Čím víc informací o těhotenství a porodu, tím víc stresu
Už od mala jsem hrozný stresor a nervóza. Teď jsem v 9tt a jsem totálně vydeptaná. Člověk si chce zjistit nějaké informace, ale čím víc toho vím, tím víc se vším stresuju až jsem úplnej uzlíček nervů. Jako první jsem se vystresovala už když jsme plánovali těhotenství, byla na prášky jak mi bude zle, jak to nebudu zvládat v práci atd. Teď jsem pro změnu narazila na vyšetření oGTT, projela všechny možný diskuze. Jakmile se totiž nenajím max do hoďky po probuzení, tak je mi hrozně zle a kvůli nízkému tlaku jdu skoro do mdlob. Požití nějaké tekutiny vše akorát zhorší. Jsem z toho úplně vystresovaná. A to jsem ještě neotevřela kapitolu o porodu. Nakonec to třeba není tak hrozný, jak si to v hlavě dělám. Nakonec se plno věcí vyřeší za chůze (teď nemyslím jen těhotenství, ale stresuju se ve všem), ale předchází tomu všemu mé nervové vypětí.
Mám strach, že nějak uškodím miminku, ale ono je to těžký říct si: nestresuj se, když to mám v povaze.
Jste na tom některá stejně? Pomohlo Vám něco? Budu moc ráda za Vaše poznatky. Jenom prosím Vás silnější povahy, abyste se do mě nenavážely, nepotřebuju se cítit ještě hůř. Každý jsme nějaký a ráda bych si o tom s někým popovídala. Doma mi všichni řeknou, že řeším kraviny. Možná, že jo, ale tím se můj stres nijak nezmenší... Děkuju
Stručné shrnutí
- Nadbytek informací z internetu a diskuzních fór zvyšuje těhotenskou úzkost a řada rad v diskuzích doporučuje omezit googlení a čtení diskuzí jako první krok ke snížení stresu.
- Test OGTT se v diskuzi uvádí jako běžné vyšetření kolem 24. týdne těhotenství, které zjišťuje toleranci glukózy a může vést k dietní léčbě nebo k léčbě inzulinem u gestacionální cukrovky.
- Praktické zmírňující přístupy, které uživatelky v diskuzi doporučily, zahrnují dýchací techniky a mindfulness, důvěru v ošetřujícího lékaře, využití Bachových květových esencí nebo homeopatik a konkrétní tipy pro OGTT (magazín, banán, mokrý ručník, domluva s personálem o možnosti si lehnout).
Q: Kdy se v těhotenství provádí OGTT?
A: OGTT se v diskuzi uvádí jako test prováděný obvykle ve 24. týdnu těhotenství.
Q: Co OGTT zjišťuje a jaké jsou možné následné kroky léčby?
A: OGTT zjišťuje toleranci glukózy a indikující gestační diabetes; v praxi může následovat dietní režim a v některých případech léčba inzulinem, jak uváděly zkušenosti diskutujících.
Q: Jak si poradit při nevolnosti z OGTT a co si vzít s sebou?
A: Doporučené praktické tipy jsou vzít si s sebou časopis pro zkrácení čekání, banán nebo svačinu k okamžitému snědku po testu, mokrý ručník na čelo a domluvit se se sestřičkou, že si můžete případně někde lehnout.
Q: Jak test OGTT chutná podle zkušeností žen v diskuzi?
A: Většina zkušeností uvádí, že glukózový roztok chutná přijemně nebo jako Sprite či sirup na kašel; některé ženy však uváděly závratě a nevolnost.
Q: Pomohou Bachovy květové esence nebo homeopatie na těhotenskou úzkost?
A: Několik diskutujících doporučilo Bachovy květové esence a homeopatiky jako úlevu v 1. a 2. trimestru; jedna uživatelka uvedla, že jí to výrazně pomohlo po předchozích potratech.
Q: Jak najít stručné informace o těhotenství a porodu bez grafických detailů?
A: V diskuzi byly doporučeny méně podrobné zdroje jako babyweb „týden po týdnu“ a jeden uživatel uvedl, že kniha „Zdrave tehotenstvi, prirozeny porod“ od Ingeborg Stadelman mu pomohla; naopak trilogie od Pařízka byla zmíněna jako příliš detailní a stresující.
Q: Co dělat, když přemíra informací vede k chronickému stresu v těhotenství?
A: Diskutující doporučují omezit googlení a čtení diskuzí, zaměřit se na následující kontrolu, najít si lékaře, kterému věříte, a vyzkoušet dechová cvičení, mindfulness nebo relaxační techniky; v některých případech byly zmiňovány psychofarmaka na lékařský předpis (antidepresiva, Diazepam), ale výdej léků v těhotenství může být problematický.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přemíra internetových informací a čtení diskuzí zvyšuje stres a mnoho diskutujících doporučuje „negooglit“ a omezit čtení fór.
