Jak doma oblékat novorozence?

30. říj 2020

Prosim o radu. Jsem prvorodicka a v porodnici v tomto smeru moc neporadili. Mam ctyrdenni miminko a dnes nas pustili. Ma 2,7 kg. Jak ho oblikat na doma? Je potreba nejaka tenka cepicka? Mam ho v triku s dlouhym, na to dupacky a je v zavinovacce. Ale i kdyz ho z ni vytahnu ma studene ruce i nohy. I hlavicku a licka a ouska ma studene. Doma topime na 22 stupnu. Ale nejsme v panelaku, kde je 22 vyhen. Jsme ve starem dome, kde je 22 na teplaky a triko. Poradte, prosim, s oblekanim miminka.

nita1984
30. říj 2020

Teplota se kontroluje na zatylku. Ruce a nohy bude mít studené běžně. Taky máme chladný dům, 22 je tu výjimečně a syn (zarijovy) byl jen v body s dlouhymi a dupackach. Zavinovani nesnášel, prikryty nespal snad nikdy

mamikry
30. říj 2020

U miminka je dulezite, aby melo teply krcek, tak poznate, ze mu je dobre. Rucicky a nozicky takhle mala miminka maji studene bezne. Myslim, ze ho oblekate adekvatne. Tenkou cepicku klidne dejte, jestli mate pocit, ze je potreba.

meronym
30. říj 2020

Miminko do 3kg by melo mit tenkou cepicku alespon na spani (to mi zduraznovali v porodnici). Ja davam novorozenci cepicku porad, dale bodycko s kratkym rukavem jako spodni vrstvu, na to overalek s dlouhym rukavem. Vzdy je zakryta tenkou dekou - na rozdil od nas se nehybe, a tedy se nezahreje.

nnnadja
30. říj 2020

22 ve starém domě je málo, dala bych čepičku i rukavičky.

nita1984
30. říj 2020

@meronym syn ji neměl ani na JIP a to byl rizikový novorozenec, hodne pod 3kg. Podle sestřiček je to přežitek a pokud ma teply zatylek, není to treba.

nita1984
30. říj 2020

@nnnadja kdo rekl, ze je to malo? Naopak náš pediatr radil držet teplotu kolem 20 stupňů. Čepičku ani rukavicky nemel nikdy

elesse
30. říj 2020

Ja jsem davala body s dlouhym a dupacky, kdyz lezel, tak mel zavinovacku, jinak ne

nita1984
30. říj 2020

Jinak u nas byl dobrý ukazatel skytavka. To mi poradila moje babička a fakt to sedelo. Kdyz mu bylo chladno, skytal

meronym
30. říj 2020

@nita1984 To je zima i pro mne, novorozenec (jeste s nizsi vahou) nema termoregulaci, lehce se podchladi. Do porodu byl v pro nej prijemnych 36 C.

nita1984
30. říj 2020

@meronym tak do porodu byl taky ve vodě 🤷‍♀️ pro me je zima i 24, ale treba moje dítě a manžel preferují 19-20. Každý ať dělá podle svého vědomí a svědomí

marketa11112
30. říj 2020

23 jsme udrzovali doma, kdyz jsem prisla z nemocnice se synem (unor). syn nedonosny , doma pri 2260 g. davala jsem slabou cepicku, silnejsi overalek a volnou zavinovacku (nema se zavinovat pevne kvuli dychani). presli jsme na deku, nechtel byt v zavinovacce, snazil se z ni vysoukat.

nazka
30. říj 2020

Jak už psaly holky výše.. Teplota je důležitá na zátylku, ne na ručičkach. Jinak obecně platí ještě jedno pravidlo - novorozeně by mělo mít o vrstvu oblečení navíc než dospělý. Tím jsem se řídila. Doma běžně dávám body s dlouhým rukávem a dupačky nebo tepláčky. Plus zavinovačka a když byla jo zima (druhá dcera narozena v lednu), tak měla přes tu zavinovačku ještě deku. Ale to byla výjimka.

