Čím víc informací o těhotenství a porodu, tím víc stresu

shannondrake
18. říj 2016

Už od mala jsem hrozný stresor a nervóza. Teď jsem v 9tt a jsem totálně vydeptaná. Člověk si chce zjistit nějaké informace, ale čím víc toho vím, tím víc se vším stresuju až jsem úplnej uzlíček nervů. Jako první jsem se vystresovala už když jsme plánovali těhotenství, byla na prášky jak mi bude zle, jak to nebudu zvládat v práci atd. Teď jsem pro změnu narazila na vyšetření oGTT, projela všechny možný diskuze. Jakmile se totiž nenajím max do hoďky po probuzení, tak je mi hrozně zle a kvůli nízkému tlaku jdu skoro do mdlob. Požití nějaké tekutiny vše akorát zhorší. Jsem z toho úplně vystresovaná. A to jsem ještě neotevřela kapitolu o porodu. Nakonec to třeba není tak hrozný, jak si to v hlavě dělám. Nakonec se plno věcí vyřeší za chůze (teď nemyslím jen těhotenství, ale stresuju se ve všem), ale předchází tomu všemu mé nervové vypětí.
Mám strach, že nějak uškodím miminku, ale ono je to těžký říct si: nestresuj se, když to mám v povaze.
Jste na tom některá stejně? Pomohlo Vám něco? Budu moc ráda za Vaše poznatky. Jenom prosím Vás silnější povahy, abyste se do mě nenavážely, nepotřebuju se cítit ještě hůř. Každý jsme nějaký a ráda bych si o tom s někým popovídala. Doma mi všichni řeknou, že řeším kraviny. Možná, že jo, ale tím se můj stres nijak nezmenší... Děkuju

rousse
18. říj 2016

@shannondrake já teda v povaze nemám stresování, ale zase mám brutálně nastavená pravidla, takže když mi někdo řekne, že "toto se prostě nesmí", tak se to prostě nesmí (např. mléčná výživa pro batolata má na sobě napsané, že otevřená se má do 14 dnů spotřebovat - jednu takovou mléčnou kaši jsem zapomněla u mamky a pak jsem ji po 3 týdnech objevila a vyhodila - má být přece otevřená a spotřebovaná do 2 týdnů 😀 prostě debil 😀 ale pracuju na sobě....zpátky k tématu - když jsem otěhotněla poprvé, hned zezačátku mě "poučila" také těhotná kamarádka, co se smí jíst, co se v žádném případě NESMÍ a já pak týden jen lustrovala diskuse, co všechno proboha nesmím, takže jsem skončila skoro jen o suchém rohlíku, protože z diskusí jsem vyčetla, že nesmím skoro nic (zahnáno do extrému), jen jsem četla diskuse, co mě všechno proboha čeká apod. až jsem se protrápila k zamlklému těhotenství a zpětně jsem za to ráda, protože druhé těhotenství jsem si řekla, že si to užiju, takže jsem NIC NEČETLA, diskusím jsem se obloukem vyhýbala, jedla jsem všechno (ano, i kila hermelínu, nivy, kokakoly, káva i 3x denně, nealkopivo a já nevím co všechno), porod jsem neřešila vůbec - porodní plán jsem záměrně bojkotovala, vyšetření mi vždycky oznámila dr., na co mám jít a já prostě neřešila, jaké to bude - šla jsem tam kvuli tomu prckovi. A světe div se i přes to všechno, co se nesmí jíst a já to snědla, se nám narodila úžasná zdravá holčička, porod byl za 2 hoďky odbytý a já už týden po porodu seděla na tvrdé židli a radovala se z naší princezny. Takže stručně: nic nečíst, nedumat nad tím, nevymýšlet ptákoviny - např. test na cukrovku - proč se dělá? Kvůli zdraví prcka. V ten okamžik nic neřeším a prostě jdu.

babanci
18. říj 2016

@astyna Já měla možnost si to užít 3 x a taky jsem to nehrotila, před 5 měsíci porodila moje dcera a celé těhotenství byl stres. Údajně riziko na DS, têhotenská cukrovka nebyla,dítě bude malé...výsledek?Úplně zdravá holčička s porodní váhou 4120 g.😀

nininka23
18. říj 2016

@lajla až do 24 tt jsem se stravovala normálně (ne jako prasátko, jak zmiňujete) a přesto jsem měla cukrovku. Hladina nešla regulovat dietou, tudíž jsem od 30 tt byla na inzulinu. Patrně netušíte, co to obnáší a jak je cukrovka pro plod nebezpečná. Neregulovaná může skončit i smrtí plodu, takže je prima rada nastávajícím maminkám, aby vynechaly test na cukrovku.

