Jaký je režim 8-měsíčního dítěte?

smardik
24. čer 2009

holky chtěla jsem se zeptat co máte tak kolem toho 8měsíce máte přesný řád co kdy dělá - že v tu a tu dobu spí, v tu a tu dobu jí a to přesně na minutu? my máme v jídle (jí co 3 hodiny), ráno vstává kolem té 6 ale někdy dřív, stejně se koupe a stejně ho večer ukládám a to je tak vše. dneska jsem o tom měla debatu s kamarádkou (ta má svůj řád a jídlo nedostane malá ani o minutu dřív než má, když spí dýl než podle řádu budí ji) a mě to až tak přijde divné tak chci vědět jak to máte vy

smardik
autor
28. čer 2009

eliotka jo má 3 nebo 4 spánky 🙂 ted mi začal dost spinkat

luciek9
28. čer 2009

shaula - to bych teda nemohla. Já nikam nechodím (cvičení, mateřská centra a pod) - né kvůli režimu. Prostě si myslím, že to nepotřebujeme. Co vím od kamarádek, tak většinou jsou jejich děti dost nemocné a přiznali se mi, že je to tíím, že pořád někam chodí. Sice to vím, že to způsobuje jejich onemocnění, ale přesto po uzdravení chodí dá. No a já si myslím, že jsem zatím malé na to, abychom někde courali každý den. Každému holt vyhovuje něco jiného. Malá je spokojená. Myslím, že nějaký režim je důležitý. Děti pak mají jistotu.

shaula
28. čer 2009

Luciek, já si zas myslím, že to potřebujeme, děti se musí dostat někam do kolektivu a zvykat si na jiné děti. Nevím, jak by si pak zvykli ve školce, kdyby byli do tří let jen se mnou doma. A kromě toho je to prima, potkat jiné maminy se stejně starými dětmi.

shaula
28. čer 2009

A ještě k té nemocnosti - do cvičení jsme začali chodit asi ve dvou měsících, a do půl roku byli kluci naprosto zdraví (ani rýma, prostě nic).

mikulka
28. čer 2009

Holky, dítě do 2 let věku nepotřebuje dětský kolektiv. Potřebuje výhradně matku, a otce, a taky svůj režim a harmonii (možná něco jiného je plavání). Druhé děti vnímá děcko nejdříve od 2-3 let tak, aby mu to něco dalo.

Já jsem třeba dost proti mateřským centrům, protože myslím, že je to výstřelek dnešní doby a že do roku je to pro děti zbytečné a spíš zátěž. Od roku, roku a půl, si myslím, že je dobré trošku rozvíjet kreslení a rytmus, ale jak jsem psala, není to až tak nutné. Až od těch 2. 3 let. Proto jsou školky od 3 let. A když se nechodí do MC, jsou děcka na pískovištích, hřištích a tak....

Já teda plánuju MC asi od roka, roka a půl.

Jiná věc ale je, když to matku na mateřské úplně nebaví, kdyby měla být celý den sama s prckem, tak se potřebuje rozptýlit a být s jinýma maminkama. To pak jo, je pak určitě veselejší a děcko tudíž taky spokojené. 😉 Ale pro děti to velký význam nemá. Cvičení atd., vše se dá najít na netu, co s dětmi dělat v jakém měsíci.

luciek: s tou nemocností máš naprostou pravdu.

shaula
28. čer 2009

Mikulka, nemůžu tak úplně souhlasit - na těch dětech je vidět, jak jim prospívá kontakt s ostatními - jak se rozzáří, okoukávají dovednosti apod. A to, že někdo chodí do MC, ještě neznamená, že s dítětem nechodí na pískoviště (a propos, tam se dají chytit mnohem horší věci než v MC).
Na mateřské mě to baví, ale to přece neznamená, že musím být zavřená celý den doma, to tedy ne... V MC mají jiné hračky, neokoukané, krásně si tam vždycky kluci vyhrají. A že se dá cvičení najít na netu? Možná ano, ale v tom "reálném" cvičení je to úplně o něčem jiném, možná kdybys někam chodila, tak bys ten rozdíl viděla...
A samozřejmě, že máte pravdu, že tam můžou děti chytit nějakého bacila. Ale to byste pak nesměly ani jezdit veřejnou dopravou, ani vkročit do obchodu ani nikam jinam, kde je větší koncentrace osob. Nesměly by k vám chodit návštěvy, ani vy někam na návštěvu atd. atd. a stejně byste neměly jistotu, že dítě nic nechytí...

