Jak vypadá váš den s miminkem/novorozencem?

janabrozova
7. kvě 2016

Ahojte maminky,

zajímalo by mě, jak vypadá váš běžný den s miminkem? Jak často chodíte ven a jak to řešíte, když vám mimi začne venku plakat - kojíte na veřejnosti nebo nosíte lahvičku? Mám dva a půl týdne starou holčičku a připadám si, že jsem pořád zavřená doma... vždy čekám, kdy mi malá usne, že se vypravím ven, ale ona mi třeba dnes od 10 ne a ne v klidu pospat. Dokonce jsem i obědvala teprve před chvílí. Pokud chviličku leží v klidu tak se tak tak najím nebo osprchuji a nebo sotva stihnu uklidit. Pak si řeknu, že si teda lehnu taky a ona se za 5 minut probere a zase pláče. Když si jen tak leží v postýlce a kouká, tak mám výčitky, že ji nechávám samotnou a přemýšlím, jestli ji nevzít do rukou a chovat. Ale zase ji nechci pořád tahat. ☹

Jak to je u vás?

Díky Jana 🙂

lucaaatkoo
7. kvě 2016

první tři měsíce byli hrůza :( plakal, do toho bolelo bříško, nic jsem nestíhala, nevařila, brečela a nespala..prostě šílený. Od 3 měsíce cca jsem nastavila režim, s kterýho jsem neustoupila ( stála jsem si za tím, že tady velím já :D )chvilku to trvalo nastavit, ale tak teď jedeme pořád.. Sice máme každý den stejný (samozřejmě jsou i vyjímky, když se něco děje, někam jedem nebo je nějaká událost) ale fungujeme skvěle. Člověk se naučí pak s dítkem pracovat (co potřebuje) a podle toho fungovat. Dopoledne hodina spánku, většinou v kočárku (ale pokud se mi nechce tak uspím doma nebo dám do kočáru, ale ten zaparkuju na zahradě) pak oběd a po něm spaní cca 2 hodiny v postýlce nebo se mnou v posteli a pak ještě hodina odpoledne v kočáru. V sedum koupání a o půl osmé už postýlka a do osmi spí. Mám volný večer (nekojím, takže můžu i odejít a hlídá táta když je možnost) a i když se mi pak někdo směje, jsem spokojená jak to mám 🙂 Jinak pokud je v klidu nechávám ať je sám a hraje si a dělám co je potřeba (postýlka, deka, puzzle, lehátko) když má blbý den tak se mu víc věnuju a hrajem si.. A vařím taky na dva dny většinou jednoduchý jídla..

iveta93
7. kvě 2016

To šestinedělí je náročné. Měla jsem skoro ponorkovou nemoc. Navíc se narodila v prosinci takže na procházky jsme šestinedělí nechodili. Byla jsem ráda když jsem se stihla najíst jednou denně. Potom už jsme si na sebe zvykli a nastavili si nějaký režim. Vstává kolem 6. To chce přebalit, nakrmit, vzít do postele s hračkou a hodinku je hodná. Potom je na dece, hraje si a kouká na tv já se snažím uklidit. Kolem 9 usíná - ven jdeme podle toho jak to vyjde. Oběd a procházka. Odpoledne střídáme hraní s chováním. Kolem půl 7 se vykoupe, nají a spinká do rána. Nošení se bát nemusíte. První tři měsíce se chovala nonstop a přesto je "samostatná". Pokud pláče v kočárku a dudlík nefunguje tak jí holt vezmu do ruky a kočár tlačím jako idi*t. 😀 Kojila jsem pod plenou teď už máme UM tak termoska a dávkovač UM. Jinak spaní přes den jsem vzdala, Než jsem začala zabírat tak se malá vzbudila a já byla jen o to víc nevrlá. Takže si raději něco uklidím nebo kouknu v klidu na tv. Ale to už jsem si zvykla. 🙂

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@psya já dělám i polévky občas, rizoto, zapékané brambory, nebo polentu a ogriluju zeleninu nebo odmazim vajíčko a hodin precarit mraženou zeleninu...kdy na to přijde, tak to je oběd ta 15 min hotový se vším všudy 🙂

