Dvojjazyčná výchova a problémy s řečí. Poraďte

lauren1967
22. zář 2011

Ahojte.Chtěla bych se poradit s někým, kdo má podobný problém jako my.Máme doma dvojjazyčnou výchovu(manžel mluví anglicky).Starší dcera nikdy neměla žádný problém a ve třech letech mluvila plynule oběma jazyky.Synovi teď byly tři roky a já se snažím mnohem víc než u dcery, ale někdy jsem beznadějná.Syn mluví jen o tom, co ho baví a jen když se mu chce.Používá jen kratičké věty a někdy mluví ve třetí osobě. Když nechce tak nereaguje a pokračuje ve své činnosti.Někdy se mi zdá, že mi vůbec nerozumí.Další den mám třeba opačný pocit.Anglicky říká jen pár slov, ale zdá se, že rozumí.Někdy se snaží po manželovi opakovat všechno možné, jindy ho ignoruje.Když se syn snaží něco rychle povědět, zní to jako blábol, ze kterého rozumím třeba jen jedno slovo.Ukazuji mu obrázky, povídám mu a večer čteme pohádky.Syn když nemá náladu, tak nespolupracuje a odejde si hrát.Byli jsme u dětské psycholožky, která řekla, že by to mohlo být dvojjazyčnou výchovou a ať ještě počkáme.Stává se mi, že mně syn vůbec neposlouchá, utíká mi a vzteká se. Někdy si nevím rady.Pár lidí na hřišti mi řeklo, že by potřeboval namlátit, ale tím bych asi nic nevyřešila.Předem děkuji za každou radu.

lauren1967
autor
5. dub 2012

@binki Díky moc,určitě se podívám. Syn už zase pokročil a dělá nám radost.Jsme v kontaktu s psycholožkou a taky chodíme na logopedii.Tam nám vždycky poradí na čem a jak pracovat. Já mluvím na syna česky a manžel anglicky.Teď už syn začal říkat i delší věty a v angličtině nás překvapil, když řekl Tati, to není pes, to je had.Nebo dříve jen ukazoval na věci a občas je anglicky pojmenoval a teď řekne tady je míč apod.Někdy se mi zdá, že pochopí víc v angličtině než v češtině. Hodně opakuje.Když něco neví,tak se podívá, já to řeknu a on opakuje.Ale v ženském rodě teda mluví často taky,nejspíš proto, že česky mluví většinou s ženami a s tátou mluví anglicky, takže nemá ten správný vzor.Celkově si ale myslím, že už by se to mělo jen zlepšovat🙂ahoj

anrebcz
5. dub 2012

@lauren1967 Trochu tuto diskuzi sleduju, do budoucna se mi to bude hodit. Cetla jsem i na jinych strankach, ze se to nekdy muze jevit jakoze dite moc nemluvi a pak z niceho nic zacne a vsichni jsou prijemne prekvapeni. Drzim pesti 🙂
S tim zenskym rodem mas pravdu. Ja si zase pamatuju, kdyz byly moje sestrenice male ( je mezi nema rozdil skoro 3roky) tak ta mladsi porad mluvila ve zvolacim tvaru (napr. lucko pomoz ji, lucko podej ji), protoze slysela jak to maminka rikala te starsi holcicce. Trvalo to ale jen chvili a pak se to naucila rikat spravne 🙂

veronikaka
12. dub 2013

Chtěla bych obnovit tuto diskuzi. Žijeme v ČR, manžel mluví anglicky. Máme 2,5 letou holčičku, která mluví na svůj věk pěkně česky, angličtinu používá občas (spíše slova), ale rozumí bez problémů. Od září půjde do školky a byla nám nabídnuta česko-německá školka (půl dětí je českých a druhá půlka německých). Do budoucna bych chtěla, aby se soustředila na němčinu (myslím si, že nikdy nebude schopná navštěvovat angličtinu ve škole tady v ČR - asi by nechápala smysl a smysl by to ani nemělo). Mám trochu obavy jak se vyrovná s třetím jazykem. Nebude to pro ni komplikace? Máte někdo zkušenost?

