Sladkosti - od kdy je dětem dáváte a jaké?

lucy222
16. bře 2012

Ahoj.
Zajímalo by mne jak je to u vás s něčím sladkým na mlsání.
U nás občas malá dostane piškot či třeba udělám pudink, ale to je zatím tak vše... Zatím nevyžaduje, ale zase na druhou stranu si říkám, že jednou za čas by nějakou mlsku dostat mohla...

dana3262
17. bře 2012

My dávali tak v 1,5r nejakou tu susenku. Hodne jsem jedla susenky (tehot.chute) a nedokazala mu je uprit. Clubky, venecky, bebe.. ale pak jsem mu kupovala bio se trtinovym cukrem, uz jako primo pro nej. Snedl tak 2. Nejak se tim necpal. Ted mame ale horzny obdobi se sladkym.. ☹ Kupuju lizatka z kukuricnyho sirupu, ty by chtel snad furt. Hlavne kdyz je v kocarku. Vzdycky mu pred tim nabdnu takovy platky ze susenych jablek, tak se nekdy da ukecat na to. Prijde mi, ze furt neco mlsa, ale kdyz to sectu, tak bily cukr skoro nema, trtinovy minimalne a hroznovy vyjimecne. Spis mlsa ty zdravy pochoutky. Davam mu nekdy od sebe. Chce to furt, ale pak da 2x do pusy a uz nechce. Treba mame radi takovou pochoutku z ovesnych vlocek.

dana3262
17. bře 2012

Jo a jeste jsme zkouseli curani do nocniku, tak za to dostaval Ovocenky. Takovy malinkaty lipicka ve tvaru medvidku. Jsou bez barviv.

llluckaaa
17. bře 2012

Ahoj, nevím, jak staré máš dítě. My máme mladší 14 měsíců a mlsnout dostane občas piškot nebo když něco upeču, jinak sladké vůbec. Se starším 3,5 roku je to už horší, tam se to hůř ohlídá (nedávno ukecal prodavačku v lékárně, aby mu dala zadarmo lízátko, když jsem ho odmítla koupit 😅 ), ale stejně nekupujeme žádné čokoládky, sušenky, brumíky, bonbóny nebo jiné věci. Podle mě se bez toho děti obejdou a nevidím důvod, proč jim tak brzy zadělávat na zubní kazy a jiné zdravotní problémy... Aby to ale zase nevyznělo, že jsem nějaký fanatik, který nedopřeje dětem sladké - ano, ale peču si ho doma (občas štrůdl, perník nebo bábovku) nebo vyjímečně dopřeju staršímu dítěti něco ze zásob, které nám doplňují návštěvy.

petruskaz
17. bře 2012

souhlas s @llluckaaa
máme to podobně... matějovi bylo 1,5roku... čokoládu ještě neochutnal a ani to zatím nemám v plánu... moje mamka drží basu a podporuje, tchýně občas remcá, ale prostě trvám na svém... občas zaslechnu, že mu nic nedopřejem a jakej je chudáček a jak ho šidíme 😠 😝 to bych vždycky vyskočila z kůže... my sami s manželem sladké nijak nejíme, takže to asi není o šizení, ale o stravovacích návycích rodiny... když už sladké, tak peču ze špaldy, žitný mouky, třtinovýho cukru apod. - domácí sušenky nebo buchtu... ale jinak jsem šťastná, že si sám řekne o jablko, banán, víno... stále mu chutnají kukuřičné křupky, křížaly...
neříkám, že čokoládu budeme tajit donekonečna, ale čím pozdějc, tím líp... aspoň se ted můžeme vyhnout hysterickým scénám u regálů se sladkostmi... protože to nezná 😉

mamkamarketa
17. bře 2012

@llluckaaa 😀 my sme byli vcera v tescu a tomas chtel u pokladny jahodovy lizatko. odmitla jsem mu ho koupit,tak pani prodavacka mu jahudkovy lizatko dala 🙄 se tam nepokadil radosti

