Kolik dáváte dítěti kapesné?

inesina
9. bře 2015

Dobrý den,
prosím kolik dáváte dítěti kapesné. Mému synovi je 19l.
Už jsem zoufalá ze synovo chování,vybýrá si dřív kapesné než je nový měsíc.
Chová se moc nevhodně a jako matku to bolí.
Děkuji za odpovědi🙂

lucyen87
9. bře 2015

já mám zatím malý dítě, ale v 19 jsem kapesné nedostávala, jen dávky od sociálky (jako rodina jsme měli malý příjem), za který jsem si platila autobus do a ze školy, no a při škole jsem chodila na brigádu, abych si mohla něco koupit. Sourozenci měli to samé.

mandala
9. bře 2015

Mám taky ještě mladší děti, vím, že dnes se propaguje dávat kapesné, aby se naučily hospodařit, já jim dávám jenom občas, mě se nelíbí, když děti chodí utrácet peníze za sladkosti. Když něco chtějí, tak si mě řeknou a já jim to bud schválím a peníze dám nebo nedám. K tvé situaci - nevím, jak bych řešila, vypadá to, že už to tak máte zažité, neměla jsi dovolit hned zpočátku, aby si vybíral na další měsíc, píšeš, že se chová nevhodně, v 19 letech je podle mne pozdě na nějakou převýchovu. A otce nemá ? Možná by potřeboval větší autoritu. Pokud z kapesného nic neplatí a má jen pro svoji potřebu, tak si myslím, že 500 Kč na měsíc by mu mělo bohatě stačit, já jsem dostávala jen pár korun a taky jsem přežila. 🙂

lamarika
9. bře 2015

Nezlob se na mě, ale žádné kapesné bych mu nedala. Měl by za sebe pomalu začít přebýrat zodpovědnost a učit se co jsou to peníze a jak s nima zacházet. A jestli se chová nevhodně, tak kór ne
V jeho letech jsem si už delší dobu brigádně vydělávala. Od mých rodičů jsem neviděla ani korunu. Hanba by mi fackovala, kdybych si měla říct o kapesné. Stačilo, že mě živili.

irisie
9. bře 2015

Neuznavam kapesne. Rodice me zivili a platili skolu. Pokud jsem chtela neco vic, tak to bud schvalili nebo ne!

edeltraut
9. bře 2015

Já bych to viděla tak na 500,-, v jeho věku jsem sice stále studovala, ale kapesné jsem již nedostávala. Chodila jsem na brigády... naši mi platili jen obědy a cesty do školy. Když jsem něco chtěla, tak jsem si to platila z výplaty. Vlastně jsem kapesné přestala dostávat asi v osmnácti, kdy jsem si našla víkendovou brigádu a měla jsem pravidelný měsíční příjem. Naši na tom byli finančně docela dobře, ale nikdy jsem nic "zadarmo" nedostala a jsem za to ráda 🙂

achjonetusim
9. bře 2015

Od patnácti let kdy je možnost brigád jsem dostávala peníze na školní obědy a MHD. Měli jsme dost debat na téma oblečení, kdy já potřebovala třebas novou (právě trendy) bundu a byl mi nabídnut základ na obyč bundu s tím že pokud chci tu vysněnou tak si přidám z brigády. Jak já prskala! Teď jim líbám ruce nohy 😵

alboo
9. bře 2015

já to vidím asi trochu jinak, kapesný by se mělo dětem dávat, naučí se tím hospodařit. Naši nebyli a nejsou na tom nijak extra dobře ani extra špatně, kapesný sem dostávala, mám pocit 1000 měsíčně a k tomu si chodila na brigády, nemusela škemrat o každou korunu... dost věcí sem si z toho platila sama. kapesný sem dostávala asi od 15 do cca 18-19 než sem skončila střední, na vš sem se o sebe postarala sama
takže pokud chlapeček v 19 chodí do školy a řádně studuje, tak kapesný, ano, ale jen v termínu a brigádka by mu taky neuškodila
ale pokud nic moc nedělá, tak nic 😎

