Slepé matky - co s nimy?

yelowangel
10. led 2017

Ahoj maminky, už se mě to stalo dřív , ale poslední dobou docela často - přijde dejme tomu na stejnou zastávku kde čekám já matka s odrostlejším dítětem, z pravidla cca 4 - 7 let, dítě lítá kolem, zajímá se o všechno (což je v pořádku) včetně mýho syna v kočáru. Budiž když nespí. Co mě ale vadí je že mu kolikrát to dítě do toho kočáru v podstatě "vleze". Stojí před ním a dělá obličeje, bere mu hračky co má na kočáru nebo vevnitř, už se mě stalo že jsem malýmu zatáhla plínku přes střechu protože chtěl spát a holka bez problému ji strhla pryč. Matka stojí sotva metr od nás, kolikrát má druhý dítě v kočáru ale vidím na ní že o tom ví a většinou při odchodu polohlasem tomu svýmu dítěti naznačí že to viděla (z pravidla to je oblíbená věta: "tohle se nedělá"), ale v tom momentě kdy to její dítě doslova obtěžuje mě a mýho syna prostě nezasáhne. A co teď? Jak byste to řešili vy? Tomu dítěti nic říct nemůžu, to najednou maminka vidí a slyší všechno a je mě trapný upozorňovat matku na to že tady má děcko o který by se taky laskavě mohla trochu zajímat. Nějak nevím z který strany to chytit abych nebyla za hysterku ale nenechat si zaroveň skákat po hlavě od nevychovanýho spratka (což není chyba toho dítěte).

mmaajjaa
10. led 2017

Taky jsem nesnášela, když mi cizí děti (někdy i dospělí) lezli k holkám do kočárku a ještě je chtěli ošahávat (mám nedonošená dvojčátka). Kočár s dvojčaty je na lidi magnet, takže to bylo každou chvíli. Cizí děti jsem upozornila, že si to nepřeju, že holky spí, aby je nevzbudily nebo že spát budou, ať je nechají na pokoji ( i když byly zrovna vyspalé), když to nepomohlo, řekla jsem to ostřeji, pochopily to. S dospěláky to bylo horší, kdž nepomohl můj výraz v obličeji, že se mi to nelíbí, otočila jsem kočár a jela pryč.
A k tomu pískovišti, taky nesnáším spratky (ani ty malé, co nevylezou na klouzačku), co hází písek a kamínky všude kolem. Vítr je mrcha a dobře vím, co udělá v očích za neplechu. Takže rázně napomenu děti a když nepřestanou, upozorňuji rodiče, ať si toho svého nevychovance ukázní nebo odejdou. Naštěstí to vždy zabírá.

kika_21
10. led 2017

@yelowangelobvykle začnu tím, že to řeknu dítěti-má-li už rozum-od 5 ti let-od 4-ví,co už nemá dělat. No a pak slušně matce. Ta obvykle zasáhne-nebude snad na mobilu-ale i kdyby byla.Dítěti to řeknu mírně-třeba on je malý-vidíš-spí, nesmíme ho-miminko-budit.

anazuzzuzana
10. led 2017

@mmaajjaa tak to se prosím vyhýbejte Praze 6... tady je to takovými spratky zamořeno... kloužačky používají téměř výhradně k jiným věcem než na klouzání, písek si dokážou do očí naházet i bez cizího zavinění a při bezvětří a jejich dementním matkám je to většinou úplně jedno 😀