- OGTT je v diskuzi identifikován jako standardní test na gestační diabetes kolem 24. týdne a má klinický přínos pro vyhledání rizika.
- Doporučují se praktické copingové metody: dýchací techniky, mindfulness, důvěra v ošetřujícího lékaře a konkrétní logistické tipy pro OGTT (svačina, možnost si lehnout).
Sporné názory
- OGTT: někteří považují OGTT za důležité a život zachraňující vyšetření s možností léčby inzulinem, zatímco jiní ho považují za plošně zbytečný a stresující zátěžový test.
- Čtení informací: někteří argumentují, že informace a příprava snižují nejistotu, zatímco jiní tvrdí, že informace z diskuzí a odborných knih zvyšují úzkost.
- Alternativní přípravky: někteří doporučují Bachovy esence a homeopatika jako užitečnou pomoc, zatímco jiní spoléhají výhradně na lékařská vyšetření a terapie.
Otevřené otázky
- Jaké krátké, nešokující zdroje o porodu jsou nejvhodnější pro těhotné ženy úzkostné z detailních popisů?
- Jak efektivní jsou Bachovy květové esence a homeopatie pro gravidní úzkost podle kontrolovaných studií?
- Kdy je vhodné vyhledat odbornou psychologickou nebo psychiatrickou péči v těhotenství při přetrvávajícím stresu?
- Jaké jsou standardy a bezpečnostní protokoly pro výdej anxiolytik jako Diazepam v těhotenství v praxi?
Zmíněné značky a firmy
babyweb, Pařízek, Ingeborg Stadelman, koník
Zmíněné produkty a metody
OGTT, gestační cukrovka (těhotenská cukrovka), dietní režim, inzulín, Bachovy květové esence, homeopatiky, Diazepam, Prednison, injekce na ředění krve, mindfulness, dechová cvičení, relaxační cvičení, ultrazvuk (UZV), screening prvního trimestru, odběr plodové vody (amniocentéza), porodní plán
Místa a osoby
Tunisko, Tatry, Brno, Praha, Pařízek, Ingeborg Stadelman
@lucykal Mám kamaradku, která má postavu modelky, ji zdravé, žádná smazena jídla, sladký taky moc ne a měla tehotenskou cukrovku, samozřejmě zjištěnou až po testu. Naopak já se v těhotenství cpala samyma čokoládama a sladkym, BMI mezi 23-25 (podle ročního období 😄),takže jsem zaručeně čekala,ze budu mít cukrovku a neměla. Rozhodně to není o stravovacich navycich.
Holky maminek co nepodstupuji tento test je spousta...stačí si jen zagooglit a vyhledat, osobně Vám to na potkání nikdo nepoví...internet je díra co snese všechno... netřeba že mě dělat démona, když nesdilim názory s davem
Taky by mě nenapadlo psát mamince která nepodstoupi utz a další testy během tehu že píše nesmysly a blablabla... jediné co si můžu dovolit ji rict je, že si myslím že to není správné a že zodpovědnost leží na ní
Děkuji a přeji hezký den
@shannondrake Dobrý ranko, já si s sebou na test vzala nějakej módní časopis,at to rychleji utíká, banan,ať do sebe hned něco dostanu,až to a skonci a asi je i dobrý mít s sebou nějakej ručník či něco podobného,at si t9 muzes
@vanilkacka souhlasim, zbytecne se ten test demonizuje. Ten chlebicek nebo dort po testu za to prece stoji 🙂 a klid na dusi ma pak clovek taky
@shannondrake pokračování 😄 ať si můžeš dát mokrej ručník na čelo,kdyby ti bylo špatne. Test není tak hrozný, dá se vydržet.Já si vždycky řekla,ze pro miminko udělám všechno na světě. O porodech jsem toho taky nacetla spousty,mám ráda pocit,ze vím,do čeho jdu. Po vlastním porodu jsem pochopila,ze každá jsme úplně jiná a každá máme ten svůj prah jinde. Musíš si říkat,ze všechno dopadne dobre,že není duvod,aby to u tebe bylo jinak.
@lajla jestli reagujes na mě s tím demonem,tak já napsala,ze se test demonizuje. Tvůj názor,ze je zbytečne jít na test,ti neberu. To je tvoje volba. Oznacila
Už se to tady začíná trochu zvrhávat. Prosím příspěvky o těhotenské cukrovce do příslušného fóra. Toto téma je o něčem jiném. Nicméně Vám moc děkuji za užitečné rady.