elvira
10. bře 2015

No, kapesné bych podmínila v 19 letech chováním, pomocí doma atd.
Pokud se chová jako prase, nezajímá se, nepomáhá, tak nic - bydlet má kde, stravu dostává, vypráno, vyžehleno má, tak co.
Ať si najde brigádu - třeba na víkendy.
Je mladý, zdravý, ruce mu neupadnou a bude si víc vážit peněz.

kacca11
10. bře 2015

Pokud studuje, tak je myslim si financni podpora rodicu na miste. Spocitala bych synovo naklady na skolu, dojizdeni, stravovani a neco navic na veci do skoly a veci potrebne. A vic nic, vyplacet vzdy jeden den v mesici bez ohledu, jestli vychazi nebo nevychazi. Nemyslim si, ze by student, co zije doma mel byt od rodicu uplne bez koruny. Myslim si, ze zakladni veci, skolu apod maji hradit rodice. Pokud chce neco vic, jsou tu brigady, ale nesouhlasim s tim, aby na ne musel za kazdou cenu, aby mel vubec na autobus do skoly.

hvezdnenebe
10. bře 2015

dávám tisícovku na měsíc. má to na jízdné, svačiny a zbytek může použít dle libosti. už si za sedm měsíců slušně našetřila do kasičky 🙂 tvému synovi je 19 let, tak záleží jestli ještě studuje. pokud ano, dávala bych mu peníze ve stanovený den a jestli kapesné utratí dříve než je termín, jeho smůla. a pokud nestuduje, měl by sám začít přispívat do rodinného rozpočtu.

tifanyt
10. bře 2015

Mému bráchovi je 18 let - dostává měsíčně 1000Kč + má samozřejmě hrazené obědy apod.
Platí si z toho sem tam nějaké kino, ples apod.
Studuje ještě gympl. Brigády mívá nárazové. Peníze z brigád si ukládá na spořící účet - rád by jednou vycestoval, takže si šetří. Popř. si něco koupí. Teď si bude za své kupovat telefon...
Kapesné dostává ale dál.
Ale dostává kapesné cca rok - co si založil účet, tak dostává peníze tam. Do té doby u nich kapesné zavedené nebylo - když potřeboval, přišel a po uvážení dostal/nedostal...

Když bylo mě 19, tak jsem také studovala. Měla jsem hrazenou kolej a obědy. Dostávala jsem pak cca 2,5 tis z čehož jsem platila dopravu, jídlo (na koleji jsem si dělala snídaně + večeře), nějaké výlohy okolo školy + na vlastní útratu.
V prváku jsem byla bez brigády, tak se mi občas dostalo i nějakého přilepšení. Od druháku jsem měla brigádu, ale kapesné jsem dostávala stále stejné. Ve 3. ročníku jsem už kapesné odmítla, jelikož jsem si našla plný úvazek a školu dodělala při práci.

Pokud syn nestuduje-musí jít do práce. V tom případě bych řekla, že na kapesné skutečně nárok nemá. Znám takového, který dostával poměrně vysoké kapesné i po maturitě a dnes je mu téměř 30let, bydlí u maminky, nikdy nepracoval a rodiče ho živí a dávají mu peníze na hospodu - smutné.

