Byt či dům? Město nebo vesnice?

hanulka91
22. dub 2017

Zdravím maminky,
možná trochu hloupé téma, ale já se potřebuji svěřit.
Máme dvě malé děti (3 roku a půl roku) a bydlíme v Praze v bytě. Ale teď jsme se rozhodli, že byt prodáme a půjdeme bydlet do domečku někam dál za Prahu, aby to bylo levnější. Ale ve mě se teďka hrozně perou pocity. Normálně pocházím z vesnice, ale na Prahu jsem si zvykla a nějak se mi nechce zpět na vesnici. Zas si říkám, že zahrada bude pro děti to nejlepší, oproti bytu. Také jsem si zvykla na veškeré pohodlí co Praha nabízí, prostě dojde mi doma nějaká surovina tak vyběhnu ven a za 10 minut jsem zpátky a mám co potřbuji. To samé se školkou, doktory ... atd.
Jak to máte vy rodiny s malýma dětma co bydlíte na vesnicích nedaleko většího města? Jste spokojené?

vosinka
24. dub 2017

@marketa11112 Mě osud nadělil dva kluky (2,5 roku od sebe) a to je fakt někdy na budku, oni to fakt ti kluci mají nějak v sobě ty boje, ať dělám, co dělám....ségra má dvě holčičky a taková soda to není...😀

sariky
24. dub 2017

@marketa11112 ony i ty schody se ukázaly být problém (zdravotní důvody). No, za blbost se platí, takže nás to něco stálo a v takovém provedení nikdy více...

magdalenax
24. dub 2017

@cosimamvybrat Tak to mám naprosto stejný názor, jako Ty! Mluvíš mi naprosto z duše.

Abych šla bydlet na vesnici z důvodu, že budou mít děti volnost na zahradě? Ani tam bez dozoru být nemohou (byla jsem svědkem něčeho, o čem se zmíním níže), děti odrostou velice rychle a je jim zahrada "malá". Nějaké pěstování zeleniny, - ano, dobře, ale i tak to stojí mnoho peněz a hlavně úsilí a pak je třeba ji někde uskladnit,- v nejlepším případě mrazák a člověk platí energii a modlí se, aby mrazák neodešel.

Pro ten klid a soukromí, jak píšeš, stačí skutečně baráček s nějakým dvorkem nebo i zahradou je lepší mít jej ve městě, než na vesnici. Nemusí to být zrovna Svobodova chata, která byla přejmenována na vilu. Stačí adekvátní prostor pro bydlení.

No a teď, s tím dozorem.... . Byli jsme na návštěvě u přátel na vesnici. Sedíme na zahradě a jejich tříletá dcerka si tam pobíhá a hraje. Foukala bublinky z bublifuku, na dálku to bylo naprosto v pohodě do doby, než slyším - hade ahoj, ahoj hade! Přátelé zůstali v naprostém klidu a ještě povídají, - toho si nevšímej, máme tu sem tam užovku nebo slepýše a ona je Kristýnka vždycky zdraví! Nedalo mi to a málem mne ranila mrtvice. Na zahradě zmije a ještě mi tvrdili, že je to užovka a že se na tom místě vyhřívá často, ale že Kristýnka ví, že si jí nemá všímat, tak si jí prý nevšímá, jen jí pozdraví! ....prý to nemá klikyhák, tak to není zmije..., jenže klikyhák měla a to za prvé a za druhé další znaky. Kdyby došlo k nejhoršímu, nevím, nevím...., holka na zahradě často sama, ale v tomhle případě by přítomnost rodičů asi platná stejně nebyla, jejich neznalost je jejich neznalost, bohužel.
Takže, myslet si, že dítě vypustím na zahradu a sem tam po něm kouknu....?