drep
30. říj 2020

Já domů donesla dítě se dvěma kily (donošence), čepičku měla v porodnici první den, pak mi ji dovolili sundat, doma byla v bodýčku a mikince. Ruce měla studené pořád (ale já měla teplé ruce asi tak dvakrát v životě, zátylek teplý.

me_druhe_ja
30. říj 2020

Kluk měl 3,5kg a ruce měl studený dlouho. Opravdu kontrolovat zátylek. 🙂 Osobně nejsem fanoušek přehnaného topení a oblíkání, ale ze začátku jsem oblikala víc a postupně ubirala.... čepičku měl jen v porodnici, doma body s dlouhým, tepláky/polodupacky a na noc body s dlouhým a overal. Přes den jsem zakryvala jen Chvilku, pak jen na spaní. Teplotu doma máme 21-22C. Taky barak, ne panelák. Narodil se v listopadu. Musím zaklepat, za necelý rok neměl ještě ani rymu.

puhelin
30. říj 2020

Dcerka mela necelych 2,7 kg. Pediatr u nas doma doporucil max 21 st. Oblekala jsem body s dlouhym a polodupky, nebo jeste radeji overal (dlouhe rukavy a nohavice) a balili jsme ji do tenke deky. Zavinovacku jsme nemeli. Spala pod perinkou nebo pozdeji ve spacim vaku. Cepicku, ani rukavicky jsem nekupovala.

pabka
30. říj 2020

Čepicku doma by mě nenapadlo dávat, to vůbec. Doktorka nám říkala, ze ideální teplota je 21st a neoblekat příliš, takže jsem dávala body s dlouhým a tepláčky nebo overal (tím pádem bez body), zavinovacku. Druhá dcera se narodila v únoru. V obyvaku jsme měli tak 23 st a v ložnici těch 21.

nnnadja
30. říj 2020

@nita1984 je rozdíl 22 stupnu v paneláku a ve starém domě. A na dům je to pro miminko málo.

hester92
30. říj 2020

@nnnadja tak ja myslim, ze 22 st je a bude vzdycky stejnych 22stupnu at je to v byte nebo ve sklepe😄 To je jak kilo peri/kilo zeleza🙈😄

zmrzlinka
30. říj 2020

Já bych ho na spaní ještě přikryla dekou....

nita1984
30. říj 2020

@nnnadja ja se ptam, kde si to vycetla nebo kdo to rika.

janedv
31. říj 2020

@hester92 hm, tak je stejny a stejny... Ja bych tedy rozhodne radeji, kdyby mi na nohu spadlo kilo peri nez kilo zeleza 🙂 a tak je to i s teplotou, takze si pleskaci smajliky nech od cesty

meronym
31. říj 2020

@hester92 Tak ono objektivni meritelna teplota a pocitova teplota jsou opravdu dve odlisne veliciny. Ve starem dome bude urcite vic vlhko, pripadne i mene slunecniho svitu s vice profukovat, to vse ma vliv na celkove vnimani teploty.

nnnadja
31. říj 2020

@nita1984 je nutné všude všechno vyčíst? Používám hlavu. Pokud jsem v našem domě celý den v 22 stupních mám studené ruce, nohy, nos. Miminko, které nemá termoregulaci na tom nebude lépe.

nnnadja
31. říj 2020

@meronym děkuji

nnnadja
31. říj 2020

@janedv někdy je to prostě marný... Děkuju za doplnění, snad bude pochopeno

nnnadja
31. říj 2020

@hester92 ale ale... 😉

lula86
1. lis 2020

Buď úplně v klidu když mě pouštěli se synem domů měl 2500g doma jsme měli tak okolo 20stupnu a šlo o starý dům. Dávala jsem mu dlouhé bodíčko a bavlnenou cepicku a zavinovacce byl. Také si myslím že oblékaš úplně v pohodě.