mikulka
28. čer 2009

shaula, s tím cvičením máš pravdu, že je lepší to vidět v reálu.
Ostatní nevím, musele bbych oprvadu vyzkoušet, jestli to malému něco dá, jestli by ho to vůbec bavilo.
Od roka už je to o něčem jiném.
také je pak jen jeden spánek, většinou, tak už se dá líp přizpůsobit. 😉

mikulka
28. čer 2009

Stěmi bacily si ale myslím, že to není to samé.
Děti jsou velký přenašeči chorob, mají toho v sobě hodně a nemusí propuknout. A všude, kde je kolektiv dětí bylo vždy více nemocí.
A v obchodě atd.... přece jen nesaháme po hračkách, které přede mnou mělo třeba nemocné dítě...

mousunek
28. čer 2009

luciek9 - dovolim si reagovat, ale neber to nikterak osobne 😉 to chozeni nekam preci neni kvuli tomu zda to potrebujete nebo ne :-O malej je ve vyvoji hodne napred taky to "nepotrebuje" ale chodime plavat protoze se to prckovi libi...

S tim zvykanim si na kolektiv souhlasim se shaulou... znama ma chlapecka se kterym nikam nechodila a ten se jeste ted ve 3letech boji lidi a hlavne ostatnich deti, ale to je vylozene extrem ktery v nem vybudovala ona nejen tim ze se s nim stranila kolektivu... udelala z nej tzv sklenikove dite

Ad nemoci mezi lidi navstevy a pod chodime od malicka a prvni nemoc "rymu" mel malej az v 8mesici

blandik
28. čer 2009

ahojte,

četla jsem něco podboného jako mikulka - tedy že děti do dvou let věku nejen že nepotřebují dětský kolektiv, ale že je to pro ně i stresující zážitek a to co se nám zdá jako nuda a rutina je pro něj nejlepší. Což byla pro mě rozhodují informace, když jsem se rozhodovala, jestli do MC chodit nebo ne. Samozřejmě mě to tam táhlo jisou dobu (zejména přes zimu), protože jsem si chtěla povykádat s jinýma maminama o prďolcích a radostech a starostech.

mousunek
28. čer 2009

blandik - ono asi jak ktere ditko, kdyz jsme treba u zname a sejde se tam par deti tak se malej usmiva povida si blbne a neprijde mi ze by byl vystresovany, ale na nektere deti to muze pravda pusobit jinak. Je fakt ze kamoska s klucinou nemuze ani na plavani protoze jak se sejde vice deti tak klucina zacne plakat a je po plavani

blandik
28. čer 2009

Určitě to záleží dítko od dítěte a taky pak na maminách samotných - jak moc se věnují jejich potřebám, když jich je někde houf. Já třebas vím, že ten náš prcek je takový usměvavý kliďas, ale taky má rád klidné prostředí - tj. když se sejde větší kolektiv lidí, znamená to i hluk - všechno to povídání - a to pak je vidět, že po nějaké době už toho má dost a potřebuje klid. Tak záleží, jak to v MC nebo na slezinách mamin vypadá - ale jak znám naše občasné sleziny, tak to bývá docela jako včelí úl. To samé, když člověk vyrazí na nákupy - třeba si pamatuji, že ve větších marketech, kde je hodně lidí, začne po nějaké době mrčet - prostě už začne být přetažený. A to podle mě je míněno v těch knížkách - když člověk vyrazí do MC na ho'dku a není to tam jako v úlu a přeplněné -tak to může být fajn i pro mimčo.

mousunek
28. čer 2009

blandik - me se treba na Vikouskovi libilo ze na prvni hodine na plavani ani nezaplakal a smal se druhe dve ditka plakala

fiallinka
28. čer 2009

No já myslím, že těm dětem tak cca do roka to je celkem jedno, jestli někam chodí nebo ne, ale rozhodně je to přínos pro matku, a šŤastná matka - šťastné dítě, že 🙂 🙂 🙂...

