Už mluví?

jesjaja
25. čer 2019

Ahoj Holky, mám osmiměsíční mimčo a už si zaíná žvatlat. Měla jsem děsnou radost, když z něj poprvé vyšlo mama a teď čtu, že to nejspíš s řečí nemá nic společného. Nebo joo? Jaké máte zkušenosti? https://www.sendire.cz/kdy-zacina-dite-mluvit-a...

cleer00
30. čer 2019

@bayt jasné já jen paní odpověďela na otázky neříkám, že druhé maminky to nedělají.... 😉Je to správne jen tak dál 😉

prejeta_zaba
30. čer 2019

Popravdě o arbitrárnosti slov se vědci dohadují už pár generací a nemyslím si, že to tu pár matek na modrým koníků rozlouskne. 😂 Jako je jasné, že dělá zvuk kvůli nějaké sve potřebě, ale dělat ze sledu hlásek, které se mu dobře tvoří pusou hned smysluplné věty je krapet nadsazené. 😆 Je vidět kdo má houby co na práci. 😂 Asi budu za nejhorší matku roku, ale jsem ta, co neučí papouškovat říkanky mimino už od porodnice, na to má po zbytek života času dost. Jako mohla bych tu napsat že mé xměsíční dítko umí dělat brrrm jako autíčko, volat máma, táta, ňáám, báá a kdoví jaké to má hluboké smysly a jak je nejšikovnější široko daleko. Ale ne, myslím, že tak naivní nepotřebuji být. 😘

cleer00
Autor odpověď smazal
Zobraz
denny27
1. črc 2019

Náš syn zatím vůbec nic neříká 😁😁 ani to pomyslné máma...ale zase vyniká v jiných věcech ☺️

cleer00
Autor odpověď smazal
Zobraz
bayt
1. črc 2019

@prejeta_zaba Mě to přiznám se děsí spíš vůči těm dětem. Takové ty matky, co si prostě vezmou do hlavy, že jejich dítě je geniální, že od porodnice umí div ne mluvit a počítat. A tak vytváří i nechtěně tlak - dítě získá pocit, že prostě pro maminku musí být ten geniální chlapeček, lepší než ostatní. Ale někdy to je jen nevědomost, prostě slyším říkat "de je e" a vykouzlím z toho "kde je?" :D

denny27
1. črc 2019

@bayt to je přesný 😁

ladyhacek
1. črc 2019

@bayt tak "deje" říkal první syn mezi prvními slovy. Říkal to při schovávané 🙂 jinak začal mluvít až ve 3,5 letech 😉

bayt
1. črc 2019

@ladyhacek syn to taky rikal stejne 🙂 ale tak to jeste furt neni uplne slovo...

ladyhacek
1. črc 2019

@bayt já to jako slovo brala 🙂

bayt
1. črc 2019

@ladyhacek Já to brala tak, že se snaží napodobovat, co říkáme, ale ještě neví, co je "kde" ani co je "je"...ale jasně, nějaký základ řeči už to asi je.

Jak jsem říkala, když mi v 16m řekl hezky děda a ukázal na dědu, tak to už o tom nebylo pochyb, ale když říkal v 8m něco jako mememe (i když výhradně na mě), tak si nejsem jistá :D Ale to je fuk, spíš mi šlo o to, jaká je škoda, jak se všichni ženou za tím, aby měli co nejrychlejší dítě.

ladyhacek
1. črc 2019

@bayt nejenom nejchytřejší, ale i kdo má nejvíc a nejlepší hráčky. ...

On to říkal jen u hry. Ale pravda vůbec nevím kdy začal ukazovat a slova spojovat. On s tou mluvou byl pozadu ale na psa Be ( ben) říkal a ukazoval brzo.

Mladší 10m říká nene a jen když zavřeme dveře do chodby kam nesmí. A to jsem mu nene říkala a zavřela. Občas při jídle řekne ham nebo mňam ale ne vždy. Zatím má čas a když to vezmu podle staršího tak spoustu

bekyc
1. črc 2019

@bayt Mně nepřijde, že by se za tím všichni hnali... Někdo možná jo, ale ne vždy je to tak. Některý děti to prostě baví. Když uměl syn v roce a třičtvrtě barvy, možná si taky někdo ťukal na čelo se slovy: ,,No jo, akční matka, chudák dítě, chvíli ho nenechaj.." atd.. ale pravda byla, že ho to prostě strašně bavilo a pořád se mě ptal, jaká je tohle barva až je uměl všechny a pořád vyjmenovával. Nic ho cíleně neučíme, prostě ho to baví. Teď ve 3 letech strašně rád počítá. POčítá uplně všechno a pořád. :D a o říkankách ani nemluvím, zpívá na celej obchoďák jednu za druhou. Takže není to vždycky tak, že ty rodiče se za něčím ženou a soutěží, kdo má lepší dítě, někdy si na to dítě přijde samo. A zamykat kvůli tomu před ním knížky nebudu.

