Měsíční miminko a špatné spaní v noci. Co si o tom myslíte?

22. lis 2022

Ahoj zkušené maminky,

mám doma měsíční holčičku, kterou plně kojím. Přes den spí docela hezky, ale večer začíná blbnout. Vykoupeme, dám najíst a většinou usne (třeba kolem půl 8). Tak si říkám, jak si uklidím, vysprchuju atd. ALE, spí tak půl hodiny až hodinu a vzbudí se. No tak si říkám, fajn, přebalím, nakojím a třeba usne znovu, abych ji mohla dát do postýlky a jít taky spát. Když konečně zabere třeba před 10. hodinou, dám ji do postýlky, ale za čtvrt hodiny probuzení, začne koukat, když nejsem u ní, tak brečí. Takže vše nanovo – přebalit, dát k prsu, tam se uklidní a usne. Opatrně do postýlky a tak pořád dokola, až je z toho půlnoc, včera 1 hodina ráno. Pak už je tak vyřízená, že má zavřený oči, brečí, mlátí ručičkama. Říkám si, jestli teda nemá hlad, když má všechno. Vždyť přeci už musí být unavená a musí se jí chtít spát. Vím, že večer je laktace nejmenší, ale když ji mám celou dobu u prsu, tak je asi jasný, že už tam toho moc nemůže mít nebo co. Navíc po každém jídle ublinkává. Takže v tu noc třeba dvakrát převlíkám a dávám nový látkový plínky, který má pod hlavou, protože třeba 3 poblinká. Přibírá krásně, jen už teda nevím, proč má večer takový problém usnout, když přes den usne normálně. Takže mě napadá jen to, že má hlad.

- takže jí jako mám dát na noc UM, jestli má hlad? To vůbec nechci.
- nebo už je tak přetažená, že nemůže usnout?
- nebo se mám přes den snažit, aby tolik nespala?
- nebo už je tolik nacpaná a bolí ji břicho, že ublinkává? Prdíky to nejsou, bříško má měkký.

Chtěla bych jí dát dudlíka, ale ona ho nechce. Vím, že je lepší být bez dudlíka, ale pokud ji uklidní a usne s ním, tak díky za něj. Už jsem dokonce objednala tu kaučukovou kytičku, jestli ho vezme. Je mi jasný, že kdybych ji nechala u sebe v posteli, tak bude spát. Jenže to nechci – jednak se bojím, že jí zalehnu já nebo manžel a druhak se chci vyspat. Nechci mít nějakou závislačku, aby musela usínat jen u prsu a spát s námi v posteli. Mám ještě dvouleťačku, takže potřebuju aspoň přes noc nabrat trochu energie.

Prosím hlavně mě neodsuzujte za to, že ji nechci v posteli a chci jí dát dudlíka.

Vím, že to je snad jen období a přejde to. Nebo se mám připravit na závisláka, který bez prsu a dotyku neusne? Děsím se, do kolika do rána to zase bude dneska.

Děkuji za Vaše názory a omlouvám se za sloh.

uzivatelkapetra
22. lis 2022

Zavinutá pořádně je?
Jako nejjednodušší řešení mě napadá spát spolu, ale když to nechceš. Já kolikrát kojila, ani jsem se u toho nevzbudila 🙂

pipi_puncocha
22. lis 2022

Nenapadlo by mě odsuzovat, že miminko v posteli nechceš. Já jsem taky nechtěla, ale prostě po čase jsem rezignovala, došly typy dudlíků, zavinovaček, šumů a jiných vychytávek (nic nepomohlo) a prostě spal se mnou u prsa - první noci jsem se bála, ale nezalehla jsem ho a konečně se trochu vyspala. Jak mě cítí, tak je klidný a spí delší úseky a když musím kojit, tak to nevyžaduje rozsvěcení, sedání a prostě větší vzbuzení.

veroniqess
22. lis 2022

Nemyslím si, že problém je v nedostatku mléka, na UM bych se vykašlala. Ještě bych vydržela, třeba měsíc,.jestli se to nezlepší, až maličko odroste. Jinak prvního syna jsem zavinovala "na motýla", a spal lépe, co to zkusit?
Rozumím, že nechceš miminko v posteli. Syna máme,.ale až od jeho 9 měsíců, druhému budou 3 měsíce a je v přístavné postýlce, zatím ho v posteli rozhodně nechci. Ono to hodně lidí doporučuje tady, ale upřímně moc nevěřím, že všichni dodržují pravidla bezpečnosti (peřinu mohou mít rodiče jen k pasu, nedoporučuje se u lidí s výraznou nadváhou, do půl roku nikdy ne mezi rodiči, ale na straně matky a podobně). Já bych se taky bála!
Miminko máš pravděpodobně hodně kontaktní, odpovídala bych na potřeby a věřila, že se to do pár týdnů zlepší, je opravdu maličká.