tomikjoejoe
10. led 2017

Také připojím jednu zkušenost. Máme 2 pejsky - čivavy, ještě před nějakou dobou, když bylo teplo, tak jsem sbalila děti, kočárek a čivaváky a vyrazili jsme na procházku, cestou zpět jsme se většinou stavovali na hřišti na klouzačce. Nejmladší syn byl ještě malý, tak mi spal v horní sedačce dvojkočáru a pejsky jsem na tu chivlku strčila do spodního košíku. Na hřišti jsem bývali vždy nejdéle 15 minut, pak jsme se vraceli domů na svačinul, vždycky jsem ho parkovala s miminkem a psy u klouzačky, tak , že stál blízko u mě a nikomu nepřekážel. Psi mi vždycky v klidu leželi v kočárku, ve stínu a nelezli ven. Trvalo to do té doby než dorazila jedna mamina s holčičkou, která si viditelně mohla dělat co chtěla, hned se mi cpala do kočáru, že miminko a pak našla ještě pejsky, tak se začala i na ně. Opakovaně jsem ji upozornila, aby nechala kočár na pokoji, holka nereagovala a matka se jenom "přiblble" usmívala. Nakonec to dopadlo tak, že se mi jeden pes strachy počůral do kočáru a trefil i malinko boty již zmiňovaného dítěte. Jak jsem později zjistila, tak mamina nás na hřišti velmi důkladně pomluvila, takže jsme tam přestali chodit. Ještě doplním, že jsem měla vždycky kočár za tou cedulí, kde stojí napsáno, že tam psi nesmí, takže technicky ani nestál na hřišti.

majkoz
10. led 2017

Téda, z těch tří stránek této diskuze solidně stříká žluč a síra 😂 Úplně mě baví ta představa, jak se v městečku Spratkov malí zombíčci snaží podle nakazit a kamínkama na skluzavce zmrzačit zbývající slušnou, dosud soplem nenakaženou menšinu uvědomělých jedinců s vycepovanými pionýry. To musí být strašné místo!!! Měl by se toho námětu chopit schopný scénárista, horor by mohl začít scénou kterak se čivava počůrala strachy😉

tomikjoejoe
10. led 2017

@majkoz Možná, kdyby těch pionýrů nebyla menšina, tak by se nemusely objevovat zprávy typu školáci zmlátili a okradli důchodce, napadli učitele nebo dokonce znásilnili vrstevníka ...

Před mateřskou jsem v rámci VŠ měla praxi ve škole v osmé třídě a viděla jsem, k čemu volná výchova vede. Neříkám, že děti nemají zlobit nebo být poslušné na slovo, ale měly by znát určité hranice.

Moje děti taky čas od času házejí na skluzavku kamínky a písek, ale vědí, kdy mají přestat. Řekla bych, že to asi ani není nejlepší příklad. V každém případě by si dítě, které kašle ale mělo být schopné dát ruku před pusu, zvládne to i moje 2letá dcera a nemělo by lézt do cizího kočárku.

dzungala
10. led 2017

@majkoz

"Téda tady solidně stříká žluč a síra (brečící smajlík)"

a ještěže tak! Co bychom jinak my, matky budoucích cepovaných pionýrů s ukázkovými manýry a kinderstube, po večerech řešily?

Děsím se dne, až si někdo založí diskuzi, postěžuje si a ostatní korektně napíší nudný slint o spokojenosti s vesmírem a vyrovnané duši, která si nepřipouští trochu toho neopodstatněného, nekontrolovatelného a nespravedlivého hněvu s parádním smradem síry a ztuchlých vajec.

dzungala
10. led 2017

A ještě obligátní smajlík, jak mrkne okem - 😉

majkoz
10. led 2017

@dzungala No vždyť jo, smrďte si jak chcete, mně je to šajsegál, ale pobavilo mě to, to se může, ny? Jsem naopak ráda, že ve Spratkově nebydlíme, u nás je fajn, přijeďte pobejt- obligoš smajloš- 😉

majkoz
10. led 2017

@tomikjoejoe No tak samozřejmě, čím více pionýrů, tím lépe!

medulinek
11. led 2017

Nevim,neprijde mi to moc k smichu. Konkretne i toho lezeni deti do kocaru,taky jsem to nesnasela. Clovek nevo kde ty ruce melo dite pred tom,jestli v nose,na zachode si neumylo ruce nebo co cestou vsechno osahalo. V Brne radi zloutenka a ze bych ji chtela resit u kojence,protoze mi ho opatla nejaky cune.....

