Uspořádání domácnosti. Jak to máte s hračkama?

zuzita15
10. črc 2022

Ahoj holky, zajímalo by mě, jak máte uspořádanou domácnost s dětmi, myslím hračky apod. Máme 3kk, děti spí s námi v ložnici, “dětský” pokoj je skladiště dětských věcí a sušárna, obývák máme velký, skoro 30m2 a kuchyň je mimo něj (ale není oddělená zdí). Herní zónu máme po jedné straně obýváku, ale už mě to ubíjí, milion hraček, permanentně roztahané. Přemýšlím nad vybudováním herny ve 3. pokoji, jenže obývák je prostě naše společenská místnost a trávíme dobu, co jsme doma, tam. Nedovedu si představit, že budu třeba vařit a děti budou ve vedlejším pokoji v herně, nebo že obývák necháme prázdný a budem vegetit v pokojíku 🤷‍♀️ Samy beze mě nevydrží (aspoň ta mladší - 20 měsíční), někdy ani ta čtyřletá. Aby tahaly hračky z herny do obýváku, to jsme tam, kde jsme teď, akorát to budu každý večer stěhovat zpátky, ale aspoň vytvořím tu Potěmkinovu vesnici pro klid tchyně, která naše hračky v obýváku nedokáže překousnout (máme toho moc a málo uspořádaný a bla bla bla) a taky pro muj klid, že se nebudeme topit permanentně v rozházených hračkách. Jak to řešíte vy?

felixfelicis
10. črc 2022

Taky mame hracky v obyvaku, kde maji deti i velky prostor k hrani na zemi, to v pokojicku neni. Beru to tak, ze to tak proste je, dokud jsou deti male, casem se presunou k sobe do pokoje. Mohla bych to vsechno uskladnit u nich, ale stejne by se to postupne stehovalo tam, kde je to prirozene.

emillyhk
10. črc 2022

Máme skoro 18m batole, takže čekám, že časem se to bude ještě vyvíjet 😄
Má svůj pokoj, hračky má v kallaxu (má tam boxy, šuplíky i dvířka) a v regálu z Lidlu. V obývacím pokoji máme taky kallax (4x4), spodní dvě řady má syn na hračky. Má to v boxech a koších. Když je chladno, rozložíme na zem pěnové puzzle. Hrajeme si v pokojíčku i v obýváku, podle nálady. Uklizeno máme když syn spí, jinak se pořád někde válí hračky (nebo vyndává nádobí z linky). Názor tchýně a návštěv mám na háku. Děti jsou malé jen chvíli, v pubertě si zalezou do pokoje nebo budou venku s kamarády.

rejalin
10. črc 2022

Máme 3+kk, hračky pro syna mám také v obýváku. Mám tam skříň s úložnými boxy a večer to tam vždycky uklízím. Syn spí zatím s náma a "dětský pokoj" slouží jako pracovna/sušárna/pokoj pro hosty. Taktéž si neumím představit, že by si tam syn ve 2letech hrál sám a já byla mimo. 🤷
Asi bych zvážila omezení počtu hraček (třeba půlku schovat do krabice a pak po čase obměnit) a vymyslet nějaký lepší úložný systém. Na jednu stranu chápu, také mě moc rozházených věcí ubíjí, ale s dětma to někdy jinak nejde 😁 na tchýni prď, udělej to hlavně podle sebe a dětí 🙂

izz76
10. črc 2022

Touhle fázi kdy se obyvak změní v hernu si asi projde každá domácnost v které jsou děti. My máme 3+1, dcera měla vždy dětský pokojíček kde byla většina jejich věci,ale zároveň v obýváku herní koutek,kde byly vždycky aktuální hračky které ji bavily. Postupně s věkem těch hraček v obýváku ubývá,ale i teď když je jí 7let si ráda hraje kde jsme my. Takže momentálně máme v obýváku lol panenky i s domeckem😃

victress
10. črc 2022

měli jsme hračky v obýváku do cca 6 let mladšího dítěte, pak jsem jim to nadobro odstěhovala do pokojíků a dodržují to, u syna je teda imrvére milion hraček na koberci, ale to mi už nevadí, stačí cestička ke skříni a posteli a fertig, tchýně do toho nemá co mluvit, je to váš domov, bych s ní vyběhla😝

moonulka
10. črc 2022

Dcera (2r1m) spí se mnou v posteli, v pokojíčku spí manžel. 😄 Máme 3+kk, pokojík na opačné straně bytu. Většinu hraček má v obýváku, jen ty větší jako kuchyňku nebo auto z krabice jsou v pokojíku, to už jsem do obýváku nenacpala. Líbí se mi ty instagramové pokojíčky, takový má sousedka nad námi, ale zkrátka nám vyhovuje trávit čas v obýváku. Na kecy okolí bych se vykašlala, je to místo kde bydlím já a které já si uzpůsobím tak, jak to bude vyhovovat mě a ne někomu kdo tam je na návštěvě.

