Chodíte pěšky?

billi
24. dub 2015

Pěkné odpoledne,
mám nedůležitý dotaz a námět k diskuzi. Chodíte pěšky ať s dětmi nebo bez dětí, nebo všude jezdíte autem?
V září nastupuje syn do školky a od okolí dostávám opakovaně otázky, jak se tam budeme dostávat a když odpovím, že budeme chodit pěšky, tak se všichni hrozně diví. Školka je od nás cca 1,5 km, takže žádná velká dálka, ale všichni se diví, že nebudeme jezdit autem, protože neřídím. Nevidím v tom problém, protože syn chodí rychle a od nás do školky dojdeme v pohodě do půl hodinky, ale jak jsem zjistila, tak jsem v nejbližším okolí jediná, kdo chodí pěšky. Všichni buď jezdí autem nebo minimálně na kole. Je opravdu tak zvláštní chodit v současné době pěšky?

beruska1889
24. dub 2015

@billi já chodím pěšky často a nic divného na to nevidím... dokonce jsem před půl rokem začala chodit pěšky do schodů, bydlím v 7. patře, i když máme v paneláku výtah.... chůze je zdravá a je to naprosto přirozený pohyb, tak proč ne... 😉 🙂 v dnešní době jsou lidi neuvěřitelně líní, jen sedí u PC nebo TV, takže čím víc pohybu, tím líp... 😉 🙂

betelgeuzz
24. dub 2015

Dokud jsem byla na mateřské, tak jsem všude chodila pěšky. Teď, když jsem v práci, tak převážně auto, protože nestíháme. O víkendu spíš pěšky.

tkanicka
24. dub 2015

chodíme pěšky, ale někdy si pomůžeme i autem

mon_88017
24. dub 2015

@billi chodím pěšky/využívám hromadnou dopravu, protože sem taky neřidič. Dost lidí ze vsi na mě teda kouká jako na exota, ale mně je to jedno, já jim do toho taky nekecám, že jedou do hospody na náves autem dvě stě metrů, aby jim háhodou neupadly nožičky u samý zadele 😀
A co si pamatuju ze svýho dětství, s mámou a bráchou jsme taky chodili do školky po svejch a že to bylo pěkně daleko 🙂

billi
autor
24. dub 2015

@beruska1889 právě mi chůze přijde jako nejlepší z možných pohybů a jsme zvyklí s dětmi hodně chodit. Běžně se synem ujdeme 6-7 km za den. Něco dopoledne a něco odpoledne. Občas si teda bere i kolo, ale chodí dobře.

Jelikož pracuju v místě, tak hodlám do i nadále chodit pěšky,
Jsem ráda, že to vidí někdo stejně. Mě už i nazvali ekomaniakem 😀

kacca11
24. dub 2015

Kam to jde, chodim pesky, na verejnou dopravu nemam ani kupon, ani nervy. Na delsi vzdalenosti jezdim autem. Na kratke opravdu vyjimecne, treba kvuli pocasi nebo ze potrebuji vetsi nakup.

blanka.k
24. dub 2015

@billi Ano, pro většinu lidí to je bohužel divné.... vím to z vlastní zkušenosti, když říkám, že chodím 1,5km do školky pěšky! Auto máme, ale jezdíme minimálně (většinou 1x měs.k rodině, 1xměs.větší nákup, v létě výlety), oba máme s manželem roční kupon na MHD a jelikož oba máme fitness náramky, tak víme, že nachodíme v průměru 20.000 kroků denně (tj. v mém případě asi 90km týdně :D).
Loni jsem se synem běžela 3km závod a v cíli s námi dělali rozhovor, jak to zvládl (byly mu čerstvě 4, ale vypadá mladší), tak jsem říkala, že za ten den už ušel 18km, takže 3km běhu (běželo se večer) už jsou jen takový bonus na konci dne 😀 Tím,že odmítám auto (ředchozí 3 roky staré jsem nechala prodat), tak syn je zvyklý od malinka na MHD, vlak, nebo pěšky. A dokud budou kolena sloužit (občas je cítím do schodů), nemíním na tom nic měnit.
Takže chůzi zdar!

