Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

kali.kal
14. říj 2010

Ahojte holky šátkařky 🙂
Mám na vás zkušenější takový praktický dotaz. Malá mi už třetí týden odmítá být v šátku. ☹ Ani v kolíbce ani v kapse na břiše. Mám pocit, že se jí tam nelíbí, že nemá dostatečný rozhled.
Třeba @kauculacek jak si malého ukecala, aby ti tam byl? A v jaké chvíli ho tam strkat? Hned po jídle? Nebo kdy?

kali.kal
14. říj 2010

@ivika18 : moc pěkný článek.

kauculacek
15. říj 2010

@kali.kal Jj, buď když je na spinkání, třeba hnedle po jídle, hezky si tam aj odříhnou 😉
Ale zvykej pomalu, né každému mímu se tam hned líbí 🙂 A též existují dětska, kterým se tam nelíbí vůbec.. 😅

kali.kal
16. říj 2010

@kauculacek : zkouším pořád, zatím máme rekord 25 minut. Ale neusne mi v něm. Když byla úplně maličká, tak usínala, ale už z toho vyrostla ☹ Snad si bude zvykat víc a víc 🙂

kauculacek
16. říj 2010

Mě zezačátku taky neusínal, teĎ jo, ale není to nic "tvrdého". Uvidíš, zkoušej a nesmutni, když zrovna tvoje holčička tam nebude chtít být 😉

ameliejulliette
18. říj 2010

Ahoj, prosím vás zasvěcené o radu 🙂 Ráda bych koupila finančně pokud možno nejschůdnější šátek pro malé mimi od novorozence (budeme mít později na nošení Ergo) - ale takový, který vydrží až do toho Erga (cca 6 měsíců) a přitom mě ani miminko od šátkování neodradí 🙂 Myslela jsem, že koupím elastický, ale děsí mě, když se někde dočtu, že je ideálně do 6 kg, vždyť to může mít prcek pomalu i ve dvou měsících 😲 Takže netuším... Díky za tipy.

laurinka.22
18. říj 2010

@ameliejulliette - my koupili elastický medley za pět stovek a je prý do patnácti kilo a super, nevěděli jsme, jestli v tom malá bude chtít být a proto levný a paráda, je v něm ráda, i tam usne......takže u nás spokojenost

ameliejulliette
18. říj 2010

@laurinka.22 Děkuju... Medley vím, že jsou hodně levné - ale ta uváděná hmotnost nevím právě, nakolik je pravdivá, ony ty elastické potom asi hodně pruží, že od určité hmotnosti to asi není moc příjemné...

laurinka.22
18. říj 2010

no uvidíme, zatím nemáme ani dva měsíce, ani čtyři kila, ale nijak nepruží právě, že by se prověšoval..... já brala tento s tím,že když by nám nevyhovoval, tak taková malá investice mě nebude bolet...... ale překvapil mě dost, váže se mi dobře a úvaz krásně drží ...

ameliejulliette
18. říj 2010

@laurinka.22 Každopádně díky za tip 😉

luckyhoney
18. říj 2010

@ameliejulliette Já nosila dceru v elastickém šátku (MOBY) cca do 8 kg, ale když už byla těžší tak jsem si musela dávat hodně pozor a pořádně jí dotahovat. Dalo se to, ale měla jsem stále pocit, že jí musím jednou rukou jistit, člověk trošku cítil, že šátek pruží. Ale stalo se mi, že jsem zakopla a letěla přímo na ústa, spadla jsem dopředu na "všechny 4" a dítě to udrželo 🙂 ale fakt dotahovat, dotahovat, dotahovat

ninouche
18. říj 2010

ahoj, zkušené šátkařky snad poradí, mám spoustu dotazů, můžu?... 😉
jak je to s nošením v šátku a frejkovou peřinkou? máme sice "jen" nález AII a to jen na jedné nožičce, ale preventivně jsme dostali na 6 týdnů frejkovku. V šátku jsem původně chtěla nosit v kolíbce, ještě než jsem věděla, že máme tenhle nález - to nám naštěstí moc nešlo, protože mám hodně úzkej hrudník... takže teď začínám nosit v kříži s kapsou uvnitř. Malé je 7 týdnů, docela se jí to líbí.
1. Myslíte si, že mám nosit v šátku i s tou peřinkou, nebo bych mohla bez ní? Osobně mám dojem, že pokud ji uvážu správně (podsazený zadeček, kulatá záda, roztažené nožičky, kolena výš než kyčle), tak to je v podstatě stejná poloha, jakou by měly ty nohy mít v té peřince... Nemáte s tím některá zkušenost?
2. Jak řešit to, když si dítě opírá hlavičku prakticky vždycky jen na jednu stranu? Jednak je pak celá otlačená a zpocená, ale spíš mi jde o to, aby to nebylo na škodu stejně, jako když třeba v postýlce dává hlavu jen na jednu stranu a pak se to má podkládat. Nechci jí hlavičku obracet násilím- stejně se moc nenechá, je pak nespokojená a brzy si ji zase vrátí.
3. Jaký je rozdíl mezi úvazem kříž s kapsou uvnitř a klokánek? Připadá vám některý praktičtější, jednodušší...? A oba se můžou vázat už s malým mimi, které ještě nedrží hlavičku?
Moc díky za rady! 🙂

