Kojím 3letého. Je tady někdo, kdo kojil tak dlouho?

25. kvě 2020

Ahoj,
Mám syna v červnu mu budu 4 roky a pořád kojim, malý jí normální jídla co vařím. Přesto kojim tak 4×5 denně, je to krásný pocit,navíc malý kojení miluje a vždy se nato těší. Ale před pár dny se mi stalo že ke mě přišla kamarádka se svými dětmi. A mi s malým jsme zrovna měly čas na kojení, tak ke mě malý přišel, a řekl mami ja chci mličko. A kamarádka na mě koukala jako na blazna ale neměla nějaké poznámky, ale její děti snad dostaly záchvat smíchu 🙄. Začali si dělat srandu, a malý s brekem utekl, když odešli tak pořád brečel že chce moje mličko. Tak jsem ho sice nakojila .Ale jelikož příští rok nastupuje do školky a bude tam i dítě kamarádky mám strach aby si z něho všichni nedělají srandu. Takže od kojení odstavim měla jsem sice v plánu počkat až nebude chtít dítě ale takhle to bude lepší. Je tady někdo kdo kojil tak dlouho jako ja? Nebo jsem exot, co nato říkali lidí ? A jaký byl odstav ?

martiniquest
25. kvě 2020

@sudylichozrout Lichozroute, pardon, ale odstaveni v 7 mesicich je absolutni nesmysl a potvrdi ti to kazda laktacni poradkyne. Za odstaveni byvaji casto zamenovani jine jevy - bojkoty kojeni a podobne. Ale o tom tahle diskuze neni

te_reza
25. kvě 2020

@sudylichozrout taky si myslím že to je troll, ten styl... A kdyby nebyl, kojit 4 letý 4-5x za den teda normální není

me_druhe_ja
25. kvě 2020

@sudylichozrout Mám to stejně. Max rok. Ale ideálně si představuju, že skončím kolem 9-10m. 🙂 Zatím papá oběd krásně tam věřím, že to půjde dobře i nadále.

sudylichozrout
25. kvě 2020

@martiniquest 🙂 Ne, vubec nic se nedeje, trochu jsem tuhle reakci cekala. Helejt, ja to resila cca 3 tydny od te doby, co prestaly prso chtit. Porad jsem prikladala, pila jsem caje, konzultovala to s kde kym. Proste fakt nechtely, ne, ze by se vzpouzely, spis ignorovaly. Nakonec jsem si rikala, ze jsem si odkojila sve a nebusemw se vzajemne trapit. Dala jsem UM a zas je vtip, ze UM mi hodily obe na hlavu v roce a mlecne kase ve 14 mesicich. Uz proste nechtely. Druhorozena se v te dobe sapala po olivach, spagetach, lososovi a na nejake miminovske veci mi hazela bobka.
Mozna to byl bojkot, mozna uz o mliko fakt nemely zajem. Tezko rict.

martiniquest
25. kvě 2020
sudylichozrout
25. kvě 2020

@te_reza Je. A vzhledem k tomu, ze se tu nestrhla zadna celokonska hadka, tak evidentne neni uspokojena a neangazuje se s prihazovanim uhliku, protoze vidi, ze se nikdo necape. Jsem rada za kultivovanost tehle debaty. Alespon ji to trolleni zkysne.

miba10
Autor odpověď smazal
Zobraz
zelenaesmolda
25. kvě 2020

@sudylichozrout mala ma 2r a o nas frci chorizo a kafe :D

muhehehe
25. kvě 2020

Trochu sebevědomí, ne? Pokud má okolí problém, ať si ho vyřeší, to je problém okolí, ne tvůj. Nemusíš se nikomu zpovídat, nemusíš se obhajovat. A děti to taky řešit nebudou, do nástupu do školky budou mít milion jiných zážitků a starostí. Bude bohatě stačit když nebudeš okázale kojit ve školkové šatně.

miba10
Autor odpověď smazal
Zobraz
codal
26. kvě 2020

Mám kamarádku, co kojila do čtyř let a není na tom nic špatného, pokud vám to oběma vyhovuje. Koj v soukromí, nemusíš to nikomu říkat, ty se nebudeš cítit blbě a nikdo tě nebude soudit. Synovi řekni, že teď to nejde, teď má přijít návštěva, až odejdou, ve čtyřech letech už mu to vysvětlis. Az půjde do školky, tak se to určitě samo omezí, protože tam prostě nebudeš a nebo se třeba sám odstaví. Pokud ho chceš odstavit už teď, tak to začni omezovat postupně, já jsem u dětí vždycky po dvou týdnech jedno odebrala, až nám zbylo jen večerní, to se odbouravalo nejhůř, ale nakonec se to taky povedlo. Nenech se nikým otrávit, že je na tom něco špatného, opravdu není, dala jsi svému dítěti maximum a je to v pořádku.

kakba
26. kvě 2020

Je mi fuk jestli je to troll nebo ne. Kazda z nas vi, co je nejlepsi pro dite. Nicmene kojit 4.lete dite co chodi do skolky. Nezlobte se, ale to je proste divny. Jsem toho nazoru, ze dite co zacne chodit a mluvit nema u prsa co delat. Ma vyzivu v podobe kvalitniho jidla. Ale delejte si to jak chcete. Nicmene. Ja videt kamosku, co koji 4.lete dite. Vyprsku kafe z ust. 😀😀😀

hanih
26. kvě 2020

Ja si myslim, ze kazde dite i matka jsou jine a maji sve potreby a hranice apod. Nektere deti skonci s mlikem v sedmi mesicich, protoze je pro ne lakavejsi normalni strava a nemaji potrebu takoveho kontaktu, jine se chteji kojit i ve 4 letech a tam uz je to, myslim, hlavne o tom kontaktu. A pokud matce nevadi kojit tak dlouho, proc ne. Ale osobne bych si to taky nechavala jako soukromou, intimni vec a tak velke dite bych nekojila verejne. Moje obe deti jeste ve 13 mesicich nechtely nic jineho nez mliko, az pak se zacaly postupne rozjidat. A pokud bych se mela ridit vyse zminenym nazorem, ze dite, co chodi a mluvi nema u prsa co delat, musela bych mladsi odstavit jeste pred prvnim rokem, protoze samostatne chodi od 9 mesicu a ukecana zacala byt taky velmi brzy. Jenze to by mi asi umrela hlady...

zavodnice
26. kvě 2020

Měla jsem v rodině osobu, co taky kojila do 4 let. Neřešila jsem to, proč taky. Mně to přijde divný, ale ať si každý dělá, co uzná z vhodné.

alcar
26. kvě 2020

@miba10 to nevis, ze tady na MK kojit petileteho je naprosto v poradku, ale davat rocnimu diteti UM je uplne spatne a k nicemu? 😃

emin
26. kvě 2020

Dobrý den, byla jsem požádána (vedu zde na MK laktační poradnu) o shnutí problematiky dlouhodobého kojení starších dětí. Toto je tedy vyjádření ke kojení 3 nebo 4 letého dítěte:
WHO i ČPS doporučují kojit do 2 let či déle tak, jak to matce a dítěti vyhovuje. Je dokázáno, že kojení 2 a více letého dítěte je zdravé - jak pro matku tak pro dítě. Dlouhodobě kojící ženy mají nižší riziko vzniku osteoporozy, rakoviny prsu, děložního čípku, děti pak niží počet hospitalizací, obecně nižší nemocnost, lepší imunitu a nižší riziko obezity v dospělosti. Rozhodně neplatí, že dlouhodobé kojení mám negativní vliv na psychiku dítěte. Jednoduše řečeno - nebude z něj mamináč.
Obecně však platí, že to, jak dlouho žena kojí je jen a jen její vlastní rozhodnutí. Ostatním je do toho naprosté houby. Kojení je vztah, pouto mezi matkou a dítětem a jen na nich, jak s tímto vztahem budou pracovat.
V ČR je dlouhodobé kojení ještě stále spíše výjimkou, kojí se standardně rok a panuje zde vžitý názor, že když dítě chodí, už je "mi kojení připadá takové divně". Je to jen o tom, jaké máme zažité vzorce, o tom, že jsme neviděly naše maminky, kamarádky, známé kojit starší děti. Je to o tom, že my si připadáme divné. Norma je bohužel často určována četností výskytu daného jevu a kojení starších dětí prostě vidět není. To však neznamená, že se neděje. Počet dlouhodobě kojících maminek mírně roste a v mém okolí jich znám poměrně mnoho (samozřejmě proto, že o mě lidé vědí, že kojení podporuji).
Z mého pohledu je důležité, abyste kojila tak, jak vy sama a Vaše dítě chcete. Je to jen a jen Vaše rozhodnutí, je to Vaše pouto a Váš vztah. Nenechte si do něj jakkoli zasahovat.
Moc držím palce a přeji hodně sil.

miba10
Autor odpověď smazal
Zobraz
peleta
26. kvě 2020

No jsem dost opatrná s určováním, co je "normální". Ale když si představím svoji čtyřletou dceru, která lyžuje, bruslí a jezdí na kole, jak jí kojím, tak je mi to teda taky k smíchu. Pokud ty jsi přesvědčená, že je to v pořádku, tak to dělej, ale aby chudák kluk nebyl všem pro smích, dělej to prosím v soukromí. To je zas takovej obrácenej dogmatismus, kojení je pro dítě to nejlepší, tak ho budu kojit do šesti let, co na tom, že z něj bude labil, hlavně, že jsme ho uchránili před laktózou....

katja77
27. kvě 2020

Je to přesně, jak píše emin o kus výš. Když jsem byla těhotná, taky mi to přišlo divný kojit větší dítě. .....ale narodil se mi syn uplakánek, kterého kojení vždy uklidnilo..... Ať jsme byli, kde jsme byli, kojením se zklidnil. Musela jsem nastoupit v jeho 2 letech do práce a to kojení nám zůstalo jako jakýsi uklidňovací prostředek. Takové pouto mezi ním a mnou. Měla jsem pocit, že se nakojením vždy hodil do klidu. Odstavil se zhruba ve 3,5 letech a o tom, že kojím věděl jen manžel a moje máma. Ostatní by si zřejmě klepali na čelo, jako většina lidí tady.

Když se ho dnes v 7 letech ptám na to, jestli si pamatuje, jak jsem ho kojila - tvrdí že ano. A že to moje mlíčko byla ta nejlepší věc na světě..... Takže to asi bylo dobře. Nemám pocit, že by z něj byl "labil", jak tu někdo napsal. Kluk je sebevědomý, společenský, do kolektivu vždy zapadne a všichni jej ve třídě mají rádi právě proto, že je empatický, citlivý, nikdy se neposmívá slabším, naopak s nimi soucítí......Tu lásku, kterou dostal, teď zase dává dál. Z mého pohledu se dlouhodobým kojením vůbec nic nepokazí, ba naopak.

peleta
27. kvě 2020

@katja77 Nemyslela jsem, že bude labil, protože pije MM. Ale když ho paní kojí před návštěvou a vystavuje ho tak posměchu svých vrstevníků a chudák nechápe proč, tak to mi přijde dost kontraproduktivní s přínosy kojení. Když člověk má důvod, proč kojí tak velké děti, tak je to v pořádku a určitě se to dá udržet jen v soukromí. Ale prezentovat to před ostatními jako naprosto normální, protože je to zrovna trendy, to mi přijde dost krutý k těm dětem, které z toho nemají rozum.

loylii
27. kvě 2020

@monikaka95 🤣👏

ellisza
27. kvě 2020

Moje dvě kamarádky taky kojily takhle dlouho, ale obě ty děti měly pak strašné zubní kazy. Jednomu dokonce musely dva vytrhnout. Může za to prý hlavně noční kojení, tak na to pozor.

agnes_123
6. čer 2020

Asi jsem uplne mimo, mam první dite a malinke, tak ještě nevím, ale co je špatného na kojení 4 leteho ditete? Proc se lidi divi?

fififjonka
6. čer 2020

Tady každý odsuzuje to, co je jiné, než jak to má on/ona. Asi aby se utvrdil v tom, že dělá vše nejlíp. Ale děti jsou různé, mají různé potřeby, matky taky, tak ať to každý dělá, jak cítí, že je to nejlepší. Spíš mě zaráží, že se ty děti posmívaly. Myslím, že to odkoukaly od někoho z dospělých. Mimochodem samoodstav většinou probíhá mezi 4-5 rokem, až dítě uzraje, odpadne🙂

janinasm
6. čer 2020

Já se teda omlouvám, ale kojení 4letého? To je na mě nějak moc toto....... Pardon, ale to mi normální nepřijde.

journals
6. čer 2020

Názor na kojení takto velkých dětí si raději nechám pro sebe. Ale proboha, ženský.... když už plánujete kojit předškoláka, tak to hlavně dělejte tak, aby z toho dítě nemělo jednou trauma! Nekojte ho ve školce a na veřejnosti, nechte si to na soukromá místa. Děti si pamatují a přijde mi hrozné dítě vystavovat posměchu spolužáků v budoucnu.
To je stejné, jako se tu jedna zde docela "oblíbená" maminka chlubila, že má se svým nejmladším dítětem (v té době 5-6 let) TAJEMSTVÍ které okolí vůbec neví. Bohužel zde poskytuje poměrně dost informací o sobě, o své rodině, přidává fotky... takových dětí je mi fakt líto ☹

sarkoc
6. čer 2020

Časem bys litovala akorát toho, že jsi přestala kvůli tomu, co řeknou lidi...udělej to podle sebe a svého srdce, za mě úplně normální 🙂 já kojila starší do dvou a třičtvrtě a skončila jsem jen proto, že mi to samotné začalo vadit v dalším těhotenství, jinak jsem chtěla déle...dlouho jsem si to v sobě musela rovnat (to ukončení)

lennus
6. čer 2020

@sudylichozrout Každý ten limit má jiný.

Stále kojím dceru, měla v dubnu 2 a neobtěžuje mě to, dá si tak 3-4x denně, v noci spí dobře, možná je to moje poslední dítě, syna jsem kojila 22 měsíců. Nechápu, proč se dlouhodobé kojení tak kritizuje! Sama netuším kdy, jak a proč skončím a momentálně si to neumím představit ani do 3, ale kdo ví. Kojím ji většinou v soukromí

sarkoc
6. čer 2020

@fififjonka také mi to přijde divné, nevím, proč by mělo jiné děti napadnout se posmívat zrovna za tohle...to z jejich hlavy nebude...o to je to smutnější...nemusí s tím člověk souhlasit, ale může si nechat názor pro sebe

sudylichozrout
6. čer 2020

@lennus Ja to nebudu komentovat, neshodly bychom se. 😉