marecek4
24. dub 2015

@billi náš malý chodí každé ráno skoro 3 kilásky a bez problémů,já jsem už v práci a tatínek nemá řidičák

morgan
24. dub 2015

Lidi se možná diví spíš tomu, že vám to prckové ujdou než že je divný chodit. Já chodím i běhám pravidelně a ráda, kde můžu a mám čas, tak sama dojdu pěšky, ale bohužel moje děti jsou líné, zvlášť ten mladší...to pak kolikrát dopadne tak, že ho nesu, protože by si prostě venku sedl a dál by nešel...takže i tady u nás po čtvrti popojíždím jak blbec autem i když se mi děsně nechce :/

billi
autor
24. dub 2015

@marecek4 netvrdím, že to syn nezvládne, naopak. Jak nezná nic jiného, tak to není problém.
A já s tím taky nemám problém, spíš mě překvapilo, jak to teď všichni řeší a představuje to pro ně skoro neřešitelný problém, přitom když jsem byla dítě, tak bylo naprosto normální a autem nejezdil nikdo.

billi
autor
24. dub 2015

@morgan syn to zkoušel taky, ale nehnul se mnou a prostě se šlo, teď už to je v pohodě. Hlavně ví, že neponesu, protože tlačím kočár 😀

jasekd
24. dub 2015

Taky chodime, i na velke nakupy, krosny na zada a jde se 🙂 Chodila jsem i na MD, mela jsem kvuli tomu dvojkocar, abyh se i s detmi rok po sobe dostala vsude bez zavislosti na MHD nebo autu. CVyhodou je, ze bydlime ve meste, kde mam vsechno, ze jsme nemuseli nikam dojizdet. Auto mame, ridi jen manzel, ja mam sice ridicak, ale nejezdim. Jezdime na vylety nebo kdyz je potreba odvezt neco opravdu tezkeho, jinak jen vyjimecne. Znami automechanici uz nam rikali, ze nase auto trpi, ze porad stoji 😝 😀
Taky jsme pro nektere lidi divny 😝 Jedou si pul kilaku pro 10 rohliky, ale divni jsme my, ze tam jdem pesky 😝 Nekdy me ta rozeranost nasi spolecnosti fakt stve.
Na druhou stranu jsem rada, ze skolku mame jen 600 metru od domu a cca 400 to mam pak do prace. Treba 2 km uz bych rano tezko stihala, dalo by se, ale i takhle mame co delat, kdyz mam byt po 7 hodine v praci, a odpo je musim vyzvednout nejdyl v 16,30. Byt na materske, klidne vodim dite do skolky pesky i ty 2 km 🙂

jasekd
24. dub 2015

On je taky rozdil, pokud clovek do te skolky musi spechat, protoze pokracuje do prace, nebo zda jste doma. Ja bohuzel tu pohodu byt doma a starsiho vodit do skolky nezazila. Musi to byt i pekne rano se projit v klidu, bez vecneho popohaneni a zpoceneho cela 😵 . To se priznam, ze jsem nekdy i dite do te skolky poponesla 😅 😀 Jak se zacne pracovat, je to hrozna honicka.

morgan
24. dub 2015

@billi ano, je dost možné, že jsem něco zanedbala 😀 , nicméně oba kluci byli vždycky takový nechodiči, musí být bezvadný když dítě rádo chodí dlouhý procházky ;)

blanka.k
24. dub 2015

@jasekd to je fakt, že já pracuji z domu, takže mi nevadí, že jen školka mi dá 4*1,5km denně (plus nákup Billa o dalších 500m dál, nebo Lidl ještě o 1km)... Když jsem prcovala, tak do centra MHD to zabralo přes 2hod. každý den 😅 Ale jsem jak ty, ŘP mám, ale nejezdím, nemám na to nervy. (ŘP dělaný na vesnici je fakt "zadarmo"....žádné semafory, natož víc pruhů, tramvaje atd. 😅 ) Občas trochu komplikace s klienty,ale vždycky se nějak domluvíme 😀
A na nákupy jsem si pořídila "RVHP" tašku , takový ten vozíček na kolech jak důchodci (ale puntíkatou z Ikei)

blahova_andrea
24. dub 2015

my chodíme pěšky běžně každý den. auto máme jen jedno a tím jezdí partner do práce. autem jezdíme na výlety a velké nákupy, ale jinak po našem městečku všude pěšky, pokud jedeme na výlet v týdnu bez tatínka, tak vlakem. bohužel se setkávám s tím stejným co ty. ale chápu, že když má někdo školku daleko a dítě ráno leze jak šnek, vozí se dítě do vedlejší vesnice nebo ho bere rodiče po cestě do práce...tak chápu to auto. jinak fakt ne. abych jezdila autem jen do školky a zpátky, když je to procházkou do půl hodinky, to mi nepřijde správné ani výchovně, ani vývojově ani ekonomicky 😅