marketa11112
24. dub 2017

@vosinka no ja byla presvedcena, ze druhy bude kluk..tohle me trosku prekvapilo i vydesilo 🙂. Nas prcek je divocak, ale deti a hlavne mimina ma rad..tak uvidime....no, jestli bude holka po me, bude vic kluk nez kluk..tak to bude fuk....syn se take obcas chce prat, nastesti zatim vyhravame...

vosinka
24. dub 2017

@marketa11112 Ale jo, oni se ti naši holomci milujou, to zas naštěstí jo, ale ty bitvy někdy stojí za to, hlavně vždy o nějakou totální blbost, dobrý je vyčinit oběma, to se dají dohromady proti "zlé" mámě 😀 to funguje ...koneckonců my byly dvě holky a taky máme na památku pár jizev (třeba kdo bude první luxovat a tak, samé důležitosti), chudáci rodiče.

evaamy
24. dub 2017

Vesnice pro děti je super, to ano ( sama jsem jezdila jako malá k tetě na vesnici na prázdniny a jsou to je nejhezčí vzpomínky na detsvi), ale pro puberťáky to už není, nudí se tam. Takse to chce střídat podle potřeby B-) takže zase: byt a chalupa k tomu= značka ideál ( pro mě) 🙂

margarithka
24. dub 2017

To, kde a v čem každý bydlí, je jeho věc. Každému vyhovuje něco jiného. Na blbce souseda i lidi můžete natrefit i na samotě u lesa.

Ja bych vesnici ani zahradu neměnila. I manžel je šťastný, že přijede z práce a má klid. Děti se válí v trávě, kde je hovno jedině od našeho psa a na písku nemusím poslouchat plky jiných matek. Zahrada samozřejmě není bezpečné místo- tu máte betonový obrubník, tu nastražené hrábě, tu letí sršeň. Ovšem náš syn si rozsekl hlavu o skříňku v obýváku...
Zelenina a ovoce není za hubičku, ale dělám to ráda a vím, že to dělám pro nás. Kultura mi nechybí a lidi už vůbec ne. Do menšího města to máme 3 km po cyklostezce a u nás školku, 1. stupeň, obchod, autobus vlak. A hospodu!!! 😀

Ano, budu do baráku vrážet celý život a k móři nebudu jezdit- ale z vlastního rozhodnutí. U moře jsem žila a válecí dovolená není nic pro mě. Osobně moc neuznávám lidi, kteří se chlubí, jak byli tady a tam ve světě, ale nebyli ani na nejbližším zámku či muzeu u nich ve městě. Já se naopak těším, jak s dětma budeme cestovat po Čechách. Nebo prostě sbalit batoh a jít na túru po okolí- nic to nestojí a děti i tak mohou mít zážitek.

Navíc, čím jsem starší ( a víc mi měkne mozek), uvědomuju si, kolik máme kolem sebe zajímavých míst a jak je ta naše krajina krásná...na to ani Bibióne nemá😉 Hlavně teď na jaře.

magdalenax
24. dub 2017

No, tak to máš také pravdu. Lidi ví, jak to vypadá tisíce km daleko, ale o tom, jak to vypadá 10 km od baráku ví kulové. Souhlas
margarithka

marion2017
24. dub 2017

@etinka a o tomoc přesne mluvím, nemůžete to pochopit. A jestli si myslíte, že tím, že jsem byla v Asii nepecu nebo se nevěnuji dítěti, tak to tuplem nemá cenu...

marion2017
24. dub 2017

@msimankova nemá cenu na takovýto komentář reagovat.

marion2017
24. dub 2017

@petronelka20 moc díky za pochopeni a takto jsem to i myslela a reagovala na určíte komentáře. Mate to nastaveno Dobře a mne Chorvatsko nesmrdí. Jen, baracek chci, ale nechci ho za každou cenu a třeba celý život opravovat ruinu a nikam nejet. A ta vesnice sestry je odřezána od všeho a všech a není tam nic. Já bych chtěla v dojezdu prahy, ale to je otázka Hodně peněz.