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@lucaaatkoo já tady valcim, dnes malá asi fakt neměla svůj den...celý den jen podrimovala a jak jsem se vzdálila tak řev...už mě dnes bolí hlava, občas si pobrecim s malou, to je síla vážně, člověk to pozná až když toho prcka fakt má, do té doby si to neumí představit, fakt ne

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@iveta93 já právě taky přes den nespim, sice bych chtěla ale nevychází mi to... A ten režim se vám upravil už během šestinedělí nebo až tak kolem těch 2-3 měsíců?

inunka
7. kvě 2016

@janabrozova jaké nosítko jsi objednala? babybjorn má hodně nevhodných nosítek. zkus se podívat i do skupinky nosíme děti

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@inunka to je nějaké nositko už od jiné maminky z bazaru tadyhle na koníkovi...bohužel přesný typ nevim...kouknu i do té skupiny...ještě pohledam ba netu i ohledně toho nosítka.

jimichanga
7. kvě 2016

@psya Taky nevarim nic sloziteho, na to me neuzije..U nas vede hlavne kureci maso, delam ho jak k omackam, tak treba i k pecenym bramborum s brokolici.. ale kdyz neni tak jsou to treba sunkofleky, bramborovy gulas, spagety s rajcatovou smesi, karbanátky, knedlo vepro zelo- ale veprove nahrazuju pokrajenym parkem delanym na masle s cibulkou. Testovinovy salat..🙂

jitavrtule
7. kvě 2016

@janabrozova babybjorn dela jenom nevhodna nositka-visitka, bohuzel.
pogoogli ergonomicke noseni deti, to je ta lepsi cesta - satek i nositko musi miminku umoznit kulata zadicka a nozicky do polohy M, kdy jsou kolinka vys nez zadecek. To podporuje spravne postaveni kycli a patere bez pretezovani.
V babybjorn nositku dite visi za rozkrok, ma malo latky mezi nozickama plus ma nucene rovna zada "diky" vyztuzene zadove operce. Neni to pohodlne pro dite, nemluve o tom, ze noseni neni pohodlne ani pro toho , kdo nosi - dite ti visi, je nestabilni, rozhazuje ti teziste.
kdyztak tady na konikovi je i skupina Noseni Deti, tam je taky spousta informaci co ano a co radeji ne.

Obecne - cokoliv co umoznuje noseni celem od nosice, neni vhodne.

Jinak noseni je super a strasne ti ulehci zivot, palec nahoru 🙂
I ergo nositka se daji koupit z druhe ruky - treba zminovana manduca, tech je v inzerci spousta, z tech vhodnych pro noseni skoro ihned jeste treba Bondolino nebo Storchenwiege (jsou stelovaci a daji se hodne zmensit i na uplneho prtouska), od cca 3-4 mesice je pak i ergobaby, kibi, pozdeji tula...je jich hodne.

no_title
8. kvě 2016

@psya hele, úžasný je tuňákový salát... těstoviny, čerstvá rajčata, konzervovaná kukuřice, olivy, tuňák v oleji a komu chutná, může přidat kapari a kyselou okurku 🙂. To vydrží na 2 dny v pohodě....
nebo hovězí na houbách se zakysanou smetanou a rýží
nebo rajská s těstovinama k tomu koupená sekaná...
nebo moje oblíbená lučinová koprovka, po ní se všichni olizují 🙂. To dáš jen povařit brambory na menší kousky, zaliješ to vodou tak akorát, aby to jen zakrylo brambory, přidáš masox a až jsou brambory měkké, přidej trochu cukru, trochu octa, zahustíš to lučinou a těsně před koncem se tam dá nasekaný čerstvý kopr. Dávám k tomu vajíčko na tvrdo. A fakt všichni se olizují (až na manžela, ten totiž nesnáší brambory)
nebo geniální je i obyčejný boršč. Mě to třeba k obědu stačí, když si dám nahoru zakysanou smetanu a k tomu chleba. A je to na plno dní. Ani ho nedělám moc složitý, většinou tam dávám jen 1 druh masa nebo ho dělám i vegetariánský, ale po tom vegetariánském mi to už teda nutričně nestačí.
Taky je skvělé tohleto jídlo, taky jde udělat na 2 dny: http://www.apetitonline.cz/recepty/441-italske-...
Možná si ještě na něco vzpomenu, hrozně ráda vařím, ale nerada u toho trávím celé dopoledne, takže jídla na 2 dny dělám prakticky pořád.