Jinak je možnost dát mu možnost vydělat - umytím auta, udělat dříví - spoustu povinností by měl dělat i zadarmo, ale přece jenom je to asi výchovnější, než mu cpát peníze jen tak.

paajus
10. bře 2015

Mě naši platili dopravu a obědy ve škole, přispívali mi na učebnice a školní akce, k tomu jsem dostávala pětikilo kapesné. Můj přítel dokud byl na vysoké na denní formě, tak dostával měsíčně dva tisíce, ale z toho si platil všechno (to si člověk rozmyslí jestli si koupí legitku na bus nebo půjde do hospody), nárazové příspěvky na učebnice dostával výjimečně, spíše vůbec.. a jak se naučil hospodařit 🙂

kopretina77
28. črc 2015

žádné kapesné bych mu nedávala,jen ať si chlapec najde brigádu

ukratochvilky
28. črc 2015

V tom případě bych mu nedávala nic, dokud by svoje chování nezměnil a v jeho věku už může chodit na brigády.. Já chodila od 14 let po brigádách a do našich nedostávala kapesné... Naučilo mě to do života vážit si peněz... Dnes mám 8 letou a 5 letou dcerua dáváme jim symbolicky 100,- Kč měsíčně, aby se naučily hospodařit a aby znaly hodnotu peněz... Nevědí třeba kolik je 1 000,- Kč za nějakou jračku, tak jim řekneme, to bys musela skoro celý rok (10 měsíců) šetřit aby sis ji mohla koupit a hned vědí, že je to hodně peněz a když něco stojí jedno až dvě kapesné tak zase vědí že je to přijatelné a že na to mají a mohou si to sami koupit 😉

shine2015
28. črc 2015

Za jeho chování bych mu dopředu ní nedala. Tuším,že doma ani nepomáhá - vzhledem k popsané situaci. Pokud chodí do školy, kapesné je na místě zejména během skoly, o prázdninách nemusí....proč nemá na prázdniny brigádu? Já chodila od prvaku na střední škole. Alespoň jeden měsíc.....pokud bude na VS může si sehnat neco z oboru....jednak získá praxi, bude u firmy nebo společnosti nebo i zkušenosti.....na na VS má 3 mesice volno....přece se nebude valet doma na gauči a vy do práce???

Co dovolená? Jedete někam jako rodina? Chce on někam jet? Doufám,že mu to neplatite ale pouze max prispejete třeba nanarozenin,svátek a vánoce....

Heled a za mě pokud se chová špatně, žádné kapesne a už vůbec ne dopředu....přijde a pomůže jen sám od sebe? Když neses nákup,uklizis,atd?? Pokud ano, když mužů,proč bych mu nepomohla....ale pokud on s prminutim s*re na to co je doma,že chodm do práce a ještě uklizim,varim,peru atd.....proč já bych si měla sednout na zadek z toho že on chce a potřebuje.....vůbec pokud si valí šunky doma....

Drz se nedej se, tobě ty peníze taky nikdo nedá -na tady mas.. 😉 tak ať alespoň doma pomaha.....mimo jiné, zeptá se té jak se mas? Mluvite spolu i o něčem jiném než o kapesnem????

babunka1
28. črc 2015

Já jsem kapesné taky nedostávala. Samozřejmě náklady na školu, dopravu, učebnice a tak, to mi bylo vždy placeno. Ale pokud jsem si chtěla koupit něco mimo, tak jsem si buď řekla (když jsem byla mladší) a buď mi to bylo schváleno nebo ne a penízky jsem na to dostala a později, když jsem mohla chodit při škole na brigády už jsem si o nic neříkala a platila si to sama.
Pokud syn studuje, tak bych mu platila taky jen školu a jinak ať jde na brigády...dneska je hodně možností. Pokud už nestuduje, tak ať jde do práce a nedostal by ani korunu. Naopak by měl přispívat na domácnost. Toť můj názor.

tristizia
28. črc 2015

Kapesné jsem nikdy nedostávala! Co to bylo možné, chodila jsem na brigádu i během školního roku! (maloměsto)

veronika182
28. črc 2015

Taky jsem kapesné nikdy nedostávala, chodila jsem na brigády, doučovala a když už jsem fakt něco potřebovala, tak jsem si našim prostě řekla. Něco málo mi dávali když jsem začala dojíždět na VOŠ, ale to bylo stovka týdně, kdybych někde zůstala viset, tak ať něco mám. Pokud se nechová normálně, kopla bych ho do zadku s tím, že si kapesný prostě nezaslouží a ať si zkusí peníze taky vydělat.