evaamy
11. led 2017

Asi naštěstí žiju v jiném světě jako většina z vás.. K nám jsou všichni ohleduplni a já se snažím být ohleduplna taky, když syn dělá něco co by mohlo někomu vadit( omluvim se dotycnemu, vysvětlím synovi co a jak, znemoznim mu to atd)..ale na druhou stranu mi přijde, že některé z vás mají na cizí děti alergií a vadí vam, nebo spis to ve vás vře, kvůli každé prkotine! Kdybyste se ozvaly, že vám něco vadí a poprosily ať to nedělá, tak by se vám ulevilo a jeste byste si třeba s dotyčnou rozumely, protože i jdyz vypadá, že ji je to jedno, tak treba jen neví co má v tu chvíli dělat a myslí si, že to usmevem zachrání.

eldrag
11. led 2017

@tomikjoejoe capnu dite a odnesu matce. Nebojte se si vhranit svuj odobni prostor.

ladyhacek
11. led 2017

@yelowangel jak se tu psala řekla bych dítěti mimi chce spát prosím neruš ho. Kdyby neposlechlo šla bych za matkou za hysterku určitě nebudeš

astyna
11. led 2017

holky, a já to ještě zdramatizuju: pamatuji si na přednášku z pedagogické psychologie, kde přišel jeden kriminalista a řekl památnou větu: Jak může dítě v dospělosti akceptovat zákony společnosti, když nedokáže poslechnout ani takový základní článek - jako svou matku? 🙂

zitova
11. led 2017

Chapem niektore z vas. Tiez mi vadi chrchlanie a bezohladni nemocni ludia, ale to je vzdy vina rodicov, tak to treba smerovat proti nim. Ale prosim matky deti, ktore su ako panenky, kam ich posadia, tam ich najdu, aby si svoje vychovne kecy nechali pre seba, lebo nevedia, co je to vychova temperamentneho dietata s vlastnou hlavou. Ked budete za tie vase krehotinky riesit kazdy kamienok na hristi, tak co z nich vyrastie? Netvrdim, ze syn (22 m) je na deti zly a ani by som mu to nedovolila. Ma rad deti. Mimochodom, najvacsia zabava okolo 1,5 roku bola s podobne starymi batolatami hadzat kamene na klzacku. Fuuu dokonca ich hadzali aj na seba. No to je na polepsovnu a este k tomu sa mecovali lopatkami!! Ked chcelo ist na klzacku starsie dieta, upratali sme ju a odstupili. Ale boli aj decka, co necakali a v pohode sa pustili do krpcov a neriesili, ze ich kopnu do hlavy. Ale vzdy som to riesila tak, aby sa nikomu nic nestalo. A s konkretnym dietatom. Ked to neslo, isli sme robit inu cinnost na ine miesto, aj ked s revom. Co uz. To je ten risk,, ked clovek lezie na hriste 🙂 Kazde dieta ma svoj temperament. Niektore pochopi na jeden raz, ake su spolocenske normy, inemu to musite opakovat do zblbnutia.

vercikn
11. led 2017

Ja si dovolim napsat nasledujici. Zakladatelka diskuse si neuvedomila jednu vec. To kde konci svoboda jineho a zacina nase svoboda si vytycujeme sami. Takze pokud mi neco vadi a nereknu to, tak mi to vlastne asi nevadi. Je to jako to prirovnani s muzi (ale plati to i na zeny 🙂). Nekoukejte a nehazejte jenom pohledy a reknete co chcete. Ten druhy vam zkratka do hlavy nevidi. A nazyvat spratkem, a jeste k tomu nevychovanym, nekoho, o kom nic nevite, je dost kratkozrake. Nezastavam se maminek, ktere sve dite nechaji druhemu ublizovat, ale nedelejme z nich na druhe strane nesocialni tvory. Kazdy se chce seznamovat a ted si predstavte, ze potkate nekoho zajimaveho a pribehne jeho maminka a vycini mu, ze to nesmi a ze je moc blizko a podobne 😉. Je to sice nadsazka, ale myslim, ze plati. Takze pokud se nekomu zda jiz pres caru co druhy dela, ma na to upozornit a pokud ten druhy i pres upozorneni nic nedela, tak tehdy bych zakladatelce dala zapravdu 😉

nutricnihodnota
11. led 2017

@ivular Však jsem to taky dala do uvozovek.

