Jak čistit dítě při přebalování?

Dobrý den.

Už dvě porodní sestry na kurzu předporodní přípravy nám říkaly, že by se děťátko nemělo při přebalování čistit jen vlhčenými ubrousky. Ba naopak, vlhčené ubrousky by se prý měli používat jen na cestách,... Chtěla bych se tedy zeptat, jak čistit při přebalování bez vlhčených ubrousků, když budu mít přebalovací pult vedle postýlky daleko od umyvadla? Ta jedna sestra nám totiž akorát ukázala, jak si dítě chytit a umýt mu zadeček pod kohoutkem s tekoucí vodou. Ovšem nejsem si jista, zda bude vhodné v noci na každé přebalování chodit z ložnice až do koupelny, abych naší holčičce umyla zadeček pod tekoucí vodou.

Děkuji.

kammka
13. čer 2014

ze začátku jsem používala ubrousky, pak hlavně čistou vodu, čapla jsem malýho pod bříškem a strčila zadek pod kohoutek.. ubrousky mi vadily hlavně ve vedrech, když se malej malinko zapařil z jednorázovek, tak to ty ubrousky spíš zhoršovaly. já teda hlavně látkovala, jen v zimě, když nebylo jak sušit a dělala se nám v bytě plíseň, tak byly jednorázovky, nebo se nám taky stalo, že chvíli netekla voda :-// to pak byl děs..
naše maminy měly jen tu vodu a neřešily.. prostě myly. sahat vlastnímu dítěti na pokakanej zadek mi nidky nepřišlo nijak odpudivé, umyvadlo se vždy spláchne důkladně horkou vodou a co..žínku používám až teď, když je ten boban tužší a umí se důkladně nalepit na zadek, vymáchám ji a hodím do pračky, podruhé po bobku nepoužívám, mám žínek dost.
samozřejmě mám ubrousky doma, ale používám je málo, beru si je s sebou, když jdem pryč. u holky jsem používala téměř výhradně ubrousky, i proto, že jsme bydleli na chatě, kdy byly poměrně bojové podmínky. klukovi ubrousky vadí, tak jsem se přizpůsobila.. musí se vyzkoušet, co kterému miminku bude vyhovovat víc.
když klukovi třeba rostly zuby, nemohla jsem mu na zadek ubrouskem ani sáhnout, v jednorázovce se oprudil skoro okamžitě, bavlněné čtvercovky byly super, v těch minimálně. a omývala jsem proudem vody.. jinak to prostě nešlo.. a mazala sudocremem, nebo mi přivezla známá z Německa Penaten, doporučuju..tím to stačilo máznout jednou na noc a ráno bylo vše ok.

kammka
13. čer 2014

@sariky tak třeba já je peru, a to opakovaně, jako náhrada separaček jsou super, samo neperu ty zakaděný, ale když přebaluju někde venku, tak to zabalím do látkovky a pak se to hodí do pračky.. a poslední dobou používám ubrousky minimálně, mám jeden balík skoro na měsíc. i po několika praních jsou super měkké, většina značek drží tvar, takže jako separačky se dají používat mnohonásobně opakovaně 🙂

chris_n
13. čer 2014

@kammka vlhčené ubrousky????

vec01
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka Také s dovolením přidám svou zkušenost. První dítě jen vlhčené ubrousky, různé značky, natřít Bepanthenem, Weledou, Sudocream a podobně. Malá často opruzená, kolikrát až tak, že jsme museli k lékaři. U druhého to dělám následovně - mám samozřejmě koupeny vlhčené ubrousky, největší nečistotu s nimi setřu, vyhodím s plenkou, omyji většími vatovými tampony vodou, nepoužívám žádné krémy a absolutně bez opruzenin. Takže nedat na reklamu a vnucování lékárnicemi drahé krémy. Když je drobná opruzenina namazat asi nejlevnějším krémem z lékárny - Sudocream.

kammka
13. čer 2014

@chris_n jo, peru vlhčené ubrousky s balvněnýma plenama a neznám lepší separačky.. jen musím použít dvě, aby pokryly celý pruh pleny.. bobek to chytí dopbře, dobře to saje, je to měkkoučké, drží to tvar..

