Dlouhá pauza mezi kojením v noci. Bude se snižovat tvorba mléka?

Zodpovězené
18. bře 2019

Dobrý den,

mám 8mi týdenního chlapečka. Přes den poměrně dost spí, většinou usíná do hodiny až hodiny a půl po kojení. Kojím jak si řekne - někdy po 2, někdy po 4 hodinách. Ale večer přichází zlom a nastává několik hodin bdění vkuse. Je vzhůru třeba od 19h do půlnoci. Máchá ručičkama, nožičkama, má takové zrychlené "psí" dýchání, občas pláče a častěji pije. V průběhu tohoto času se mi ho povede několikrát zklidnit a usne, třeba i 4x, ale vždy max. na 5-10 min. Když zabere finálně, většinou okolo půlnoci, spí pak klidně 4-6 hodin vkuse. Hezky přibírá, prospívá, ale jednak si nevím rady, co zkusit, aby usínal o něco dříve a zároveň mám strach o tvorbu mléka, když třeba 7 hodin nekojím. Když se napije třeba ve 23, za hodinu usne a vzbudí se v 6 ráno. Četla jsem, že mléko se tvoří nejvíc v noci a že když se nekojí alespoň 1x za 6 hodin, bude se tvorba mléka snižovat. Je to pravda? Poradíte?

Děkuji, Eva

Dobrý den,

večerní neklid bývá častým problémem maminek a miminek a není zcela jasné, proč k nim dochází. Někdo dává vinu "prdíkům", někdo celodenní únavě a neschopnosti jakoby "vypnout". Velmi pomáhá při večerních pláčích a uspávání nošení v šátku. Vzhledem k průběžnému kojení v době do půlnoci, a také vzhledem k dosavadnímu dostatečnému váhovému prospívání zatím nemyslím, že je na místě se obávat o pokles laktace. Miminku to takto vyhovuje. Jednoduše kojte dle potřeb miminka. Laktace se mu přizpůsobí.

Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová