Moje první miminko, jak vychovávat?

25jajinka
25. dub 2016

Zdravím všechny maminky, jak je to s miminkama po narození s výchovou, hodně teď čtu, kde doporučují miminko hodně chovat, mít jej u sebe i mimo kojení, jak není dobrý kočárek, ale spíš aby byl v poloze plodu a když brečí chce maminku, jak jej máme mít u sebe různé písničky a hlasité zvuky. Dřív se nechalo dítě vyřvat a říkalo se jak jsou děti chytrý, že kolikrát nic nepotřebují. Nechci ale dítě nechat vykřičet, ale zase nechci být otrokem dítěte. Ze začátku když se kojí tak třeba asi každé 2 h? Není lepší ho mít nějak stále u sebe i v noci? Aby se napilo jak potřebuje? Já jen že chci dát péči jak je potřeba, ale nechci být ta matka, která bude mít 24 hodin dítě na prsou bez toho aby beze mě usnulo. A ze začátku po porodu slyšela jsem že se denně spotřebuje hodně plínek a někde jsem zase četla, že zase miminko třeba nekadí i pár dní. Základní info jsem si přečetla, ale takové věci se moc nedozvím, jen přímo od maminek takové útržky. Pokud chcete budu ráda, když mi trošku popíšete svůj první měsíc s miminkem, pak už nějak najedeme do nějakého systému, jen teď vůbec nevíme co nás čeká. Děkuji

puresin
25. dub 2016

@25jajinka Poslouchej instinkt. Driv - hlavne za nasich maminek a babicek, tzn. v ere budovatelskych planu, jak zenu co nejdriv zaradit zpet do pracovniho procesu, se nechavaly deti vyrvat a stavely se jesle.
Ted si to muzeme udelat uplne po svem, tak jen poslechni, k cemu Te to bude 'pudit'. Budes ho urcite chtit chovat a mazlit co nejcastej, v kocarku se zase fajn vyspi a budes mit chvili pro sebe. Knizky poradi, kdyz je problem, ja ale verim, ze to kazda mame v sobe, jen si do toho nenechat moc kecat. 🙂 Drzim pesti.

aronek
25. dub 2016

@25jajinka ahoj, tak prvně gratuluji k těhotenství. Výchova je o citu a dítěti. Mám dva syny a každý je jiný. Každý chtěl něco jiného. Vyřvávat jsem nenechávala, ale každý měl jinou potřebu kontaktu i spánku. Určitě jsem nebyla otrokem dětí. Třeba plínky, vyměňují se i počůrané, třeba 7 denně, ale druhý syn byl pořád pokakaný, takže klidně 11 plen denně dal. 😉 První dny jsou o tom sehrání s miminkem, domácnost minimálně u mně šla stranou, věnovala jsem se dětem. Hlavně na prvního jsem koukala jak na svatý obrázek, byl hodně spavý. Druhý zase mazlivý, takže jsme víc chovali. Kojila jsem jak si řekli, nedodržovala jsem pevné časy. Druhého jsem kojila víc jak tři roky, prostě chtěl, první přestal pít v 18 měsících.

puresin
25. dub 2016

@25jajinka A k tomu praktickemu (ale zase je to jen jeden zpusob, urcite si najdete svuj):
Deti spali kousek ode me v postylce, kojila jsem pres den co 2-3 hodiny (chteli casteji, ale rozbijeli mi prsa do krve a blinkali z prejedeni, tak jsem je musela trochu omezit), v noci tak 1-2x. Kakani je strasne ruzne, zalezi i co snis ty a jak mu to sedne, ja prebalovala pravidelne cca pul hodiny po krmeni - uz byl v pline vysledek, ale pri nadzvedavani zadecku se mi uz nepoblinkali. 🙂
Kdyby sis nebyla v necem jista, klidne mi napis, vzdycky rada zkusim poradit. 🙂

25jajinka
autor
25. dub 2016

Děkuju 🙂 my dnes koukaly právě třeba na ty plenky a tak nějak jsme pochopily že to je očíslované měly tam super extra nějaké gold pampers 1ku - 88ks za 430 a když jsme přepočítávaly nějakých 10 plen denně nějak jsme koukaly jak telata 😀 a chlap nevěřil že toho tolik "podělá " 🙂 Máme takovou pojízdnou postýlku taky počítáme že bude u postele, dřevěnou ještě nemáme, to myslím, že může ještě počkat. Takže se ze začátku jen kojí, v mléce je tedy i na jeho "žízeň, a pak živiny. A čaje nebo voda to nám poví paní doktorka? Já četla že miminka vodu nesmí kvůli ledvinám? U známe jsem viděla že dělala z normální vody čaje heřmánkové, voda se mi moc nezdála, asi bych ze začátku brala kojeneckou, ale zas nevím, zda to není reklamní tah, člověk nikdy neví.