Snažíme se dodržovat aspoň přiměřeně dobu jednotlivých jídel, tím se ten režim tak nějak vytváří, a taky jakž takže dobu spaní - nicméně ne nijak striktně, ale do jisté míry to potřebné asi je.

Spaní - teď dvakrát denně, do měsíce pořád, od měsíce do půl roka jednou denně (divné, že...)

blandik
28. čer 2009

Mousunek - to je supr, že je Vikoušek takový smíšek. Náš Miška je zase takový klidas, málo pláče. Ale to přetížení třeba při delších nákupech nebo větších návštěvách (a někdy stačí jen tchýně, která má takovou agresivní hrací strategii) jsem u něj zaznamenala - samozřejmě nemyslím tím běžný větší nákup v potravinách, ale když třeba jedem do Ikey nebo příjde sešlost - a někdy stačí i jedna kamarádka, která se neztiší, když je malý přetažený. Ale každé dítko je jiné. Plavání bohužel nemůžem kvůli atopáku. Ale jinak je člověk nemůže držet v ústraní - musí si postupně zvykat - úměrně vývoji.

mikulka
29. čer 2009

Když to vezmu do toho roka, tak do té doby zkrátka děti potřebují sterotyp, klid, potřebují vědět, co přijde po spánku, co po jídle. Musí mít jistotu.
Pokud jde návštěva MC skloubit tak, aby to bylo v době, kdy by si dítko hrálo doma, proč ne. Většinou to ale až tak skloubit nejde, cesta a tak. Dítě pak jí venku, spí v autě apod. A to dobré není.

blandik, přesně tak, hodně lidí děti unavuje. Do roka se dokonce doporučují i jen krátké návštěvy. Do půl roka stačí dítěti změna prostředí, na návštěvě být 20 min, pak domů, aby nebylo unavené! A od půl roka do roka se říká půl hodina...
Já myslím, že do roka se prostě dá doma vydržet a izolaci řešit třeba tak, že přijde kamarádka, jde se společně ven na procházku, s kočárkem a tak. Já to tak dělám. 😉

mousunek
29. čer 2009

mikulka - jj mimca svuj stereotyp miluji 🙂

shaula
29. čer 2009

Holky, já mám pořád pocit, že si trošku protiřečíte - na jednu stranu propagujete pevný režim a stereotyp, na druhou stranu (některé) chodíte plavat apod. - vždyť už i to je přece narušení stereotypu tak, jak ho asi chápete vy... Jinak byste museli plavat kažý den 😀
Já říkám stereotyp ano, ale s mírou, tj. ve smyslu relativně pravidelného času jídla, večerního rituálu (koupání, krmení atd.)...
A k těm návštěvám - za 20 minut si nestihnu ani sundat kabát 😀 Mikulka, asi máš klidné dítě, jinak se rok doma vydržet určitě nedá! Nevím, jestli ti Kája už leze nebo si stoupá (možná jsi to někde psala, ale já mám na tohle fakt blbou paměť, promiň 😅 ), ale až bude, tak budeš ráda za cokoli, co ho pořádně utahá🙂
Ale samozřejmě souhlasím, že veškeré aktivity musí být přiměřené věku, my jich máme víc taky teprve až teď, od malinka chodíme akorát do toho cvičení a nemůžu si to vynachválit. Do MC chodíme až cca od 8 měsíců a v plavání jsme byli zatím 2x. A nemám pocit, že by tím byli kluci nějak přetížení, naopak, doma už všechny hračky znají, tak je problém je zabavit, nudí se a jsou protivní. Jinde jsou v pohodě a OK.

