icon

Adriana, Veronika nebo Aneta?

avatar
jx
31. říj 2016

Ahoj holky,
jaké by jste daly jméno holčičce?
Pokud máte doma, jak ji říkáte?
Vyhrává u nás Adrianka...
Děkuji za názor

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 54 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Při volbě mezi jmény Adriana, Veronika a Aneta rodiče často zvažují soulad křestního jména s příjmením.
  • Veronika je popisována jako české „tvárné“ jméno s běžnými zdrobnělinami Verčo, Veru, Verunko, Věří a Niko.
  • Adriana je vnímána jako méně časté, formálnější jméno (je v českém kalendáři) se zdrobnělinami Adrianka, Adi, Ada či Aďa; Aneta má méně variant oslovení (Anet, Áňo).


Nejčastější otázky

Q: Jaká zdrobnění se používají pro jméno Adriana?
A: U Adriany se zmiňují zdrobněliny Adrianka, Adri, Adi, Ada a Aďa; někteří také uvádějí Adulka, Aduli nebo Aděnka.

Q: Jaká zdrobnění se používají pro jméno Veronika?
A: Pro Veroniku jsou běžné varianty Verčo, Veru, Verunko, Věří nebo zkráceně Niko.

Q: Je Adriana považováno za moderní nebo tradiční české jméno?
A: Adriana je uvedena v českém kalendáři a v diskusi byla označena jako nenápadně používané jméno, které současně někteří považují za „moderní“ a jiní za tvrdší.

Q: Jsou Veronika a Aneta v Česku častá jména?
A: Veronika a Aneta jsou v příspěvcích označeny jako relativně častá jména; několik účastnic uvádělo, že kolem sebe zná více nositelek těchto jmen.

Q: Mám při výběru jména brát v potaz příjmení?
A: Ano; v diskusi více příspěvků doporučuje posoudit zvukové spojení s příjmením a uvádějí příklady typu „Adriana Vomackova“ nebo „Adriana Vopajslikova“ jako ilustraci možných kolizí.

Q: Existují obavy ohledně výslovnosti jména Adriana u malých dětí?
A: Ano; v diskuzi byla vyjádřena obava, že dítě nemusí umět vyslovit hlásku „R“, což může ovlivnit podobu oslovení.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Zvažovat soulad křestního jména s příjmením při výběru jména.
  • Význam hrají možné zdrobněliny a varianty oslovení při každodenním užívání jména.
  • Veronika a Adriana jsou považovány mnoha diskutujícími za pěkné volby.


Sporné názory

  • Adriana: někteří ji považují za krásné, vhodné i v dospělosti, zatímco jiní ji vnímají jako tvrdší jméno nebo problematické s některými příjmeními.
  • Aneta: někteří ji považují za něžné a hezké jméno, jiní nositelé jména vyjadřují s ním nespokojenost.


Otevřené otázky

  • Které z těchto jmen se objektivně nejlépe hodí k danému konkrétnímu příjmení?
  • Jaké oslovení a zdrobněliny bude dítě preferovat v dospělosti?
  • Jak dítě zvládne výslovnost konkrétních hlásek (např. „R“) a jak to ovlivní volbu jména?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

žádné

Místa a osoby

Česko, Vomackova, Vopajslikova, Novák, Kakáček, Jáchym, Johanka

Strana
z2
avatar
mon_88017
1. lis 2016

Těžko radit, neznáme-li příjmení. Adriana Vopajšlíková asi nebude úplně top.... 😉

avatar
tahejhula
1. lis 2016

@mon_88017 A co by bylo top ke jmenu Vopajslikova? 😁 Nektera prijmeni nezachrani nic a detem by muselo misto krestniho jmena zustat Neurceno.

avatar
mon_88017
1. lis 2016

@tahejhula k Vopajšlíkové bych se asi nepouštěla do nějakých exotik a zalovila bych v českých vodách, taková Maruška nebo Libuška by se k tomu docela hodila 🙂

avatar
tahejhula
1. lis 2016

@mon_88017 Ne, k Vopajslikova neni dobra ani Libuse nebo Marie. 😁 Tam pak zase rodice doufaji v lepsi jmeno vyvdane... 😂 Beztak na dite nevolame jmenem a prijmenim naraz. To uz by se clovek musel opravdu zblaznit.

