Jak zlomit nespaní dítěte po obědě?

legelata
22. říj 2017

Ahoj holky. Už tak 4 měsíce mi dcerka (v prosinci jí budou 3) nechce spát po obědě. Problém je v tom, že vstane v 6 ráno a kolem čtvrté až šesté večer jí začne docházet dech, je zuřivá, totálně přetažená a pak většinou padne a usne. To jí vždy tak za půl hod vzbudim a většinou stejně usíná kolem 22:00 večer. Je to hrozně únavné v tom smyslu, že odpoledne jak se nevyspí začíná mít fakt špatnou přetaženou náladu. Nemáte někdo tipy, co s tím? V golfáči po tom obědě také neusne, šíleně se brání a pořád opakuje, že nechce spinkat, usne jedině v autě, ale přece s ní po obědě pokaždé nebudu jezdit autem 🙄 Nějak nevím, co s tím.

jerou
22. říj 2017

Moje dvouleta nespi pres den od roku a pul. Napred jsem to taky resila, ale uz jsem to nechala byt. Rano vstane v sedm a chodi spat kolem osme vecer. Od sesti vecer, ale uz musime byt doma a nikam nechodit, protoze je uz unavena. Proste jsem tomu prizpusobila program a uz to neresim.

legelata
autor
22. říj 2017

@jerou Jde o to, že s ní nejde nic dělat, protože je pak totálně mimo sebe, takže právě nejde ani vymyslet program. Do večera prostě nevydrží a je schopna usnout vsedě nebo na nákupu ve vozejku.

kittykat22
22. říj 2017

@legelata mne sa poradilo natiahnut rana. Maly vstal a ze ideme hore okolo siestej. Tak som povedala, ze nie, este chvilu, a podarilo sa mi posunut vstavanie zo siestej na siedmu za par tyzdnov. Tak vydrzal o hodinu dlhsie vecer. A spava od 7-7 uz druhym rokom a je v pohode.

izz76
22. říj 2017

@legelata Taky jsme to tak měly od 2,5-3let,změnit se to nedalo,snažila jsem se přizpůsobit a nechala dceru usnout kolem 16h,bud doma,nebo venku v golfkách,když jsem potřebovala někam jít... Večer holt chodila spat ve 22h. Změna nastala až teď s nástupem do školky,tam najednou bez problému po obědě usne,hoďku si pospí a večer usíná kolem půl deváté.

kataol
22. říj 2017

Me mala nespi od dvou a popravde mi zo vyhovoalo..to odpoledni spani dost boiralo denni program..proste jsem jo davala driv spat, ale vesme ji stacilo spano od osmi do osmi..ted ma pet a povede se ji usnout jedine v aute, ve akolce taky nespi a chapu to, ja ve skolce taky nikdy neusla..v tomhle se asi clovek musi prizpusobit a nejak se to snazit nenasilne upravovat a postupne menit tu vecerni hodinu spani a ranniho vstavani...ale kazde dite je jine, takze na to si stejne musis prijit sama, jak vam to bude vyhovovat
.

budilinka
22. říj 2017

Řešila jsem podobné a upravila to bohužel až skolka. Jenže to mi teď zas večer neusne dřív než ve 21.30. Ale lepší než když je přetažená a protivná a usne v podvečer při 5 min. jízdě autem. O víkendu ji taky nedonutím odpoledne spát... takže ji ráno nechám spát déle (je schopná spát třeba do 8.30) a ona pak v pohodě do večera vydrží. Ve školce prostě učitelky zavelí a jdou všichni, takže tam s tím problém nemá a usne. Chodí do školky až na osmou.

mysicka_lb
22. říj 2017

Ahojky, asi bych se jí v první řadě zeptala, proč nechce spinkat, v tomto věku už děti nějsou tak malé, aby si neuměly říct.... Třeba to bude jen nějaká banalita. Můj syn se třeba usilovně bránil spánku, protože ví, že se ve spaní potí, a bál se, že by si propotil tričko s autem. Takže na spaní převlékáme vždy "bezautové" tričko, které se zpotit může. Některé děti třeba mají strach, že o něco během spánku přijdou, strach z ošklivých snů, ze samoty (nevím, jak je zvyklá usínat).... Nebo je to pouze snaha vzdorovat, bránit se tomu, co se "musí". Podle toho, v čem je problém, se pak dá najít i řešení. Můžeš třeba říct, že nejdete spát, ale přečtete si (či budeš vyprávět) v posteli pohádku. Ze zkušenosti vím, že i když syn tvrdil, že on si nelehne a bude jen sedět, a já jsem mu to odkývala a sama si lehla, do pěti minut už ležel u mě. Pomohlo mi taky, když jsem řekla, že stačí ležet v klidu třeba pět minut, ale jakmile se hýbá (mluví, neleží apod.), do poledního klidu se to nepočítá a o to je pak delší. Když nepomohlo nic, tak vstát, jít dělat něco jiného (krátká procházka, hraní) a třeba po hodině to zkusit znovu. Taky jsme ale válčili a oddychla jsem si, až když syn celý den bez spaní vydržel relativně v pohodě, což bylo právě okolo třetího roku věku. Paradoxní je, že když začal chodit do školky, vrátil se k pravidelnému poobědovému spaní a usnul pak vždy, i doma. Od září ale chodí do jiné školky a tam nejen, že neusne nikdy, ale nespí už ani doma. Nepomáhají už ani moje "fígle", ale naštěstí už to bez spaní dává a usíná pak večer v době, o které se mi třeba před rokem mohlo jen zdát.