PS: Pokud jsi rozkojena a vše ok, dudliku bych se nebála.

autor
22. lis 2022

@veroniqess A jak je, prosím, zavinování "na motýla"? Mlíka mám dost, ale pak už člověk přemýšlí nad vším, a že má hlad bylo první, co mě napadlo. Dudlík jí zkouším nabízet a hodlám v tom dál pokračovat 😀

jjasmina
22. lis 2022

Je to normální situace, měla jsem to bohuzel stejně, tak tě nepotěším, vydržela jsem kojit do 1,5r a pak se konečně vyspat, neusnula bez prsu a budila se 3x do hodiny, dudlik odmítala. Hele k tomu společnému spaní ti řeknu, že ani to nepomohlo na lepší spaní no. Vydrž, u někoho se to zlomí po 3 mes

gbp
22. lis 2022

podle me chce jen byt uplne normalne prilepena na tebe 🤣 bud rada, ze ti spi aspon pres den. ja musim jeste pres den nosit v nositku 😅🙈
a noci travim v polosede, protoze ona neni stastna ani vedle me, nesmim ji vubec odlozit 🙈 normalne ji uspim kojenim a necham lezet. jak ji polozim, i jen vedle sebe, tak je vzhuru 🤦🏼‍♀️ ale ja s ji nebojuju, potrebuju prezit. naucit se to neda, nebo teda me se to u prvni dcery nepovedlo a milionkrat sem ji do te postylky ukladala a nic, akorat zoufalstvi pul noci 🙈 dudliky nechtela (mela 10 druhu, ze vsech se ji navalovalo a plivala), sum nezabiral a zavinuti nesnasela 😂🤷🏼‍♀️ a tahle druha mi taky blinka, ale fakt hodne, o to vic, ze se vlastne prokoji az k ranu, porad chce mit prso v puse 🙈 sem poblita ja, ona i postel, je to nechutne, cekam jen az z toho vyroste 🤣🙈

jjasmina
22. lis 2022

A jinak já přesně takovou zavislacku měla no a nepotěším, u nás na lepší spaní pomohl až odstav v příhodny čas no

lenatko91
22. lis 2022

Neodsuzuju, ale dudlík bych fakt nedávala. A už vůbec ne kytičku. Laktace je v noci největší, takže UM vůbec. Navíc prostě může mít jen prohozený režim a časem si to sedne, k tomu má nezralých nervový systém… Buď změnit názor a nechat si ji v posteli, ty ji nezalehneš (mateřský instinkt) a můžeš ji mít na straně kde manžel není. Stačí pak zábrana na postel třeba. Nebo mít postýlku bez bočnice u postele a dát jí aspoň ruku, aby tě cítila. A nebo když ty ještě chceš uklízet, dej si ji do nosítka. Takto malé miminko potřebuje primárně cítit mámu.

20190418
22. lis 2022

Chce být s tebou, easy peasy. Čím dřív opustíš predsudky ohledně společného spaní (pokud nejsi pod práškama, tak ji opravdu nezalehneš, společné spaní opravdu nezvyzuje riziko sids ba naopak a určitě s tebou nebude spát do maturity), tím dřív si budeš moci v noci alespoň trochu odpočinout. Ale to, že se miminko budí x krat za noc je normální. Když ji budeš mít u sebe, rychle ji dáš prso a je větší šance, že zase brzy usne a ty s ní. Odmítáním společného spaní,
a dodržováním intervalů kojení si matky jen komplikují život.

lenatko91
22. lis 2022

@20190418 Amen! Osobně neznám od první dcery vlastní nevyspání, díky tomu, že spala s náma. Nejlepší rozhodnutí. A u syna to udělám úplně stejně.

jjasmina
22. lis 2022

@lenatko91 se mnou malá spala od narození a stejně se budila co 20 min no, bohužel, někdy to tak je no

dasipe
22. lis 2022

Taky může mít jen otočený "režim" 🙂 v 1 měsíci života miminko nerozpoznává den a noc, takže holt přes den si víc odpočine a v noci víc kouká 🤷 nemáš možnost si alespoň na chvíli s mrňkou přes den zdřímnout?

martiniquest
22. lis 2022

Chce byt s tebou. Vem si ji do postele a budes mit po problemu. Clovek mini, deti meni.

veroniqess
22. lis 2022

Takhle, já koupila tyhle zavinovačky.😊 https://www.mimousek.cz/zavinovacky/zavinovacka...

