Srostlá pipinka. Jak se to řeší?

8. říj 2023

Maminky,prosím o vaší zkušenost..
Mám doma tři syny, větší..a holčičku, rok a 8 měsíců.
Tak nějak jsem u ní věděla, že se musí dodržovat hygiena, vytírat opatrně a i lékařka mi říkala, že musím dávat pozor aby ji nesrostla pipka, že vždy ji to tam musím oddělovat.
Tatínek když ji koupal, vytíral, vždy ji tam prostě nějak víc čistil, až jsem mu říkala zda to není moc, aby se jí tam nedostala nějaká infekce, bála jsem se jít nějak "dál".
Jenže teď tatínek pár dnů doma nebyl..
A dnes když ji přebalil, začal na mě řvát, že ji nekontroluju, že je srostlá. Že má srostlou dírku.
Jsem z toho v šoku, já si dávala pozor vždy, ale abych šla prostě dál az k dírce.. měla jsem strach abych ji tam nezanesla infekci nebo ji to nebolelo...prostě jsem to posrala. Volala jsem na dětskou pohotovost a prej jestli čůrá, stačí ať dojdu k dětské dr.rano že to bude řešit dětská gynekoložka a řeší se to ambulantně..
Malá má mokré pleny, čůrá..takže ráno jedu hned k lékařce.
Připadám si jako matka která totálně selhala.. muž mi řekl, že se starám o nesmysly místo toho abych se starala o malou.. ale prostě řešila jsem v posledních dnech kluky, lékaře s nima, chodili jsme po nemocnicích .. je mi hrozně.
Ano jsem zodpovědná matka, ale nikdo mi fakt neřekl, že ji mám "lézt" tak hluboko..
Stalo se to prosím některé z vás? Jak se to řešilo? Bolelo to miminko?
Já dnes spát nebudu, mám strach kdyby přestala čůrat. Je mi hrozně. Děkuju za radu

mama_mila
8. říj 2023

To se stane, mockrát jsem o tom četla. Slyšela jsem, že některé holčičky jsou na to náchylnější. A my jsme teda dceru normálně umývali, nijak jsme jí nelezli "až kdesi" a nic nesrostlo. Nejsi neschopná ani jsi neselhala. Doktorka to oddělí a bude to dobrý. V klidu 🍀.

luciejonsztova
8. říj 2023

Stalo se to mě jako malé. Doktorka prý oddělila a bylo vše v pořádku, žádná katastrofa. 🙏🏼 Vše funguje jak má. 😁

autor
8. říj 2023

@mama_mila děkuju 🙏

autor
8. říj 2023

@luciejonsztova děkuju 🙏

hanyzka11
8. říj 2023

Ahoj. Po pár dnech to určitě nebude nic hrozného. Mě to třeba doktor taky říkal, že to může srůstat, ale pořádně mi nic neukázal a to máme super doktora. U první dcery jsem vůbec neřešila a nikdy s tím problém nebyl. Teď mám holky dvojčata a při prohlídce v 6 týdnech měla jedna srostlé malé stydké pysky nad pochvou. A to je umývám obě stejně. Jen jsem nevěděla na co přesně se vlastně zaměřit a řešila spíš oddělování těch velkých. Doktor oddělil sterilní pinzetou a mazala jsem ji clotrimazolem. Žádný řev, žádná krev i když příjemné to asi nebylo. Teď vím, že jedna je k tomu asi náchylnější, tak to víc kontroluju, ale nemít tuto zkušenost, tak to asi pořádně nekontroluju dodnes. Moje mamka mi řekla, že toto nikdy neřešila a to jsme 3 holky.
Jen teda reakce Tvého muže mi přijde dost mimo, dělá, jak kdybys to udělala schválně. Super podpora.
Bude to dobrý. Určitě jsi googlila a opravdu se to stává a není to žádná katastrofa. Posílám moc sil a dej vědět, jak jste dopadli u doktorky. ❤

hanyzka11
8. říj 2023

Joooo a ještě pro doplnění: my zase několik let řešili piňďoura 😀 . Takže to si kolikrát nevybereš. Jsou horší věci 😉