jipe
22. říj 2017

Syn měl včervenci 2 roky a taky ted s poledním spaním bojujeme. Jak začala být ráno tma a šero, tak vydrží spát déle a po obědě je to boj. Většinou teda po obědě ještě usne, ale pak se mu nechce vstávat (nejpozději v 16 hod. budím) a večer straší do 22. Když po obědě nejde spát, tak večer usne nejpozději ve 20 bez problémů. Protivný a unavený je dle toho, kdy ráno vstává. Tak holt dej dceru večer spát kolem té 18. hod. a uvidíš, kdy ráno vstane. Já ještě čekám, co s malým udělá změna času, jestli nezačne ráno vstávat dřív a po obědě usínat dřív... ale než odpolední boj a večerní bo js usínáním, tak se raději smířím s tím, že po obědě spát nebude. Sice ty dvě hodky klidu oželím těžko, ale budu muset vymyslet změnu režimu.

kafr
22. říj 2017

Deti nemam, ale ja jsem toto nespave ditko, takze zkusenosti mam z tohoto pohledu.
Jak uz psali predemnou, upravit rana a vecery. Vstavat v 6 je fakt strasne brzo. Co kdyby si rano vlezla k vam a jeste jste se tulili valeli, treba jeste zabere...
No a co jsem mela rada ja jako malicka, kdyz jsem mamku ukecala ze spinkat nebudu a ona mi pustila pohadku z gramofonu, nebo radia. To audio je dulezite- muze zavrit oci, nemusi sledovat obraz. Klidne ji nechte tu pohadku poslouchat na gauci v obyvaku, aby mela pocit, ze se spat nejde, ale bude mit klid a odpocne si. Mozna usne, mozna ne, ale i to staci.

mer
22. říj 2017

jj mě taky dcerka nespávala od cca 2,5 po obědě, ale bu´d vytuhla později,nebo jsem se ji snažila udržet do té 18h a pak když to zalomila tak spala až do rána

krystalka
22. říj 2017

@legelata - syn přestal spát po obědě kolem 3.roku...taky ráno vstával brzy a večer kolem šesté už odpadal.....řešila jsem to tak, že jsem ho už nechala spát, nebudila jsem ho....prostě nějakou dobu usínal večer v šest, přizpůsobila jsem tomu jídlo a pak ho prostě už nechala spát, většinou spal až do rána, nebo se třeba jednou probudil, napil, nebo jsem mu udělala mlíko a spal dál.....postupně se to upravovalo a usínal pak třeba kolem 19h.... Jinak jsem ale trvala na tom, že si v poledne aspoň odpočine - natáhl se v obýváku na gauč, hodila jsem přes něj deku, pustila pár dílů Krtečka na DVD....někdy u toho usnul, někdy ne....ale aspoň si vždycky trochu odpočinul a pak to odpoledne zvládal lépe....jinak do 2 let spal jedině venku v kočáru na zahradě, i v zimě, zachumlaný a odstavený pod stříškou když třeba pršelo....prostě do těch 2 let po obědě nespal v postýlce ani náhodou....pak se naučil aspoň na ten gauč doma....

krystalka
22. říj 2017

@kafr - nám se na to usínání po obědě naopak osvědčilo DVD - takže i obraz....u poslouchání jenom zvuku se pořád mlel, vstával, otáčel a stejně nespal a tolik ho to nezaujalo....zato když jsem pustila Krtečka na DVD, tak ležel jako přibitý, koukal, koukal, až mu začaly padat oči a zabral 🙂....jako nekoukal na to dvě hodiny, někdy stačil jeden díl, někdy tři (ty krátké), někdy tedy neusnul, ale aspoň si odpočinul, jak byl v klidu, jinak se přes den nezastavil....a ráno teda jednu dobu vstával i v pět a už nezabral, časem to naštěstí trochu natáhl....no, ale dneska je mu 9, přes týden do školy vstává v 6:15 a o víkendu, když si může přispat, tak nejdéle v 7 hodin je stejně vzhůru 🙂, večer usíná mezi 21-22h...někdy i později....

terinda
22. říj 2017

Někdy jde dobrovolně a usne v klidu, někdy ne... to se s ním zamknu v pokojíku, lehnu si a nevšímám si breku. Přestane ho to bavit a vytuhne 😉
Nenutila bych do spaní, ale můj syn taky vstává brzo a spánek ještě potřebuje.