karlajasmine
8. kvě 2016

Prvni tri mesice jsou narocny a takhle maly miminko proste samo vzhuru nevydrzi ani chvilicku.. takze pokud nemate stesti na space miminko, je to proste fakt tezky.
Moje sestinedeli vypadalo tak, ze jsme vstavali v 6, rychle jsem se osprchovala a nasnidala dokud byl jeste manzel doma, pak ukazovala nejaky hracky, zpivala mu, poustela hudbu.. v 7.30 uspavani, spinkal na me, udelala jsem si caj a sedela hodinu v kresle s nim v naruci, pustila si televizi nebo si cetla dokud se nevzbudil, pak zase prebalovani, kojila jsem jak kdy (na pozadani), zase ukazovani nejakych hracek, obcas jsem ho dala na chvilicku do lehatka, nad prebalovacim pultem a postylkou mel kolotoce... pak jsem sla ven na hodinu az hodinu a pul, pak se vratila a bud jeste chvili spal nebo jsem se rychle najedla dokud byl relativne spokojenej, pak az byl unavenej tak zase uspavani a zase spal na me.. pak jsem zase sla kolem 4 na hodinu az hodinu a pul ven, a pak uz prisel z prace tatinek, koupali jsme a sel spinkat... takze asi tak. Muj cas pro sebe bylo divani se na televizi a chozeni ven.. proste to tak v sestinedeli je 🙂 Casem jsou ty miminka spokojenejsi i sami u hrazdicky atp.. ale takhle maly jeste ne.

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@jitavrtule děkuji moc za informace... Ještě to budu muset prostudovat... Ty jsi nosila prcka od kdy? A jaké nositko jsi měla? Nebo šátek?

ppejskova
8. kvě 2016

@janabrozova já tyhle problémy nemám,mám 2 měsíční holčičku, malá je hodná takže ráno vstanem,přebalim, nakojim, uložím na gauč do hnízdečka,udělám si snídani, malá kouká na kung fu pandu(jak je černobílá tak asi se jí to dobře registruje) u toho si s ní povídám, po snídani si pohrajem,nabídnu prso, a povětšinou u něj v naší posteli usne a spí 2-3 hodky pak zase přebalování, kojení, hra a spánek... Já si dám oběd, nachystam se,jak se vzbudí tak zas klasika, načančám jí a odcházíme ven,tam jsme tak do 6-7, podle počasí, po příchodu domu koupel, jídlo chováme, zpíváme a když už je v klidu,dáme do postýlky, nejpozději v 9 spinká až do rána do 6.
Ale pak jsou dny kdy jí ze sebe nesundam, protože pláče a pláče( víme proč, je nemocná a když jí to chytne je to hrozné)
Každopádně dudlíka má od narození a nemá problém se kojit,láhev vytrvale odmítá, na té byla 2 dny když jsem potřebovala nechat zahojit bradavky, a od té doby nic absolutně jí nechce

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@ppejskova naše malá byla docela hodná až do nedávna. Spíš večer nechtěla spát od 9 asi do půlnoci...ale teď ji musím mít pořád na sobě. Včera to byl fakt horor....dnes je taky zatím pořad na prsu. Chci jsem ji jen ponosila, tak se koukala a hračky ji už nezajímaly a nechtěla být ani ve vajíčku.zkusila jsem ji tam dát, ale nezabrala to...tak se zádě koji....spíš teda párkrát potahla a zase spí...ale jak ji přemístíme tak je zle....už to vzdávám a jdu vybalit a prevarit dudlík....tak uvidíme co to zmuze...

