Byt či dům? Město nebo vesnice?

hanulka91
22. dub 2017

Zdravím maminky,
možná trochu hloupé téma, ale já se potřebuji svěřit.
Máme dvě malé děti (3 roku a půl roku) a bydlíme v Praze v bytě. Ale teď jsme se rozhodli, že byt prodáme a půjdeme bydlet do domečku někam dál za Prahu, aby to bylo levnější. Ale ve mě se teďka hrozně perou pocity. Normálně pocházím z vesnice, ale na Prahu jsem si zvykla a nějak se mi nechce zpět na vesnici. Zas si říkám, že zahrada bude pro děti to nejlepší, oproti bytu. Také jsem si zvykla na veškeré pohodlí co Praha nabízí, prostě dojde mi doma nějaká surovina tak vyběhnu ven a za 10 minut jsem zpátky a mám co potřbuji. To samé se školkou, doktory ... atd.
Jak to máte vy rodiny s malýma dětma co bydlíte na vesnicích nedaleko většího města? Jste spokojené?

mon_88017
22. dub 2017

@iveee hlavně ten kravín, to je pro děcka vděčná atrakce 😀 😀 😀

montyna
22. dub 2017

Výhody města: Vše blízko, pohodlí
Nevýhody města: Špatný vzduch,anonymita,nepořádek, hluk, více nebezpečí,podivná individua atd. Se synem se skoro neprojdu po trávníku, všude sklo, psí hovna. Hruza.
Výhody vesnice: Čistší vzduch, klid, soukromí, určitá svoboda v tom být venku kdy chci, pěstitelství, zvířata, větší bezpečí. Pro mnohé z nás skvělý pocit něco vybudovat, zanechat svým dětem.
Nevýhoda: Vše daleko, dojizden, práce a zase jen práce ( pro někoho je to ale koníček )
Já jsem z vesnice. Pak jsem bydlela ve velkoměstě a jde strašně ráda že se vracím zpět 😊

iveee
22. dub 2017

@mon_88017 To věřím. Mám chuť si pustit Slunce, seno :D

mon_88017
22. dub 2017

@iveee já mám chuť pustit si plyn, ale bohužel k nám do obce nebyl zaveden😅😅😅
Ale Slunce seno... u nás je to jasný, šak sme Jihočeši, je to ze života 😅

edeltraut
22. dub 2017

My bydlíme ve vesničce, kde nemáme obchod, hospodu, ba ani autobusovou zastávku 🙂. Tu máme 1km daleko, ale neměnila bych. Pravda - zvykala jsem si poměrně dlouho, ale ani ne tak na naší vesničku, jako na nejbližší město (3km vzdálené, 3tis. obyvatel - takže taky vesnice 😀). Do školy, školky a práce jezdíme právě do toho městečka, nákupy dělám týdenní v okresním městě a nic nám nechybí. Dnes bych už do města nešla a do velkoměsta už vůbec ne - tam bych zhynula 😀
@mon_88017 No vidíš, my nemáme ani kravín - tedy pokud nepočítám vlastní chlív 😀

kituska20
23. dub 2017

Bydleli jsme ve městě a byla jsem nešťastná. Ne sice v Praze ale taky to bylo velké město. Všude milion lidí, člověk nebyl ani chvíli sám.
Přestěhovali jsme se 20km za Prahu a jsme spokojení v baráčku s velkou zahradou. Manžel se konečně vybije na zahradě kdy dětem staví dětské hřiště atd já se nemusíˇ stresovat že musíme někam do herničky nebo na hřiště. Stačí zahrada. Celkově je to super "nemilt sousedy" co ti dupají na hlavu nebo neustále tišit děti protože musí brát ohled na ty pod námi :D.
Když chci sednu do auta a za 20 minut jsme na Černém mostě nebo v Letňanech

petronelka20
23. dub 2017

My jsme se prestehovali pred rokem a pul na vesnici, ktera ma kolem 800 byvatel z Usti nad Labem, ktery ma necelych 100 000 obyvatel. Za me velka spokojenost, mame to asi 2 km do centra Lovosic, nejakych 9 do Litomeric, dalnici na Prahu a Usti 2 km. Mame tu skolku, prvni stupen skoly, postu, vecerku, urad, fotbalove hriste, kostel, detske hriste... Vlak jezdi kazde dve hodiny, autobus co hodinu, rano jezdi nekolikrat do hodiny. Do mesta uz bych se nevratila.

