Pozvat či nepozvat Mikuláše k 2letému synkovi?

michaels
19. lis 2014

Ahoj, poraďte nám zda letos máme pozvat Mikuláše ke dvouletému synovi. Nevíme jestli máme pozvat Mikuláše z ulice nebo raději aby to byl někdo z rodiny. Nechceme aby ho vyděsili, ale aby jen je viděl a věděl, že také jsou. A hlavně aby na něj byli hodní i ten čert. Rozhodně nechceme, aby z toho měl trauma. A básničku jim říct ještě nemůže, ještě tak nemluví. Děkuji za Vaše názory.

kkarolinka
19. lis 2014

Za mě teda rozhodně ne. Je to pro tak malé dídě docela stresová záležitost a znám případ ve své rodině, kdy dítě ve 4 letech přestalo mluvit a začalo koktat a má to jako celoživotní problém ☹ .

mischel26
19. lis 2014

mému synovi bude 22měsíců, když bude Mikuláš a já ho tedy rozhodně zvát nebudu. Ale půjdeme na mikulášskou besídku, která je dělaná pro malá děcka a čerti budou schovaní v pekle (za závěsem), kam se půjdou podívat jen ti odvážní...

tulikiss
19. lis 2014

@michaels tak ty sama znas svoje dite nejlip.... my treba uz loni byly na mikulasske a Jirik byl vpohode, k certovi teda nechtel, ale jinak to bylo dobry...
Pokud bude syn pristi rok ve skolce tak ho to stejne nemine, tam cert chodi.

frantiska85
19. lis 2014

Ne, jedině spolehlivé z rodiny. U nás chodí samí ožralí, aby vydělali. To mi domů nesmí.

mandala
19. lis 2014

Když byly holky malé, tak jsme zvali jen anděla a Mikuláše a čerty nechali za dveřmi. 😀

ninive211
19. lis 2014

Ve dvou letech mi to přijde brzo, nezvala bych. Jestli chceš, aby poznal, kdo je to Mikuláš, anděl a čert, můžete zkusit nějakou veřejnou mikulášskou besídku anebo oni chodí i po městě a tak. Ale domů bych si je teda nezvala, stejně jak píšeš, tak žádnou básničku jim ještě neřekne. Nemyslím si, že by z toho měl celoživotní trauma, ale minimálně ten daný večer byste myslím neměli klid 🙂

milmic
19. lis 2014

My jsme dvouleté dcerce zvali, ale jenom Mikuláše a Anděla. Čerta jsme odmítli. A vlastně šlo jenom o to, aby jí balíček donesl opravdový Mikuláš, o víc nešlo.
Nejdřív koukala, co to má znamenat, ale pak se jí to líbilo, hlavně Andělka. 🙂
A v tomto duchu to máme každý rok. Letos taky přijde jenom Mikuláš a Anděl, dcerka už je větší, ale synek má rok a třičtvrtě, tak taky jenom dostane balíček.

A musím říct, že i když dcerka měla sotva dva roky v té době, tak o tom potom strašně dlouho vyprávěla, v dobrém, měla z toho hezký zážitek, protože Mikuláš jí přinesl samé zdravé dobrůtky a knížku. 🙂

romantika
19. lis 2014

My mame holcicku a ta se bala jen když hledala balicek v byte. Tak jsme to nachali na treti rok a chteli jsme ji zaveszt do města na sraz mikulasu a nez jsme dojeli tak v aute usla. 🙂)))) Takze zbytecne neplánujte. Postaci balicek za oknem a tajne zvoneni v byte. Jinak jakou ma povahu vite sama. NEkterym detem je to sumak, jiné se zbytecne stresuji.

betelgeuzz
19. lis 2014

Taky jsem proti zvát Mikuláše a čerta domů. Podle mě má dítě cítit doma bezpečí a ne že tam můžou přijít cizí lidi a vyděsit ho. Pokud by ses ale přece rozhodla je domů pozvat, tak jedině někoho, koho znáš a můžeš se s ním domluvit, jak si to představuješ. Bohužel znám zkušenosti, že si pozvali někoho neznámýho a už přišli přiopilí a děti vyloženě strašili. Já mám dobrou zkušenost s mikulášskou besídkou v mateřském centru, kde to měli pro malé děti, děti tam nijak nestrašili, básničky nevynucovali, kdo chtěl řekl, kdo nechtěl neřekl. Balíčky si donesli rodiče. Bylo to moc pěkné, byli jsme tam myslím 2x.