kammka
13. čer 2014

nejlíp drží tvar ty z lidlu a DM babylove
@chris_n

lenka5731
13. čer 2014

@terezapetrova klidne reaguj, od toho to tu prece je. 😉 JJ, mam dve deti, tak si dovedu predstavit, jak se takhle "čistí". Já sama jsem tomu na chut nepřišla, ale v okolí mám myslím většinu matek, které bez koupeného vlhčeného ubrousku nedokázou přebalit dítě. Vždyt takhle funguje reklama a marketing, z v podstatě zbytečných vlhčených ubrousků udělat nezbytnost a je o kšeft postaráno. 🙂

chris_n
13. čer 2014

@kammka já si nedokážu představit, že to po vyprání ještě drží tvar 😲

lenka5731
13. čer 2014

@chris_n opravdu to tvar drží, a opravdu hodně praní, nemám spočítáno, ale odhaduju 5-10. Občas je používám místo separaček do látkovek.

llluckaaa
13. čer 2014

Já si teda oblíbila omývání. Nějak mi nevoní to šmrdlání ubrousky 😅 Jednak mi vadí ten chemický závan z ubrousku a přijde mi, že to taky lepká 😅 V noci jsem ale přebalování řešila ubrousky, nebudu rozsvicovat půlku bytu a budit všechny členy domácnosti 😉 Jinak na cestování, k dr., na utírání prachu v domácnosti ap. jsou samozřejmě ubrousky výborná věc 🙂

kammka
13. čer 2014

jen mimochodem, takovej ubrousek se nerozloží ani v čistírně odpadních vod.. tak to lidi proboha nikdy nesplachujte, udělá to takovou kouli, slepí se to tukem a pak to ucpává potrubí..a snižuje účiinost čištění odpadní vody..

kammka
13. čer 2014

@llluckaaa a na boty je to bombaa!!!

llluckaaa
13. čer 2014

@kammka Tak boty jsem ještě nezkoušela 😀 Ale záchod se s nimi umývá taky dobře.
Jinak souhlasím, že to přežije několikanásobné praní 🙂

maia74
13. čer 2014

Já jsem měla "přebalovák" udělaný na pračce v koupelně a nad ním police na věcičky. Při přebalování se malýmu vždycky umyla zadeček pod vodou. Přišlo mi to ideální. Je pravda, že klukovi je teď 16 let. V prosinci čekáme další mimi a i přes názor přítele, že mi udělá přebalovák do pokojíčku, se držím svého - udělám si ho zase v koupelně 🙂

chris_n
13. čer 2014

@maia74 a jak usinala v noci? po takovém probuzení svetlem?

svoba
13. čer 2014

Doma omývám vodou, venku ubrousky. Když je čistý záchod venku, tak i tam myji. Jen vodou. Doma jsem dřív používala perlan namočený ve vodě.

neryzek
13. čer 2014

mám na přebalováku nastříhanou plínku a mističku s vodou. Jelikož látkuju, nastříhané plínky peru s plenama. Teď jsem začala mýt pokakaný zadek v umyvadle pod vodou.

maia74
13. čer 2014

@chris_n to bylo v pohodě, bez problémů

buldrik
13. čer 2014

od zacatku jsem pouzivala vlhceny ubrousky, a protoze mala nemela zadny opruzeniny, pokracujeme v tom doted. Rychly a pohodlny 🙂

monouch
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka já to taky musela řešit a že jsem toho vyzkoušela, bo malej měl opruzený zadeček furt.
Nejprve jsem měla misku s vodou (někdy s černým čajem) a vatové tamponky, abych mu to moc nedřela.
Jak mi ale rostl, začal nohama do misky kopat - vytunila jsem to a mám 0,5l petku a ve víčku dírku, pohodlně vodu nastříkám na tamponek a otřu. Když je hodně podělanej, tak takhle namočím kuchyňský ubrousek, ale ještě to vylepším, že budu prát ty vlh. ubrousky, jak tu psaly holky. Jo a suším čistou bav. plínou, pak natřu sudocrem a je to v cajku.
Jo a zapomněla jsem dodat, malej se mi opruzoval po Pamperskách!!!!!! Jak jsou napuštěny tím sajrajtem, tak to nedává...
Ted používám plenky z Tesca a super!
Ldyý to shrnu, mám jen u postele petku s vodou, čisté papírové plenky, pár vatových tamponků a sudocrem - a přebaluju v postýlce, pženášením se mi budil, pak špatně usínal. Postýlku mám přiraženou k posteli, takže přístup pohodlný 🙂