Starší dcerka po 2. roce spala jen občas.

malinkaelinka
23. říj 2017

Já jsem byla nespavec jako dítě a vydrželo mi to dodnes. Ve školce jsem neusnula nikdy (ale chodila jsem tam málo) , vždycky jsem vstávala po šesté. Zůstalo mi to i do dospělosti, přes den neusnu nikdy, ani při nemoci nebo po flamu... to jsem celý den jako prastena, ale spát jdu prostě až večer. Mám to tak v sobě nastavené a měla jsem to tak už jako dítě 🙂 takže asi těžko preucovat

konidana
23. říj 2017

Vydržet!!! 😅 Pustit na hodinku pohádky, které zná a má ráda, třeba u toho vytuhne, jak píše @krystalka . Nebo jsem prudící dvouletou dcerku přes zimu brala na půl h. ven do šátku, zdřímla si a pak šupajdila domů z krámu po svých. Přes den mi spala jen asi do 1,5r a jen v kočáru. Pak už ani ťuk. Jen nárazově někdy odpoledne nebo v autě. Ve školce byla od 3,5r a začala spávat poo pravidelně.

kocka_on_the_road
23. říj 2017

@legelata Je to mazec, to dobře znám. U nás doma pomohlo, když jsem ke spánku přestala nutit. Když jsem sama sebe hodila do klidu (abych o tom furt nemluvila a nelámala si hlavu, jak ho dostat do postele) a zkoušela místo spaní vymyslet něco jiného klidného. Buď pohádka (číst, z cd nebo v telce), ale ne v posteli - protože pak stejně syn věděl, že je to jenom finta, jak ho dostat do polohy "ležící, spící". Nebo když jsem někam potřebovala jet, tak naplánovat přemísťování do doby po obědě - v autě nebo v kočárku. A v kočárku zase neřešit spaní, vůbec o tom nemluvit - když byl syn unavený, tak byl schopný usnout i v sedě, na místě, kde byl kravál 🙂

zarecna
23. říj 2017

Syn ma 2 askusal to teraz asi tyzden, ja mam este 6 emsacneho a ten ich spolocny obedny spanok fakt potrebujem ja.... kazdopadne nejak by som neriesila, keby bol poobede v pohode, ale poobede bol na maslu...
RObila som nasledovne:
1/ Vzdy v dany cas som dala do postielky, vzdy...ci tma spal alebo sa valal a hovorils plysakmi jeho problem.
2/ Zacala som davat spat az vyzeral unaveny
3/ Peoblem bol v tom, zev momente, ked nespi na nocny spanok zaspava,realne proste uz spi 18:30 a dokazal spat do 7dmej v kuse, takze jasne, ze cez den uz spat enchcellll

Takze som proste jedne den prinutila smau seba vstat a zobudit ho o 6tej, v ten den o 12 zaspal a potom uz vecer spal tradicne o 20:15 ccca a normalne vstal okolo 6:45 ako vstava...a to uz na obed spal

Nechapem, preco ju po polhodine spanku okolo 18tej budis? SKusila si ju enchat spat, mozno by spala do rana, normalne a ty by si sice nemala dieta, co spi cez obed, ale deita, co chodi spat skoro ( tym som sa utesovala, keby sa ten spanok nepodarilo zlomit). Segra mala rovnaky problem a malej to upravila az skolka. Ja odporucam, ak nespi dat stale do postielky a trvat na nejakej forme oddychu

lucie_91
23. říj 2017

Nelámala bych to. Každé dítě je jiné a má i jiný vývoj.

Syn nespal po obědě od 1,5 roku (chodil spát kolem 23h, vstával ve 4h ráno), dcerka nespí po obědě od 2,5 let.

arasidka81
23. říj 2017

Pokud se ji nechce spát nelámala bych to. Dětem stačí si jenom po obědě odpočinout- být v klidu. Zkusila bych jí utáhnout na tulení v posteli nebo pohádku 😉

glimmer
23. říj 2017

náš Vítek tak od 2,5 roku nespal po obědě ... navíc vstával v +/- 6 hodin (někdy ještě ovečky na déčku spali 🙂 ... a přes den nechtěl chodit spát (zkoušeli jsme kde co), a večer byl kolem 18-19 hodiny totálně KO ... přetaženej, protivnej, kvůli všemu plakal ... takže jsme zavedli, že když se vzbudí, tak přijde k nám do ložnice a ještě si lehne než mi zazvoní budík (jako zazvoní), tulí se, někdy ještě zabere a spí dál ... většinou se mi ho podaří udržet v posteli tak do 7 - 7.30 (a to už je mega úspěch) a to večer vydrží tak do 8, a pak spí do rána.
U nás je spíš problém ten, že syn vstává hodně brzy a pak chodí bez problémů spát klidně i kolem 19 hodiny ...
Anička naopak spí klidně i do 10 hodin, a večer pak vydrží třeba do 23 hodin, což je fajn na dovče u moře a tak ...
ale je docela problém to sladit, když chceme u známých grilovat a to se třeba protáhne do 22 - 23 hodin ... ☹