lajla
18. říj 2016

@nininka23 zajímavé že ten názor nesdilim sama..ale ok😉
Opravdu Netuším,mam 4 děti, takže hm...jsou různé jiné metody, není potřeba celoplošné posílat..a kdo ví třeba jedná z nás bude zase ta co vypije hnusný "sajrajt" a už se nevzbudí..
Myslím že každá dospělá žena si umí sama poradit a uzná za vhodné zda to a to podstupovat, ne se řídit tím co nějaká lajla či jiná napsala zde na koníku
Říkám pouze svůj názor, Vás je jiný, ok, neberu vám ho...kolem mě je plno maminek co tento test nepodstoupily a ejhle světě div se...ano náhoda je blbec...ale to samé může nastat a nt screeningem...ten vyhodnocuje pouze čísla ale neříká že dítě opravdu bude zdravé, to pouze odběr plodové vody...cožpak ji všechny podstupujeme?
Ano chápu, týká se to přímo Vás, tudíž jste osobně zainteresovana, to je pochopitelné

vannilla
18. říj 2016

@lajla Já jdu na OGGT zítra. Nepřijde mi to divné. A mám v okolí dost žen, které těhotenskou cukrovku měly a až do tohoto testu o tom nevěděly, takže jsem moc ráda, že tuto možnost mám.

Jinak sním 200 g studentské pečeti a vůbec nic mi to nedělá, takže nějaký roztok glukozy určitě přežiju. A jestli se pobliju tak na to půjdu znova.

Nevím, proč někdo má neustálou potřebu zpochybňovat lékařské závěry, které jsou vyhodnoceni několikaletými studii. Asi potřeba vybočovat z davu.

lajla
18. říj 2016

@vannilla ale já to vůbec nezpochybňuji... každý ať si dělá co chce, jen říkám že je to každého věc, přece
Není.to vůbec žádná potřeba z něčeho vybočovat, jen mám jiný názor.. někdo nechodí na kontroly vůbec a taky ok... jiný má názor že utz škodí, tak tam nechodí...jiný nejí maso,dalsi neockuje,atd..lidi jsou různí
Já si ráda poslechnu cizí názor ale jsem svéprávná jako vsichni ostatní zde a svobodně se rozhodnu,zda jít či nejit..
To máte super, že jste to tak hezky dala..ne každý má to štěstí, jste silná žena

lajla
18. říj 2016

@vannilla jo pardon... vlastně teprve půjdete😉 tak dobrou chuť

vannilla
18. říj 2016

@lajla Psala jste na první straně, že dle vás je tento test plošně úplně zbytečný, tak to byla reakce na to. OK, každá máme jiný názor.

No upřímně jsem to tom slyšela taky dost hrozné věci, tak nevím, za mi to bude vyloženě chutnat. Ale pro maličké to podstoupím.

lajla
18. říj 2016

@vannilla ano a za tím si stojím,plosne zbytečný..ale stejně s tím nic neudělám😂
Já tam sebou sekla takže díky ee

lenkaluk
18. říj 2016

@shannondrake jak uz tu nekdo psal, dobre je zas tolik necist diskuze..., dale resit jen napriklad nasledujicich 14 dni, nic dalsiho. A co se vysetreni na cukrovku tyka, nech se tam dovezt, domluv se se setrickou, ze ti bude asi spatne, jestli by sis mohla pripadne nekam lehnout a vem si s sebou svacinku, aby ses hned najedla..

zarecna
18. říj 2016

@vannilla je to v pohode, ten roztok prisaham chuti ako Sprite. Z toho testu sa robi zbytocne halo...ale v pohode nemusime sa testovat, nemusime rodit v nemocniciach, nemusime nic...ved ide len o zivot a nie jeden.

karlajasmine
18. říj 2016

@lajla zakladatelce rozhodne tyhle kecy nepomuzou. OGTT je prinosny test a je úplně v pohodě, zvládne to každá a je snad lepší vědět že nemate cukrovku? A viděli jste někdy některá maminku,ktera neporodila? Zvladla to každá, zvládneš to taky.

babanci
18. říj 2016

@lajla No,co jsem psala? To samé co Ty a to byla mela. Mám stejný názor jako Ty. Před několika lety to potřeba nebyla a najednou se bez toho nedá být. Jsouvto bodíky. A ta mamka zbytečně zemřela.

lajla
18. říj 2016

@karlajasmine no pro mě třeba v pohodě nebyl..
Jedná maminka u toho i zbytečně umřela

mixinkah
18. říj 2016

@vannilla já byla na ogtt včera a vím, ze u dalšího půjdu znova. Za ten klid,ze vím,ze je vše v pořádku to stojí za to. Navíc, vypila sem to docela rychle a bez problémů, ano. Nebylo 2xprijemny být od večera až do 10dopo bez jídla, ale není to nic tragického. Vím,ze s druhým pujdu taky.