jasekd
24. dub 2015

@morgan My jsme docela sportovci a decka mame liny a dost neohrabany, hlavne starsi kluk je takovy ufnukany a slaboucky. Je mu 5 let, vazi necelych 16 kg a je to takova kostricka prusvitna. On ani nema povahu a touhu nejak sportovat apod. Oba zacali i pozde chodit a celkove ta motorika u nich neni uplne dobra. Takze vsechno nam jde pomaleji, ted jim je 5 a 4 a konecne celkem frcej na odrazedlech, v dobe, kdy jine deti jezdi davno na kole bez postr. kolecek. Ale zlepsujem se a hodne je tahame po vyletech, snazime se o nejaky cil a nakonec to vzdycky ujdou, kazdy svuj batuzek, je treba delat svacinky atd. Uz je to s nima hezky, ale je to boj je rozhejbat 😅

jasekd
24. dub 2015

@blanka.k RVHP taska 😀 My zas mame ty krosny, no...

sangita
24. dub 2015

To je vtipne tema - myslela jsem, ze to je jeste v CR normalni. Ja jsem byla za exota v Anglii, kde jsem chodila s dcerou pesky, nebo verejnou dopravou. Snad nikoho takoveho jsem tam nevidela, vsechny matky mely svoje auta. Nase rodina nemela ani jedno 🙂 Pokud je syn dobry chodec, je to skvele chodit s nim pesky! Ja se snazim s dcerou (2,5roku) taky hodne chodit, nema kocar, tak chodi i po meste sama..

blanka.k
24. dub 2015

@jasekd takto jsem jezdili do Globusu, každý krosnu....ale já to prostě nedám, záda mám odrovnaný z jiných věcí. Ale občas se mi zadaří nakoupit (člověk to do toho velkého koše háže ani nevím jak, a pak to skoro nemá kam narvat), i jsem to 2x schválně vážila a kolem 20kg se v klidu dá ty 2km v pohodě dovézt, když to není echt do kopce, to je pak děs.

crawler
24. dub 2015

U nás se taky všichni podivují bo chodím do školky pěšky ca 1,2km - nemám řidičák a třeba za deště měl syn v šatně jako jediný pláštěnku = všechny ostatní děti přijely autem. Podle mě je to dobře - syn bude mít v květnu 5let a už loni o letních prázdninách dokázal sám ujít 12-14km na výletech i v těžším terénu. Mimo to se otužuje a celkově má nějakou výdrž...

morgan
24. dub 2015

@jasekd ano, máme to podobně, starší syn je skoro průsvitný...už jsem to tu řešila ve více diskuzích ty nesportovní děti (např. v diskuzi o kolech 😀)
Takže chůzi a běhu zdar! ;)

majvik
24. dub 2015

zatím do školy ani školky nechodíme, ale máme to do "centra" vesnice (obchod, hřiště, obecní úřad apod.) taky zhruba 1,5 km. Když jsem byla sama tak jsem jezdila skoro pořád na kole, teď s malou chodím s kočárkem a do školky plánuju chodit taky pěšky. Pouze když spěchám, nebo je opravdu ošklivé počasí tak vytáhnu auto. A jak tak koukám po sousedech, co už děti ve školkách a školách mají, tak většinou chodí taky pěšky, nebo to kolo tady hodně frčí...

billi
autor
24. dub 2015

@jasekd letos to bude z domova, za rok budu ráno mladšího vodit na hlídání a staršího do školky, do školky se jde kolem mé práce, kam se pak budu cca 0,5 km vracet. Ale i tak nevidím skoro rozdíl v tom naložit děti přejet, vyložit jedno, sednout, přejet, vyložit druhé... Když to vezmeme pěšky, tak taková časová prodleva nebude a až budou větší, tak budeme jezdit na kole.
Ale ono nejde jen o školku, ale celkově i o nákupy, procházky... Denně chodíme ven a nevidíme skoro žádné děti.