dura175
23. dub 2017

Pocházím z malé vesnice, kde je jeden obchod otevřený dopoledne a hospoda. Naštěstí poblíž většího města, takže obslužnost autobusy dobrá. Nevadilo mi tam bydlet, byla jsem zvyklá. Pak jsem žila 10 let v Brně, kde jsem si taky zvykla. Hlavně na to pohodlí, co se týče MHD, obchodů, kultury, sportu, atd. Jenže jsem se kvůli práci odstěhovala, tentokrát do menšího města a jsem spokojená maximálně. Vyhovuje mi to. Sice bydlíme v bytě, ale menší obchod máme za rohem, supermarket 10 minut chůze. Z okna vidím les, vedle baráku školka a škola, do centra města taky 10 minut chůze. Do Brna to máme 40 minut autem a hodinku vlakem nebo busem. Až teď zpětně si uvědomuju, že do velkoměsta bych už nechtěla ani za nic.
Muž teď chce stavět na vesnici. Snažila jsem se mu vysvětlit, že on, jako celoživotní městský byťák, nechápe, kolik je kolem domku práce. Mně osobně to zas tak nevadí, znám to z domu rodičů. Ale přece jen bych raději užívala pohodlí města. Tak uvidíme, jak to dopadne...

kristyn.g
23. dub 2017

@blecha94 jste vybrali blbou vesnici 😀 byt na vesnici bych nechtěla jedině dům

do maturity jsem bydlela na malé vesnici v brdech, vůbec jsem si nevážila jak to tam bylo super, běh kolem lesa a rybníčků, se psem procházky krásnou brdskou scenerií, v klidu a pohodě se v létě houpat na houpačce na sluníčku s okurkou ze skleníku v ruce.. prostě krása... jeden velký hák je to dojíždění, na autobus jsem to měla 12minut suprsvižné chůze, asi 1km a autobus jel s jedním přestupem do prahy hodinu... to byl opruz hroznej, hlavně v zimě, když byla fujavice a déšť to bylo nejlepší. Ale občas jsem jezdila ke známým do Prahy -počernic odkud jsem jezdila do školy, no cesta trvala stejně dlouho jen zastávka byla blíž, tak ono to nebyla taková výhra...

Pak jsem se přestěhovala do Prahy k přítelovi, bydlela jsem v Nuslích a pracovala na stodůlkách, a zase další hodinové dojíždění, fakt jsem si moc nepomohla ale líbilo se mi že je všude otevřeno do večera, že můžu chodit na různé kurzy a podobně, ale všechno stálo prachy, co dělat ve volném čase ve městě taky, obchoďák, kino, kavárna...

Po sedmi letech jsme byt prodali koupili byt se zahradou v menším městě.
Na rok a pul jsme se přestěhovali do mého prvního bydliště na vesnici 🙂 Já pracovala z domova nebo jsem párkrát do týdne dojížděla do prahy vlakem. Vlak jel 1hod20min do prahy ale mě to vůbec nevadilo, ráda jezdím vlakem, nasnídala jsem se s pěkným výhledem na přírodu, pospala jsem si... ale kdybych to měla jezdit každý den tak nevím nevím. Manžel jezdil autem každý den 40minut cca najel za den 80km, ale i tak byl v lepší náladě a ulevilo se nám od města, a i když stálo hodně dojíždění já vydělávala méně peněz tak jsme utratili méně, čas netrávili v kině nebo obchodním domě nebo v kavárně ale na zahradě, nebo na procházce po turistických trasách, stačilo vyjít z baráku.