dzungala
11. led 2017

@majkoz

Tak to bylo poněkud slabší...Škoda

sweet81
11. led 2017

@zitova Proč panenky? Tady nikdo nepsal, ze jeho dítě je takové, kam ho dám tak tam ho i najdu. Já jsem třeba psala, že mi ty kamínky taky vadí, když je některé děti hážou na klouzačku, když se tam někdo klouže. Může mu hodit kamínek do oka.... Tady jde o to, proč některé maminky, které stojí vedle dítěte a vidí ho, neřeknou svému dítěti ať to nedělá, že může někomu ublížit. Když to pochopil můj syn a už to nedělá, tak nevím kde je problém napomenout a vysvětlit to svému dítěti.

vercikn
11. led 2017

@sweet81
Tak ji na to asertivne upozornete a dale si brante bezpeci svoje a sveho ditete. To je v teto spolecnosti uznavana forma reakce 😉 ja rozumim, ze to mnoho lidi stve, ale opravdu, kdyz to nereknete, tak to nepomuze nicemu a pokud to rikate a stejne se nic nedeje, tak to na vztek je, ale mam dobrou zkusenost, ze stud z upozorneni na verejnosti mnoho lidi donutil zamakat na sobe.

sweet81
11. led 2017

@vercikn naštěstí se to neděje moc často😊 Na hřiště už ani tolik nechodíme. Ano máš právdu, že se má maminku slušně na to upozornit a nenechat si to pro sebe. On se asi člověk bojí druhé reakce, jestli to ta maminka nevezme špatně a nezačne se dohadovat, tak asi většina to neřeší a raději jde jinam. Jo a to házení kamínků jsem si všimla u větších dětí a ne u prcků, ty to snad neumí ani pořádně hodit😄

zitova
11. led 2017

@sweet81 vas syn ma 3 roky. Ako to chcete vysvetlit 1,5 rocnemu? Ked vidim, ze je niekto na klouzacke, malemu nedovolim ist pod nu predsa. A ked si tam hadzal prvy, tak ho aj tak beriem prec. Nepotrebujem, aby ho dakto kopol. Ano, nerozumiem ako ta druha matka mohla nechat male dieta stat dole, ked sa vase klouzalo. A vy ste tiez mohli syna zobrat inam a neriskovat, ze vas syn to male zrani a to podstatne viac, ako to male jeho kamienkom, ked uz to ta jeho matka nevidi. Predpokladam, ze vas syn skor toto pochopi, ako male batola, ktore si ledva uvedomuje same seba. A vasa posledna veta je dokazom toho, ze mate stastie a nemusite sa az tak namahat s neustalym vysvetlovanim. To vam gratulujem. Verte tomu, ze niektore matky vysvetluju dookola a efekt je maly, alebo nepride hned 🙂

kvakuska
11. led 2017

@zitova proč by @sweet81 měla brát svého tříletého syna pryč když se chce sklouznout? K tomu je přece klouzačka primárně určená ... to matka malého dítěte ho měla odvést, aby se starší děti mohly klouzat ... dcera také házela jako malá na klouzačku kamínky, viděla to u jiných dětí, šla to zkusit také ... když jsme byly na hřišti samy nebo nikdo nebyl na klouzajdě, tak jsem ji nechala, jen před odchodem věděla, že musíme klouzačku uklidit ... pokud se přišly děti klouzat, kamínky z klouzačky jsme smetly na zem a šly jsme jinam ... chápala to bez problému už v roce a půl ... dnes jsou jí tři a kousek, když se chce klouzat a na klouzajdu hází nějaké dítě kamínky, tak za ním jde a řekne mu (doslova): děťátko já se teď chci klouzat, tak mi tam ty kamínky neházej, mě by to bolelo až pojedu dolů ... většinou si toho všimne maminka maloška a odvede ho, pokud ne, ke klouzajdě si stoupnu já a nedovolím mrňousovi aby tam kamínky házel ... dcera se většinou sklouzne tak 5x a už zase běží jinam .....