aronek
25. dub 2016

@25jajinka pokud budeš kojit, nebude potřeba pít nic jiného. Termín porodu máš v zimě, takže nějaké pití bych řešila v létě 😉

25jajinka
autor
25. dub 2016

A prosím 🙂 co dudlík? Mám kamarádky co dávaly a co nedávaly. Já bych asi nedávala, ať nemusím učit odvykání, ale když bude brečet asi budu i ráda, že bude s dudlem ticho co 🙂

aronek
25. dub 2016

@25jajinka opět záleží na dítěti a tedy i matce, některé jsou zásadně proti. U mně ho měli oba, chtěli ale kamarádce ho plival. Pokud nejsi vyloženě proti, není špatný mít jeden malý doma v záloze 😉

kika_21
25. dub 2016

@25jajinka Mám 5 dětí a u každého to bylo s dudlíkem jinak. Pamatuji na jednu z dcer, byl jí rok a prohlašovala:,, Neceš daka-dudlík, neceš na nočaníka." A vrchol vyděračství:,,Napřed bonbon, pak na nočaníka." 🙂 Je tu někdo, jehož dítě mělo v oblibě krásné moderní silikonové dudlíky s obrázky? Já jsem je pořídila celá natěšená a potom jsme vždy skončili u těch obyčejných s kytičkou nebo v nejlepším případě zkrátka u těch žlutých, ty průhledné sosáky prostě nechtěl nikdo.

rousse
25. dub 2016

Já si hlavně myslím, že u prvního měsíce se absolutně nedá mluvit o nějakém vychovávání. Celý první měsíc je o tom, že mimčo si zvyká na vše nové, najíždí na nějaký spánkový režim a ladí se s režimem maminky. Jediné, co potřebuje je najíst, napít (to vše dostane v mléku a samo se o to přihlásí), vykakat, vyčurat, vyspinkat a hlavní, co potřebuje, je maminka🙂 To, jak uspávat, jak usínat, jak kojit, jestli používat dudlík, to podle mě nemá cenu teď řešit. Každé mimi je jiné a každému vyhovuje něco jiného. A bohužel návod na použití k nim v žádné porodnici nedávají, takže to, co na vaše mimčo bude platit, to si musíte zjistit až v provozu na ostro po porodu🙂 Můžete přečíst článků stovky, sama si říct "jo, tohle chci, tohle nechci", ale až teprve praxe vám ukáže, co je reálné a co není.

puresin
25. dub 2016

@25jajinka Dudlik jsme mely v porodnici zakazany, doma nedoporuceny. Ale kdyz prisla na prvni navstevu detska doktorka a videla, jak se na me dite sape kazdych patnact minut, sama mi dudlik doporucila. Odnauceni neni takovy drastak, obe deti byly pres den bez dudla asi od roka a pul a nocniho jsme u obou po 2. roce odevzdali Mikulasovi pro dalsi miminka. 🙂

kika_21
25. dub 2016

Je dobré poslouchat srdce a instinkty, knihy jsou fajn, ale srdce je srdce. Pro malé mimi to platí dvojnásob.Nakojit, pochovat-to je základ. 🙂

puresin
25. dub 2016

@kika_21 :D Ja koupila Suavinex ve ctyrech designech a vysledek naprosto stejny. :D
Skoncili jsme u MAM.

rousse
25. dub 2016

@kika_21 😀 taky jsem se tak napálila - nakoupila jsem extra geniální dudlíky od MAM (1 dudlík za nehorázných 150 Kč!!!! ruka mě v tom obchodě pálila jako prase, ale říkala jsem si: píšou, že je dokonalý, savička je matná ne hladká, tenká, nezpůsobí předkus, to je prostě nejlepší dudlík na světě) a jediné, co na něm bylo dokonalé, byl ten obrovksý oblouk, jakým letěl z pusy naší hvězdy 😀

