"Ne-barefoot" botičky

ah1234
25. črc 2019

Ahoj, chcela by som sa opytat, ci tu je niekto, kto detom nekupuje barefoot topanky. Ak ano, ake su vase dovody na kupu inych topanok? A ake ine boticky malym detom kupujete? 🙂
Dakujem za odpovede.
(Prosim, vyhnime sa debate o tom, preco su barefoot najlepsie boty a podobne, zaujima ma, ci ma niekto iny nazor, popripade dovody na kupu inych bot).

dandaa
25. črc 2019

Vzhledem k tomu, že má syn úzkou nohu, nízký nárt a úzký kotník tak u nás prostě není na výběr. Proto jsem zvolila BF, sedí mu jen tři značky a je to vždy šílené sehnat typ aby mu bota seděla. Hlavní je se řídit chodidlem a vzhled až potom. Holínky BF nema, přeci jen nenosí tak často.

sudylichozrout
25. črc 2019

@ah1234 Ahoja, BF nekupuji, nejak mi to k srdci neprirostlo. Dcerkam jsem jako prvni chodici boty kupovala znacku Boots4you, ceska firma. Jinak v Primigi (nebo jak se to pise) a pod.

emamaira
25. črc 2019

@dandaa můžu se zeptat, jaké značky syn nosí? Náš malý má také takovou nohu, vybírám teprv druhé boty, tak nemám ještě moc vyzkousenych.

dandaa
25. črc 2019

@emamaira nejlépe mu sedí Filii, úplně první mel Froddo, ty jsou prý jen kompromis.

makronka222
26. črc 2019

Kupuju boty s klenbou za 300-500,- a zimni 700,- Befado, Demar. Ani nevim co je barefoot a nezajima me to. To bych musela za chvili i hrotit to, cim utiram diteti zadek

jaja01k
26. črc 2019

Já jsem barefoot boty zkoušela nosit, ale mně to nevyhovovalo, strašně mě z nich bolely nohy. A to i když jsem si dávala pozor na to, abych chodila “správně”. Na co si jsem zvykla a co mi u ne-bf bot chybí, je tvar odpovídající tvaru nohy s dostatečným prostorem pro prsty. Ale tu tenkou podrážku prostě nesnesu. Proto ani dětem nekupuju 100% bf boty. Tenisky a sandály nám nejvíc vyhovují Keen. A zimní boty různě. Starší syn je velká zmrzlina, takže nejdůležitější kritérium pro mě je, aby byly opravdu pořádně zateplené. A pokud možno, ne tvrdé jako beton. Loni měl Lewro za 500 Kč a byly super, jestli je letos opět seženu, jiné ani nebudeme zkoušet.

@bousovka007 Mohla bys dát prosím tip na konkrétní značku? Já jsem zimní ani celoroční baferoot (ani slušný kompromis) s Gore-Texem nenašla.

j.a.n.i
26. črc 2019

@bousovka007 Ja se taky pridavam k prosbe o bf ci kompromis s goretexem... Tedy v dospelackych cislech.

j.a.n.i
26. črc 2019

@jaja01k Tak me z nich treba nohy neboli, resp. bolely me ted poprve, kdyz jsem v nich 3 tydny smejdila po lese a dalsich terenech, asi noha zacala opravdu pouzivat nejake dlouho nepouzite svaly... Paradoxne na trvdem povrchu je to celkem ok, i kdyz vic mi vyhovuje kompromis. Nebo hezkou penovou vlozku 🙂 a bf se mi totiz libi hlavne tvar a nulovy podpatek, podrazka pro me tenka byt nemusi.

bousovka007
26. črc 2019

@j.a.n.i v dospělých číslech a výrobcích zatím přehled nemám. Nicméně s membránou se dají koupit Filii (myslím, že mají i dospělé velikosti), nebo Boty Beda a Baby bare. Letos se na zimní boty chystá poprvé i Fare, které membránu používá. Měli by být až do velikosti 40.

avadake
26. črc 2019

Nekupuji bf, ale již jsem jich pár doma měla. Pro mne je to spíše předřazená móda nehezkých křusek. Mám ráda eleganci a samotné se mi dobře chodí v dobře padnoucí obuvi, když kopíruje nohu a člověku ani nepřijde, že botu má... což obuv co je spíše jak na rozplaclou kačeří nohu pro mne nesplňuje. Nohy máme zdravé, nikdy jsme neřešili zborcené klenby apod 🙂 Boty sobě i dětem vybírám aby sedly, většinou ty značky jako Nike, Pumy, super jsou i Keeny, Merelly. Nemám problém koupit cokoliv mi přijde fajn, zkoušeli jsme i boty třeba z Lidlu a ty opravdu úzké jsou, pro nohu obzvlášť detskou nevhodné.