Jak se nám dostavil byt v menším městě tak jsme se přestěhovali, manžel dojíždí už jenom 17km do práce, máme zahradu dost velkou aby nás zabavila a dalo se na ní něco vypěstovat a nemusíme být zavřený jen v bytě. Autobusy tu jev praze za dvacet minut a jezdí mimo špičku dvakrát za hodinu a na různé části prahy. Nevyhoda je že tu není okolo tolik přírody a pěkné procházky jako na vesnici a jelikož máme zahradu k bytu tak ani tolik soukromí... ale je to supr kompromis a jsme zatím spokojení 🙂 mám ráda malé město, je to tu takové klidnější, je tu hodně obchodů, taková domácká atmosféra, mame tu zámek... spokojenost..

g_m
23. dub 2017

@hanulka91 Vydělávat víc peněz, tak si určitě pořídíme domeček. Člověk má svůj klid a je to prostě jeho. Ale teď máme hypotéku na byt a ta nám stačí. Chceme si pořád i užívat, jezdit na dovolené (zima, léto) a něco si koupit a nemuset řešit, jejda na to nemám, protože platím obří hypotéku a sice mám dům, ale nic pořádně nemůžu.
Jinak bydlíme na Valašsku na vesnici a neměnila bych. Na vesnici jsem vyrostla, pak studovala v Brně, které miluju, ale bydlet né. Už jen když si vzpomenu na to vedro v šalině, všude spěch, plno lidí a anonymita, tak tady je to super. A pro děti ideál 🙂 A nemusím shánět žádnou čupr lesní školku, ta naše tady na dědině tomu plně odpovídá 😀

blahova_andrea
23. dub 2017

mám zkušenosti s prahou, brnem, maloměstem a vesnicí, kde jsem nakonec skončila. no nejraději bych asi to maloměsto 😅 v určitých lokalitách, klidně i tu prahu, ale na to nejsou peníze a chlapa bych tam nedostala. vesnice je pro mě největší zlo, bohužel ale také jediná možnost, protože chlap je v bytě nešťastnej a na dům ve městě nikdy mít nebudeme. sice je to větší vesnice, kde jsou dvě sámožky, je tu i malé zdravotní středisko (většina dr. ale šílenost a raději dojíždíme do města). jsme nalepení na městě, ale dopravu bych si představovala lepší. blíží se mi nástup po mateřských do práce a jímá mě hrůza z toho dojíždění. na podzim jsem chodila na brigádu a toho proježděného ztraceného času, kdy nejsem ani s dětmi ani mi to nikdo nezaplatí... ☹ druhé auto si zatím nemůžeme dovolit a já jako nevyježděná bych do města ve špičkách, kde není kde zaparkovat stejně nejezdila. bydlet ve městě, tak mi nástup do práce nevadí, takto bych pomalu nejraději zůstala v domácnosti😨😅 na to, že větší obchody jsou dál a musím dělat zásoby a pak vařit z toho, na to si zvyknu. že nechodím věčně kolem výloh a slev je nakonec asi jedině dobře 😀 ale zahrádkář nejsem a nikdy jsem nebyla. nakonec asi bude jedno, kde bydlíme, protože budeme pendlovat mezi školkou, školou, prací a domácností a když bude volno, tak stejně asi vypadneme někam na výlet. ale jo, těším se až budu moct vařit a uvidím na děti ven na zahradu a nebudu muset vařit, když spí nebo je nutit hrát si doma, abych mohla něco udělat. ten prostor a volnost je pro děti na vesnici větší. jsem tu kvůli nim a mužskýmu. sama za sebe bych na vesnici nikdy nešla! 😀

zmrzlinka
23. dub 2017

Bydlim v maly vesnici 5 km od malyho města a 15 km od Plzně.Puvodne jsem z většího mesta a bydleli jsme v paneláku.S manzelem jsme taky zili 4 roky v hlavním městě jiného statu.Takze nejaky srovnání mám 😀

Ja si bydleni v domku nemuzu vynachvalit.Syn je spokojenej na zahradě.Manzel si vybije stres z práce kolem domu....sekanim travy, řezání dříví atd. 😁 Zahony nevedem.Zatim 😉Mame ovocne stromy a ribizy.Ty moc pece nepotřebují.
Ale musis pocitat s tym ze bez auta si jako bez ruky.Ja jsem se naucila za tych 5 let co jsme na vesnici spojit příjemné s užitečným.Kdyz jdeme do mesta napr. do dětského koutku tak rovno naplánují co budu varit a nakoupim.Kram u nas mame,ale nevyuzivam ho.Syn chodí do skolky do vedlejsi vesnice, chodí tam i na fotbal.Vozit ho musim,ale to podle mne i lidi napr.po Praze vozi mensi deti na krouzky.
Ja jsem na vesnici spokojena a kdyz jedu na tyden k nasim na sídliště tak jsem po dvou dnech nervózní 😁