ivika18
18. říj 2010

@ninouche, sice nejsem až tak zkušená šátkařka, ale přesto:
ad 1) zkušenost s tím nemám, ale podle mě bych do šátku dávala bez peřinky, přesně jak píšeš, pokud správně v šátku napolohuješ, neměl by být problém
ad 2) malý mi taky dával hlavičku pořád na jednu stranu, vždycky jak usnul a "zatuhnul", tak jsem se trošku předklonila, při tom přidržovala hlavičku a otočila mu ji. Jinak si to nenechal 😝 .
ad 3) KsK uvnitř je úvaz ze 3 vrstev šátku, klokan jenom 1 vrstva - oba vhodné od miminka, ale v KsK se mi víc líbí zajištění hlavičky bočním pásem, líp se mi dotahuje, je pevnější, klokanovi jsem nějak nepřišla na chuť, ale to je asi o zvyku, já bych ho brala spíš pro větší mimi, co už hlavičku drží a na léto, protože je vzdušnější. 😉

ivika18
18. říj 2010

@kali.kal 😉

renatalen
26. říj 2010

Milé maminky, podle čeho jste vybíraly šátky? Pořídila jsem si na začátek elatický medley, když mi to půjde, chtěla bych tkaný, ale nevím, podle čeho ho vybrat, jaké jsou v nich rozdíly....

jitulinas
26. říj 2010

Zdravím! A prosím o radu maminy, které chodí ten na vycházky s děckem v šátku 🙂 Já mám 2 měs klučinu a chystám se s ním na procházku s naším retrívrem do přírody a pořád přemýšlím, co mu a sobě obléct... Poradíte? 😎

nesetrilek
19. lis 2010

@jitulinas já nosím bundu na nošení ( Suse´s Kinder Deluxe), do šátku dítě dávám poměrně nalehko (jeden dlouhý rukáv), pak už stačí jen bunda. Ještě předtím než jsem tuto bundu zakoupila, tak jsem to řešila větším svetrem přes nás oba a manželovou bundou. Ale nebylo to ono, navíc teď už dávno nosím na zádech,takže to by s manželovou bundou už opravdu nešlo 😝

camomilla
23. lis 2010

ahoj holky, objevila jsem tuhle dikuzi a jsem moc rada. mam totiz par pochybnosti, se kterymi si nevim rady...
mam miminko, ktere bude mit brzy 2 mesice a mam taky satek didymos (5,20m). zkousime s Matteem satek a docela nam to jde, moc se mu tam libi. uz jsem i sebrala odvahu s nim vyrazit ven, ale stale se bojim na delsi cesty. neni mi jasne, jak to funguje, kdyz potrebuje nakojit ci prebalit nebo chce proste ven, kdyz jsme ve meste nebo nekde, kde to nejde.. respektive, kdyz jsme daleko od domaova. sam jeste preci nesedi. kdyz jdeme ven, chodim jen pobliz domova, at pak muzu rychle zahucet domu. chtela jsem se vas zeptat, jak to prakticky resite? zavazovat satek 5m dlouhy na ulici taky moc nejde (kdyz vylezu z auta)... budu rada, kdyz mi poradite, jak prakticky satek pouzivate mimo domov. vim, ze jsou tu naruzive satkarky, ktere ani kocarek nemaji. nejde mi do hlavy, jak to u nich funguje diky predem

ivika18
23. lis 2010

@camomilla tak kojit jde v pohodě v šátku, myslela jsem, s přebalováním je to horší, zvlášť teď v zimě, jinak jsem přebalovala v autě. Jinak ven nechce, protože se má venku na co dívat, tak se nenudí, horší když stojím 😒 . S tím dlouhým šátkem - jde buď předvázat dvojitý kříž, nebo já předvazuju doma i KsK uvnitř, protože se mi v něm nosí líp, cípy mi sice zůstanou dlouhé, tak je do auta kolem sebe omotám a před vázáním zase odmotám a hodím na sedadlo nebo držím mezi kolenama a docela to jde 😉. Nebo do auta pořiď nějaké ergonomické nosítko.

