Dětská kolika - nezvládám to
Zdaravim zhanim maminku která měla miminko a prožívala s ním peklo zvané kolika. Mám pocit že už to nezvládám máme silnou koliku a celodenní pláč je tu některá která to tak měla?
Stručné shrnutí
- Problém dětské koliky řeší rodiče kombinací dietních změn a změny umělého mléka (Nutrilon, Nutrilon Allergy/Digestive Care, Beba HA, Sunar, Neocate), přičemž některé děti reagují jen na úplně rozštěpené formule (Neocate) nebo na konkrétní značku mléka.
- Jako praktická opatření jsou v diskusi uváděny probiotika (BioGaia/Biogaia, Swiss baby), simetikonové kapky a kapky proti plynům (Espumisan, Infacol, Simetistad), masáž bříška (gel Pupík), nahřívání, polohování na břiše a nošení v šátku/„na tygříka“.
- Mezi další zmíněné intervence patří kineziologické tejpování (medical taping concept; páska drží cca 7 dnů), rektální rourka a rehabilitace/terapie (Vojtova terapie, řešení KISS-syndromu), a některé rodiče hlásili zlepšení po vysazení Vigantolu (vitamín D kapky).
Nejčastější otázky
Q: Jaká probiotika se u koliky zmiňují a jak rychle pomáhají?
A: V diskusi jsou uváděna probiotika BioGaia/Biogaia a Swiss baby; někteří rodiče hlásili subjektivní zlepšení po několika týdnech, jiní popisovali nástup účinku po přibližně 14 dnech.
Q: Které kapky proti plynům nebo léky se doporučují při kolice?
A: Běžně zmiňované produkty jsou Espumisan (simetikon), Infacol a Simetistad; jeden rodič uváděl použití Infacol „v dvojnásobné dávce do každé flašky“ jako dočasné řešení (uváděno jako zkušenost, nikoli lékařský pokyn).
Q: Mohou vitaminové kapky Vigantol způsobit nebo zhoršit koliku?
A: Více rodičů v diskusi hlásilo zhoršení stavu po podání Vigantolu a zlepšení po jeho vysazení; v diskuzi byla také zmíněna informace z příbalového letáku, že podávání Vigantolu se u plně uměle krmených dětí nedoporučuje.
Q: Jaké hypoalergenní nebo speciální formule se doporučují při podezření na alergii?
A: V diskusi byly zmíněny Nutrilon Allergy, Nutrilon Allergy Digestive Care, Beba HA a jako poslední řešení úplně hydrolyzované/amino-kyselinové formule Neocate; Neocate je popisováno jako „úplně rozštěpená kravská bílkovina“.
Q: Co je kineziologické tejpování a jak se používá u koliky?
A: Kineziologické tejpování (medical taping concept) se aplikuje vyškoleným terapeutem ve směru střevní pasáže, páska je hypoalergenní a nalepená drží cca 7 dnů; někteří rodiče hlásili zlepšení, jiní upozornili na možnost kožní reakce a zdůraznili potřebu zkušeného terapeuta.
Q: Jaké fyzické techniky a domácí postupy pomáhají na koliku?
A: V diskusi jsou doporučovány masáž bříška (kurzy baby masáží), gel Pupík, nahřívací polštářky, cvičení nožičkama („jezdit na kole“), polohování na břiše a nošení v šátku/„na tygříka“, spaní na břiše matky a důkladné vyprázdnění plynů rektální rourkou s opatrností.
Závěry z diskuze
Shoda
- Probiotika a simetikonové přípravky (BioGaia/Biogaia, Swiss baby, Espumisan, Infacol, Simetistad) jsou v diskusi uváděny jako časté pomůcky při kolice.
- Změna umělého mléka (Nutrilon → Beba HA, nebo přechod na hypoalergenní/nebo aminokyselinovou formuli Neocate) je běžně doporučovaná strategie při podezření na alergii nebo intolerance.
- Fyzické techniky jako masáž bříška, nahřívání, cvičení nožičkami, nošení v šátku/„na tygříka“ a čas bývají zmiňovány jako užitečné doplňky léčby.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že Vigantol zhoršoval koliku a že jeho vysazení přineslo výrazné zlepšení, zatímco jiní diskutující zmiňují, že případná kontraindikace je rozpracovaná v příbalovém letáku a že doporučení závisí na výživě dítěte.