jana_zofie
10. črc 2022

Porad v obyvaku, ale par veci uz je v pokojiku, i kdyz ho jeste nevyuzivaji. Problem je, ze pokojik je hrube nedodelany, Ikea mela na zacatku roku strasne vypadky, tak jsme koupili jen skrin a postel brz pristylky v supliku, ze ho dokoupime pak a zatimntam dame matraci. Ta se ale pod postel nevleze. A pak uz jsme se k tomu nedostali.

krisstina93
10. črc 2022

Děti mají na hračky dětský pokoj, většinou si hrají tam sami, když je starsi ve škole, tak si malý přinese pár hraček do obýváku a pak je zas uklidime do pokojíku. Obývák nemáme nafukovací a nechceme se tam brodit hráčkama :D

neomenia
10. črc 2022

Obě děti měly hračky v obýváku asi do tří let, pak jsem je nemilosrdně nastěhovala do dětského pokoje. Dříve jsme bydleli v 3+ kk,tak byly děti spolu, teď máme 4+ kk , tak má každý pokojík, kde má všechny hračky. Aktuálně děti 3,5 a 8 let. Líbí se mi hezký uklizený útulný obývák, kam by mi nevadilo přivést návštěvu, aby se nemusela brodit hrackama....ale ať si to každý udělá dle svého. Jinak děti si samozřejmě nosí hračky často do obýváku a hrají si v něm , to mi nevadí.Jen to pak vždy uklidí k sobě. A různě k nám chodí v noci spát nebo rovnou spí s námi, i když mají ty pokojíky.

zuzkasim
10. črc 2022

Klidně dětem zařiď hernu ve 3. pokoji, ale nepočítej s tím, že ony tam budou🙂 To přijde, až tak kolem 14 let (u někoho možná dřív). Děti chtějí být ve společnosti matky a ostatních, budou si prostě hrát tam, kde je zbytek rodiny. Myslím, že ve většině domácností se obývák stává na čas hernou a je to normální, každá se akorát snažíme minimalizovat množství hraček, na které se dá šlápnout. Je fajn je naučit, že se hračky uklidí před jídlem a odchodem ven, aspoň já nesnáším přijít do rozbordelařeného bytu a jím taky ráda v přiměřeně příjemném prostředí. Od doby, co mají děti pokojíček, mají hračky stálé místo v něm, ale v obýváku si prostě stejně vždy hráli a nosili si to s sebou. Zasáhla jsem, když už to bylo moc.

zmrzlinka
10. črc 2022

@zuzita15 už 10 let mámr hračky v obýváku 😂Občas mne chytne amok a všechny hračky musí pryč ,ale moc dlouho to nevydrží....

zmrzlinka
10. črc 2022

@zuzita15 jo a na tchýni se vykašli...ta si najde pořád něco ....když to nebudou hračky tak to bude něco jiného.....

lovemusicsun
10. črc 2022

Holky mají hračky v pokojiku, v obýváku mají jen stoleček na kreslení a pár nějakých věci typu plastelína a autodráha. Z pokoje tahají hračky každý den do jiných částí bytu (podle toho kde se pohybujeme my), ale večer je vždy uklizime zpět do pokojiku, kde mají své místo. Já osobně nesnáším takový ten binec bez ladu a skladu a logicky k tomu vedu i holky..
Ovšem souhlasím s tím, že tchyni to může být jedno, záleží jak to vyhovuje Vám.

teate
10. črc 2022

My taky 3kk, dětský pokoj má všechny hračky. V obýváku máme jen malý koutek, kde je stoleček + 2 židličky, vedle stojí IKEA kuchyňka a vedle je malý koš s pár hračkama, např. 1 míč, 1 knížka, 1 auto, 1 panenka, 1 puzzle. Někdy si nosí do obýváku něco z pokojíčku, to si pak zase zpátky při uklidi odnese. Jsou jí 2.5 roku.

fazolkazuzka
10. črc 2022

Mame obývák s kuchyní 70 m. Když jsme rekonstrukci dělali. Myslelo se hlavně na děti. Abychom to měli pohodlné všichni. Takže tu je hráči koutek 5 X 3 m a stejne jsou hračky vsude. Ale když chci uklidit nacházím vše do krabic v koutku a vic mě nezajímá, 🤭👨‍👩‍👧‍👧