giovanna2012
19. lis 2014

My zvát zatím nebudeme. Jana se bojí všeho snad. Půjdeme se podívat na náměstí. Má tam být akce. Chci zkrátka nejdřív vidět, jak zareaguje na čerta venku. Na balkoně jí necháme tašku s laskominkama, to zase jo. I bramboru tam bude mít. 🙂

zuzik24
19. lis 2014

Ahoj, já mám dvouletého prcka a pětiletou cácorku a zatím jsme doma čerty neměli. Mně ve třech letech vystrašil strejda převlečený za čerta tak, že jsem se strachy počůrala a pak jsem z toho měla noční můry, takže to nechci riskovat u mých dětí. A to měl instrukce od mámy, ať je na mě hodný, ale opil se jak carskej důstojník a nějak se zapoměl. Navíc, pokud máš jen dvouletého syna, jje návštěva doma úplně zbytečná, pohádku ani básničku mu stejně neřekne, jak píšeš, tak k čemu by to bylo? 😉 My se chodíme procházet po ulicích jestli nějakého neuvidíme, což se nám ještě nestalo 😀 a když přijdeme domů, tak mají děti za oknem pytel s nadílkou. Dcera má Mikuláše ve školce a i tak je vždycky zkoprnělá, takže nemám potřebu je zvát domů 🙂

bajdazava
19. lis 2014

Zdravím všechny maminky, my pozvali prvně Mikuláše po druhých narozeninách a syn měl histerický záchvat, zkusili jsme to znovu loni - to už mu byli čtyři a bylo to tak na hraně, bylo vidět, že se strašně bojí, ale byl statečný a dokonce i recitoval. Záleží taky na tom, jestli to bude hodný mikulajda s andělem, my měli poprvé dospělé chlapy a ti čerti děsili i mě. 😕 . Letos dáme punčochy za okno 🙂

zaludova
19. lis 2014

Překvapila mě ta negativní reakce.. Když jsme byly se sestrou malé, tak nám normálně chodili všichni tři. A já na to vzpomínám jen v dobrém. Ta zvláštní nervozita když mají přijít a pak přinesou kupu dárečků. Bylo to super. Čert k nám normálně chodil a žádna traumata teda nemáme. Nosili vždycky s sebou "pekelnou knihu", kam jim mamka napsala v čem jsme hodný, s čím pomáháme atd, ale i kdy zlobíme nebo si neuklízíme pokojíček a tak. Nikdy nás nestrašili ani se nás čert nedotýkal. Maximálně nám udělal čmouhu na obličej. Jako nedovolila bych, aby mi dítě cpali do pytle nebo ho brali i za dveře a tak. Prostě by vše proběhlo v klidu a s rodiči, ale to dítě si myslím získá trochu respekt a navíc děti věří na tajemné bytosti a když je vidí naživo, tak to je krásný 🙂 Doufám, že se někoho nedotknu, ale to že k někomu chodí jen Mikuláš (anděl) mi pak přijde o ničem. Myslím, že tahle událost funguje na principu dobra a zla, tak aby si děti uvědomily, že třeba zlo není uplně fajn a aby se tak nechovaly. Pak se přece nemusí čerta bát 🙂

andelka
19. lis 2014

My jsme loni, když měl mladší rok a třičtvrtě a starší 3,5 měli Mikuláše na faře (bylo to zorganizované skrz setkávání maminek) a tam čert logicky nesměl 😀 I tak to stačilo, starší sotva k němu přišel pro balíšek, mladší se mě držel jako klíště. Do bytu určitě nikoho zvát nebudem, ale určitě uvidí skupinky venku. A u nás dopoledne bude jezdit tramvaj s Mikulášem, tak tam se s ním setkají. Jinak ráno dostanou dárečky za okno.