marion2017
24. dub 2017

@marketa11112 byla jsem špatné pochopena. Já do baráčku chci, ale bohuzel za urcitech podmínek. Reagovala jsem na konkrétní komentáře, např. ze paní vše cpe do baraku a ji ani dětem nevadí, že nepojedou nikam ani k mori. To by mi vadilo a chtěla bych to mitak tak, že aspoň jednou ročne a ne celý život zasvětit baráku. Pak jsem navázala sestrou (a i ostatní rodina, známi a spolužáci) v teto vesnici, kterasa je odloučena od všeho, tak bych také nechtěla zit: nemožnost kultury, Dobre prace, tech par vydělaných šupů se vrazí do baraku a nuda v Brnem. Nic jim nechybí, ale chtěli by...Nevím, proc jsem červeným hadrem na býka, když je tu tolik názorů, že na vesnici ani za zlatého prase..

blahova_andrea
25. dub 2017

@marketa11112 také bychom nějakou díru v zemi rádi aspoň mimo dům. uvidíme. máme hodně spodní vody a malý pozemek, takže prostě nic není bez problémů :-/ já na zahradničení vždy nejvíc nesnášel ten předklon nebo dřep. z obojího mi bylo rychle zle, moje tělo to nedává 😅 a hmyzáci teda. ale když se dá špína a hmyz vyřešit zahradními rukavičkami a záhonky vyýšit...pomalu mi ubývají výmluvy 😀 a jak je to s těmi záhonky při okopávání, rytí, hnojení...v pohodě?

blahova_andrea
25. dub 2017

@sariky mě by asi bylo fuk, že mám školku za domem, místo abych se trošku prošla, když blbé sousedy bych měla za zdí. mě by se tedy bydlelo špatně. vím, jak to měla máma blbé, že nás pořád v bytě krotila (a to nejsem z paneláku), aby na nás nedošla sousedka. ségra malého doma drží pořád v sedě u knížek na koberci, ze stejného důvodu. já mám vyloženě nepanelákové děti. zvlášť, když jsou doma všichni čtyři, tak je to spíš zoo. donutit nás život jít s nimi do paneláku, tak ani nestihnu vybalit krabice a už by nás sousedi vystěhovali. na obří pozemek na bungalov nejsou peníze, takže máme malý domek na patro a ty schody jsou prostě daň za to, že děti mohou dupat, běhat, křičet, aniž bych na ně křičela já. teď jsme dočasně v domku, kde je sklep se vstupem na zahradu, spodní patro a horní patro. ano...fakt se těším až těch schodů bude méně a budu mít jen přízemí a patro 😀 ale z druhé strany. je to přirozený zdravý pohyb. nohy a zadek to udržuje ve formě.

blahova_andrea
25. dub 2017

@vosinka mě se syn na zahradě nudí, když je sám. nebo nebaví ho to tam dlouho. když tam má ségru, tak si vyhrají spolu. včera si udělali těsto z bláta a pekli a modelovali. plastelína doma došla 😀 nemohla jsem je dostat domů. já zatím byla s přítelem na stavbě. křik byl slyšet jen, když malá potřebovala čůrat 😉 no a když jsou tam čtyři...nemusím tam já být skoro vůbec. já se opravdu těším až budu klidně kutit v kuchyni a dohlížet jen přes francouzské okno. není to sen a iluze, u nás je to krásná realita 🙂
se sousedy zkušenosti zatím nemáme, moc jich nemáme. jestli to přijde, tak asi až dostavíme a až budou děti školní.
@marketa11112 nemusí to být bitky 😉 mám kluka a po 2r8m holku a milují se neskutečně. kolikrát co slyším od maminek, tak i bližší věkem a stejní pohlavím jsou na tom hůř. řeší problémy 100x do dne. tolik toho já neřeším ani za celý týden 😀 třeba budeš mít štěstí. neříkám, že se ti naši nikdy neporvou nebo nepohodnou, ale vesměs jsou to fakt spolupracující zlatíčka

sariky
25. dub 2017

@blahova_andrea to je jasné, souhlasim s tebou. My to museli prodat kvůli penězům. Ostatní věci mi prostě jen "vadily". Panelák rozhodně není bydlení mých snů, ale byli to pro nás jediné dostupné bydlení. Jen říkám, že už bych znovu nešla do řadovky, do baráku na patro a bez velké zahrady je to taky na prd. Vše má svoje pro a proti. Já nejsem zastáncem ani bytu ani domu, všude vidím plusy i mínusy.