Přestala jsem cca ve třech měsících, nejpozději ve chvíli,.kdy se začne miminko přetáčet 😊

fifinka2020
22. lis 2022

No...takhle se ale taky moc nevyspis, ne?😉 Jinak třeba alternativa - z jedné strany mám postýlku bez bočnice přímo u sebe, takže malá je hned vedle, ale má svůj prostor, a z druhé mám hnízdění na posteli (vždy jsem pro jednoduchost po kojení odkládací tam, kde jsem ji kojila, aby se neprobudila🙂. Ona tak spí u mě, a já mám svůj prostor a nemám strach, že bych jí v noci ublizila...

veru181
22. lis 2022

U nás teda dudlík přesně na tohle pomohl 🙂

elfka21
Autor odpověď smazal
Zobraz
elfka21
22. lis 2022

Moc neporadím, jen řeknu, že tě chápu a držím palce, aby to období přešlo rychle. U nás taky nechtěla dudlík a nezměnilo se to. Zkusila jsem i odsát přes den mléko a večer jí ho dát ve speciální lahvičce, která prý nekazí kojení, ale nepomohlo. V posteli s náma jsem ji nechtěla, nebyla jsem schopná usnout. Spala hned vedle v postýlce bez bočnice. Hodně se to zlepšilo, když jsem asi v 8 měsících přestala kojit v noci a dala Nutrilon. (Přes den jsem kojila dál a večer měla obojí). Od té doby se budila jednou za noc, napila se a spala do rána. Kojila jsem pak ještě do 14 měsíců. 🤷‍♀️ Ale teda nebudila se jako malá tak extrémě často. Na druhou stranu třeba dvě hodiny v noci nespala a nebylo možné ji uspat, jen dělat něco, aby neplakala. Takže u nás to možná fakt bylo nedostatkem mléka v noci kdežto u vás ne.

skarol
22. lis 2022

Je to úplně normální, fyziologický, potřebuje mámu, potřebuje tě cítit. Jak jsi to dělala s prvním dítětem? Já to tak měla s oběma dětma, takže mám už hodně načteno a nic jiného, než moje přítomnost nefungovalo.

zuzroko
22. lis 2022

Přijde mi, že s druhým dítětem máme od něj větší očekávání a zapomeneme, že s prvním tomu nebylo jinak, jen jsme měli na starosti jen to jedno. S první dcerou to bylo stejné. Až do půlnoci jsem kolikrát byla u tv houpala, kojila, dívala se na seriály a pak teprve šla spát až zaspala. Jenže vyrostla a já byla zvyklá, že chodí spát o půl 8, mám klid a čas na sebe a najednou jsem to u druhého taky vyžadovala. Jako je večer, teď se spí, přece tu nebudeme sedět do půlnoci a pak půjdeme teprve spát, v 7 vstává druhá a už to nedospíme.
Asi to není úplně rada, ale jen otevření očí v tom, že to vlastně není nic divného. To maličké neví, že teď je ta večerka, kdy už má spát a na to bych řekla, že u druhého zapomínáme 😊
Například já s dětmi taky nikdy nespala, mám strach a můj strach to prostě u miminka nikdy nedovolil. Nevidím na tom nic spatného. Do roka jsme spali s přiraženou postýlkou vedle postele. Od roka obě ve svém pokojíčku a nikdo z nás není nespokojený 😊

me_druhe_ja
22. lis 2022

@zuzroko to není Pravda, že člověk u druhýho dítěte zapomene. První dítě spalo od začátku pekne, od 3 měsíců se budil max 1-2x za noc, od 5m celou noc. Od začátku ve své postýlce, přes den klidně 3-4h v postýlce/kočárku. Druhý dítě bylo pekelný. Všechno špatně.