dlabinecka
23. lis 2010

@camomilla Ahoj. No, co se týče kojení a přebalování je to asi uplně stejné jako s kočárkem v tomhle počasí stejně musíš tohle řešit někde doma nebo jinde v teple. A kojit se dá opravdu i s šátkem. nejednou jsem kojila třeba v obchodě, aniž by o tom kdokoliv věděl 😉 A s vázáním venku je to trochu problematické, ale jak píše ivika18, tak nějak to jde, bud si chytíš cípy mezi kolena nebo tak ;.-) Anebo opravdu předvázat doma. KsK je fajn, snadné, rychlé a pohodlné 😉

dlabinecka
23. lis 2010

@ameliejulliette Ahoj, mám taky elastický šátek od medley. Moje Eliška má 6. mesíců a 7130g dneska přesně zvážená u doktorky a od doktorky jsme šly v šátku a zcela bez problémů. Myslim, že do půl roku Ti určitě vydrží i když budeš mít větší mimčo 😉

ameliejulliette
23. lis 2010

@dlabinecka Díky, nakonec jsem ho pořídila z druhé ruky za 350,- a uvidíme, jak nám to půjde... Jsem nakonec ráda, že je to ten elastický, vypadá na manipulaci pro začátečníky schůdněji...
Ohledně toho vázání venku a aby se mi neráchaly cípy po zemi atd... napadlo mě natlouct pár cvočků a tak ho mít zkrácený a při vázání postupně podle potřeby odcvočkovávat 😅 Jen nevím, jestli to je realizovatelné 😅

dlabinecka
23. lis 2010

@ameliejulliette Hm, to teda taky nevím, aby nehrozilo nebezpečí, že tam bude něco ostrého. Nebo si na koncích udělej uzel, teda jako jenom smyčku a bude kratší 😉 Já jsem ten šátek taky měla levněji z aukra, taky za 350 a jsem s nim fakt spokojená, v létě v něm vůbec nebylo vedro a přesně jak píšeš pro začátečníka je to rozhodně nejlepší řešení, nemusíš řešit dotažení,jak vysoko ho navázat atp. A taky je to skvělé pro novorozence, že je to krásně obejme. malá mi bojkotovala kočárek, první tři měsíce řvala a řvala a řvala, jediné, co opravdu fungovalo byl šátek, a právě tenhle elastický, v tkaném se jí nelíbilo 😉

modra_slunecnice
26. bře 2011

Jsou tu nějaké zkušené vazačky a nosičky z brna a okolí které by vzaly do party začátečníka a zašly na čajík a procházku a mezi tím popovídaly a poradily ? JAna

majdula
26. bře 2011

@modra_slunecnice Tady asi ne, ale zkus tady 😉 http://nosenideti.cz/china.php?phpbb=phpbb%2Fvi... holky se srazeji docela casto a nove nosnice jsou vitany 🙂

A odkud jsi? Ja su ted tedy pomerne dost nepouzitelna, ale hned po porodu zas nosim 🙂

modra_slunecnice
28. bře 2011

jsem z brna, štefánikova štvrť ale jsem dost mobilní

ciernavila
3. čer 2011

baby, ake mate skusenosti s detskou kolikou a nosenim v satku? ja mam pocit ze ked maleho dam do satky nemoze tam vystret nohy a poriadne sa vyprdkat...

hamma
4. čer 2011

@ciernavila Jak ho nosíš? V kolíbce nebo vertikálně? Náš nejlíp prděl (a ještě vlastně pořád prdí🙂) v klubíčku, takže ta kolíbka na to byla dobrá...ale zase v ní ublinkával. Neměl teda nikdy moc velké koliky, ale v šátku se vždycky uklidnil a uvolnil.

ciernavila
5. čer 2011

@hamma V kolíbce, ale on je zvyknuty byt cez den casto na volno, napr. v kosiku a v satke si potom v kolibce nevystre poriadne nohy, preto som mala pocit ze ked som ho tam dala bol taky stiesneny a najprv sa mu to nepacilo a potom tam zaspal na dve hodiny.

hamma
5. čer 2011

@ciernavila Tak když na dvě hodiny usnul, tak to asi zas tak nespokojený nebyl🙂 Myslím, že je to nejlepší střídat - chvíli venku, aby se mohl pořádně protáhnout a když už chce být u maminky, nebo potřebuješ něco udělat, tak do šátku.