blahova_andrea
25. dub 2017

@magdalenax tak ale ono není zahrada jako zahrada. je rozdíl pár metrů bez nebezpečných částí, přehledných, bezpečných a je rozdíl zahrada plná různých zakoutí, bordelů, nebo tedy u lesa, kam chodí nezvaní hosté, nebo když je tam bazén...to už musí každý rodič zvážit, podle toho jaká zahrada je, jaké je dítě a jakou má on sám odvahu nebo je flegma 😀 to nemůžeš takto paušalizovat. ono o dítě se dá přijít i mnoha jinými způsoby a to i ve městě nebo v bytě. nelze žít přece se strachem, že dítě nepustím z očí, že všude číhá nebezpečí

blahova_andrea
25. dub 2017

@evaamy puberťák se ti bude nudit i ve městě, když mu nedáš dost velké kapesné😀

blahova_andrea
25. dub 2017

@marion2017 mě by stačilo i jednou za dva roky. jeden rok dovča v čr nebo prázdniny plné výletů a další rok třeba to moře, změna. doufám, že baráček nás nebude stát to, že plotem končí svět ☹

blahova_andrea
25. dub 2017

@sariky to máš pravdu. vše má plusy i mínusy. a myslím, že je málo lidí, kteří žijí fakt tam, kde chtěli, tak jak chtěli. většina musela udělat mraky kompromisů, někde se prostě bydlet musí a těch faktorů, které o tom nakonec rozhodnou je hodně. já jsem třeba vyloženě městská fiflena a kde jsem skončila 😅 jsem zvědavá, kdy si zvyknu. zatím je to pro mě o tom, že jsem tu vlastně z lásky k dětem a muži a že stejně lepší varianta nebyla :-/

marketa11112
25. dub 2017

@marion2017 ja to pochopila :-P. Ja bych take nechtela skudlit na kost, ale zase chapu, ze nekdo to ma dane jinak....kazdy ma jine priority...a jak jsem psala, nekdy je skoda, ze si to lidi neumi spocitat predem, nekdy se stane treba neco necekaneho a je to tady hned.
@blahova_andrea jasne, u nas slo o to, ze mame pejsky, tak jsem nechtela, aby tam lezli..ty bestie si klidne chodili na jahody 🙂. Jinak ze vnitr zahonu je natazena plastova folie, ktera se pouziva treba pri odvedeni vlhkosti od domu a pod. Tusim, ze se ji rika bitumenova...pohnojis i okopes lehce, vse je krasne vysojo, zadne ohybani. Zryt staci na jare, proste se pri tom pres zahony projdes, ale ty to vydrzi v pohode...my tu meli ztracene bedneni 15 cm, ale klidne staci i desitka, trosku zaklad pod.......jeste letos bude stat vedle i sklenik, mame ho uz asi tri roky uskladneny v boude, na ten se tesim moc...tam zase kvuli vysce manzela budeme delat dva schody dolu pod zem, aby se nebouchal do hlavy.......no a sklipek je naplanovany v miste, kde bude jeste jedns operna zed, tak to budeme stavet najednou....
@blahova_andrea ja se snazim v patre nic moc nezapominat, abych nemusela litat sem tam...clovek se nauci....
@blahova_andrea uvidime, syn ma deti rad, tak snad se postesti....deti budou mit malickou hernu v dome , velke dvere na oplocenoy twrasku a tam vse od piskoviste, po domecek a pod....ted to prave stavime, pristi rok uz to bude funkcni....a ja hned naproti svou sici dilnu, tak budu moci pracovat a pritom je hlidat..strasne se na to tesim....jinak klid u vareni u nas neni, syn chce bytu vseho a michat, podavat a pod..trva vse sice dele, ale on je spokojeny...
@magdalenax my tu potkali zmiji jednou, ve vysoke neposekane trave, mrcha jedna, nastesti hned zdrhla,bylo to ale v miste, ktere uz nebude...na hromade vysoke hliny, kterou budeme jeste letos likvidovat. Hlavne ta mrcha musela prilezt z proluky mezi domy, kterou obec moc neseka, tak to tam jeste skocim ukecat, at se o to staraji vic....ale tak, kde travu sekame, nic nastesti neni a nechodi, mozna jim vadi i ta nase psiska a vubec ruch na zahrade....