- Tejpování je pro některé rodiče „úžasné“ řešení, zatímco jiní upozorňují na riziko kožních reakcí a zdůrazňují nutnost zkušeného terapeuta.
Otevřené otázky
- Kdy přesně je kolika způsobená alimentární alergií na kravskou bílkovinu a kdy je to jen dočasná nezralost střev?
- Která konkrétní značka formule bude „sedět“ konkrétnímu dítěti bez dalšího testování?
- Jaké jsou standardizované indikace a bezpečnostní protokoly pro dětské tejpování při kolice?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon Allergy, Nutrilon Allergy Digestive Care, Beba HA, Sunar, Neocate, Babylove, Dove, BioGaia (Biogaia), Swiss baby, Espumisan, Infacol, Simetistad, Vigantol, Pupík (gel), Aromatica Bylinný čaj, Baby Calm, Gemmedical (www.gemmedical.cz), pribalove-letaky.cz, medical taping concept, Harvey Karp
Zmíněné produkty a metody
probiotika (BioGaia/Biogaia, Swiss baby), simetikonové kapky (Espumisan), Infacol, Simetistad, změna UM/formule (Nutrilon, Nutrilon Allergy/Digestive Care, Beba HA, Sunar, Neocate, Babylove, Dove), kineziologické tejpování/medical taping, rektální rourka, gel Pupík, nahřívací polštářky, masáž bříška, cvičení nožičkama, nošení v šátku/„na tygříka“, spaní na břiše, Vojtova terapie, řešení KISS-syndromu, vysazení Vigantolu, Aromatica Bylinný čaj, dvojnásobná dávka Infacol (zkušenost)
Místa a osoby
Harvey Karp, Dr. Hamilton
Možná v menší míře ale taky máme zkušenost - vždy ve 4h ráno 2h brečel, takže jsme masírovali brisko, cvičili nožkama a zkoušeli babycalm i espumisan, ale zlepšila to až biogai a úplně to přešlo jakmile se trochu vic rozpohyboval. Držím palce ať je brzy líp.
Doporučuji precist knihu od Harvyho Karpa - nejšťastnější miminko v okoli. Je to cele o kolikach miminek, pribehy ruznych zen a hlavne jak miminka utisit - jeho metoda funguje u 96% miminek s kolikou. Je tam vse popsane proc jak atd.
@motynka
Moje malá dostala strašnou koliku z umělé výživy. Strašně v porodnici tehdy doslova lili všem maminkám že když přestanou kojit mají miminku dávat jen Nutrilon. Malá se po něm nemohla týden vykakat, nemohla bolestí spát, dokonce jí začalo fialovět bříško. Stačilo nám změnit výživu a Nutrilon mi do baráku nesmí. To je naše zkušenost. Jestli máte miminko na umělé výživě, tak bych zkusila změnit značku. Nemusí drobečkovi dělat dobře to co zrovna papá.
U nás byl taky boj s prdíky.... Řešila se alergie na kravskou bílkovinu, brala se krev, různé testy,... Vše negativní, ale prý to není u tak malého miminka průkazné. Pokud k umělému mlíčku i kojite, tak pomůže jedině eliminační dieta a postupně zjišťovat co vadí. Nám Nutrilon allergy digestive care nezabral, museli předepsat Neocate (úplně rozštěpená krav. bílkovina). Po Neocatu se vše zlepšilo. Odezněly prdíky a syn byl celkově spokojený. U nás byl tedy problém i s velkým množstvím krve ve stolici. Od 4,5 měsíce přikrmuji a zkusila jsem dát k zelenině i máslo a bez reakce, takže nejspíš byly jen nedozrálá střeva a nebo alergie odezněla, nevím 🙂
Synovi kolíky způsoboval vigantol. Do vysazení to od 7-10 večer bylo peklo. Nic nepomáhalo.