bajana
19. lis 2014

@zaludova ale ak si to pamatas, musela si byt starsia ako 2-3 roky...
za mna je teda ozaj k dvojrocnemu dietatu skoro...este si to uzije, ked bude starsie

milmic
19. lis 2014

@zaludova Ono asi záleží na tom, jak se to pojme. Nepamatuju si na ten úplně nízký věk, ale za to si pamatuju, jak nás máma strašila čertem, jak jsem seděla v obýváku jako zařezaná a když zacinkal řetěz, tak jsem byla strachem bez sebe.
Ale moje dcerka s tím nemá problém. Ve dvou letech skutečně koukala, k Mikulášovi by nešla, byla spíš pozorovatel a příjemce balíčku. Mikuláš byl hodný, byla to známá paní. A letos Mikuláš přijde k nám domů, ale nechci, aby po dceří chtěl básničku, aby ji nějak loudil a aby se jí ptal, jestli je hodná a tak. U nás nosí Mikuláš všem dětem, pojem zlobivé dítě neznáme. Takže zase budou děti jenom příjemci balíčku a to jsou samá pozitiva.
A čert k nám nechodí proto, že i když ho dcerka nikdy neviděla, tak se ho bojí od začátku, vyvolává z ní negativní emoce. Tak jí říkáme, že k nám domů žádný čert nesmí, že doma je její přístav, tam je maminka a tatínek a tak. 😉

zaludova
19. lis 2014

@bajana Chápu, že ve dvou letech si asi ještě nebude moc pamatovat, ale psaly tady i maminky (co jsem z textu pochopila) starších dětí a snad všechny byly proti..🙂 Jinak tříleťák už by mohl být ok. Tomu už bych je pozvala 🙂

zaludova
19. lis 2014

@milmic Tak samozřejmě říkat dětem, že si je čert odnese a podobný věci je nesmysl. To pak chápu, že můžou šílet, ale odné děti se čerta nemusí bát ne...Jinak Vám musí všechny maminky závidět, když neznáte pojem zlobit...to já zlobím ještě teď 😀

andelka
19. lis 2014

@milmic
@zaludova u nás se tehdy jasně řeklo, že Mikuláš dává protože je štědrý, je to jeho vůle, jeho radost, že obdarovává děti, takže žádné "za něco". Navíc můj starší by loni neřekl ani bú, natož básničku.
Já sama si pamatuju že jako malá (a úplné batole jsem nebyla, mohlo mi být tak 5-6) jsem ve chvíli kdy zazvonil Mikuláš s ansámblem zalezla v kuchyni pod stůl a nevylezla ani za nic. A to nemám pocit že by mě čertem někdo strašil 😅
A když jsem byla na základce tak jsme Mikuláše dělaly s kamarádkama, lidé si náz zvali domů, a jednou chytl chlapeček takový hysterák jen co nás uviděl, že to bylo líto i nám, nejen rodičům.

andelka
19. lis 2014

@zaludova žádné dítě není 100% času celý rok jen hodné, takže každé se čerta může bát.

happylenulka
19. lis 2014

a co se domluvit, když je tak malý a pozvat jen mikuláše a anděla? bez čertů....? tak bych to udělala já.... ;) udělat to příjemnou formou... nenutit ho nic říkat a tak... prostě aby měl mikuláše spojeného s něčím příjemným... čerty bych zvala až ke starším, aspoň školkovským dětem ;)
normálně stylem, že přijde mikuláš s andělem, řeknou, že ví, že byl letos moc hodný a dají mu košík ovoce ;)

zaludova
19. lis 2014

@andelka Já chápu, že si Mikuláše někdo pozve a někdo ne. Je to čistě každéo věc 🙂 Jen mě prostě překvapilo, že tu vlastně skoro nikdo není pro celé "trio" 🙂

andelka
19. lis 2014

@zaludova no, a já právě chápu i to, proč ne i s čertem. Jinak ke starším dětem bych si pozvala klidně celé trio, ale k malým buď vůbec, nebo třeba jen Mikuláše.