avatar
atinkaa
1. lis 2016

tak toto je bez debaty adriana 😉 😵

avatar
tahejhula
1. lis 2016

Jinak Adriana je normalne v nasem kalendari, takze bych to ani nebrala jako velkou exotiku.

avatar
mon_88017
1. lis 2016

@tahejhula když si slečnu Vopajšlíkovou namluví pan Kakáček.... tak to taky nebude žádnej šlágr 😀 Ale to už je mimo téma, ze jmen uvedených zakladatelkou se mi líbí Aneta 🙂

avatar
tahejhula
1. lis 2016

@mon_88017 Nj, ale to pak pan Kakacek muze zaujmout jakoukoli Adrianu. 😀😁

avatar
syrinxka
1. lis 2016

za mě Adriana.....Adrýsek, Áďa...🙂 Já bych se bála akorát toho, že dítě nebude umět říkat R ale to takhle dopředu nikdo asi nezjistí :D :D

avatar
makronka222
1. lis 2016

Adriana je super. Verunu ani Anetu nemusim.

avatar
mon_88017
1. lis 2016

@tahejhula to může, nevyzpytatelné jsou cesty páně 😀

avatar
babanci
1. lis 2016

Já vymyslela pro dceru zvláštní jméno, kdysi bylo zvláštní a ona se teď zamilovala a zasnoubila s Novákem. 😀

avatar
atinkaa
1. lis 2016

..tak som si to precitala cele a musim sa kus opakovat - nepoznam inu krajinu ako cesko kde su prezdivky brane doslova....ako tvrde nepekne skomoleniny mena...

vzdy ma v praci fascinovalo ked mal niekto pokus volat ma ado a Dostal odpoved ze to radeji prijmeni prosim 😅
a potom tie variacie na mena mojich kamaratok
mariana - u mna marianka a zde marus
monika - mona
barbora - baro
vrchol vsecho snad katerino....u nas Katarina, katka a zde kaco 😅 🙄
kamaratka svoju dcerku sofie - fino

tym som chcela povedat ze kreativite sa medze nekladu a je dobre potom naucit ditko meno nosit 😉
Doma som Adriana, adrianka, adrianecko, atka - adka, atinka, ati, madarsky adrika, ta lepsia prezdivka v CR Adri

a s adou sa da popasovat 😉 🙂

avatar
kamino
1. lis 2016

@petule284 Já jsem taky Petra 🙂 a jsem za to celkem ráda, akorát jsme byly ve třídě tři 🙂 Je to jméno tvrdší, ale dá se s ním pracovat ( Péťo, Peťule, Peťko... ) bratránek má třeba Jáchyma a s tím krom Jáchymka neuděláš nic... 🙂

avatar
anve77
1. lis 2016

Ahoj, já mám doma Veroniku, Andrejku a když jsem čekala třetí dcerku, chtěla jsem Adrianu, ale aby se mi to nepletlo, dala jsem jméno Diana a říkáme ji Dinka..Asi bych tak říkala i Adriance..Jsou to krásná jména 🙂 🙂

avatar
mon_88017
1. lis 2016

@kamino sousedka říká Jáchymovi "Chymek" a mně to hrozně připomíná výraz "chymus", tož znamená trávenina, takže Jáchyma radši nezdrobňovat 😀

avatar
kamino
1. lis 2016

@mon_88017 🙂

avatar
babanci
1. lis 2016

Mě se líbí Vincent. Ale vzhledem k tomu, že se u nás rodí jen dcery a vnučky, zatím nebyla příležitost. 😀

avatar
anve77
1. lis 2016

Původně jsem chtěla jedno univerzální jméno pro holčičku i pro chlapečka..RENÉ ale to mi taky neprošlo 😉

avatar
naomi6
1. lis 2016

@jx Aneta je nejhezčí

avatar
kaja2016
1. lis 2016

Taky zalezi jake bude mit prijmeni. Za me Veronika.

avatar
aiva01
1. lis 2016

@babanci zajimalo by me jake bylo kdysi zvlastni. Dekuji

avatar
dvamy
2. lis 2016

@veru17 😃 Adam by byla moje volba na kluka, kdyby jsme v blízké rodině neměli dva 😃

avatar
babanci
2. lis 2016

@aiva01 Je to už hodně let...jmenuje se Johanka. Takto psáno,dnes je už dávno dospělá. Musela jsem žádat úřady o schválení.

Strana
z2