Koukněte se na dr. Hamiltona, jak uklidnit plačící dítě. Jinak nevím, co jste zkoušela, ale super jsou probiotika, vyzkoušet k tomu kapičky - ač mívají stejnou léčivou látku, mívají jinou kombinaci látek pomocných, a tím některé zabírají líp a jiné hůř konkrétnímu mimču. Mám vyzkoušený Baby Calm na střídačku se simeticonem (Espumisan, Infacol, Simetistad...). Hodně polohovat na bříško, masírovat (gel Pupík), nahřívat, a cvičit nožkama, pomáhá silněji přitisknout pokrčené nožky k bříšku - miminko se vyprdí. A taky je fajn nosit v šátku (vím, že v tom horku je to za trest, ale pomáhá to). Hodně štěstí, taky jsem si tím prošla..
Miminko je kojené nebo na UM?
@zelenaesmolda převzato z babyonline Velmi účinným prostředkem léčby je aplikace kineziologické tejpovací pásky, kterou provádějí vyškolení terapeuté medical taping konceptu. Výhodou tejpování je, že dítě nic neužívá vnitřně a tejpovací páska působí jako podpora střevní peristaltiky a lepšího odcházení plynů. Páska je hypoalergenní, nevyvolává alergické reakce. Aplikuje se ve směru pohybu střevní pasáže. Nalepená drží zhruba 7 dnů, poté se sundá, nechá se 1-2 dny bez pásky a poté se znovu přetejpuje dle potřeby. Pro požadovaný účinek je zásadní správné nalepení tejpovací pásky vyškoleným terapeutem.
My to akorát měli 3 dny a pak jsem to opatrně ve vodě sundavala. Žádné fleky nic.
@ivuse20 takze je to neco jako naplast?jinak nevim kdo to prekladal ale prelozit tape jako tejpovaci pasku to musel byt teda expert :D
@motynka opakuju se z jine diskuse, ale je to opravdu kolika? Ma tvrde brisko, krouti se a tak? Jak se stravujete? Ja jsem az do 6m jedla jen tri dny stary chleb, kureci, hovezi ryzi a kuskus. Ve druhem mesici jsem začala davat probiotika. Nicmene koliky jsme nemeli a ja jako neznala prvorodička verila okoli, ze ten plac miminka jsou urcite koliky. Syn plakal, proitize byl kontaktní a je teda dosud, nicmene reseni bylo jine nez leky na koliku. Kolika urcite neni celodenni plac, pokud se zklidni v naruci mamy tak to neni kolika, pokud se nezklidni tak to kolika byt muze, ale ne cely den, to urcite stoji za priradne vysetreni u lekare
@zelenaesmolda hele netuším kdo to překládal, ale abych odpověděla. Jsou to náplasti
@ivuse20 diky za vysvetleni,zase jsem se naucila neco noveho,o tomhle jsem nikdy neslysela.nevite anglicky nazev?
@motynka Taky jsme si tim prosli, skoro mesic v kuse 2-3 hodinovy plac,ve stejnou dobu,ktery nesel utišit. Nekdy uz jsem byla na dne a plakala jsem s ni. Chce to opravdu cas. Mozna nam zabrali i kapecky Biogaia,ale kdo vi,jestli to jen neni tim, ze mala uz zacla hodne kopat nozickama.
@zelenaesmolda vyraz tejpovaci paska se pouziva uplne bezne,ne? Znam teda jen ty ze sportu. Nebo to je neco jinyho? Pusobi hadam stejne..
Jestli dáváte Vigantol, tak vysadit. Jinak co pomáhá je spaní na břiše - ideálně na břiše matky. Prostě se uvelebit, mimčo na břicho a nechat spát. Krásně se teplem vyprdí. Nosit na tygříka a fakt co nejvíc na bříško... No a pak espumisan a probiotika, to už tady bylo...
@modejkun no to nevim ale uz z principu je to nesmysl kdyz tape je paska :D on obcas nekdo neco prelozi a i kdyz je to nesmysl tak se to ujme,jako se posledni dobou zacina i v cestine pouzivat vyraz formule kdyz se mluvi o UM protoze v anglictine je to bud powder milk nebo formula a takovych paskvilu je spousta...
@modejkun ano..tejpovaci paska se pouziva uplne bezne...jinak to vypada super a diky za tip..kdyby jednou bylo treba natejpovat...ony ty tejpy vlastne neustale masiruji a prokrvuji brisko...jemne...takze verim ze ta uleva tam muze byt...


Zkuste probiotika. U dcery pomohly. U syna jsem davala Espumisan a rektarni rourku. Drzim pesti aby něco pomohlo.