zvirka
12. dub 2013

@veronikaka Mám absolvovanou pedagogickou fakultu a z hodin pedagogiky si pamatuju, že děti jsou schopné takto zvládnout až 8 jazyků, takže bych z toho neměla strach. Spíš bude mít dcerka plus do budoucna, když se děti učí druhý cizí jazyk až po pubertě, tak mnohem hůř zvládají nám cizí hlásky i struktury, takhle si to mozek lépe zpracuje a přirozeně uloží do systému.

veronikaka
13. dub 2013

@zvirka Děkuju za odpověď. Já jsem svým způsobem rozhodnuta.

lauren1967
autor
25. črc 2014

Ahojte,
Dlouho jsem se sem nedívala, ale chtěla bych Vám jen sdělit, že se náš syn rozvíjí dobře. Dlouho mu to trvalo, ale hodně mu pomohla školka, zlaté paní učitelky a ostatní děti.Nakonec jsme ještě pro jistotu navštívili paní doktorku Krejčířovou, která nám řekla, že máme ADHD.Sice se hůře soustředí, ale není to tak hrozné. Mám z něho radost a vážím si toho, jak hezky komunikuje.V angličtině manželovi rozumí všechno, ale reaguje v češtině. Manželovi to nevadí, protože česky už docela obstojně rozumí, ale synovi odpovídá zase jen v angličtině. Někdy se syn zapomene a pronese nějakou větu anglicky, ale to hlavně když něco chce.Manžel říkal, jak je to legrační, když spolu komunikují takhle dvojjazyčně a ostatní lidé nad tím někdy kroutí hlavou.Jinak syndrandí na koloběžce, hraje si se sestrou i ostatními dětmi a vůbec není poznat, že je trošku vývojově opožděný.Ve školce nám zbývá ještě rok. musíme teď vychytat horší grafomotoriku, špatné držení tužky a podobně, což dá hodně práce, protože syn ví, že mu to nejde a proto se mu to nechce trénovat. Jinak jsem šťastná, že nám to nakonec dopadá dobře. Sice jsem z toho chvilku byla zralá na Bohnice, ale zato jsem se díky synovu problému naučila trpělivosti a vážím si úplných maličkostí. Moc vás všechny zdravím a přeji pěkné léto. 🙂 😉

teriiinks
30. zář 2017

Ahojky, můj syn ma 26 měsíců a malo mluví , no vlastně skoro vůbec . Umí máma, táta, dej, díky, pa, jo , auto a to je asi všechno . Doma mluvíme česky , rumunsky a anglicky. Ja s nim mluvím pouze česky, přítel rumunsky a angličtinu slyší všude okolo poněvadž žijeme v Anglii. Všemu , co mu říkáme , ale rozumí . Nevím, v čem je problem . Je to velice akční dítě . Knížky ho nebaví a když chci at po mne něco zopakuje tak to jen zřídka udělá. Dcera měla velkou slovní zásobu uz v roce a ve dvou krásne mluvila . Přítel tvrdí, ze není důvod se znepokojovat, ale ja vim, ze by se s tím asi mělo něco dělat .

slunea
1. říj 2017

Myslím, že má čas. Obecně vícejazyčné děti začínají mluvit později. S dcerou bych neporovnávala, myslím, že není úplně běžné, aby děti měly velkou slovní zásobu už v roce ani u monolinguálních dětí.

teriiinks
1. říj 2017

Dekuji za odpoved. Je to tezke nesrovnavat, I kdyz vim , ze se to nema delat. Posledni dobou se strasne vzteka.Myslim si, ze je to I tim, ze mi nedokaze rict , co vlastne chce. I kdyz mam nekdy pocit, ze on to ani sam nevi. Jenom vcera mel asi tri takove zachvaty. Clovek se snazi zachovat chladnou hlavu, ale kdyz jsme byli zrovna nakupovat tak jsem myslela, ze me trefi slak . A on ma vydrz dokaze rvat a rvat. Dokud nedostane to co chce. Vim, ze ve dvou letech je to obdobi vzteku docela normalni. Je to ovsem test na moje nervy 🙂.