Toho mandlového jsem se zalekla, že je to z ořechů a soja luštěnina - tak aby to taky nevadilo...už nevím co jíst :-/

ariadna12
23. bře 2018

@kacaba_s nevim, jestli pri dalsim, ale brzy by se to melo projevit. V porodnici nam rikali nejist nic nadymaveho a pokud nema dite cizokrajne predky, nejist hned exoticke ovoce.

nikolaamiminko
23. bře 2018

@kacaba_s rourku jsem zkousela, vetsinou se z toho spis pokadil, nez vyprdel a i kdyz nejake plyny vysly, nez jsem ho prenesla do pokoje, uz zase rval :(( takze nam ani rourka nezabrala - ale mozna to neumim. Dudak mame taky a jsem za to vdecna, dudak nekdy uklidni. Ja prave z toho stresu a nervu prisla o mliko :( taky jsem pak uz nic nejedla, pac sem myslela, ze to ma z moji stravy, no a celkove hruza...s tim UM je dobry, ze me manzel muze o vikendu na noc zastoupit, tak aspon trochu se vyspim...ale celkove to je sileny :( a jen cekame az to prejde no :(

cibka
23. bře 2018

Asi vás moc nepotěším ale u nás malá na to trpěla do 3 měsíců každý den padla 8 večer a trvalo to až 3 hodiny po 3 měsíci se to trosku zlepšilo pak to bylo občas až to odeznelo po 4 měsíci. Vyzkoušeli jsme vše čínské tu píše a nic nám nepomohlo, byla jsem tak zoufalá ze jsem byla i několikrát u dr a ta nás pak poslala na sono Do nemocnice kde se naštěstí nic neprokázalo zkratka zvýšena plynatost a chce to čas
Držím palce ať to přejde co nejdříve

eli_luc
23. bře 2018

Vysadit mléčné výrobky
Stříkačkou fenyklový čaj
Teplou plenu na břísko
Nechat nahou pri prebalovani na brise aby zmenila polohu a vyprdi se
Rektalni rourku kdyz nebudes vedet uz co, ta nam pomohla vzdy

kacaba_s
autor
23. bře 2018

@eli_luc a mimčo může fenyklový čaj? slyšela jsem že nee, že ho mám pít jen já, aby se dostal do mléka. Ještě poprosím o radu - Co jako náhradu za mléčné výrobky? Může se sojové, mandlové mléko?

bayt
23. bře 2018

@kacaba_s Je fakt, že komu vadí mléko, tak dost často i sója, takže já jí moc nedám. Ale rýžové či ovesné mléko je moc fajn, vařím z něj, mám ty jogurty apod...

bayt
23. bře 2018

@nikolaamiminko Jestli můžu poradit, nám po rektální rource taky nebyl úplně klidný...asi to pro něj nebyl úplně extra proces, takže pak to ještě chtělo podumlat a zklidnit, aby byl happy...

byra
23. bře 2018

U nás pomohla jedině rourka

bayt
23. bře 2018

@kacaba_s
@nikolaamiminko Holky a nevím zda jste psaly, jestli máte tu zkušenost s tejpy|?

maggiele
23. bře 2018

Ahojky. Ja uz mam teda 14mesicniho, ale koliky mam zive v pameti. Jeste ted kdyz k doktorce prijdeme na kontrolu tak na nase prdiky vzpomina. Maleho koliky presly az ve 4mesicich, diky prikrmum. Do te doby jsme zkusili vsechny dostupne kapky, probiotika,cviceni nozksma,bahrivani briska,satek, ruzna mleka. Nic nam nepomohlo. Nechtel byt ani v kocarku jak ho bolelo brisko, vydav hrozne zvuky, prevaloval se,svijel se,plakal. Jedine co nam pomohlo byla rourka a asi take mleko,pouzivali jsme Bebu a.c.. Rourkovali jsme kazdy den 2x, rano a vecer. Vubec neni pravda,ze je rourka navykova, nyni kadi normalne. Takze pokud muzu poradit tak rourkovat a tesit se na zavadeni prikrmu. Protoze u nas s prikrmy kolikam odzvonilo. Drzim palce!

erimi
23. bře 2018

@kacaba_s Bez problému zaviesť rúrku ! Vynikajúca pomôcka, ja som rúrkovala viac krát denne ked trebalo :🙂Nie je to návykové ked treba tak treba 😉

zmrzlinka
24. bře 2018

@maggiele my jsme taky rourkovalo 2 denne. Jsem ráda ze toto období je za mnou

nikolaamiminko
24. bře 2018

@bayt s tejpy zkusenost nemam, to se delau fyzioterapeuta? Nebo te to naucej a delas sama? Klidne zkusime cokoli

evule1982
24. bře 2018

@kacaba_s Mléko mandlové, rýžové, ovesné, kokosové (pozor ale na složení, např. Alpro je dost "chemické", nejlepší mají v DM), pozor, sójové nebrat, je to nezdravé a často je na to alergie stejně jako na kravské.

sell1
24. bře 2018

Dlouhodobe zabere asi až čas. My toho zkoušeli tolik, až přišly vymodlene 3 mesice a od te doby je klid. Přesně tak, jak všichni v okolí slibovali.

Ze zacatku jsme dělali masaz bříška, hýbat nozickama, často na bříško, nakonec pomohla jen rourka
Kolem druhého měsíce mi kamarádka poradila vysadit Sab Simplex, k tomu jsem nasadila probiotika a vyřadila Vigantol. Na radu mamky jsem začala vařit fenyklový čaj. Opravdu se to začalo lepsit. Ale kdo ví, jestli je to tímhle nebo tím, ze už byl trosku větší.
Ta malička miminka na to hrozne trpí, je ubijejici pro všechny vidět toho bezbranneho tvorecka jak trpí a neumet mu pomoct :(

kacaba_s
autor
24. bře 2018

@evule1982 Moc děluji za info, dneska do DM zaběhnu 🙂

bayt
24. bře 2018

@nikolaamiminko Nejdriv to dvakrat nalepila fyzio, ted uz sem to zvladla i sama..nejdriv urcite k fyzioterapeutovi. Jestli si z Prahy, dala bych kontakt na tu nasi.

ivuska1986
24. bře 2018

Ahojky,meli jsme to same, vyzkouseli espumissan, infacol, biogaia,fenykl, pila jsem odvar z kminu, vsechno k hovnu. Pak mi laktacni poradila Enticon-je tam slozka simeticonu(espumissan) a probiotika-uchovava se v lednici. Ve 12:00 jsme podali od te doby byl klid-pamatuju si, jak uzasny vecer to byl-nemohla jsem uverit💕

2hanah
24. bře 2018

@kacaba_s Nám pomáhala jedině co nejvíc teplá koupel ve velké vaně a sprchování, příp. masážní sprcha na bříško, lehce promasírovat a pocvičit nožičkama, ta teplá voda střeva báječně uvolní. A nošení za chůze na tygříka, kdy máte dlaň zespod na bříšku a shora plácat po zadečku, takhle se jim to bříško taky hezky promasíruje.