zitova
11. led 2017

@kvakuska suhlasim a aj som pisala, ze to tak robime. Ale ak to nejaka mama batolata nevidi, tak mi pride vtipne citit sa ohrozeny batolatom s kamienkom v ruke a pritom sa na neho z vysky ruti raz tak velke dieta 🙂 Skutocne ohladuplne. Potom si nemaju co vycitat. A mudrejsi ustupi, nie? A predstavte si, ze fakt su deti, ktore sa chcu hrat podla seba a nie su v takom veku schopne odlozit svoje potreby, aj ked ide o hadzanie kamienkov, hlavne ked pri hracke boli prve. Na rozdiel od takeho uzasne chapaveho 3 rocneho. To mu matka nevie vysvetlit, ze to male dieta sa tu hralo prve, hracky sa mu neberu a musi pockat, kym od klzacky odide, lebo by ho mohlo zranit? A napriek tomu ja vzdy syna beriem prec.

vercikn
11. led 2017

@kvakuska
budte rada,ze vase dite bylo v 1,5 roce tak moudre a chapalo to. Jsou deti chapavejsi a deti, ktere jsou vic svehlave. To ze to jine dite v tomto veku nechape je take v poradku.

zitova
11. led 2017

@vercikn praveze to nechapal a nechape doteraz, preco musi uhnut a prerusit hru kvoli inym :D moj maly je to dieta co robi sceny vzdy a vsade ked nie je po jeho. Hadze sa o zem atd.. Napriek tomu sa snazime inym nezavadzat, aj ked ten rev je na nervy. Len som tym chcela povedat, ze mozno to niektore matky v tom momente neriesia, lebo za cely den toho maju dost a zrovna v tej chvili na to uz ozaj nemaju silu. Tiez tajne niekedy dufam, ze nejake starsie dieta nebude chciet zrovna to, s cim sa hra to moje.. vacsinou dufam marne. Decka su uz take. A asi mam stastie, ostatne matky su vacsinou normalne alebo ked je dieta uz starsie, tak si vzdy vykseftujeme inu hracku na vymenu.

kvakuska
11. led 2017

@zitova @vercikn no to nevím, jestli moje dcera byla v roce a půl moudrá, ale byla docela chápavá, to jo ... ale ono také jde o to, jak to rodič podá, aby tomu to malé dítě rozumělo ... každopádně jsem dceři od mala říkala, že klouzačka je hlavně na klouzání, ne na házení kamínků, ona si to pamatuje, takže teď ji fakt nebudu učit, že se nesmí klouzat, protože přednost má prďola co hází kamínky.

sweet81
11. led 2017

@zitova ale já nemluvila o 1,5 ročním dítěti. 1,5 staré dítě jsem neviděla, že by házelo na děti když se kloužou, max dává kamínky na konci klouzačky. A když nějaké dítě házelo kamínky na děti a klouzačku, když se kloužou, tak ano odešli jsme.
Nemyslete si, taky je občas složité synovi něco vysvětlit, že to nesmí dělat, že to někomu může vadit nebo může někomu ublížit. Někdy musím být důrazná.😊

vercikn
11. led 2017

@kvakuska
ale nikdo nerika ze ji mate neco ucit proti sve vuli, jen ji muzete rict, ze dole pod klouzackou stoji mensi dite a ze muze pockat nez se sklouzne. Mensi dite muze byt prave to mene chapave a nevi ze dela neco spatne.
Opravdu jak rikam budte rada ze to chape a ze vy to umite vysvetlit. Ne kazda maminka to umi a ne kazde dite je takto chapave. Tim neni horsim rodicem.
ja vim o cem mluvim, male jsem plno veci vysvetlovala (a budu takto cinit dal) a casto videla ze tomu zatim nerozumi a prisel den a on ji ten rozum dozral tam ze to zacala sama od sebe delat. Jde o to vysvetlovat a nevzdavat to a kazde ditko jednou porozumi. Jen nektere driv a jine pozdeji.