U mě je to právě naopak. Čím méně informací mám, tím méně se stresuji. Abych netrávila spoustu času na internetu, jsem si koupila knihy od Pařízka. Tu trilogii těhotenství, porod, dítě. Upřímně mě to vyděsilo ještě víc než ty diskuzní fóra. Tam jsem právě narazila na to oGTT. Takhle jsem si jen občas něco našla na netu, ale jak jsem ty knížky četla, tak jsem byla v tom napětí jakoby pořád a pořád jsem nad tím přemýšlela. K tomu ty podrobný obrázky z porodu. Mám zdrávku a porod už jsem viděla na videu i jsme chodili na operační sály, ale to jsem byla ještě jako puberťačka odolnější a hlavně se mě to netýkalo jako teď. Upřímně by mi stačilo si o porodu přečíst nějaké info, I., II.... doba porodní, poslíčky, jenom abych věděla co a jak, ale vidět to všechno zblízka? Obrázky, jak moc se žena může natrhnout? No lituji koupě a že to vůbec otvírala 😀 možná jen ten třetí díl o díteti využiju.
Nevíte, kde bych mohla najít takové stručné info bez těchto podrobností? 🙂
@lajla oznacila jsem tě z toho důvodu,ze jsem reagovala na tu zemrelou paní,tvůj prispevek totiž vyzněl tak,ze umřela po tom testu. Mohla by vzniknout fama,že test zabiji,což není pravda.bohužel chybu může udělat každý zdravotnik na jakemkoliv oddeleni
@shannondrake jo, Pařízek, ten se s tím nemazli. Vetsinu tech informaci vubec nepotrebujes, proste to nech na doktorech - ti na to studovali a vedi co delaji. Ty zkus myslet na sebe a zacni treba delat neco, co te bavi....endorfiny delaji hodne. Mne se to keca, ja jsem zalozenim optimista, problemy a komplikace si nepripoustim a ono to vazne funguje ( zatim). Nectu, neresim, nekupuju vsechno, co je NUTNE potreba, ridim se instinktem a selskym rozumem a hlavne - NEJSEM OVCE 😉
@vanilkacka Ano? Zdravotník může udělat chybu? Jenomže jeho chyba stojí někoho zdraví a život. Několik stránek tu píšete, jak je třeba věřit zdravotníkům. Oni jsou to jenom lidi a těch chyb dělají víc než dost. Proto hledáme informace i jinde, proto se ptáme a proto čteme. A proto se rozhodujeme podle vlastního uvážení.
@shannondrake díky za info...tuhle knížku si tedy rozhodně pořizovat nebudu :D:D:D
No já četla diskuze 😀 a knihy od Pařízka všichni doporučovali a chválili. Když jsem to ale otevřela, tak 80 % z toho jsem stejně všechno věděla a ten zbytek podrobností mě akorát vystresoval 😀
@vanilkacka Přesně tak, chutná to jak bezinkova šťáva nebo sladký sirup na kašel, mě to tak hrozné nepřišlo, jima piju mnohem sladší věci 🙂 Jinak holky je to průhledné a nažloutlé. Rozhodně ne modré, co prý vypila ta paní.
@lejla Tak mě to opravdu chutnalo a jak jsem byla hladová tak mi to hlavně dodalo energii 🙂
Docela to chápu, při prvním mimču jsem byla taky docela vystresovaná, všechno je nové, člověk chce vše dělat správně a nejlépe pro miminko. Internet je velký pomocník, ale i zbytečný stresor. Googlete si, co pořídit za výbavičku, ale na katastrofické scénáře ohledně těhotenství a porodu se fakt vykašlete. On selsky rozum funguje docela dobře, dostatek informací vám podá Váš doktor - vyptávejte se,pokud něco nevíte. Co se týče porodu, já měla vlastní porodní asistentku, která si se mnou udělala sezení, kde jsem se vyptala na vše, co jsem potřebovala, takže jsem nic googlit nemusela. Jo a pokud jde o stresy v těhu, tak existují myslím, nějaká homeopatika, tak třeba by Vám pomohly. Držím palce!
@babanci Zbytečně mě chytate za slovo. Samozřejmě by se taková chyba stát nikdy neměla a zdravotníků se rozhodně nezastavam, ale bohužel i zdravotnik tu chybu udělat muze,je to jen člověk a ne stroj.

@nininka23 @lajla Tenkrát když paní zemřela,tak jsem si říkala,ze jedním z důvodu je i to,jak se tento test demonizuje a všude se píše,jak je to odporné,ze se to nedá vydrzet apod. Paní asi ani nenapadlo,ze by to mělo chutnat jinak,jestli četla diskuze,kde se o testu píše jen to nejhorší. Možná kdyby bylo více diskuzi,ze test není tak hrozný, chutná to jako sprite smíchány se sirupem na kašel,tak by ji to trklo a nevypila by to. Paní bohužel zemřela při testu,ale vypila chybou lidského faktoru úplně jinou látku.