editah222
25. dub 2017

Já jsem holka z města (cca 50tis obyvatel) a bydlím celý život kousek od centra. Vyhovuje mi to tak maximálně. Ale je pravda, že na víkendy utíme na chalupu na vesnici :D Je tam krásně a miluju to tam, ale žila bych tam jen z donucení ;)
Jenže není vesnice jako vesnice, tady u nás není ani hospoda ani obchod (ale máme krásné, nové hřiště a akce pro děti i dospělé se konají celkem pravidelně) a to považuji za problém. Jsem zhýčkaná, že když mi něco dojde tak jsem za minutu v obchodě a na vínečko můžu jít kdykoliv a ne pak přemýšlet kdy mi jede či nejede autobus.
Děti máme zatím malé a na chalupu jezdí a baví je to, ale je mi jasné, že jak nastoupí puberta tak budou chtít být doma.

Takže, abych to nějak shrnula, záleží na vesnici, ale i na tom jaký člověk je. Já bych své obchody a kavárničky za klid u lesa nedala :D

blahova_andrea
25. dub 2017

@marketa11112 počítat můžeme jak chceme, vše se stejně ovlivnit a ošéfovat nedá ☹ každý musí někde bydlet a při problémech s výdělkem, zdravím, placením...je to problém pokaždé.

blahova_andrea
25. dub 2017

@marketa11112 tchánovci mají skleník taky trošku zapuštěný 🙂
já mám teda hlavu děravou, takže lítám jak fretka pořád nahoru a dolů. ale ono je to i tím, že jsme na patře v provizoriu, dole nic nemáme, vše nahoře, takže se tomu nevyhnu.
ta idylka u herny a šicí dílny zní krásně 🙂 vaření u nás jak kdy. když bude venku krásně, tak se budou hrabat v hlíně. když ne, tak mi budou sedět na lince, stát na schůdcích a pomáhat taky. milují to. tchýně má s nimi obří trpělivost a oni pak víc jedí, protože si to přece sami uvařili 😀

drzticka81
25. dub 2017

Ja jsem teda malomestsky typ cloveka-mam rada lidi-zname, ale zase ne velkomesto-ziju v 60tis meste v cihlove zastavbe 10 min od centra- zijeme ve 4.patre, sousedy neslysime,oni nas snad taky ne hahaha-jsou to fajn lidi (skoro sami duchodci)-berou nase deti v klidu,okna mame jen do dvora (vytvoreno z bloku domu)-mame pristup i tam, ale my s detmi si chodime hrat do okolnich zahrad MS (mame v okoli asi 4)-tam jeto udrzovane,jsou tamherni prvky a taky jine deti 🙂))) zame super, vzdycky si tam snekym pokecam a citim se naplnene.Kdyz chci vetsi vzruso,jdem do centra na zmrzku a pakna takove centralni hriste uprostred mesta (v parku),tam je vzdycky nekdo znamy, kamaradka,deti hafo 🙂))) Nase mesto je proste prorodinne, sameparky, hriste, kulturni i sportovni vyziti-zije se tu krasne (a taky tady mame hnedka jako 3. nejdrazsi nemovitosti v CR)......vsude blizko,dojde se pesky,MHD taky (zkonecne na konecnou jeto nanejvys 15 minut,hahah), skoly (stredni, vysoka,zakladnich, materskych,alternativnich-co si kdo vybere).......me teda barak nechybi,jsem spokojena ve meste a v byte,do prirody jezdime na chatu (je to ve vesnici a vim,ze na vesnici by meto unudilo k smrti)......dle meho by mel zit kazdy dle sve povahy a aby mu to vyhovovalo-nemuzou zit vsichni na vesnici a naopak nemuzou zit vsichni ve mestech-a tak je to spravne 🙂)))