dada_88
10. pro 2015

Já měla kapesné asi 4000-5000,- (vím že je to hodně, ale stydět se kůvli tomu rozhodně nebudu, kdyby na to máma neměla nechtěla mě podpořit, tak mi tolik nedává 😀 )se vším všudy, na jídlo do školy, na víkendy, kdy máma jezdila na chatu, oblečení (to už mi nikdo pak nekoupil, pokud bych ho utratila za jiné věci) a nevím na co jsem ho tenkrát měla ještě .Jak tu někdo tvrdí, že jsou přeci brigády, já se poslední dva roky před prací snažila chodit, ale ani v Praze (byla doba krize) se toho moc nenašlo a do Mekáče bych fakt nešla,je ale fakt, že třeba soukromou jazykovku jsem si hradila sama 24000,- a třeba řidičák taky (až na pár tisíc,co mi přidala babi s dědou) ,na to jsem si prostě vydělala brigádama, hned po škole do 2dnů jsem nastoupila do práce a začala se živit sama..ale pokud bych třeba jen nechtěla makat a nestudovala bych, tak by mi mamka nedala ani K a já osobně jednou svým dětem také ne..pokud se jen někomu nechce makat je to jeho problém a určitě bych v tom své dítě nepodporovala..vidím to u bratrance, celý život mu vše platí a on si není schopenj ani najít práci a to má po škole asi 6let-smutné.. 😲 😀 je to ale problém tety a strýce, pokud ho chtějí živit do 50ti a mají na to, tak ať 😀

zaludova
10. pro 2015

Já jsem v jeho věku dostávala 2000Kč, ale musela jsem si z toho platit dojíždění 500Kč, telefon asi 300Kč a drobnosti do školy. Takže mi zbývala asi tisícovka. Z té jsem si i sama platila oblečení apod. Plus peníze z brigád. No a na VŠ 4000Kč. Platila jsem za dopravu totiž asi 1200Kč, telefon a skripta.

izzybickerstaff
10. pro 2015

V 19 letech na konci střední školy jsem dostávala 500 Kč měsíčně. Záleží samozřejmě na hodně věcech: co přesně znamená synovo špatné chování? Chodí na SŠ/VŠ? Uvědomovat si hodnotu peněz je důležité a pokud má nějaké větší výdaje, určitě by měl chodit na brigády, ale nejsem zastáncem toho, aby si na nich vydělával na všechno a neměl nějaké menší kapesné pro vlastní potřebu (pokud to situace rodiny dovoluje, syn chodí do školy a nemá nějaké zásadní poklesky). Kapesné bych ale dávala v určený den, jinak přestává plnit svou výchovnou roli.

lu777
10. pro 2015

tak za mě pokud se chová mizerně, tak bych mu nic navíc nedávala.... pouze to co je nutné a i na to bych mu sáhla pokud by např. pil, byl agresivní apod...

v 19 letech už může jít dávno na nějakou brigádu...

lajla
29. bře 2016

Tak my každá dostávali 2500 měsíčně,jsme tři, Segra kolem 6 ale ta žila na koleji, dokud jsme nevystudovaly. Ale už od 16 jsem chodila na brigády a od 2 na VS jsem regulérně pracovala na dohodu a pak živnostenský list
Pokud se chová nevhodne je potřeba ho zkrotit, nevím jak moc to je a dlouho trvá...čím déle to trpite tím hůř se situace bude napravovat, kapesné pokud studuje je fajn, ale zase záleží co Vaše peněženka snese...není to nutnost, dneška když není úplně levý, brigádu sežene, aspoň se naučí si vážit peněz

zborilova1989
29. bře 2016

Tak já osobně jsem nedostávala kapesné nikdy a v tolika letech už mi to přijde nějak mimo. Zaplatit školu, obědy, cesty do školy to ano, pokud studuje, ale na koníčky a vlastní útratu by si podle mě mohl vydělat sám. Já od začátku na SŠ chodila na brigády.