mamkamarketa
17. bře 2012

@lucy222 ja bych taky pockala. ono ti deti si to pamatuji. jednou uvidi pytlik s bombonama a ses v haji 😅 pak uz pri kazdy navsteve kramu to bude vyzadovat 😝 cim bez sladkosti dyl tim lip.
jinak ja kupuju gumovy bombony v marks&spencer celkove maji kvalitni potraviny. nejsem stastna,ze ma rad sladky,ale je to dite a celkem dlouho se drzel

blandik
17. bře 2012

Náš nejedl sladkosti se sacharózou do 2,5 let žádné. Pak už to bylo ale neudržitelné, když okolí - typu řidič v autobuse, prodavačka, doktorka, ostatní maminky s dětmi nabízely bonbonky, děti příbuzných mlsaly atd...takže pak se to už pomalu rozjelo. Snažím se hodně číst složení sladkostí, dávám čokoládu s vyšším obsahem kakaa, kvalitní - vyčetla jsem ve Fořtovi, že tyto čokolády tvoří vyjímku mezi sladkostmi a považuje je za prospěšné....nedávám takové ty oplatky typu horalky, siesty, nekupuji slazené nebo ovocné jogurty, slazené nápoje atd. HOdně dávám musli tyčinky s ovocem..jenže malý samozřejmě měl období, kdy absolutně prosazoval jen bonbony a lízátka a odmítal třeba ovoce, protože to není "sladké"..Ale to období pominulo, v podstatě má každý den nějakou sladkost typu kousek čokolády, bonbon, musli tyčku, ale taky i ovoce, dá si ho rád...Snažím se říkat, že tělo potřebuje od všeho trošku, nemyslím, že je reálné úplně dítě odstřihnout od sladkostí, pokud člověk nežije nějak izolovaně...spíš se snažím mu povídat o potravinách, že mrkvička je prospěšná pro oči, čokoláda pomáhá mozku, maso je pro svaly, aby mohly růst a rýže proto, abychom měli energii a že je třeba si mezi potravinami vybírat, nekupovat podle obrázku...Ale nechci v něm vytvořit nějaký blok - že sladkosti jsou nezdravé a že se nemají, protože pak si vytvoří takové spojení, že tohle mi chutná a je to nezdravé, takže mám rád nezdravé, zdravé mi nechutná ...snažím se, že sladkosti se můžou mlsat jen v době svačinky, aby mělo své jasné místo a čas...
@mamkamarketa - malý dostal první lízátko v obchodě s botama, kdy mu prodavačka řekla, že jestli si bude hezky dál zkoušet boty, tak pak dostane za odměnu lízátko... 😠

anetka1701
17. bře 2012

Sladkosti nedávám a co to půjde chci dávat minimálně - místo toho koupím třeba žlutej meloun, víno nebo jahody - a to je pak radosti :oD Jinak do auta nebo kočárku dostává kukuřičný nebo rýžový křupky a taky je spokojená...

@dana3262 kde na to chodíš?? To zní fakt dobře, takovýhle zdravý pochoutky :o)

dana3262
17. bře 2012

@anetka1701 chodim na to do zdravy vyzivy, ale je fakt, ze moje obdobi snickersek a burakovych krupek bylo dlouhy..musela jsem, jak rikam, restartovat chutovy bunky 🙂 ale ted uz si na tech zdravejch vecech i pochutnam 😀 (Tuhle jsme tu meli zkousku s kvartetem a nas impresario tu pojidal pochutiny, co jsem tu mela na mise a furt se divne tvaril a prohlizel si je podrobne, tak se ptam, jestli mu chutna a on, ze se to neda jist 😀 😀
Taky jsem se snazila hodne dlouho malyho drzet se sladkostma, ale muž taky hodne mlsa /ja tehdy uz moc ne) a malej to vidi a chce to taky ☹ proto se snazim vybyrat takovy nahrazky. Ted mame fakt blby obdobi, co se tyce jidla. Kukuricny krupky tady jim jen ja a uz jsem dala i miminu, ale starsi na ne prdí.. Je ted horzne vybiravej. Doufam, ze ho to prejde. Jelikoz neni nejakej rachitik, tak se s nim moc nemazlim, nechce..nechce..nema nic, ale samozrejme s mirou 🙂
Hrozne me to stve, ze nechce dobry jidla, ovoce..snad je to jen obdobi..