lusynkova
8. kvě 2016

Přidávám se do diskuse. Mám 2,5 měsíčního chlapečka. Nosím ho v nosítku/šátku Caboo a nemůžu si ho vynachválit. Kočár nemáme vůbec, jen nosíme. Náš den vypadá takto: Vstává většinou kolem šesté (spí s námi). Většinou se mi podaří ho ještě uspat u kojení a spí třeba i do devíti. Pak si v posteli povídáme. Potom ho vezmu do obýváku, dám ho do lehátka vystlaného velkým polštářem, do kterého pěkně zapadne a tam si hraje s rolničkou na hrazdě - bouchá do ní, hrozně se mu to líbí. U toho snídám, umývám nádobí, mluvím s ním, zpívám. Pak ho vysleču a dám jen v tričku na deku, tam se kouká na krtečka (plyšáka) a kope si nožkama, postupně počurá celou deku, tak ho furt posouvám, aby nebyl na mokrém 🙂 Pak už se mu chce spát, tak ho dám do šátku a mám tři hodiny. Jdu ven, nakoupím, projdu se, pak mám čas doma uvařit atd. Nosím ho cca od 4 týdnu vertikálně, dbám na nožky, kulatá záda. Malý to miluje, přes den skoro jinde neusne. Pak znova - hraní, masáž, povídání, přijde manžel a bere ho do šátku. Jdeme na procházku, pokud se venku vzbudí, nakojím ho, necháme ho chvíli vytaženého a jde znovu spát. Večer koupání jak kdy, někdy prostě spí v šátku až do osmi, jindy se vzbudí už třeba v šest. Pak kojení v posteli, u toho usne. Teď ale jak je hokej, tak nespí a nespí... díváme se na noťasu v posteli a on asi chce znát výsledek :D

lusynkova
8. kvě 2016

Jo a prvních 14 dní bylo hrozných - malý chtěl být jen u prsa, tam i spal. Jakmile jsem ho dala jinam (spícího), tak se vzbudil a řval. Manžel byl s námi naštěstí doma, ale malý u něj nechtěl být. Takže když jsem už opravdu MUSELA na wc, tak ho držel a malý celou tu minutu a půl :D řval. Sprcha trvala taky tak dvě minuty. Jinak koupeme v kyblíku, to se mu hrozně líbí a je pravda, že tam s manželem vydržel v klidu déle, takže teď se během té doby jdu osprchovat.

zubecek
8. kvě 2016

@janabrozova ahojky, ty první dva měsíce fakt člověk JENOM kojí a přebaluje, a když se s tím počítá, je to mnohem jednodušší, než když si namyslíš, co všechno bys měla stihnout...jiank já kojím vždy a všude, mně to nevadí, protože až budeš mít druhé mimčo, nebude to starší dítko sedět s tebou doma, že jo...s tou lahvičkou se mi to zdá "blbost", když krásně kojíte...ale jsem tedy rozhodně velký fanda dudlíku, důvody jsou na delší článek, takže to tady rozebírat nebudu, a na kojení to vliv nás ani u mých známých nemá, pořád vede prso...ale právě ty situace, co popisuješ, když někam vyjdeš - oni některá mimča neumí usnout, a proto pláčou, takže když je nakrmené a spokojené a po 15 min. začne plakat v kočárku, tak nemusíš vytahovat, dáš dudu a krásně usne. Nebo s dudu ani plakat nezačne...a oni jsou chytrá ta miminka, když bude mít hlad, dudlíkem neošidíš, neboj (prso na papání a dudlík na dudlání, to je ten rozdíl, který nesplňuje flaška s mlíkem)...a šátky a nosítka jsou úplně super věc...

konidana
8. kvě 2016

@janabrozova Ptala ses někoho jiného, ale snad nevadí, že také odpovím na tvou otázku o nošení. Já měla šátek a obě děti jsem nosila hned od příchodu z porodnice. šátek je k nezaplacení:D Nenosila jsem furt, třeba jen hodinku denně, ale za ten klid to stálo. A kočár jsem měla normálně taky.

iveta93
8. kvě 2016

@janabrozova Po tom šestinedělí se naučila vykoupat, najíst a spát, ale to jsem se jí snažila unavit aspoň dáváním na břísko. Potom mezi 2-3 měsícem když přešli prdíky tak si to takhle sedlo. Ale hodně jsem se přizpůsobovala já jí.