marketa11112
25. dub 2017

@blahova_andrea no, tak ja mam nenazrane dite, ji snad porad 🙂. Tak jestli takova bude i dcerka....asi nas jednou snedi...
Syn je rad na pisku, venku ma uz i domecek, prolezacku, ted dostane branu, jeste bychom radi houpacku... decka budou mit o zabavu postarano...na leto zase vybalime bazen...syn pak nechce domu..🙂...vrchol blazenosti zavrsime vecernim grilovanim ci opecenim burta....a mame nejspokojenejsi dite na svete. Fakt se tesim, az porodim... a zase budeme moci radit, mala v kocarku pod slunecnikem nebo striskou.....ja si sem tam neco presadim, okopu, dostavime s muzem nejakou zidku, dame par obrubniku a tak...to bude super....a pak ta pristavba.....to bude mazec, bude sem jezdit jedna i druha baba na hlidani syna,. Obcas, no...ale pomuze nam to...malou si obstaram sama....tesim se na vsechno, hlavne, ze se budu moci hybat, tehotenstvi , hlavne to lezeni , me zmaha....nejsem zvykla se valet a ted musim....

msimankova
25. dub 2017

@marion2017 nechtela jsem te urazit, vzpomnela jsem si na drivejsi diskuzi - takovehle lidi najdes ve velkem meste v byte i na samote u lesa.

isabelafuentes
25. dub 2017

Tady je videt,jak je to individualni,a ze sto lidi - sto chuti 😊

Ja jsem pro domecek. Krome vsech duvodu,ktere uz tu byly uvedeny,vnimam za dulezite i dostatecny prostor pro setkavani s prateli a rodinou. Miluju letni grilovani a posezeni u vinka na zahradni terase - cisty vzduch,smat se a bavit muzete az do rana,nikoho nerusite,deti behaji kolem... Toho si v byte neuzijete 😊

blahova_andrea
25. dub 2017

@isabelafuentes i proto jsme chtěli domeček a fr. okno. velkou společenskou místnost dole, abych jako hostitelka nebyla oddělena od společnosti, volný průchod na terasu, zahradu, aby bylo více místa na korzování při oslavách a setkáních. my máme velké rodiny, ty pidi byty mi v tomto už lezly na mozek a úplně to bralo chuť něco pořádat. jen teda s tím bavením se a smíchem až do rána už to ani na vesnicích není takový med. ale furt lepší než panelákový byteček s pidi balkonem, to je fakt 😀

normalnimatka
25. dub 2017

dobrá diskuze....kdybychom měli hodně peněz, tak menší domeček v malým pěkným městě by byl ideální.... ale zrovna tady, kde bydlíme, je to takový zapeklitý.... města v okolí nic moc, asi jsem náročná, a jediný, kde bychom chtěli, tak by měl stejně manžel hodinovou dojížděčku do práce a jsou tam strašně drahý nemovitosti... no uvidíme, kam nás život zavede. tohle řešíme už x let, a asi je to hlavně na mně, jak se rozhoupu, ale neumim to skrze ty všechny negativa vs. pozitiva rozseknout..:/
ale na vesnici bych nešla a do bytu se nám taky nechce...