dana3262
17. bře 2012

Taky mu parkrat nabidli v obchode lizatko, ale podekovala jsem, ze ne, ze je jeste na to moc malej a v normalnim obchode mu vysvetluju, ze ty lizatka a bonbony jsou pro tatinky a pro velky deti.
Cokoladu samozrejme taky neji. Z bonbonu mel jen ted ty Ovocenky (ostatni lipicka jsou fakt sileny slozenim) a gumovy medvidky taky z nejakyho sirupu (bez cukru) ty nechce a pak jeste mel rad pendreky. Lekoricovy slazeny melasou, to mi prislo dobry-tam je zelezo. V normalnim obochde fakt nic nekupujem, maximalne dostane nejakou tu susenku ode me (bez naplne). Jo a co se nebojim mu dat jsou Lazensky oplatky, ale ty jsou dost drahy, ja je miluju, mame je fakt vyjimecne.

anetka1701
17. bře 2012

@dana3262 asi pohledám :oD Je pravda že si sem-tam taky něco ráda koupim pro sebe a je mi pak blbý malinký nedat, když na mně tak kouká... A neni blbá, ví, že když jí dám křupku nebo kus jablíčka, že to zdaleka není to, co jím já a pokračuje v domáhání se "svejch práv" :oD :oD

dana3262
17. bře 2012

@anetka1701 no prave. Malyho jsem drzela hrozne dlouho. Kolem toho 1,5r se to zaclo lamat a ted kdyz je mu uz pres 2r, tak mu davam se zaprenim ochutnat vse. Jen ochutnat. Samozrejme krome alkoholu, uzenin a konzerv, tam jsem nekompromisni, ale treba si i namocil prst do myho kafe a oliznul ho. Rada bych, aby jedl, mlsal vic zeleniny. Ovoce mu moc nedavam, jen treba jabka, banany, hrusky nechce vubec.. ☹ ted jak blbne s tim jidlem chci zvysit spotrebu nati. Petrzel, pazitka..i kopr. Moc si s tim nevim rady. Porad cekam, kdy to prejde, ale cim min ji, tim vetsi (bohuzel) je sortiment konzumovaneho a zvyka si na chute ☹

hejdulka
17. bře 2012

To my mame problem se vsim nevim kde jsem udelala chybu ☹ cokoladu ochutnala dcerka (1 rok)samo u babicky je dost neodbytna,ale nevyzaduje ji,jinak davame kukur.,ryzove a nebo pohankove krupky chce jen to a nechce jist nic jineho,snidane skoro nic nesni,svacina obcas,obed bida to odmita co uvarim ze sklenicky(Hami,Hipp) si obcas da,k svace ovoce to nepohrdne obcas a vecer alespon koj.mleko.Jak poznala krupky,nechce nic jineho jist..:-/

berenika39
18. bře 2012

Omluva předem. Petr nejí sladké, protože ho nechce. Vůbec. Kdykoliv po roce bych mu ho dopřála, nabídla, ale marně. Jsou mu 3r a 7m a jí všechno, krom sladkého. Nechápu. Vrchol jeho snažení je jeden gumový medvídek nebo kobliha - okousaná dokola až k marmeládě. Ostatní sladké ho natahuje, jogurt jí jen bílý, jiné nepozře. Ani doma pečené, ani čokoládu, zmrzlinu, sušenku, domácí sladká jídla, prostě NIC🙂. Váží přesně akorát, jen tak tak🙂))), tak snad ví, co dělá🙂))))

jop
18. bře 2012

holky, vy jste fakt vzorné, nemyslím to ironicky.. náš malý sní denně tak 1-2 čtverečky čokolády (za odměnu - nočník), občas dostane brumíka na svačinu, občas piškoty v čaji, jogurty jí zásadně s příchutí čokoláda nebo jahoda, občas mu koupím malý pendrek. Na druhou stranu jí taky hodně zeleniny, má prostě od všeho trochu...