luciek9
29. čer 2009

shaula - tak moje je hotový drak. Leze všude, chodí kolem nábytku. Nikdy mi ale nenapadlo, že bych s ním chodila do MC, aby se utahalo. Mě se teda doma vyblbne dost a pokud ne, tak jdu ven. Občas zajdu s kámoškou na procházku. Nevím jak ty, ale já jsem ráda, když vše doma stihnu udělat, když mi spí.
No a s tou nudou - neber si to osobně, ale asi je neumíš zabavit. Mě se zatím nikdy nestalo, že by se mi doma nudilo. Není to tak, že raději než doma s dětma jsi někde jinde, kde si ty odpočneš?

helcah
29. čer 2009

Tak my máme režim akorát v jídle a to ještě plus mínus hodinu. Chodíme často ven nebo jezdíme na nákupy a to pokaždé v jinou dobu, prostě když se nám to zrovna hodí. Když vidím že je malá ospalá tak jí prostě dám spát, často spí v kočárku na procházce a večer také chodí spát pokaždé v jinou dobu, podle toho, v kolik spala naposled. Akorát dopoledne má svačinu ve stejný čas, pak spánek a pak oběd. Já bych si netroufla soudit, zda je lepší mít stereotyp, asi je prostě důležitý aby bylo dítko i maminka spokojená. Navíc skoro každý víkend někam jezdíme takže by ten stereotyp fakt dodržet nešel. A návštěvy podnikáme docela často a na dost dlouhou dobu, na 20minut by mi to ani nestálo za to. Díky tomu taky Adélce nevadí být mezi lidmi a naopak si to užívá, usne taky bez problémů i na návštěvě.

shaula
29. čer 2009

Helcah - rozumný přístup 🙂

Luciek - možná máš pravdu, ono totiž zabavit dvě živé děti najednou není taková sranda, jak to vypadá. A asi jsi opravdu v MC nikdy nebyla, protože tam si tedy neodpočinu, stejně jako doma. I tam je třeba děti hlídat a hrát si s nimi, víš? To není o pití kafíčka s jinými maminkami, jak si možná myslíš... 😉 A chodím tam především proto, aby si děti vyhrály, to, že se utahají, je jen vedlejší efekt. Nevidím jediný důvod, proč bych měla být s dětmi jen doma... Ven chodím samozřejmě taky, jenomže tam se mi děti nevyblbnou, protože v kočárku mi vždycky spí, ať jsou předtím vyspaní nebo ne.
Nesouhlasím s těmi, kteří už v pár měsících jedou s miminem na zahraniční dovolenou, ale tohle je zas druhý extrém - názor, že maminka na mateřské by měla s dětmi sedět jen doma, max. tak je vypuštěna s kočárkem na procházku... Nee, to neberu. Nebudu Vás přesvědčovat, dělejte si jak chcete, já jsem přesvědčená, že MC je pro děti fajn a cvičení taky.

mikulka
29. čer 2009

shaula: ale já rozhodně nejsem s malým jen doma.
Jsme hodně venku (tedy myslím venku mimo Phu), kde máme hodně kamarádů, takže spolu chodíme na procházky a vzájemně se navštěvujeme. Až bude malý větší, budeme spolu podnikat akce, a taky na akce chodit, tak aby mu to něco dalo a líbilo se mu to.

Malýmu se věnuju maximálně, vařím vždy až večer když usne, abych na něj měla opravdu celý den a tak.
Věřím, že se s dvojčatama je to o mooooooooooc náročnější, ale já třeba nemám potřebu klábosit s jinými maminkami o plenkách atd. To si radši vyjdu sama, když malý pohlídá s kamarády, kteří děti nemají, abych se něco dozvěděla a odreagovala (pravda, moc času jít někam sama nemám, ale občas se zadaří
😉)

Rozhodně jsem tady nechtěla rozdmýchat hádku. To je myslím zbytečné. Myslím, že když je maminka v MC spokojená, pak tu spokojenost předá i děťátku a to je nejdůležitější.
Každý si to stejně bude dělat tak, jak to cítí.