kristyn86
8. říj 2023

Chtela bych te uklidnit. Nekdo na to trpi,nekdo ne. Me mamka nikdy nikde nestourala,nevymyvala a nikdy se mi neslepila. Dcerce se to stalo cca ve stejnem veku jako tvoji dcerce. Neni to akutni,objednaji vas na gynekologii. U nas je i detska. Malou jsem si vzala na klin a pani doktorka ji to behem jedne vteriny rozlepila. Nepouzila ani zadny nastroj,jen to udelala nejakym tahem. Dcerka trochu zaplakala,ale spis leknutim. Cca za rok se ji to udelalo znovu. I presto,ze jsem po kazdem koupani pipinu roztahovala. Zase ji to doktorka rozrusila. Pak tedy plakala,kdyz mela curat,takze jsem ji davala curat do sprchy ten den. Druhy den uz bylo vse ok. No a po roce ted zase. Zase ji to doktorka udelala a uplne vse v pohode. Doktorka mi poradila,kdyz se to zase objevi,vzit si uchostour a projet to sama. Smerem od shora dolu. Ale jeste jsem to nemusela zkusit. Muze se to pakovat,doktorka mi rikala,ze se to rado opakuje. Hlavne,kdyz uz pak holciny provadi hygienu samy. Ale ze kolem 5-7 let se to pak uz nedela,ze holky zacnou produkovat hormony a pipka zacne byt vlhka. Jo a pry se to nestane kojenym holcickam,protoze maji nejaky ten hormon od maminky v mlece. Drzim palce,neboj se,dobre to dopadne a bude zase dobre. Manzel to prehani,je mi to lito,ze se k tobe takto chova...

palja
9. říj 2023

Pokud to má pár dní, tak se to dá oddělit pomocí vatové štětičky a olejicku nebude to srostlé napevno. Ale pokud s tím nemáš zkušenosti, tak běžte k dr a ona ti to ukáže.
Někomu to prostě srůstá víc. Neboj, bude to dobré 🙂

22hanah
9. říj 2023

Ty stydké pysky se mají třeba po koupeli promazat olivovým olejíčkem, jen natřít třeba vatovou tyčinkou hlavně sliznici mezi nimi "projet", aby se neslepovaly.

hezz17
9. říj 2023

Rozruseni synechii je jeden z nejcastejsich vykonu kdyz mame detskou gyn 😉

ekou
9. říj 2023

@kristyn86 možná bych jen podotkla, že kojení není všemocné a jestli je nebo není holčička kojená nemá vliv na srostlou pipku ;)

autor
9. říj 2023

@hanyzka11 ano googlila jsem 😉 A jak píšeš. Oddělovala jsem jen velké. Dal mě fakt nenapadlo a jak už jsem psala v úvodním, bála jsem se abych ji tam nezavedla infekci. Přece jen je to miminko a i když se umyjeme, člověk nikdy neví. No můj muž co se týká malé by se zblaznil. Jinak je fajn

autor
9. říj 2023

@hanyzka11 pindiky jsem řešila u dvojčat u kluků. I když jsme přetahovali tak měli srostlý. Jako děs toto 🙈Ale kluci už mají 8-12 takže tam je to pohoda

autor
9. říj 2023

@kristyn86 děkuju za tvoji reakci. Malá je předčasné narozená, ve 27tt ale kojila jsem ji do půl roku tak nevím 🙏 Každopádně už si budu dávat pozor, ale jak vidím ty brdo to je šílené Jakš e to vrací?! Vy už jste byli tolikrát? Chudinka malá to jsem fakt neslyšela toto...
Jinak tatínek si nedá dopustit na dceru, on ji zbožňuje vše nese špatně co se týká ji. A včera nebyl moc dobrý den tak se do mě pustil no.. Jinak je fakt hodný.. a děkuju za rady 🥰

autor
9. říj 2023

@palja to jsem včera dělala olejíčkem a tyčinkou, nejde to. Je to víc ale nechápu. Minulý týden to měla v pohodě. Za týden toto.. 🙈 Jdeme za chvíli k Dr tak uvidím. A dekuju

autor
9. říj 2023

Holky děkuju. Za chvíli jdeme k dětské, ale prý se to objednává tak uvidím co bude.

mama_mila
9. říj 2023

To bude dobrý 😉🍀

kristyn86
9. říj 2023

@ekou Kojeni neni vsespasne,ale nase doktorka mi vysvetlovala,ze dokud je dite kojene,ma od matky nejaky ten hormon. Jestli estrogen? To nevim,at nekecam. Coz by treba u nasi dcery sedelo. Protoze pece byla porad stejna a najednou synechie. Ale urcite to neni 100%. Prodavam,jak jsem koupila.