bayt
26. črc 2019

@avadake Tak jako zase nemusíš nutně tlačit odlišný názor tím, že budeš zesměšňovat barefoot. Hl. problémy s nohama se nemusí projevit zborcenou nohou, spíš bolestma zad a páteře apod., na což trpí velká spousta lidí.

korneliusa
26. črc 2019

Když chci synovi koupit pohodlné a padnoucí boty, ve kterých nebude stlačený, ani sešněrovaný, tak prostě musím kupovat BF.

ah1234
autor
26. črc 2019

@korneliusa neviem co si nepochopila na tom, ze toto nie je debata o prospesnosto BF 🙂 kupuj si co chces samozrejme, ale tu sa to neriesi ;)

ah1234
autor
26. črc 2019

Baby dakujem pekne za reakcie 🙂 uvidime, zatial botky len zvazujeme "do buducnosti", maly len teraz zacina chodit 🙂 myslim ze ich bude potrebovat po lete.
Asi budeme tiez hladat nejaky kompromis 🙂 hlavne aby to malemu sedelo a bolo pohodlne, tak budeme skusat.
Este sa opytam mojmu stryka - je to najlepsi destky ortoped na slovensku, tak potom mozem sdat vediet, co si mysli odbornik 🙂

bayt
26. črc 2019

@ah1234 Já si hlavně myslím, že jako ve všem to snad nemusí být "buď - a nebo", že není dobrý žádný extrém. Nechat dítě v lese, na trávě běhat bosky, v parku třeba barefoot. A do města koupit nějaký ten kompromis a pevnější podrážku 🙂

avadake
26. črc 2019

@bayt ne, nic netlačím, neříkej mi co mám dělat. Nauč se respektovat i názory, co se ti nelíbí. Z mého pohledu jsou to prostě hnusné boty a je to nyní in jako spousta dalších věcí, ovšem o prospěšnosti se dá velice pochybovat. A ta záda budou jistě hlavně kvůli botám 😁

bayt
26. črc 2019

@avadake Jen mi přišlo, že zbytečně haníš něco jiného. Asi jak kdybych řekla, že matky, co nedávaj barefoot, jsou ignoranský socky nebo tak něco :D Ale možná to tak jen vyznělo. Hezký den! :D

avadake
26. črc 2019

@bayt Prosimtě četla jsi pozorně, co jsem psala? Mám několik párů doma, i jsem to studovala, nejsem ignorant ale ani ovce ze stáda. Drahá bota nerovná se kvalitní...to doma mám též předražené široké "cvičky", nejsou dobré ani materiálově ani vzhledově, funkčně...ale jsou bf přece, takže hurá na ně 2,5 t v ... a boty nedaly ani rok 😁

veruuu_kubesovic
26. črc 2019

Nikdy jsem nekupovala přímo barefoot obuv, vždycky jsem od prvních krůčků kupovala botičky v prodejně s dětskou obuví s atestem, později už normálně v obchodech

bousovka007
26. črc 2019

Jinak všichni tu píší o měkké a ohebné podrážce. Co je ale mnohem důležitější /a vůbec nechápu, kam se to při návrhu konfekční obuvy ztratilo/ je tvar boty respektující nohu. U většiny konfekční obuvy zkrátka nejde odlišit levá od právé, protože podešev má vrchol nad prostředním prstem. A takovou nohu zkrátka většina lidí nemá /netvrdím, že nikdo takový není, ale je jich naprosté minimum/. A potom už měkká a ohebná podrážka nadělá více škody než užitku.
Až budou v běžné konfekci boty, které budou mít vrchol nad palcem, jsem přesvědčená, že tento hype barefoot může skončit. Na druhou stranu většina lidí zná pouze Five fingers a když už tak Vivobarefoot. A na základě této zkušenosti si utvořili obraz, že jsou to boty hnusné. Naštěstí si už dnes každý může vybrat, co jemu vyhovuje a buďme za to rádi.

blondynka400
26. črc 2019

@ah1234 nikdy jsem barefoot boty nekupovala a kupovat nebudu. Vždy jsem se snažila aby měly co nejměkčí podrážku, opatek, ale nebyly kotníčkové. Ze značek třeba Ecco, Geox, Primigi, Superfit, Richter, Viking. Ale u každé značky najdeš dobré a špatné boty. Když nakoupíš v akci nebo na netu, dají se sehnat za rozumné peníze 🙂

j.a.n.i
26. črc 2019

@blondynka400 Nojo, ale pokud nemas dítě s hodne uzkou nohou, tak mu budou vsechny zmíněné úzké... Jo, ono si stěžovat nebude, ty prsty se tam prostě zmacknou, ale nepovazuju tu za uplne ok.