78marcela
23. dub 2017

Ja jsem na vesnici a jinam bych nechtěla. Ale.mame tu vsechno, co.potřebujeme, detska doktorka, dva prakticti lekari, zubar, gyndar teda jednou tejdne. Je tu lekarna, jedna velka samoska a tri.maly. Kdyz sednu do auta, za sedm minut parkuju u Alberta nebo u Kaufu ve meste. Na stary kolena je tu duchodak. Proste vse, co clovek potřebuje. Bydlela jsem nekolik.let ve.meste a jediny chvilky, kdy jsem mesto ocenila, bylo, ze.jsem si pri jidle v restauraci mohla dat dvojku vina, coz ted nemuzu, pac vetsinou ridim domu. Ale zas.prihedu domu, mame sklep a svoje vino, takze.ono se to vyvazi😀

blecha94
23. dub 2017

@kristyn.g Já bych zase nechtěla dům, máme chalupu a tam mi skákání kolem baráku stačí. ;) A že jsme vybrali blbou vesnici? Vybírali jsme celkem dlouho tak, aby odpovídala požadavků. A chtěli jsme vesnici (tedy manžel chtěl), ne periferii města, nebo městečko.

I tak, dojíždění se člověk na žádný vsi nevyhne, na každý vesnici je vesměs prd, když je obchod a hospoda, tak je to ještě dobrý... Myslím, že kdekoliv jinde by nakonec došlo k návratu do Prahy, protože zůstat mimo město by pro nás znamenalo další auto a soukromou školku.

Ale hlavní je, že jsem založením městská krysa a příroda a čerstvej vzduch (kterej je v zimě, když všichni rozhulí kotle a kamna 100x horší, než v Praze :D) pro mě nejsou argumenty. ;)

garlic
23. dub 2017

@78marcela kolik má vaše vesnice obyvatel? Podle toho, co tam všechno máte, už to pro mě není vesnice.

blahova_andrea
23. dub 2017

@garlic my to tu máme podobné jako marcela a taky jsme vesnice. ne o pěti domečcích samozřejmě 😀

78marcela
23. dub 2017

@garlic konkretne nase vesnice ma cca neco kolem 1300 obyv. Ale je tu vyhoda, ze jsme jakoby dve vesnice spojene a dohromady je to asi 3tis. Tak proto je tu v podstate vse.

kristyn.g
23. dub 2017

@blecha94 ja to myslela vůči těm problémum co jsi popsala bydleli jsme dál od prahy než vy a na kraji vesnice ale doprava tam byla asi lepší, i občanská vybavenost, obchod cukrárna restaurace, školka i škola ve vesnici ale není to pro každého no... taky jsme teď spokojenější na menší městně nedaleko Prahy 🙂

garlic
23. dub 2017

@blahova_andrea
@78marcela pro mě vesnice = je tam v lepším případě hospoda, jinak vůbec nic. Na nějakou zastávku minimálně kilometr a do školy a školky se musí autem, jinak je to s dětmi pochoďák na hodinu. To co popisujete vy mi přijde spíš "městečko" a nebo městys. Znám jedno "městečko" o 3000 obyv, a to co popisujete vy, to tam teda není ani náhodou. 🙂

bylinka36
23. dub 2017

Tak my si rekonstujeme domek na vesnici, ktera ma slusne vybaveni, ZS a MS, kde si momentalne bereme s dcerkou obedy, vari tu vyborne, obchod se zakladnim zbozim, hospoda, obecni urad, hriste, bozsky klid, doktora mame v okresnim meste 15 min daleko a pak 30 a 45 min vymozenosti Brna, do Olympie jen 25 a do jedne detske kavarny taktez, auto mam k dispozici prakticky furt, velke nakupy mi vozi tesco, jzeleninu bedynky a neco vlastni nebo od rodiny. Jsem moc spokojena. Mam klidne bydleni, kde muzu malickou vypustit a nadosah vymozenosti mesta...