A pro autorku, já že začátku těhotenství četla veškeré diskuze, jakmile sem přišla u prvního screeningu (s dobryma vysledkama) koukala sem na net na hodnoty,co b měli byt atd... Vystresovala sem se šílené!!! A úplně zbytečné,vsechno bylo v pořádku a já jen Hrabala do témat a a víc a víc sem se snažila zjistit,az mě jednou bodlo ve vazech a hned sem byla ve stresu,ze jde vše do kytek. Od té doby sem si nehledala vůbec nic a opravdu vše beru s nadhledem a hlavně duveruju lékařům. To je to nejdůležitější. V lednu máme termín, Malej kope každý den a ikdyz je to mě první tak se snažím co nejmíň zjišťovat co má následovat a čekám,kam mě lékař pošle atd... Nemá cenu se stresovat, vůbec to nesvědčí vám,ani miminku. Hlavu vzhůru a věřte,ze prcek se se vším popere ;)

anvrzov
18. říj 2016

Moje kamarádka z koníka tak zblbla, že se už v 8tt rozhodla si zaplatit císaře. Jelikož jsem taky trochu úzkostná, takhle dopadnout jsem vážně nechtěla, nezjišťovala jsem mimo poradnu vůbec nic. O porodním plánu jsem slyšela poprvé v 8. měsíci od jedné maminky asi půlroční holčičky. Ona: "Už sis napsala porodní plán?" Já: "Co? Porod se dá naplánovat?" Ona: "Ale to je strašně důležitý, to si musíš napsat, aby věděli, co nechceš při porodu..." Bla bla protože doktoři milujou skákání po břiše, milujou rejdění kleštěma a vůbec - nebudem si nic nalhávat - nejvíc ze všeho milujou, když si ženský myslí, že informace z internetu předčí jejich šest let školy a x let praxe. Že maj matky něco proti testu na žloutenku jsem slyšela od kolegyně, která na něj záměrně nešla. (Při prvním dítěti jí po tom bylo hrozně blbě a stejně je to k ničemu.) Její druhé dítě mělo 5,2 kg. Nevím no, já prostě byla těhotná, chodila do poradny a poslouchala co mi řekli (s tlakem 70/50 mi kafe nezakázali, naopak jedno denně doporučili), alkohol jsem nepila, nekouřila, nelyžovala, ale jinak žila jako předtím. Porod byl za hodinu dvacet minut zfouknutý, a to mě ještě učily tlačit a dýchat - nevěděla jsem naprosto nic. Nemusíš být takový ignorant jako já, ale NESTRESUJ SE PŘEMÍROU INFORMACÍ!

nininka23
18. říj 2016

@lajla ano umřela, ale pokud vím, tak místo glukozového roztoku ji omylem dali vypít nějakou dezinfekci.

lajla
18. říj 2016

@nininka23 zajisté...ale která ví, co vypije příště... taková fatální chyba při takovém jednoduchém úkonů, jak potom důvěřovat že data jsou v pořádku?

verdos
18. říj 2016

Nečetla jsem vše, ale pokusila bych se na těch nervech zapracovat.
Informace mohou být v mnoha ohledech přínosné - mám ovšem na mysli opravdu informace a ne zkreslení či strašení či čistě osobní názory, které vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, jsou více či méně irelevantní (docela často se na MK nosí logika typu "u nás/u mě to bylo takhle, takže u tebe to tak bude taky"). Já jsem ráda, když vím spoustu věcí dopředu, pak mě nezaskočí běžně poskytované informace a naopak se můžu doptat třeba na něco, co mě k tomu napadne v souvislosti s něčím jiným, co už vím, nebo tak.
Pokud můžu mluvit z vlastní zkušenosti, mé dítě stres v těhotenství zase tak vážně nepoškodil (nebo to alespoň není tak patrné). U nejmladšího jsem studovala (VŠ, zkouškové jsem musela stihnout do Vánoc, protože jsem rodila v lednu), průvodcovala v LŠ, měla spoustu vyřizování, byla pod tlakem ze strany příbuzenstva... věčně pod tlakem a na prášky, fakt. Nejmladší je sluníčko, miláček, jen trošku drsoň (tahá za vlasy a kouše, ale jako na ten stres bych to asi nesváděla, za vlasy mě tahali např. všichni :D).
Nicméně bych doporučila, naučit se soustředit na svůj dech, odpoutat se na chvíli od okolí a myšlenek a prostě se soustředit na dýchání a relaxovat. Může se to pak hodit při porodu i později, až bude dítě sebou zlostí házet o zem, rozbije (třeba i nechtěně) něco drahého, přinese ze školy poznámku nebo já nevím co v pubertě :D (tohle je přesně to strašení, co všechno špatné přijde... ilustrovala jsem to dostatečně?). Život je plný překvapení, těch pozitivních i těch negativních, těžko říct, kterých bude více, každý to máme jinak. Nutno říct, že spoustu věcí prostě nemůžeme ovlivnit, takže nezbývá, než to přijmout. A co ovlivnit můžu, tak je dobré o tom něco vědět 🙂.
Zkusila bych meditace, techniky mindfulness, relaxační cvičení a těšila se na miminko. Vždy to náš život nějak změní a obohatí - aby tedy na tom bylo možné vidět něco pozitivního ;).