markyzka84
29. bře 2016

Já tak 4-6 tisíc. Ale platila jsem si z toho benzin do auta. Kosmetiku, solárko, kavičky. Stravne a zabavu. A cesty mezi prahou a brnem8x mesícne. Mela jsem kombinovane studium v praze ( k vysoké v brne)

bubinko1506
10. čer 2016

v 19ich som uz vreckove nedostavala. rodicia na tom boli sice financne velmi dobre, ale zaplatili mi jedine vydavky suvisiace so skolou. cez vikendy som brigadovala a z toho som si platila oblecenie, kozmetiku, kavicky a podobne veci.
na VS to bolo podobne - rodicia mi zaplatili ubytovanie, ale vsetko ostatne som si platila sama - teda aj ucebnice, dopravu. brigadovala som pocas celeho studia. bolo mi jednoducho trapne si pytat od rodicov, aj ked by mi peniaze v pohode dali.

lenjii
10. čer 2016

Kapesné teda nikomu nedávám ještě, ale nikdy jsem žádné nedostávala. To je jedno, každopádně od 16 let jsem si brigádně vydělávala sama při učnáku a potažmo nástavbou. Je mu dost na to, aby se začal osamostatnovat a začal si vydělávat sám a tím pdem by aji poznal cenu peněz... Muj názor.

banitram
11. čer 2016

Dávám 18-letému synovi 600 Kč kapesné s tím, že platím veškeré výdaje se školou, stravné, jízdné i telefon nebo holiče. Sice bych ráda, aby si něco i sám přivydělal, ale on má hodně náročnou uměleckou školu a ještě se věnuje sportu na slušné úrovni. Jen o prázdninách trvám na tom, aby měl nějakou brigádu už proto, aby se naučit pracovat a zjistit, jak těžko se peníze vydělávají 🙂 ..

yorii
6. srp 2016

Pokud se dobře učí a má náročnou školu, do které skutečně chodí, tudíž nemá na brigádu moc čas... Tak bych mu dala na bydlení, MHD, jídlo + 100,Kč denně jako kapesné. Pokud je to kluk, co na školu spíš kašle, paří a je drzí, tak bych mu dala na bydlení, MHD, jídlo a kapesné ať si vydělá na brigádě. Někomu se 100,-Kč denně jako kapesné může zdát dost, ale pokud si bude chtít koupit cokoliv na sebe, jet na výlet, pozvat slečnu na večeři, tak si myslím, že to zase tak moc ve výsledku není. 🙂 Ale musí si to zasloužit, jinak bych na něj prděla...

melca
6. srp 2016

V 19ti jsem bydlela od mamky u partnera-uz manzela,zivil me on. Mamka nam kapesne takto nedavala,kdyz jsme potrebovali jednou za tyden na sodovku posedet,nebo obleceni,kosmetiku,koupila v rozumne mire,na brigady nas nenutila,nikdy jsem na ne nechodla,coz je dle me zpetne skoda. Snazila se nam dat i z toho mala co mela dost,ale kdyz nemohla chapaly jsme to,nebyly jsme narocne a kdyz neco koupila,byly jsme vdecne a vazily si toho. Manzel zase na brigady od 15ti,jeho matka brala kde jake prispevky a nedala,az co si videlal sam.Zase pracovat umi,brigady ho naucili... Az nam deti vyrostou,brigady asi jo,kapesne urcite ano,ale taky dle zasluh ,zda budou studovat a do kdy v dospelosti budou s nami chtit bydlet,tipuju do dvaceti a pak nam frnknou,ale kdo vi? 🙂