me_druhe_ja
22. lis 2022

Naprosto tě chápu, že nechces spát s dítětem! Já to nesnáším! Osobně se dobře vyspím jen sama samotná, ani s partnerem neumím spát kvalitně, všechno mě budí. Ideálně i sama v místnosti. 😀 nicméně druhý moje dítě bylo něco šílenýho. Vyzkoušela jsem všechno možný, ale prostě první tři měsíce by jinak nespala, kdybych ji neměla v noci u sebe. Já se teda nevyspala skoro vůbec, jen jsem upadavala na pár minut do kómatu vždy, ale aspoň jsem ležela a ona spala. Jinak ona nespala ani přes den (nikde....kočárek, postýlka, nosítko.. až pak trochu babybjorn, ale Musela jsem houpat). Jo a dudlík nechtěla ani za zlatý prase. Měla jsem sbírku asi 30 různých druhů a nic. Po třech měsících konečně začala spát trochu v postýlce, apson třeba 2h. Postupně se to zlepšovalo, ale až do odstavu (v necelých 10m), se pořád budila co 1-2h a spala napůl postýlka a napůl u mě. Do měsíce po odstavu zacala spát celou noc, bez uspávání...doteď spí krásně v noci i přes den (je jí skoro 22m) tak snad se to nezmění. Jo a dudlík nakonec přijala,.ale až skoro v půl roce.
Takže pokud jsi fakt vyzkoušela vše, tak pak asi nezbývá než společné spaní. A zkoušet postýlku dál, snad se to zlomi jak u té mojí. A kdyby ti přijala dudlík, tak ber všemi 10! Po měsíci jsi určitě už krásně rozkojena, takže klid. 🙂

me_druhe_ja
22. lis 2022

@20190418 Bohužel každej nedokáže spát s dítětem. Já to fakt neumím. A těch pár minut kómatu vždy se nepočítá.....

20190418
22. lis 2022

@me_druhe_ja tak ale zakladatelka se nevyspí ani když s miminem nespí, takže vstávání a přecházení k postýlce ten spánek určitě naruší víc než kdyby nemusela vstát z postele... Může alespoň zkusit tu přiraženou postýlku bez bočnice....ale tak její boj. Chce radu, ale tady kromě Estvilla, UM a podobných blbostí je jediná rada společný spánek a dítě na prsu 🤷

me_druhe_ja
22. lis 2022

@20190418 Já jen, že často právě čtu rady: vem si dítě k sobě, aspoň se vyspíš. Já taky napřed vyzkoušela všechno možný, než mi nic jinýho nezbylo (i to UM, mě na kojení nijak nezáleželo, ale ani um nezabralo). Tak chápu autorku,že hledá všechno možný. A když pak dcera spala v postýlce aspoň tu hodinu v kuse, tak jsem raději vstala, v sede nakojila, položila zpět. Pro mě bylo lepší spát aspoň 45min sama v posteli, než "spát" celou noc s ní... nicméně tohle šlo až někdy kolem půl roku..

lennus
22. lis 2022

Je maličká, já nosila malou v šátku a postupně si to sedlo, neměj žádná velká očekávání, buď s ní a pro ní, potřebuje si jen zvyknout na tento svět

fazolkazuzka
22. lis 2022

Mám druhé dítě a stejný problém jen já sem sni už 2 mesice až na pár výjimek vzhuru do 4 až 6 do rána. A to kojím i davam um. Rikam ji upír a zatím sem nezjistil vcem je problém. Padne 21 hodina a s dítěte se stává šílenec co je vklidu jen u prsa a nespi. Upozorňuji nespi ani semnou v posteli

elinka90
23. lis 2022

A to je miminko na světě měsíc, tenhle stav jen v jiném podání může trvat třeba do 3 let 😀

jjasmina
23. lis 2022

@20190418 já to první měla v plánu taky, ale furt kojut a přenášet do postýlky i 15x za noc je brzy přestalo bavit 😃

zuzroko
23. lis 2022

@me_druhe_ja to, že to vnímáš jinak nebo to u vás bylo jinak neznamená, že to není pravda 😊 jen jsem napsala svůj úhel pohledu 💁🏻‍♀️ U první mi přišlo v pořádku jít spát o půlnoci a spala v kuse až do 8 do rána, to je pro mě luxusní spánek. S druhým mi to tak luxusni už nepřijde jít spát o půlnoci 😊