digydigy
25. dub 2016

Ahoj, první tři až čtyři měsíce miminko nelze rozmazlit ničím, ani kojením nošením, houpáním a čímkoliv dalším, co ho uklidní (doporučuju knížku Nejšťastnější miminko v okolí), nechávat vyřvat tak malý miminko je nesmysl (ano, přestane po chvíli řvát - buď se totálně vyčerpá, nebo nazná, že je teda opravdu opuštěné a bude šetřit síly na přežití). Malej spal v postýlce a k ránu, když už zkracoval intervaly buzení jsem si ho brala do postele. Teď má 7 měsíců a spí v posteli se mnou celou noc, je čím dál snadněji probuditelný, tak abych ho nemusela přenášet a pokládat, uspávám u prsa, v kočárku usne sám. Ještě jsem četla knížku Dětský spánek v otázkách a odpovědích, kde je návod jak naučit miminko usnout samo s minimem pláče, ale nějak teď převažují faktory, kdy to nejde provézt (zuby, nové zkušenosti). Dudlík jsem se bála používat ze strachu, že nebude chtít prso, ale po dvou měsících, kdy už se kojení tak nějak zaběhlo jsem byla ráda, že v kočárku neřval, na noc pak dudal jen pár měsíců, pomalu si odvyká sám (jinak dudlík moc nenabízíme, spíš ho chováme a hrajeme si, když bečí nudou). Co se týká plínek - ano děťátko nemusí kakat třeba týden, ale novorozenci velmi často čůrají a není dobré je nechávat hned od začátku v počůraném. Navíc po přebalování se dávají chvilku na bříško a čím častěji, tím lépe. O vodě nám doktorka na první návštěvě řekla, že bychom ho měli naučit pít několik lžiček převařené kojenecké vody (v Brně se nemá dávat kojencům voda z kohoutku), ne kvůli zavodnění, na to stačí mlíko, ale kvůli případné hospitalizaci, kdyby se něco stalo, tak aby bylo dítě zvyklé na příjem tekutin (ale my to dost flákali, malej nechtěl ani pár lžiček). Nevím jak jiní pediatři, ale naše doktorka nám přednesla dvouhodinovou přednášku o tom, jak miminko oblékat, co případně vynechat v jídle při kojení, jak ho nosit a polohovat, jak často koupat a umývat, čím ho mazat, o očkování (pro i proti, která jsou povinná, která nepovinná, co si vvyhledat ohledně vakcín atd.) a podobně, tak se neboj a ptej se, koho budeš moct - v porodnici se toho dozvíš taky plno (ale jen když se budeš ptát).

katiikk
25. dub 2016

@25jajinka no tak dudak jsem si rikala davat nebudu ale ono ejhle to neni tak jednoduche ho vzdy uklidnit. To at mu ho pak vezmou treba certi ale bez dudaku si to nedokazu predstavit

ppejskova
25. dub 2016

Nečetla jsem co už tu padlo, ale já teda se svojí prvorozenou funguju takhle: od začátku spí ve své postýlce, ale pokud jí něco ze spánku vyleká,nenechávám jí plakat prvních 14 dní se jen nabaštila a hned zase spinkala,takže nakojit a uložit... Pak začala být aktivnější tak se nakojí,pak si chvilku povídáme,hrajeme (komunikace a mimika tvého obličeje dělá opravdu hodně) a když začne být mrzutá pochovám jí,pomazlím ale jen tak,aby se uklidnila a pak uložím, přes den mám po té volno, večer sem tam skočím podat dudlíka, ale protože ji nikdy nenechám plakat dlouho bez reakce, ví že tu jsem, že přijdu, tak večer padne 20:00 a maličká spí, a teď už dokonce až do rána do 6 bez vstávání,ráno přebalim,nakojim a uložím v hnízdečku k sobě dospat (budou jí 2 měsíce)
Takže ani jí netyram vyrvavanim,ale ani nejsem její otrok...stačí citlivě stanovit mantinely...oni ty děti opravdu jsou hodně chytré, ale samy nemají žádné návyky,záleží na nás jaké jim vytvoříme
A ano,moje mamka i tchyně si myslí že se s ní moc "pářu" když jí oblékam klidně 15 min proto,že si s ní u toho povídám,ale od toho a ní přeci jsem doma a nepláče mi ani u doktora... Ví že tam jsem,a že mi může věřit (vyrvani tuhle jedinečnou vlastnost dítěti zničí)

ppejskova
25. dub 2016

Jinak ohledně plen a kojení, kojím jak si řekne a přebaluji i pokud vidím že má třeba jen počuranou plinku(žlutý proužek zmodra,alespoň u pampers premium care)
Vychází nám to zhruba na 8-12 plen denně 🙂