g_m
23. dub 2017

@garlic To je ale velký nesmysl, bydlím na vesnici s 2tis obyvatel, školka je ani ne 10min chůze, škola ještě blíž a zastávku mám 100m od domu. Jak školka tak škola jsou vesměs v centru obce, takže žádný pochoďák, pokud člověk nebydlí někde pod lesem. A to nejsme tady v okolí nějaká výjimka...

elvira
23. dub 2017

Nedá se tak nějak univerzálně říct, co je lepší.
Všechno má svoje pro i proti.
Hodně záleží na tom, jaké jsi povahy, nač jsi zvyklá, co se ti líbí.
Já jsem venkovský člověk, mám ráda, že mě lidi znají a já znám je. Že můžu mladýho poslat bez obav do obchodu, že tu není nijak hustý provoz aut. Že mám zahradu a zahrádku, můžu si tu sednout na houpačku a udělat grilovačku pro kamarády.
Na druhou stranu - střední škola tu není, takže mladej bude muset dojíždět, lékaři tu jsou, ale pokud bys nebyla spokojená, tak opět do města, veškeré úřady, větší nákupy, lékárna - autobusy tu jezdí zhruba co hodinu, hodinu a půl, ale bez auta by to nešlo.
Kultura přímo na vesnici nula, kroužky pro mladýho ještě před dvěma roky nula, teď naštěstí otevřela liduška pár tříd, začal i výtvarný kroužek atd.
Já bych aspoň zatím vesnici neměnila, moje kamarádka vesnici nenávidí a libuje si ve městě.

garlic
23. dub 2017

@g_m píšu, jak to vnímám já. Pokud je někde 10 minut chůze x doktorů, obchodů, zš a mš, tak to pro mě není vesnice. Zjevně existuje vesnice a vesnice.

g_m
23. dub 2017

@garlic A ještě teda jedna reakce v souvislosti s @78marcela - krom gyndy, tady s těma 2tis obyvatelama máme taky všechno- dětská, obvoďák, zubař, 5! obchodů z toho jeden lepší větší, lékárna atd. A rozhodně nejsme ani městys...

garlic
23. dub 2017

@g_m
a takových vesnic, jak je vnímám já, vyjmenuju ve svým okolí minimálně 15 zpatra, takže to opravdu není žádná výjimka. A rozhodně to není nic "pod lesem", fakt ne. Prostě řídká zástavba rodinných domů.

g_m
23. dub 2017

@garlic A jakou teda máte definici vesnice? A pokud člověk bydlí u středu dědiny, tak ty všechny věci v dosahu má...

petronelka20
23. dub 2017

@garlic my bydlime ve vesnici, kde je necelych 800 obyvatel a mame tu skolku, prvni stupen skoly, postu, obchod, obecni urad, fotbalove hriste, detske hriste, hospodu,vlak (jezdi jednou za 2 hodiny) asi 100m od baraku, autobus (jezdi jednou za hodinu, rano asi 5krat do hodiny) asi 400m od baraku, pesky to mame asi pul hodiny do centra Lovosic.

garlic
23. dub 2017

@g_m definici vesnice, jak to vnámám já, jsem ti napsala nahoře.

konkrétně 490 obyvatel.

78marcela
23. dub 2017

@garlic urcite je vesnice a vesnice. Takovych jak.je ta nase, je tu v okoli docela dost. Je tu i par mensich, kde nic moc neni, jak to popisujes ty. Ale tech "nasich" je tu vetsina v nasem kraji.
Konkretne ja to mam pet minut na autobus, dvacet minut na vlak, ten je dal, pet minut do tri obchodu, minutu do skolky, mam ji.pres silnici. Sedm minut skola, velky supermarket, deset minut ti vsichni doktori a lekarna, to je vsechno v tom pecovatelaku. Akorat teda moje prakticka je v nasi ulici, dve minuty.

evaamy
23. dub 2017

Zahrada není vsechno, jsou dulezitejsi veci- hlavně obchod. Pořádný. Ideál je pro mě barák ve městě 😉 nebo být ve městě a chalupa u lesa🙂 už nikdy bych nechtěla bydlet v kotehulkach, kde nic není. Žiju tady devět let a už se tesim az se odstehujeme. I ostatní maminky z hřiště si na to stěžují. ( hodně ženských se bojí řídit).