j.a.n.i
26. črc 2019

@bousovka007 Souhlas, lepe bych tu nenapsala.

janulik2008
26. črc 2019

Mala nosi NIKE ADIDAS a vela naboso ... a ADIDAS ma super lahke sandalky napr mala NIKE AIRMAX ma najradsej 🙂

korneliusa
26. črc 2019

@ah1234 Pochopila jsem, neboj. Jen jsem chtěla poukázat na to, že někdy prostě není zbytí. Pokud někdo nefandí BF, ale dítěti roste nekonfekční noha, tak jsou teorie jen teorie a v praxi stejně nic jiného nezbývá.

esterka610
26. črc 2019

Nekupuju, nase deti litaji od jara do podzimu bosky po zahrade, zda se mi to zbytecne.

rencinka87
26. črc 2019

@ah1234 ja teda patrim mezi bf zastance, tak jen k tomu, ze aby mu nebylo neprijemny, ze chodi po ruznych povrsich - pokud je na bf boty zvykly odmala, tak je noha zvykla prizpusobit se jakymukoli povrchu - protoze neni zavrena v bote s tvrdou neprizpusobivou podrazkou, kdy vsechny ty drobny svaly a upony v noze prestanou pracovat, protoze ten povrch proste neciti - mam srovnani se synovym vrstevnikem, ktery nosi nebarefoot - syn chce byt casto bosy i pres bf boty, kamarad ho napodobuje, ale syn dokaze lehce behat po kamenech, vetvickach atd., kamarad je o poznani pomalejsi a citlivejsi, je videt, ze mu to vic vadi, nakonec se vzdycky radeji obuje. Kdyz bezi syn, bezi lehce a neni to tolik slyset, kamarad jak se rika “dupe jako slon”.
Ohledne dospelych - fyzioterapeutka mi treba rikala, kdyz jsem se na to ptala, ze u dospelych je treba zacinat s bf opatrne, protoze vetsina dospelych prave diky konvencnimu obouvani neumi spravne naslapovat - proto pak z bf bot boli casto nohy, zada atd - neni to zpusobene tenkou podrazkou, ale spatnym naslapem.
Ja zatim bf boty nemam, ale uvedomila jsem si, ze kdyz jdu na “turu” v obyc tenkych teniskach, kdy citim kazdy kamen, jsem ok, ale kdyz jdu ve svych Salomonech (nizkych, lehkych a poddajnych, ale s klasickou special trekovou podrazkou), tak me strasne rozboli kolena..
Ohledne tepelneho komfortu - resi se zaprve vnitrnim zateplenim - kozisky z vlny a podobne a vlnenymi ponozkami atd., ale hlavne tim, ze ta noha v bf bote pracuje, tak ji neni tolik zima. (Stejne jako kdyz bys porovnala, jestli ti bude vetsi zima, kdyz budes dejme tomu sjizdet v zime kopec na sankach a nahoru lanovkou a nebo jestli budes sjizdet na lyzich a makat jeden obloucek za druhym.)
Jen vysvetluju, proc mi prijde bf logicky, jinak rozhodne nevnucuju 🙂

blondynka400
26. črc 2019

@j.a.n.i je to možné, obě holky mají úzké nožičky, takže jim to sedne a určitě se jim nic nemačká. Já měla vždy opačný problém, že jim velká část bot byla vždy široká. A úplně se nemyslím, že všechny typy jsou od těchto značek jenom úzké... Ale pro široké nožičky to určitě není to pravé. Spíš pro užší až normální.

jipe
26. črc 2019

@blondynka400 úzké možná nebudou, ale mají tvar špičky stejný jako tvar nožičky dítěte? Nejde o šířku boty jako takové, ale o to, jestli se u palce nestáčí příliš brzy ke středu a netlačí tak palec k ostatním prstům. Mám taky úzkonožce, s dlouhým palce, 100% ideál botu jsem ještě nenašla, nosí filii, plae, plátěnky má nebf befado, zimní měl taky nebf jonap (BF jsou moc široké), ale čím dál méně jsem ochotná dělat s tou špičkou kompromis.
Jinak zimní kupuju taky s membránou (filii, jonap, pro dceru mám vyhlídnuté babybare)

j.a.n.i
26. črc 2019

@jipe Nejen u palce, ale pro nás i u malíčku - dítka přečuhují přes vložku jak u palce, tak u malíčku a to i když mají větší nadměrek, než by měly mít.