vikinkav
10. črc 2022

Deti maji nejoblibenejsi hracky - duplo, kostky a par vybranych aktualnich hracek - v jednom Trofastu v obyvaku. Zbytek maji v pokojicku a ja ty hracky ruzne rotuju, kdyz jsou v obyvaku veci, ktere se uz nevejdou do supliku nebo si s tim nehraji, odnesu je zpet k detem do pokoje. Ten maji na spani a obcas si v nem hraji, ale spis tam delaji lumparny. Na vetsi veci mame garaz - tam putuje kuchynka, domecek pro panenky, houpacka atd., podle potreby veci presouvam, odnesu a prinesu zas neco jineho. Jako mit v obyvaku vsechny hracky tak to se nehnem a nikdo by se v nich nevyznal 😄

martulka88
11. črc 2022

@zuzita15 My máme malý byt 3+1. Zatím bude synovi 5měsíců a máme tedy jen hrací podložku, na které je hrazdička a košík s hračkami pod TV (jediná část, kde to lze mít). Pokojíček je momentálně jen přebalovna, sušárna a šicí dílna. Spí s námi v ložnici. Do budoucna to budu řešit tak, že bude mít jeden takový nevyužitý koutek (tam máme na Vánoce stromek, jinak je to prázdné - je to roh, kde je z každé strany asi 60cm a hned futra). Ale bude mít hračky hlavně v pokojíčku, protože prostor nemáme na to, aby to měl v obýváku. My jsme vyrůstali s hračkami jen v pokojíčku a budeme k tomu vést i malého - od toho je prostě dětský pokoj. A když si něco donese do obýváku, tak si to zase uklidí. Ono je to jen přechodně, než povyroste - i podobně to měla ségra a teď její děti 7+4 si hrají jen v pokojíčku, popřípadě si něco s sebou donesou do obýváku, ale pak si to uklidí.

patypresdevaty
11. črc 2022

Herna v obýváku zatím. Ale ch,stamiliony se, že až půjde v září 6 letá do školy a 3 lety do školky, postupně většinu přesunu do dětského, protože už nebudeme trávit tolik času doma.
Zatím bych se z praktického hlediska smířila s hernou v obýváku. Dá se alespoň regulovat množství hraček- cetsi část dát vždy do dětského a v obýváku nechat jen část. Ono to děti i vic zajímá, když nemají všechno vždy

konidana
11. črc 2022

V tomto veku deti jsme meli jednu bednu hracek. To slo. Ale stejne byly v kuchyni vytahany vsechny varecky a misky vsude🤣. Dvoupokojak, deti a hracky a veci vsude😅

zuzita15
autor
11. črc 2022

Ono se to s tou tchyni lehce rika. Bydli naproti bohuzel a cokoliv reknu, co se jen vzdalene tyka uklidu, tak ma hned debilni poznamky. Jednou jsem ji k nam poslala pro bundy pro deti do toho skladiste detskych veci a rekla mi, at uz ji k nam nikdy neposilam, ze to nedava (a to tam mam fakt jen detsky veci - tasky od svagrovy s oblecenim, pytel s oblecenim, kterej pripravuju pro brachu, tasky s botama apod, zadna spina nic, jenze ulozny prostory nemame nafukovaci a hlavne nez to preberu, tak to nekde ulozit proste musim). V obyvaku mame regal na hracky, kallax 2x2, na nem dve krabice (schovane za dverma) a jeste jednu na zemi na to harampadi plus teda Pikler se skluzavkou. Cast planuju presunout do detskeho pokoje, az manzel konecne odveze valendu, co tam nechci. Bohuzel mam ale deti ve dvou hrackovych obdobich, takze nemuzu nechat jen neco, protoze si s tim nevyhraje bud jedna nebo druha. Az si budou obe hrat s panenkama, tak mi toho dost ubyde (pokud nekdy budou obe 😄). Bohuzel ma tchyne obraz u sve druhe snachy, ktera ma rodinnej barak a obyvak o pulku vetsi, takze opticky se to tam vic ztrati. Ma tam koutek s Duplem, protoze jeji deti si s nicim jinym nehrajou. Hlavne ma deti 4 a 6 a na to, jak to u nich vypadalo pred 2 lety, uz si nikdo nepamatuje ( ja ano, jeste hur nez u nas 😂😂). Takze kdyz rikam, ze to u vsech znamejch s detma vypada stejne, tak mi tchyne rekne, ze vsechny moje kamaradky jsou stejny bordelarky jako ja…. 🤷‍♀️

vikinkav
11. črc 2022

@zuzita15 tchyni neres, jde o to, jestli to vadi tobe - v tom pripade to zmen, nebo ti to vyhovuje, v tom pripade bych nemenila nic 😉 Nebo vis, ze se to behem par mesicu bude menit, tak si to naplanuj podle sveho. My jsme ted u mych rodicu (temer 3 roky), takze prostor hodne resim, nechci aby byli kvuli nam az moc omezeni, proto hracky v obyvaku limituju, ale to je dano bytovou situaci ☺️ Blbe poznamky bude mit vzdycky nekdo, pokud je ti to neprijemne, rekni ji, ze to je vas byt a vam to tak vyhovuje, tak at to prosim nekomentuje. Pokud te ten komentar zasahne do bolaveho mista, tak je to mozna znameni, ze by bylo fajn neco zmenit.