kristyn86
9. říj 2023

Nevim,proc se to vraci,protoze fakt na to dbam...Ale doufam,ze to vekem prejde,az bude produkovat nejake ty hormony...Uvidime. Drzim pesti 🙏

autor
9. říj 2023

Děkuju za podporu holky. Ve středu jdeme k dětské gynekolozce. Jsme objednani. Malá cura, ale dnes měla teplotu zvýšenou, snad to nemá z toho. Fakt nevím. Snad to vydrží do středy 😔

hanyzka11
9. říj 2023

Určitě,kdyby viděli, že je to urgentní udělali býti hned.

kristyn86
10. říj 2023

Neboj,teplotu z toho urcite nema. Do zitra to vydrzi. Nas objednavaji treba za tyden,dva.

ekou
10. říj 2023

@kristyn86 určitě, nějaký hormon se předává. Jenže může být více faktorů co to ovlivňuje v rámci dotazu a člověk může jen hádat, který 😅

kristyn86
10. říj 2023

@ekou Ano,faktoru je vice 😉

autor
11. říj 2023

@kristyn86 no tak je to v prdeli. Pan dr.na gyneku mi řekl, že to nejde oddělit, že musí do nemocnice na zákrok. Dají ji masku na uspání a říznou ji. Prej si to nemám vyčítat, že se to prostě stane, ale že ji mám odplenkovat.
Příští týden ve středu jedeme do nemocnice. Snad bude vše v pořádku čůrání, nebo mě z toho trefí..
To jsou starosti. Prej se nemám bát a jít přes strach, že ji neublížim ale musím. Takže teď ji to tam budu čistit tak do 15 let!!!! 🙈

kristyn86
11. říj 2023

Ty jo,za takovou kratkou dobu az takhle? Dcera to mela urcite dele a pani doktorka to fakt udelala rucne. Kazdopadne drzim palecky. Ale neboj se,bude to chvilicka a bude zase dobre.

hanyzka11
11. říj 2023

Ach jo. No nedá se nic dělat,ale taky bych tomu nevěřila, že za pár dní to může být tak moc. Kdy máte nástup. Budu na vás obě myslet. A co chlap? Není na tebe moc protivnej?

honatko092
11. říj 2023

Asi tady půjdu trochu proti proudu, ale u dcery i u syna provozuji jen běžnou hygienu, žádné přetahování předkožky ani rozevírání stydkých pysků. Dle nejnovějších studií na to mají vliv hlavně hormony, takže nejpozději v pubertě se chlapcům předkožka uvolní. Přetahováním naopak může dojít k mikroprasklinám, které vedou k problémům. U synechie (srůstu) se doporučuje neřešit, pokud nevadí při močení (tak to máme i my a máme to posvěcené od našeho doktora). Nevím, jak moc je to u vás, ale tohle jsou v rychlosti moje poznatky, doporučuju skupinu na FB "Předkožka u chlapců a jejich přirozený vývoj", často se tam řeší i děvčata.

kristyn86
11. říj 2023

@honatko092 Ja synovi taky nikdy nestahovala a ted uz ho celeho pretahne. Je mu 7 let. U dcerky jsem nikdy neroztahovala,nepromazavala...Ale ve 2 letech jsem si vsimla,ze tam vubec nema dirku. Ted se ji to uz parkrat vratilo. Nyni to ma zas,ale jen kousek a zatim to nechavam byt. Protoze uz tak nejak vim,ze se ji to stejne udela znovu. Ale ona uz si po koupani pipku sama vzdy jako ze roztahne,tak si myslim,ze vic uz se ji to neudela. A prave jsem tez psala,ze je to hormony.

autor
11. říj 2023

@kristyn86
@hanyzka11 no taky jsem byla jak v Jiříkově vidění..Jsem se ho schválně zeptala ta jako dlouho se to do takového stadia a on mi řekne : " no tohle má tak dva měsíce". Mě málem dovezli. Jako to nemůže být pravda. Před 14 dny jsem se dívala, ještě si říkala tak blbe.. jakou má malou dirku a jednou bude rodit jako já 🙈 No takže to prostě není dva měsíce.. a dnes jsem schválně lustrovala Google a je tam, že se to stane 7-14 dní.. Strašně mě to mrzi. Kdybych to věděla, prostě to hlídám..
Příští týden ve středu máme jet do nemocnice na 13:30.
Tatínek je v klidu, tak nějak ho to mrzí stejně a vyčítá si to stejně jako já, že ji měl hlídat. Přiznává, že jsme to podcenili oba dva, protože se o ní staráme opravdu stejně takže to není nikoho vína a jsem ráda. On ji zbožňuje, stačí málo když zaplace a hned ji konejší a pusinkuje. V tomto je úžasný. Děkuju za podporu holky 🤗