Půlroční dítě po příkrmu přestalo samo kakat. Co by pomohlo?

pajsvobodova
21. bře 2023

Ahoj maminky, potřebovala bych pomoct a podpořit. Synovi jsem před 5. měsícem pomaličku ke kojení zavedla příkrm. Důvodem k tomu byl bojkot. Malý ale po příkrmu začal mít problémy se zácpou a jinak než s rourkou se nevykakal. Nyní mu bude 7 měsíců a problém stále přetrvává, i když mu přidávám šťávičky, vodu a hovínko má měkké. Pláče, tlačí, vyvádí, je vidět, že ho bříško bolí, ale prostě i přes cvičení a nahřívání, masírování, klubíčkování se sám prostě nevykaká. Nemáte nějakou radu nebo tip, co by nám mohlo pomoci? Zkoušela jsem roušku úplně vynechat, ale to se nedá... Stejně mě to pak v noci donutí, protože bychom se přes pláč a kroucení nevyspali ....
Děkuji za každou radu. Už jsem z toho celkem nešťastná.

lv
21. bře 2023

Dáváš dost tuku, lžičku oleje/masla, sádla na porci? Možná vynechat mrkev, rýži a přidat probiotika.

xcassiopea
21. bře 2023

švestky a švestkové šťávy prohání, jinak heřmánkový čaj, a prebiotika

mkaterinap
22. bře 2023

Ahojky, soucítím s tebou, bohužel, trávicí soustava miminek si někdy může zvykat opravdu dlouho, určitě by měla pomoci švestková stava, jak je uvedeno výše (ja kdysi taky kupovala, od hippu), pak záleží, jaké příkrmy má prcek zavedené, nám třeba pomáhal kousek cukety (po ní to šlo snadno), vynechat mrkev (urco na delší dobu), no a dostatek vody (píšeš ale, že to co vyloučí je měkké, takže té bude zřejmě dost), někdy to dělají i probiotika (ne všechny sednou), jindy jejich absence...obecně pak platí, že zelené potraviny na trávicí trakt působí nejlépe, takže možná se jich zkusit chvíli držet (cuketa, brokolice - bez košťálu, hrášek, špenát), někdy dělá problém jen maso - je těžší na strávení, tak třeba dát menší porci 🤷

lenerka1
22. bře 2023

V podstatě vše, co už tu padlo, a ještě bych přidala, že fungují i jablka.

hojda
22. bře 2023

Jaký tvar má stolice? Může mít i zúžené střevo nebo konečník. Případně nějaké trávicí potíže. Smolka odešla v porodnici bez problémů?

carollester
22. bře 2023

@pajsvobodova Nám pomohlo přidávat olej a dávat často kvalitní bílý jogurt. (Probiotika)

pajsvobodova
autor
23. bře 2023

@carollester @hojda @lenerka1 @mkaterinap @lv @xcassiopea
Snažím se dávat ráno jogurt Hollandia s ovocem - teď nejčastěji švestky, jablíčko, broskve, meruňky (co není čerstvé, tak domácí kompot, který nám z loňska). Na oběd se snažím vynechávat mrkev. Když není vývar, přidávám kvalitní olivový olej nebo máslo. Teď budeme zavádět přesnídávku a večer má kaši s máslem. Příkrmy dělám řídké, spíš až tekuté, aby mu to šlo. Co se týče zelené zeleniny, tak je úplně jedno, zda mám zavedenou tu, nebo třeba dýni, brambor, batátu a další. Přijde mi to prostě po všem stejné. Probiotika mám vysazená. Ty jsme zkoušeli čtvery už od miminka a po přijde mi to po nich horší - je hrozně nafouklý. Nevím, zda je to můj pocit, ale bez nich je mu lépe. Jinak i co se Dčka týče, tak nedávám Vigantol, ale Terezii..... Včera jsem to konzultovala s doktorem a ten mě uklidnil, že tohle je úplně normální situace. Některé děti, že to mají týden, některé vůbec, někdo že s rourkou i spí skrz větry. Prý i s tím se setkal. Takže mám být především v klidu, ať je v klidu miminko. Nechat ho, ať si tlačí sám a v případě, že už pláče a nejde mu to, tou rourkou mu pomoci. Je pravda, že třeba včera kakal sám a ani žádná scéna nebyla. Asi si na to prostě musí přijít .... Já se spíš bála, abych mu tím nějak neublížila ... Ale prý je kakání přirozené a rozhodně to není tak, že by kakat přestal. 😃 Takže já se především uklidním, pokusím se tím méně trápit, méně to řešit a uvidíme ....
Jediný problém u nás vidim v tom, že malý odmítá pití. Jedinou tekutinu si dá prso, ale vodu, čaj, nechce.... Nemohu ho ani naučit na láhev. Sklenička, kalíšek, hned plive. I ta tekutina by nám pomohla. Uvidíme. Chce to asi čas.....

lv
23. bře 2023

Jogurt bych davala až po 8.m, jinak pít se mi holky naučily az taky kolem 8.-9.m, do té doby jsrm zkoušela a nic

lenerka1
23. bře 2023

Pozor na jogurt, jogurt podobně jako oranžová zelenina staví, ověřeno na dětech i manželovi 🙂

pajsvobodova
autor
24. bře 2023

@lenerka1 A mě právě přijde, že právě po jogurtu to je lepší. Třeba včera už kakal dvakrát sám a dnes jednou. Byla jsem s jogurtem opatrná, protože se mě to zdálo brzo, ale díky němu je to lepší ....

pajsvobodova
autor
24. bře 2023

@lv Ano, s jogurtem vím, že je to až po 8. měsíci, ale na doporučení jsem trošku zkusila zavést (Hollandia, choceňský) a zdá se, že se to díky němu rovná. Včera dvakrát kakal sám, dnes už jednou taky. A žádný pláč . .

lenerka1
24. bře 2023

@pajsvobodova Pokud funguje, tak jak potřebujete, jedině dobře. Třeba jsou v něm potřebné střevní bakterie, které vašemu miminku chyběly, a proto zažívání srovná.

luna03
25. bře 2023

@pajsvobodova jestli mu jogurt vyhovuje a jde mu to po tom lépe, tak mu ho dávejte 🙂 dávejte mu co chcete vy❤️