stef9328
11. črc 2022

My mame vse v pokojicku, ale jestli mohu doporucit besta z ikei. Holky ji maji a v tom maji vse. Takze pokojik vypada cisty.😊

emillyhk
11. črc 2022

@zuzita15 Jako jasně, jsou domácnosti, kde to může fungovat (a funguje) jak si tvá tchýně představuje... Ale je to prostě i o dětech, o úložných prostorech a o celkovém přístupu. Někdo je minimalista, doma nemá nic, co není teď potřeba, nepotřebné lifruje hned pryč, někdo myslí i na to, že z toho kvanta malého oblečení bude mít ještě někdo radost, tak to radši uskladní a někdy přebere. Já všechno, z čeho syn vyrostl přeprodávám jedné mamince, no teď mám pnutí na druhé dítě a jestli to vyjde, budu půlku věcí muset kupovat 🙈. Protože sice máme domek, ale úložné prostory taky nejsou nafukovací (zatím nemáme garáž, takže je všechno uskladněné v jedné z místností) 😉 Syn je zatím mrňous, hračky má malé a skladné. Ale až se k tomu přidá tatrovka, kuchyňka a podobně, tak fakt nevím. Pokojíček má, hrajeme si tam. Ale je to v patře, sám tam zatím být nemůže, takže když vařím a uklízím, hraje si dole.
Tchýni řekni, že jestli má s vaší domácností problém, můžete se scházet u ní.

levandule_k
11. črc 2022

@zuzita15 Tvl. to fakt miluji, když někdo řeší cizí úklid. Tchýně by potřebovala nějaký koníček nebo práci, aby neměla čas řešit, kdo má jak uklizeno.

zuzita15
autor
11. črc 2022

@vikinkav ji to vadi vic nez mne 😅 taky se nechci topit v hrackach a detskych vecech, ale momentalne prave nenachazim vychodisko (krome toho vsechno vyhazet). Uz jsem ji nekolikrat ja i manzel poslali do patricnych mezi, ale pna je ten typ, co vyhodis dverma a vrati se oknem

zuzita15
autor
11. črc 2022

@levandule_k ona pracuje, podnika, ale rada lidem ridi zivot, je hyperaktivni a my bohuzel bydlime moc blizko. Ona ma psa, kterymu z venku nemeje packy a chrape s ni v posteli, svagrovy deti chodi tak spinavy, ze ja bych se stydela je takhle poslat do skolky (myslim obleceni). Loni se chlubila, jak jeji starsi dceri stacily dve tricka na cely leto. My mame dvoje saty na jeden den, moje deti kazdy rano dostanou cisty, ona nema doma haldy veci, proste kazdej ma neco, ale tchyni nevadi spinavy obleceni, preci nemuze prat kazdej den, ale vadi ji veci v byte…ja peru i nekolikrat denne… boj s vetrnymi mlyny…

zuzita15
autor
11. črc 2022

Jeste doplnim, ze si nemyslim, ze to je sympatiemi vuci jedne nebo druhe snase, ale spis sympatiemi vuci starsimu synovi - memu svagrovi. On je jeji verna kopie a ona se v nem vidi, takze jeho deti jsou dokonale - nase se nesmi vztekat, to se nedela, jejich se muzou urazet, nase deti se nesmi utesovat, kdyz spadnou, ze z nich udelame citlivky, jejich se utesovat muzou, nase deti se nesmi nosit, maji nozicky, jejich deti se nosit smi atd atd atd….. Proste dvoji metr

levandule_k
11. črc 2022

@zuzita15 Mně se také líbí minimalistické byty, krásně načančané pokoje na instagramu, ale jsem mírný chaotik, tak je pro mě udržet tenhle stav pořádku, ale špína mi vadí.

Ježiši, to bych tchýni asi s poznámkami ohledně úklidu poslala k šípku, kdyby jako vzor úklidu předhazovala někoho, jehož děti chodí špinavé.

To máš pravdu, je to tím, že starší syn je sympatičtější. No hodně asertivity, nenech si kálet na hlavu, pěkně ji odpálkuj a zařizuj si život podle sebe. Chápu, že to ty poznámky jsou mega otravné. Já nemám ráda, když se mezi dětmi dělají rozdíly.

zuzita15
autor
11. črc 2022

@levandule_k ona mi ji nepredhazuje, to ne, ale je mi jasne, ze porovnava a nase domacnocnosti jsou proste neporovnatelne

9radka9
11. črc 2022

@zuzita15 zkuste rotaci hraček, výrazně zredukovat hračky a po čase je obměnit