efs
18. říj 2016

@shannondrake ja byla stejne vystresovana a vsichni mi rikali at uz to neresim, k tom jsem byla id 6tt na riziovem, tak jsem mela cas porad o tom premyslet. Snazila jsem se prilis to neresit, ale nekdy se to nedalo, bala jsem se kazdeho dalsiho vysetreni, bala jsem se neco snist a samo sobe hlavne vysvetlit, ze nemam blaznit, az mi pritel rekl at toho necham, ze stresuju i mimi a to teprve celkem zabralo, nakonec jsem se az v pulce porodu naucila spravne dychat😀. Rodila jsem dlouho, tak jsem mela dost casu se to naucit😀. Nakonec sla mala stejne ven cisarm, takze jsem si vlasne zkusila oboji. A presto, ze jsem celozivotni posera, vzdy bych volila prirozeny porod, coz bych pred porodem vzivote nevypustila z pusy. 😂. Tak se zbytecne nestresuj, nez pujdes na test, tak muzou byt nevolnosti davno pryc😉

ma_jo
18. říj 2016

@shannondrake mela jsem to taky tak. Cele tehotenstvi jsem vyhledavala informace ke kazdemu s prominutim prdu, porad jsem byla ve stresu. Doslo to tak daleko, ze jsem jeden cas kazdy den brecela ze strachu, ze se neco pokazi. Protoze jsem mela nacteno, co vsechno se pokazit muze a vnimala jsem to tak, ze je to vzdy 50:50, coz tak samozrejme vubec neni. Pak se i dostavily problemy, ktere jsem si myslim zpusobila hlavne tim. Zpetne me dost mrzi, ze jsem si to krasne obdobi vubec neuzila. Pred porodem jsem si ale zakazala googlit katastroficke scenare a misto toho jsem si precetla Zdrave tehotenstvi, prirozeny porod od Ingeborg Stadelman a hrozne mi to pomohlo. Porod jsem mela v pohode a bez stresu a narodil se nam krasny zdravy chlapecek 🙂.
A ted s miminkem, kdyz si necim nejsem jista a potrebuju se podivat na internet, tak mame domluvu s manzelem, ze googli on a zjisti co je potreba. Ale vyfiltruje katastroficke scenare. Docela nam to funguje 🙂

lucykal
18. říj 2016

Byla jsem po ZT a dvou revizích znovu těhotná od 5tt jsem začala krvácet několikrát tak silně že byla notná hospitalizace a dokonce jsem měla riziko, že vykrvácím obrovský hematom v děloze. Brala jsem Prednison a píchala si injekce na ředění krve. Po několika návratech domů z nemocnice a zpět kdy jsem nesměla ani na wc jsem ležela doma a nikam se nehnula riziko potratu trvalo cca do 16. týdnu kdy jsem pomalu přestávala špinit. Během té doby jsem byla na extrakci zubů kam se dostal zánět a později se utvořil absces každý den cca 14 na čelistní chir rozřezávání dásně anestesii nepůsobila moc protože byl všude zánět. Léky na bolest jsem nebrala moc skoro jsem bolestí nespala nemohla nic jíst. Poté zjištěn vysoký tlak- léky.Poté když už to vypadalo, že bude klid pád na schodech a o pár dní později pád v budu kdy jsem letěla přes půlku budu na zem modřina pře celou ruku (naštěstí) zjištěn špatný čípek takže opět klid a ležet. Okolo 30. týdne zjištěn špatný průtok tepnou. UTZ každý týden dvakrát zhoršující se hodnoty a i další tepny. Vysoký tlak špatný monitor. Hospitalizace a další den předčasný odtok plodové vody a začínající porod. Špatný monitor akutní sekce. 34tt hypotrofická dcera 1600g. Všichni mě říkali, že když se budu stresovat bude malá vynervovaná uřvaná. Ale stím vším to opravdu nešlo sáhla jsem si na dno. Malá je nejhodnější miminko dalkeo široko.

