Estivillova metoda, máte zkušenost?

novissova
10. bře 2018

Maminky moc prosím o vaši zkušenost s touto metodou. Je třeba tuto metodu používat na spaní i přes den nebo pouze na noc a přes den nechat miminko uspávat pomocí chování tak jak je zvyklé? Jaký je interval chození s miminkem? 1minuta, 3, 5, a pak? Myslim že mi malý neusne po 3.příchodu... moc dekuji za vaše rady 🙂

orchidis
23. bře 2018

@lalen1 Promiň, že odpovídám se zpožděním 🙂. S lékaři pracuji 1den v týdnu, znám jich za ty roky docela hodně. Sami by to svým dětem nikdy neudělali. Znám je i po lidské stránce, ne jako pacient. Osobně znám jen jednu Mudr., která toto razí, je jí 65. Jak přesně by, prosím, měli lékaři (neurologové) VYDĚLÁVAT na tom, že nedoporučují nechávat děti vykřičet?

Dále, jsem, i se sourozenci, narozena za komunismu. Máma nás vyplakat nenechávala, prostě nás nosila 🙂. Já své děti taky. Babička nosila svá miminka také, v travnici na zádech 🙂. Jak usnuli, šupla je pod hrušku a šla kopat pole. Problém? Nevidím.

Máme jen osobní zkušenost. Jsem pracující máma, dětí máme více, od roku dětí makám na zkrácený úvazek, ale vyplakat jsem je nikdy nenechala. Naopak některé kamarádky a švagrová ano (máme stejně staré děti) a můžu jen napsat to, že mé děti jsou oproti jejím: odvážnější a klidnější. Její stejně staré děti sedí vycukaně v koutě, ona má pokoj a klid na shánění drbů a pak je dořve, že jsou neschopní a že se zas báli do něčeho zapojit (třeba do hry, či soutěže).

Fakt jen osobní zkušenost. Ty dělej svým dětem, co uznáš za vhodné, je mi to jedno 🙂.

zuzkaasteli
23. bře 2018

@linbrno první normální moment.kazdy ať se řídí svým rozumem a svou životní situaci. Váš život za vás nikdo žít nebude a hlavně nikdo neví co je vlastně správně. Super a pobavila jsem se😅

linbrno
23. bře 2018

@orchidis Tady bych ale oponovala. To, že sedí v koutě, vůbec nemusí být "vyřváním". Může to být jejich povahový rys. Kamoška, člověk poměrně aktivní, synovi se věnuje pěkně a stejně je to bojínek a trvá mu vždycky, než se někde otrká.
A ad druhá věc - ono nemusí to být ani nošením, uspáváním atd . - stačí, když prostě ta matka nedá dítěti dostatečně najevo, že se někde nemusí bát. Když ho akorát posadí s tím, hraj si, tak to nedá i leckteré normálně extrovertní dítě. AS když mu ještě nadá, že se nezapojuje, no tak to už vůbec nemotivuje.
Jinak moje jedno dítě je nenošené a je děsně společenské, druhé nošené a taky společenské, ale klidnější. První spalo blbě, vyzkoušeli jsme všecko možné, občas to nebylo příjemný pro obě strany (ve tři ráno fakt nejsem vzor zenové matky), ale je odvážné tak, že by mohlo rozdat ještě 3 dalším dětem😉.

nafuka
23. bře 2018

@dadulakk 😲😒

bayt
23. bře 2018

@orchidis To je zvláštní, že tu metodu vynalezl lékař :D Vlastně obě, které znám - Estivill i Faber byli lékaři.

orchidis
23. bře 2018

@bayt Jako v každé sekci lidské společnosti, i mezi lékaři je mnoho psychopatů 🙂. Ale jak jsem předeslala: Týrej si své děti jak uznáš za vhodné 🙂. Je mi to jedno. Pokud se zde někdo ptal, jaké jsou názory, napsala jsem svůj 🙂.

bayt
23. bře 2018

@orchidis Já jsem jen nechtěla, aby tu byla zavádějící informace, že žádný lékař by to nedoporučil. Jsou to lékaři spánkové medicíny.

shine2015
23. bře 2018

@orchidis jinak mam podobnou zkušenost - naše deti do všeho se zapojí jasné jsou vesele tesi se na nove zážitky a některé jiné deti jsou zle nebo se boji ... mě se tady líbil odkaz na YouTube film o detech které mají maminku co je nosí a pak z jesli a kojeneckých ústavu a jak jim dali dárek - medvídka a jak dítě se boji vs to které se raduje... a tak to je v jiných případech když se podívám kolem....