ladyhacek
1. črc 2019

@bekyc já syna chtěla učit ( ne brzo a nenásilnou hravou formou ) a dlabal mi na to. S mluvou byl pozadu a já si pořád ptala zda se mu dost věnují nebo zda nemám víc a to si myslím, že ano. Přesto jsem si připadala neschopne 🙂

bayt
1. črc 2019

@bekyc Tak jsem to nemyslela. Naopak si myslím, že každé dítě má své tempo, s ničím to nesouvisí, ani s pozdější inteligencí. Ne že by to tam tlačily nějak matky. Spíš, že se to prostě hodně řeší (" a už...?"), jak v okolí matky, tak to dělají i samotné mámy. Mně třeba vadí, když syn lezl velmi brzy, že byl "hyperaktivní" a když dlouho nechodil, že je "líný". Prostě že se dle toho ty děcka takto hodnotí...

bayt
1. črc 2019

@bekyc A ještě horší - když dítě něco dělá rychleji, tak je to "jééé, ten je šikovný", ale když ne...tak jako co, tak jako není? :/ Navíc mám pocit, že v jiných státech se to řeba tak nehrotí. Například se tam podporuje, aby dítě chodilo co nejpozději. Nehrotí se třeba tolik ani nočník, kočárek a já nevím co...

bekyc
1. črc 2019

@ladyhacek Tak to chápu, já byla upřímně ráda, že jsme se s ním tak brzy mohli domluvit, nejhorší bylo období tak rok až rok a půl, kdy už uměl ovládat tělo, ale hlavu ještě moc ne :D ALe zas všechno má něco do sebe a není kam spěchat, u nás je zas problém, že se hodně stydí a dlooouho mu trvá, než se někde rozkouká. Netlačíme na něj, ale socializace se uplně nedaří.
@bayt Jo tak to jo, když jsem někomu zakázala vodit ho za ruce nebo jsem neposazovala, tak jsem byla divná, že nechci aby UŽ to uměl.. naštěstí to řešily jen babičky, ostatní už jsou tak nějak informovaní a neřeší to. Ale je pravda, že někdy mám tendence srovnávat, zvlášť ted až půjde do školky se tomu asi nevyhnu... Budu se snažit to řešit jen ve svojí hlavě, ne nahlas...

bayt
1. črc 2019

@bekyc Já to zažila hodně u babiček (takové to - my jsme všechny děti v roce vodily za ruce, posazovaly, už byly bez plen). Ale zažila jsem to i u kamarádky. Ona je silně ambiciózní sama o sobě, ale realizuje se dost i skrze děti. Například když její holčička ještě nemluvila a syn už začal, tak mi furt říkala, že si asi vymýšlím :D A naopak, když syn ještě nechodil a holčička ano, tak se mě pořád ptala, zda syn už chodí a že je asi pomalejší :D Naštěstí mám pocit, že pro mě je fakt syn dokonalý bez ohledu na to, co umí a co neumí. Pokud tedy neotravuje ve dvě v noci s nespaním, to je na zabití jako každé dítě :D

prejeta_zaba
2. črc 2019

@bayt jo, to mě taky štve! Ta kamarádka musela být mazec, na to bych asi neměla nervy se s ní "kamarádit = předhánět v dětech" :D Nejvíc mě ale štve, že se příbuzní kolikrát ani nezeptají jak se máme, ale řeší tady ty kraviny "co by mělo a nemělo dělat v roce" a za každým zažblebnutím hned hledají náznaky geniality (ano, své dítě vnímám jako skvělé, ale nemám potřebu to neustále rozebírat s širým okolím) :D jakože půlroční udělá mememe a hned se slítne roj babiček, jak už "klášně žíká máma"😝

bayt
2. črc 2019

@prejeta_zaba :D Ona je takova IT asocialni, budiz ji odpusteno...navic za vsim neco je. U prvniho ditete neustale resila problemy s vyvojem, tak si to vynahrazuje. Spis je mi ji nekdy lito...ale samozrejme obcas penim :D

alcar
2. črc 2019

@prejeta_zaba tak to je jeste dobre, ze za kazdym zazbleptnutim vidi genialitu. To moje rodina za kazdym zazbleptnutim vidi autismus nebo retardaci. 😂

bayt
2. črc 2019

@alcar :D :D :D