blandik
29. čer 2009

Shaula - mám pocit, že když člověk napíše, že má rád, když má dítě režim a dělá věci v pravidelných časech - že někteří extrémisti mají pocit, že už se z toho nemůže vybožčit a tudíž to vylučuje veškeré aktivity (viz tvůj argument s plaváním jako vybočení z režimu). Navíc mít režim opravdu nezmanemá být jen doma - jak si zase představuješ asi ty, víš? Nevylučuje se ani plavčo ani ostatní věci. A určitě se neřídíme názory, že máma má sedět doma na zadu a vařit a utírat nudle u nosu. Je to jen o tom, že nám režim pomáhá dle našeho nározu zvládat děti více v pohodě a v klidu:o) Jestli ale někomu vyhovuje, když jde dítě spát jednou v semd, druhý den v devět a vstává každý den jinak - tak prosím, ale není to nic pro mě.

shaula
29. čer 2009

Blandik, nemyslela jsem to nijak zle, ale na mně to prostě z Vašich příspěvků tak působí (z tvých až tak ne, ty píšeš, že to máte volnější, ale z některých jiných). Že vše musí být v předem vymezený čas... Teď si budeš hrát, jíst, spát, protože teď je čas hraní, jídla, spaní... A třeba výlet není možný, protože nezapadne do vymezeného časového rámce... Ale jestli Vám to vyhovuje, tak je to OK a mně si nevšímejte 😉

evikuu
29. čer 2009

Ahoj holky tak se přidávám:
4,30 vylupne 150ml mlíčka
6.00 vstáváme
7,00 svačina
8.15 jde spát asi do 9,30
10.00 svačinka a jdeme ven
11,30-12,00 podle hladu obídek
13,00-14,30 spánek
18,30 kaše
19,00 koupání
20,00 spánek a flaškou mlíka jinak ani ránu 😀

ale nejedeme na minuty a když chce tak se držím jí.Když začala lést byla vyřízená a chodila večer spát už po 18h ale teďka nám rostou zuby a noc je 😝 😝 😝

evikuu
29. čer 2009

ps: zapoměla jsem odpolední svačinu 😀

blandik
30. čer 2009

Shaulo - taky se omlouvám, asi jsme vyjela 😉 U nás to byla tak, že čím bylo mimčo menší (tedy kolem toho 2-3M, to jsem začala zavádět režim - jako potřebu pro mé přežití), tak jsem opravdu byla vykolejená i já (nejen mimčo), když jsme někam šli a bylo to mimo režim - měla jsem strach, že se celý rozhodí .... ale to čase postupně ustává a člověk ví, že si může víc a víc dovolit. Myslím, že režim znamená u nás i to, že jej prostě mezi 18 - 18:30 položím do postlýky (on nenese sebemenší známku únavy) a do minuty, občas do 5min chrní - sám. Te'ď třebas cítím, že už jsem to trošku přepíska - byli jsme pořád někde...a vím, že musím trošku zklidnit a pár dní dát s klasickým režimem doma (+ kočárkování, běžný nákup).

Mikulko - dobrá informace - s tou délkou návštěv (prosím, jestli víš zdroj - pošli mi na IP, děkuji) - to vědět dříve, tak se zbavím neodbytné tchýně (ta měla chuť se u nás málem utábořit).

garfie
30. čer 2009

Hele holky, mě připadá, že nějakej režim-alespoň tak jak ho chápu já-tady máme vlastně všechny....🙂 Prostě naše děti spí a jedí plus/mínus ve stejných časech-a co se děje mezi tím je na každé z nás.....

jindri
30. čer 2009

garfie: krásně jsi to shrnula 😀

U nás jsou dny taky vesměs stejné. Mě i malé pravidelný režim vyhovuje. Ale spíš děláme stejné věci v různé časy. Takže žádný časový harmogram, spíš pravidelné papací, spinkací, hrací bloky. Stačí sledovat, nepřetáhnout a je to fajné 😉

shaula
1. črc 2009

Garfie - jo jo, myslím, že máš naprostou pravdu.

Blandik - netřeba se omlouvat, já mám taky někdy sklon být trošku jízlivá, tak pardon 😅 Všechny děláme to, co považujeme za nejlepší pro naše děti, a jenom to se přece počítá! 😉