racerunner
18. říj 2016

@nininka23 skvěle napsáno a 100% pravda. U gestačního diabetu bohužel opravdu nezáleží na tom, jak prasíme nebo ne, kolik přibereme, kolik vážíme. Jde opravdu o individuální nastavení insulinové sekrece. A opravdu to ohrožuje nejen dítě (na životě), ale i matku (dlouhodobé komplikace). Nedokážu pochopit, co to některým ženám vleze do hlavy, že se jich to netýká, že je to zbytečné. Ať si, je to jejich život, tedy dva , že ? Ale radit to druhým, bez znalostí a jen s tím, že "jedna paní (byť i třeba celá skupina ) povídala, že je to zbytečné" a že Ti zdravotníci to dělají asi z nudy, to je fakt nulová sebereflexe a nekritičnost. Ale je fajn vidět, že logika "je to hnusné, tak je to zbytečné" nepřevládá 🙂.

lucykal
18. říj 2016

jinak musím říct že s vypitím rztoku na OGTT jsem neměla nejmenší problém.

racerunner
18. říj 2016

@lucykal Já trochu jo a byla tam i holčina, které se zamotala hlava, ale rozhodně to nebylo tak hrozné. Tuším, že rodit hypertrofické 4.5kg miminko v důsledku těhotenské cukrovky a pak se klepat, kolik kapaček glukozy pro hypoglykemii bude po porodu vyžadovat, jen kvůli tomu, že mi to přijde zbytečné , je mnohem horší 🙂 . Ale tak když to někomu přijde jako dobrá varianta, ať si do toho inkubátoru pak bez výčitek kouká, že?

scvrcek
19. říj 2016

Neda mi to nereagovat jeste jednou. Ja jsem nervak, stresar. Po porodu se mi rozjela uzkostne depresivni porucha, jeden cas jsem byla na antidepresivech. V prvni tehotenstvi jsem mela caste komplikace, milion vysetreni, na vse jsem poctive chodila. Nakonec vse dobre dopadlo, pulka tech vysetreni byla zbytecna jen proto, ze si me na zacatku zahackovali na genetice a potrebovali doplnit studie...falesne pozitivni tripply atd, stresy od zacatku do konce.
Pred druhym otehotnenim jsem byla u praktika, velmi dobre me zna, mockrat mi pomohl na rozdil od jinych doktoru jde po skutecne pricine, ne jen po predepisovani leku. Spickovy doktor, uznavany internista a diabetolog. Rikala jsem mu sve obavy z tehotenstvi, ze to psychicky nezvladnu... Zacal se smat, ze neni ceho se bat, ze hlavne nemam sat na gynekology a mam odmitat co se da. Dle neho mam jit na prvni screening, na utz ve 20tt a vse ostatni, pry hlavne cukrovku, odmitnout. Sam ma male dite, sam sve manzelce tyto vysetreni "zakazal". Jako diabetolog o cukrovce neco vi. Verim mu. Snazim se si tohle tehotenstvi uzit a nehonit se po doktorech.

nininka23
19. říj 2016

@lajla píšete nesmysl, to je jak kdybyste tvrdila, ze nikdy nepodstoupite transfuzi krve, protože se lidé takto nakazili hiv nebo zloutenkou. Cela ta věc je obrovské neštěstí, ale psát tady, ze po testu jedna maminka i zemřela, je dost zavádějící. Obzvlášť když příčinou úmrtí byl lidsky faktor,

Ja bych mela pro stresovane budoucí maminky jedinou radu. Najdete si doktora, kterému budete důvěřovat a delejte, co vam rádi. Podstupte vyšetření, která doporučí a nereste samozvane doktory na sociálních sítích.

lucykal
19. říj 2016

@racerunner mě to přijde absoutně jako nezodpovědnost i když v rodině není žádný diabetes neznamená to, že u těhotné nemůže vzniknout gestační. Jsou hodší věci než OGTT

lucykal
19. říj 2016

@nininka23 souhlasím to je jak kdyby člověk nemohl vyjít ven protože někoho srazilo auto. Nepodstoupit test na diabetes mě přijde jako totální nezodpovědnost

skrabule
19. říj 2016

@nininka23 Ámen! 100% souhlas.