weri1
18. bře 2012

malej začal asi kolem 16 měs....sem tam dostane gumovej medvídek-haribo, sem tam koblihu a nebo bábovku doma dělanou, nehrotím to, ale zkusí zajít do té zdravé výživy ať mám dobrej pocit, že mu dávám něco "zdravého"
malej si to ale nevynucuje, jen ty gumídky 🙂

lucy222
autor
18. bře 2012

Tak u nas se sladke moc neji a ani si nemyslim,ze bych malou o neco ochuzovala...jen nechci dospet do stadia kdy mala objevi sacek s bombony a sni jej na posezeni protoze to normalne nesmi...
S vahou neni problem.

hasky24
18. bře 2012

u nás jak kdy náš Jíra je spíš na ten ´´kus flákoty´´ 😀 😅 😅 😵 😵 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

marjama
19. bře 2012

@lucy222 My jsme se sladkým začali až kolem 2 roku. Předtím nic nechtěla, všechno co bylo sladké, tak šlo z pusiny hned ven. Martí chutnají různé buchty a koláčky, co peče babička, ale ty se snažíme dávat hned k snídani a učíme jí, že se sladké (když už teda) může jíst jen dopoledne a pak už ne. Pak má v oblibě lízátka a čokoládu jí pouze tu z Kinder vajíčka. Jinak naštěstí nic jiného nevyžaduje. Žádné bonbóny, sušenky atd. se u nás ani nekupují, takže to prostě nechce. Taky jsem jí sladké vyzkoušela dát, aby věděla, že to vůbec existuje 😀 a přesně jak píšeš, kdyby to měla doma úplně zakázané, tak by to pak u někoho jedla ve velkém 😀

ofelieee
20. bře 2012

Můj už-skoro-roční Kuba by snědl absolutně naprosto všechno na co přijde, a pokud to jím já, tak naprosto bez diskuze 🙂 daří se mi, že sladké ještě neměl, ale myslím, že nějaký moje pomyšlení na to, že do nějakých dvou let by neměl, prostě neklapne... a to jsem na tu výživu docela přísná... tak peču vlastní buchty ze zdravějších mouk a cukrů a známých vajíček... a marně si lámu hlavu, jak to budu dělat se zmrzlinou. Tu si opravdu myslím, že by neměl, a já si ji opravdu neupřu 😀

reruna
20. bře 2012

@ofelieee zmrzlinu můžeš dělat domácí z jogurtu a rozmixovaného ovoce🙂
U nás to bylo se sladkým tak, že první syn do 2 let sladkosti typu bonbony, lízátka, čokoláda nedostával, ale sladká jídla samozřejmě ano - kaše, piškot, brumík...hodně se to rozjelo po nástupu do školky, od té doby nechce bílý jogurt☹ dost tvrdě vyžaduje nejrůznější bonbony, když mu je já nedám, tak jde k babičce, kde vždy dostane☹ snažím se to omezovat jak se dá, vysvětluju, ale stejně jí toho sladkého docela dost. Mladší měl sladkosti už po 1. roce, protože to samozřejmě viděl u bráchy... No a tak se snažím aspoň vybírat zdravější varianty - s přírodními barvivy, bez konzervantů, křupky bez soli, kvalitní čokoládu atd.

yellowbanna
20. bře 2012

prominte, jestli mi to nekde uniklo, ale proc je prave zmrzlina nejvetsi zlo? Jakoze nektere sladkosti ano, ale zmrzlina v zadnem pripade? Jen by me to zajimalo. Ja se syna zatim taky snazim drzet od sladkeho dal, ne ze by nikdy nic sladkeho neochutnal, ale rikam si, ze kdyz to zatim nevyzaduje, at to tak vydrzi co nejdyl...cokoladu v puse jeste nemel, bonbony a lizatka taky ne... nejake susenky, doma pecene buchty, kase, to jo... ale prave zmrzlinu uz si dal - prislo mi to jako nejzdravejsi sladkost 😅 Samozrejme nemam na mysli hotovou z obchodu ve vanicce nebo z prasku, ale poctivou zmrzlinu ze zmrzlinarny, mel jogurtovou... 🙂

evulka25
22. bře 2012

My začali gumovýma medvídkama někdy v 1,5 roce, teď má rád Lipo za odměnu, jinak čokoládu dostal ochutnat a nechutná mu, tak tím lépe 🙂 Občas sušenka - kulatá máslová, ale jinak se snažím ho tím zbytečně necpat.