dadulakk
23. bře 2018

@nafuka 😉

pratensis
23. bře 2018

@orchidis @bayt Mně se několikrát stalo, že co mi jeden lékař důrazně nedoporučil, to jiný považoval za prospěšné (např. noční kojení zubař vs. pediatr). Vždycky záleží na úhlu pohledu. Estivillova metoda vede k tomu, že dítě usíná samo a budí se méně. Proč by dítě volalo matku, když nepřijde. Takže to, že to z hlediska lékařů spánkové medicíny není špatně, až tak nepřekvapí. Zajímavé by bylo znát i názor psychiatra nebo neurologa. Velkou slabinou současné západní medicíny je úzká specializace a izolace oborů.

dora13
23. bře 2018

@bayt tak i Mengele byl lekar, ze jo😀🤷‍♀️

bayt
23. bře 2018

@dora13 @pratensis Tak já jsem poslední, kdo by tvrdil, že všichni lékaři jsou svatí. Nebo vůbec že většina z nich je dobrá.

nnnadja
23. bře 2018

Nečetla jsem celou diskuzi. Nicméně. Na první dítě jsem tuto metodu absolvovala. Od cca půl roku usíná bez problémů do 20 hod-je mu 10. U druhého ne a má 5 a denně uspavam 1 hod!!! A asi jsem krkavčí matka,ale už mi to leze krkem 😉

pratensis
23. bře 2018

@nnnadja To je ale hrozně individuální. Já neaplikovala tuto metodu ani na jednoho syna a spí oba dost dobře (viz níže). Uvádím ale hlavně pro ilustraci, jaké rozdíly můžou být.
Starší usínal kolem sedmé večer už ca od tří měsíců a budil se do půlnoci jen jednou (po půlnoci nevím, to už jsem ležela s ním a kojila v polospánku). Jen v období růstu zubů se budil často, ale to je asi u všech detí. Uspávala jsem teda ze začátku taky tak hodinu, pak už 15-20 min. V roce a dál spal celou noc s jedním nočním kojením. Po odstavení klidný celonoční a hodně tvrdý spánek, mohlo by se střílet z děla. Budou mu 4.
Mladší usínal do 4 měsíců až kolem půlnoci, další 2 měsíce kolem desáté večer a až nějak v těch 7 měsících kolem osmé. Uspávala jsem docela dlouhou dobu cca hodinu, ze začátku i víc, až od těch 7 měs. pak kolem té půlhodinky. Budil se do půlnoci několikrát a i v noci se kolikrát vzbudil a nenechal se ukonejšit kojením (asi živější sny, chvíli mu trvalo, než se probral a zklidnil). Změnilo se to až teď, když jsem před 2 týdny odstavovala kvůli operaci - najednou spí celou noc. Má ale lehčí spaní než brácha. Je mu rok a půl, takže to může mít ještě vývoj. Celkově je ale vznětlivější povaha než jeho starší brácha (ten je "povaha holubičí"), takže tam bych aspoň částečně hledala důvody pro schopnost zklidnění, usnutí a klidného spánku.

pratensis
23. bře 2018

@nnnadja Jinak uspávat pětiletého hodinu by mi taky lezlo krkem. Nešlo by třeba, aby chodil spát trochu později?

nnnadja
23. bře 2018

@pratensis bohužel nic😔 už jsem to vzdala

pratensis
23. bře 2018

@nnnadja Mně došlo hned vzápětí, že to byl hloupý dotaz. Spíš to byla taková spontánní reakce. Těžko někdo cizí (=já) poradí jen tak od stolu něco, co jste ještě nezkoušeli, znáte syna nejlépe.

nnnadja
24. bře 2018

@pratensis
Jasně.. uklidňují se jen tím,že je to naposledy,co uspavam své dítě a přijde chvile kdy už maminku v posteli chtít nebude.. na druhou stranu je to fakt šílené.. s

shakira007
9. pro 2019

Je to skvělá metoda a jenom doporučuji a je mi úplně jedno co si o mě myslí ostatní matky

jade85
9. pro 2019

@shakira007 a v čem je podle tebe skvělá?

shakira007
10. pro 2019

@jade85 no prostě to skvěle zabralo a dítě po tom v noci neplakalo