monouch
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka ještě jsem zapomněla dodat, že teda umývám dětským mýdlem, to mi řekla dětská dokktorka, at se toho nebojím, kdyý má opruzeniny a pořádně to vojedu mýdlem. a fakt to pomáhá.
Když jsou opruzeniny, musí se to dobře umýt a hlavně dobře vysušit. Není nic horšího, než to umýt vlh. ubrouskem.

kocour1
13. čer 2014

Já osobně, když jsem poprvé v porodnici přebalovala, tak jsem byla ráda, že to nějak zvládnu těmi vlhčenými ubrousky a představa, že vezmu dítě pod umyvadlo, jako to zkušeně dělala druhorodička se mnou na pokoji, byla nemyslitelná. Takže v prvních týdnech jsem většinou otírala ubrousky. Ale pak jsme měly první opruzeniny a tak jsem byla nucena oplachovat čistou vodou po každé stolici, poté namazat Bepanthenem a nechat ještě chvíli větrat...no a už nám to zůstalo...po každé stolici prostě jdeme rovnou pod umyvadlo a vůbec neřeším, že Emi nesu přes celý byt. Takže vše je to jen o praxi. A musím říct, že od té doby nemáme opruzeniny...
Jen dnes, kdybych měla více místa a jiné možnosti, dala bych si přebalovací pult do koupelny...je to praktické z více důvodů. No a s tím nočním přebalováním - já jsem za rok a půl své dcery v noci musela přebalovat jen jednou...jinak se většinou v noci nic závažného nedělo🙂.

terezapetrova
13. čer 2014

@lenka5731 Mas pravdu 🙂 ty, které pouzivam ja nikde reklamu nemaji takze u me to neslo touto cestou a i kdyby každý si musi nejak vydelavat 🙂 BTW tech veci, které dřív nebyly a tudíž se nepouzivaly a dnes je to naopak je urco vic to muzem zacit u ubrousku a klido koncit u autosedaček 🙂

caboonek
13. čer 2014

Já používám Pampers fresh a v pohodě, pokud jsem dostala jiné, využila jsem třeba na úklid, otření věcí apod.
Taky mám koupelnu dál od pokojíčku a v noci bych nebudila ostatní. A jsem porodní asistentka. Takže co člověk, to jiná zkušenost...

terezapetrova
13. čer 2014

@kammka a ty zinky pak s pradlem vyvaris?

kami1984
13. čer 2014

Po precteni diskuze si pripadam jako matka nematka, co po celou dobu svemu diteti utirala zadecek ubrousky Pampers a do 1,5roku mazala Bepanthenem. Nevidim na tom nic spatneho, sama teda po potrebe nebezim do sprchy (kolikrat to ani neni mozne), ale pouziju toaletak - to jen pripominka k otazce, co je prijemnejsi🙂))... a s ubrousky hodlam pokracovat i u druheho ditete.
Kdysi nase matky a jejich matky nadavaly na nesmirne vyvarovani a chtely ulehcit, ted ulehceno je a zase je "spatne"..
Trend eko a bio momentalne holt valci svetem. Otazka, jak tato diskuze bude vypadat za 5-10let🙂)

andy21
13. čer 2014

@baris tak to je teda s odpuštěním hloupý názor od začátku až do konce...
A vy si taky otíráte kačku vlhčeným ubrouskem?

terezapetrova
13. čer 2014

@kammka Rozkaz! 😀 Boze. me se tady zacina libit, kam az se to dostava 🙂

baris
13. čer 2014

@andy21 ne toaleťákem. 😀

Já jsem nikdy holkám neutírala "vnitřek kačky" vlhčeným ubrouskem či čímkoliv jiným. Vždy jen KOLEM. Možná mám hloupé názory, ale až tak blbá nejsem. 🙂