zlatkavlk
8. kvě 2016

@janabrozova no, každá laktační poradkyně by vás při kojení s krmením lahvičkou asi "hnala", každopádně je to vaše věc... nám tenkrát hodně pomohl dudlík, potom jsme dokrmovali stříkačkou přes prst UM, ale vydržela jsem asi týden, bylo to šílené, malá se většinou přejedla a pozvracela a pak v lepším případě usnula, nebo jsem řešila, kolik ji teda toho mléka mám dát... tak jsme šli do flašky, já jsem si své mléko odstříkávala a přidávala k UM, vydržela jsem takto do konce šestinedělí a pak už bylo pouze UM...jinak nám malá v kočárku vždy krásně spala a spí doteď, nezažila jsem s ní žádné plačtivé scény, venku mi vydržela spát třeba 4hod v kuse, což bylo úžasné...a zklidnila se asi celkově nejvíc tím, že jsem se časem zklidnila já... 😉

slecnajohanna
8. kvě 2016

já sama teda miminko teprve čekám, ale chci v péči o dítě vycházet z Karpovy metody, kterou popisuje v knížce Nejšťastnější miminko v okolí (vřele doporučuju). několik mých kamarádek podle toho jede a nemají problém s pláčem nebo nespaním dítěte. Karp v té knížce vychází z teorie tzv. čtvrtého trimestru a doporučuje pěti základními pravidly dítěti simulovat dělohu - základem je pevné zavinutí, aby dítě nemohlo hýbat rukama (prý se tím miminko samo stresuje, nedovede ruce ještě ovládat a má pocit, že padá), usínání na boku nebo na břiše, pouštět mu tzv. bílý šum (např. zvuk vysavače), což mu evokuje zvuky z dělohy, houpat ho a dávat mu dudlík (jako když si v děloze sálo svoje prsty). autor tam vychází z určitých teorií o tom, že miminko potřebuje ještě jeden trimestr jakoby prožít v děloze, od čtvrtého měsíce už je více "samostatné", umí se smát, samo se uklidnit, základně ovládat ruce a je připravené se učit.
opravdu mám několik kamarádek, kterým díky této metodě děti prospí celou noc a přes den málo pláčou. sama podle těch rad chci určitě ject a doporučuju koupit tu knížku. to, co v ní je napsaný, mi dává smysl.

ppejskova
8. kvě 2016

@janabrozova tak zkus to co já lehni si do postele, vem si knížku, mobil... Vytáhni prso přilož,a až se ucumlá, opatrně sundam když vidim že mlaska tak dám dudlík a jdu si po svém 🙂 jinak dudlík doporučuji od MAM silikon se sametovou savickou hodne pro maličké podobné prsu

ppejskova
8. kvě 2016

@slecnajohanna přesně tak 🙂

psya
8. kvě 2016

@no_title Děkuji; -)

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@zubecek tak dnes jsme zkoušeli dat dudlika a malá ho vůbec nechce. Plive ho ven, takže to budeme muset asi vymyslet nějakou ji a a bez dudlika ....

slunina
8. kvě 2016

@janabrozova A plyšového muchlíka?

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@slecnajohanna noo tak v ní i mi malá spí hezky i 6 hodin ... Jen přes den chce být pořád u mě...dudlík odmítá...v zavinovacce spí ale ruce si vytahuje a nechce je mít svázané... Dává si je pod hlavičkou nebo je natahuje za hlavičku když spí

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@slunina na to ne asi ještě malinka...na hračky chvíli kouk a pak ji omrzí nebo usne

janabrozova
autor
8. kvě 2016

@ppejskova ten m ale po dnešní zkoušce dudlikova nebude 🙂

ppejskova
8. kvě 2016

@janabrozova :D ta naše ho má taky jen na chvíli jak usne,tak jí vypadne a většinou už se po něm neshaní,tak pevný nervy!!! My od zítra ještě ke všemu začínáme rehabka takže si myslím,že mi ten relativní hawai taky končí...