Byt 2+1 s dětmi - jak ho uspořádat?

saaralota
23. srp 2017

Jak máte uspořádaný byt 2+1 se dvěma dětmi? Máme roční a pětileté dítě, zatím spíme všichni v ložnici a v obýváku je i herna pro děti. Máme malý byt - klasická bytovka, cca 55 m2 byt, obývák propojený s malou kuchyňkou. Společné spaní mi vyhovuje - děti snadno přikryju, podám pití, dudlík... navíc v ložnici je taková "klidová zóna" - chodíme tam jen spát, je tam chladněji, když je někdo nemocný, má tam klid... Ale starší syn by rád pokojíček a pravda je, že když přijde návštěva s dětmi, hodilo by se, kdyby si starší děti mohly hrát někde jinde, než se snažíme si povídat (není slyšet vlastního slova 🙂). Problém ale vidím v tom, že když z ložnice uděláme pokoj, stejně tam budeme muset nechat naše skříně s oblečením a moc místa na hraní tam zase nebude... navíc nevím, jestli si tam starší opravdu bude chtít sám hrát, nebo bude stejně nasáčkovaný v obýváku... a spaní v obýváku mě taky moc neláká (není tu takový klid, budeme se rušit s manželem - různé časy vstávání, příprava snídaně...). Zajímala by mě vaše zkušenost - jak máte uspořádaný malý byt se dvěma a více dětmi a jak se to osvědčilo? Jinak my to snad nemáme navždy, rádi bychom se tak do dvou let stěhovali do většího... jde o dočasné řešení.

j.a.n.i
23. srp 2017

@saaralota My to měli, vlastně přesně jak píšeš... v jednom pokoji já a brácha plus tam měli rodiče skříně s oblečením, sruhý pokoj obývák, kde rodiče i spali. Nebylo to tedy dočasné řešení, vyrostli jsme tak a přišlo mi to v pohodě. Ad ta příparava snídaně, píšeš, že máte 2+1, tak to se odehraje v kuchyni a tedy to nebude rušit, ne?

konidana
23. srp 2017

Tak já myslím, že to máte celkem dobré🙂 My jsme panelákové 1+1 předělali na 2+kk. Nic moc, místností je prostě málo, ale děti mají z bývalé kuchyně minipokojíček s patrovou postelí a z velkého obejváku, kde byla za květinovou stěnou ložnice, je velká kuchyň. S "ložnicí" se nehýbalo. Jsme 4 a spíme jak to zrovna jde. Pokud není jeden rodič doma, sáčkují se děti do naší "velké" postele (š.140cm) , když tam jsme oba, tak se většinou s prvním nájemníkem navíc zvedám a jdu spát do uvolněné postele v děcáku. Závidím klidovou zónu-ta u nás je jen když jsem sama doma:D. Ale musím říct, že pokud děti neběhají po celém bytě, tak si hrají ve svém pokojíčku a do těch 9m2 se vejdou i dalšími 1-3 kamarády 🙂 Jo nemáme tak velký věkový rozdíl, ale zas je to holka a kluk a jsou furt v sobě.

konidana
23. srp 2017

Do svýho pokojíčku šly, když bylo mladšímu asi půl roku.

saaralota
autor
23. srp 2017

@j.a.n.i Je to ofiko 2+1, ale spíš 2+kk... kuchyň je taková nudle napojená kratší stranou na obývák - bez dveří. A vlastně nemáme ani dveře z obýváku do chodby (nevejdou se). Takže dění jak v kuchyni, tak na chodbě (záchodě, koupelně...) je slyšet v přímém přenosu 🙂

saaralota
autor
23. srp 2017

@konidana Já si nestěžuju 🙂 , jen přemýšlím, jestli kvůli synově přání přeskládat uspořádání bytu, nebo ne... Tak hledám inspiraci, zkušenosti ostatních...

j.a.n.i
24. srp 2017

@saaralota Aha, tak to je hloupé, my měli poctivý 3+1, ale ve 3 pokoji bydlela babička, takže reálně pro nás 2+1, ale mělo to oddělenou kuchyň a šlo se do ní přes chodbu.

jitulka89
24. srp 2017

A co třeba oddělit kuchyň od obýváku dveřmi? my máme stejně velky byt ale zatím na prcka čekáme takže to nijak nehoří ale do budoucna jsem si říkala, že bysme v ložnici udělali dětem pokojík a v obýváku si nechali udělat zaklápěcí lůžko, vypadá to jako skříň tu otevřete a vysunete z ní postel a jdou tam udělat i nějaké úložné prostory 🙂 před den jí zase zaklopíte a nikde nic nepřekáží. Jinak dveře se dají udělat i posuvné ty nezabírají tolik místa a hodí se i pro menší otvory.

malydiamant21
24. srp 2017

Holky a možnost vzít si hypo na lepší byt vás nenapadla? 🙂 🙂

j.a.n.i
24. srp 2017

@malydiamant21 Myslíš jako, že by si vzali hypo kvůli překlenutí cca 2 let, ne taková možnost nás nenapadla...

jitulka89
24. srp 2017

taky máme v plánu jít do baráčku ale to tak v horizontu 4,5 let a jedna hypo pak na barak bude bohate stacit 😅😅

saaralota
autor
24. srp 2017

@malydiamant21 chystáme se stavět, původně jsme se do 2+1 stěhovali bez dětí, svobodní, tak na dva roky, než postavíme... už tu jsme 7 let 🙂 Ale stavět snad začneme na podzim, takže to tu máme tak na rok ,na dva... Přemýšleli jsme i o prodeji bytu a koupi většího, než postavíme... ale to jsme měli udělat loni, letos ceny stouply skoro o milion (alespoň u nás), tak už to pro nás nemá moc smysl. V pohodě tu vydržíme, jen řeším, jestli už by si syn nezasloužil pokojíček 🙂 a jestli se tedy máme přestěhovat na spaní do obýváku..