@morgan určitě jsi nic nezanedbala, některé děti jsou pohodlnější a hlavně ty mladší 😀

jasekd
24. dub 2015

@billi tak nakladani deti do auta, to je des. Jak to nemame az tak natrenovane, prijde nam to hrozna prace a zdrzovani 😀
To se spousta lidi podivovala, ze porizujem sourozenecky kocar. I kdyz pominu to, ze kluk (byl mu rok a 3 tydny, kdyz se mala narodila) zacal chodit az skoro ve dvou letech, a mala asi v 17 mesicich, na delsi trasy jsme ho potrebovali. Ti, co nejvic kecali, jak je ten kocar zbytecny, jsem videla vzdycky akorat se placatit kolem baraku, jak bylo neco trosicku dal, brali auto. My chodili vsude pesky s kocarkem a ted trenujem deti, aby hodne usli 🙂

blahova_andrea
24. dub 2015

@billi tak my děti potkáváme, ale asi jsme divní a chodíme ven v netradiční dobu. dopoledne chodíme ven kolem desáté, když je hezky, tak i dříve. prostě abychom na poledne nebo kolem poledne šli domů na oběd a pak spinkat. včera jsme došli na hřiště, co máme dál od domu, je mezi paneláky, tak jsem čekala narváno a tam nebylo dopoledne jediné dítě 😅 no syn se aspoň do sytosti vyřádil a nemusel na nic čekat, na nikoho brát ohledy, tak proč ne? ale byla jsem v šoku. 11,30 jsme nabrali kurz směr domů a po cestě z hřiště jsme potkali cca 6 maminek s kočárky, co mířili směrem, ze kterého jsme odcházeli. tak jsem si říkala, že snad byli někde na výletě a v těch panelácích bydlí a jedou domů taky na oběd. jinak nechápu, když by šel někdo s dětmi v poledne na hřiště, tak kdy jako teda jí, spí apod. 😨 😅

barinkas
24. dub 2015

ono hodně záleží dle mě, kde kdo bydlí a kam se potřebuje dostat. Pokud je auto, je to prostě jednodušší autem. Bydlíme na okraji města, bus to jede 2x do hodiny. Neříkám, že to je málo, ale pokud potřebuji jet jinam, než bus jede přímo, ne vždy se mi chce čekat s dítětem na zastávce třeba půl hodiny na spoj. Navíc nákupy taky, jedině autem. Malá má 2,5 roku, samozřejmě něco ujde, docela dost, ale jít s ní pěšo někam dál, není reálné. Bereme kočárek, chvíli sedí, pak zas ne, pak zas sedět, pak jít někam úplně jinam 😀 Každé dopoledne chodíme ven pěšky, někdy s kočárem, výjimečně do města busem. Odpoledne už jedeme vždy někam autem. Nevidím na ježdění autem nic špatného a v místě kde bydlíme si to bez něj nedovedu představit.

loafeer
24. dub 2015

@billi taky chodím hodně pěšky. Jednak tu jezdí mhd jednou za hodinu a někdy ani to ne a jednak potřebuju něco dolů, tak makám. Jinak ráno malého do školky vozí muž,ale ze školky chodíme pěšky a je to tak 3km...do školky chodí od třech let, jdem to teda hodinu...jinak ale nákupy nebo když je muž doma tak jezdíme autem, chození je super, ale bere to někdy hodně času:o)

slunicqqo
24. dub 2015

my chodíme pěšky pořád a záměrně, aspon se děcka unaví, a pak dobře spí, od toho co začli chodit jsem už nikdy ven kočárek nebrala, jen pokud jsem potřebovala jet na celý den aby měli kde spat, jinak jsou zvyklý chodit třeba 2-3 hodinová procházka v kuse v pohodě, když potřebujou zastaví se a nachodí ještě víc než já protože furt lítají tam a zpět , taky se všichni tomu diví ale jsou zvyklý od malička tak nemají vůbec problém

krystalka
24. dub 2015

@billi - taky neřídím a se synem jsme to do školky měli trochu dál, takže jsme šli pár minut pěšky na zastávku, 3 stanice jedním busem, pak jsme přešli za roh na druhý bus, tím jednu zastávku a pak ještě pár minut pěšky ke školce...syn chodil vždycky rád, auto vytáhneme tak jednou za týden, když jedeme na nákup, nebo na nějaký výlet....trošku nechápu tady z okolí některé rodiny, které jedou autem do asi 2 km vzdáleného parku na hřiště...to my jsme vzali odrážedlo a pojali jsme to jako součást procházky 🙂 , jinak syn asi od 1,5 roku se mnou chodil pěšky bez kočárku na nákup...