polaks
19. lis 2014

Ahoj maminky,
my si pozývame Mikuláša,čertov a anjela pravidelne každý rok,vždy stejnú partu,aby si deti nemysleli,že tých Mikulášov je viac. Prvý krát sme pozvali,keď mala dcérka 16 mesiacov.Ešte z toho veľa nemala,ale Mikuláš jej dal balíček,anjelik ju pohladil a čerti len zamávali a bolo to v pohode.Žiadna trauma sa nekonala,keď už mala tri roky,prvý krát Mikulášovi zaspievala,čertovi musela podať ruku a sľúbiť,že bude poslúchať a anjelik za odmenu odovzdal balíček.Synovia to tiež zažívajú od malička,najprv len prizerali a teraz ich už učím básničku pre Mikuláša.Ten starší sa naučil básničku už minulý rok,ale keď videl,že čert vzal neposlušného bratranca do vreca,tak sa rozplakal a nič nepovedal,ale traumu z toho rozhodne nemá,naopak,teší sa,že tednto rok mu ju povie! Len aby som uviedla na pravú mieru,bratranec má 11 rokov a bol príliš papuľnatý na čerta,tak ho strčili do vreca a poviem vám,nebolo mu v tej chvíli všetko jedno,aj nepriek tomu,že vie,že Mikuláš ani čert neexistuje!

milmic
19. lis 2014

@zaludova Ale to víte, že i ty moje děti umí zlobit a někdy i pořádně zlobit. 😉 Ale ono to k dětství prostě patří, my jsme taky zlobily se sestrou.... myslím, že záleží na tom, jak se to zlobení vnímá. Já to beru tak, že to k dětství patří, děti nejsou roboti, aby byly dokonalé.
A Mikuláš a Ježíšek u nás doma nosí opravdu všem dětem, žádné zlobivé děti doma nevedeme. 😉

jajinka27
19. lis 2014

Nezveme a to uz je starsimu skoro 6, boji se strasne a to jsem mu vysvetlila ze to jsou jen prevleceni lide, ze certi existuji jen v pohadkach.I Tak ma hruzu

zvirka
19. lis 2014

Nečtu diskuzi, ale za mě ne. Malý má 4 roky a ani letos zvát nebudeme. Už loni byl vyděšený jen z toho, co slyšel ve školce. Fakt měl hrůzu v očích, když jsem se ho ptala, jestli může Mikuláš přijít. A to o čertech nebyla ani řeč. Máme domluveno, že mikuláš nechá nadílku na balkóně. 😉

zageci
19. lis 2014

Syn zažil v jednom roce Mikuláše a anděly - smál se a vzal si balíček. Letos bude také tak, zatím bez čerta 🙂

evcounek
19. lis 2014

Ono to má spoustu pro a proti. Záleží jaké je to dítě a jestli to zvládne. Náš Luky by to nedal. Je to taková cíťa. Co mu řekneme tak tomu věří. Tchýně chtěla objednat Mikuláše a čerta a já to razantně zamítla. Ona na to, že ho stejně objedná 😠 a já že mi to nesmí přes prách. Loni jsme se byli podívat na náměstí (každoročně zde vystupoje Mikuláš, Anděl a Čert) a největší radost měl,když viděl hasičské auto (po zkončení programu je ohňostroj) a sanitky co houkala (někomu se udělalo špatně) to vše bylo před příjezdem Mikuláše. A jak se objevil Mikuláš, Anděl a Čert tak začal brečet a museli jsme tam odtud.
To samé bylo ve školce. Každý rok jim tam přijde Mikuláš, Anděl a Čert a ten náš měl takový strach že brečel a když jsem si pro něj po O přišla tak se mě nechtěl pustit a druhý den nechtěl do školky protože se bál, že zase přijdou. Tak že za mě ROZHODNĚ DOMŮ NESMÍ

veruska007
19. lis 2014

Domů zvát nebudeme, možná až budou děti větší. Ale i tak, budou mít mikulářskou ve školce, na radnici, v Sokole, v kostele, u manžela v práci... už je toho tolik, že mi toho přijde až až. A k dvouleťákovi mi to přijde skutečně příliš brzy, myslím, že z toho nic moc mít nebude. U nás byl větší zážitek jít na procházku a hledat Mikuláše... ale tady jich teda moc nechodí ☹