Doprovod na kroužky

susik77
1. led 2016

Ahoj, rada by jsem se zeptala co si myslite: Mam 2 holky 6 a 8 let, mensi jeste ve skolce, kde ma vsechny krouzky.Starsi ve skole, ma tam par krouzku, vecsina je mimo skoly, kde potrebuje doprovod. Manzel odmita vodit, chce mit klid, praci ma asi 1,5 h od bydliste, ja zase budu mit vickrat tydne sluzebky -casto s prespanim...Manzel rika, aby jsme holky proste na krouzky nedavali, ze on taky nechodil, ze o nic neprijdou...Doprovody jsou tady drahe, pred rokem jsem platila za doprovod z druziny a zpet do druziny pres 300 kc , na mesic jen za doprovod 1200...Co myslite? Je dnes normalni nedavat deti na krouzky?

kulatakosticka
1. led 2016

Tak já bych neřešila, jestli je to normální nebo ne, ale jestli dcera na nějaký opravdu chce a vysvětlila jí, že si na vybrat jeden o který opravdu stojí, kde by to stálo za to...

sara84
1. led 2016

Asi taky tak. Myslim,ze 1 krouzek staci, nemyslim si,ze by deti potrebovaly denne neco...

luj89
1. led 2016

Přesně tak, záleží zaprvé na dceři, jestli a kam chce chodit. Popř. jestli ji stačí to, co je ve škole. Potom bych se zaměřila na muže... co to znamená, že nechce vodit kvůli svému klidu? Znamená to, že místo toho bude sedět doma? Nebo že by musel přijet dřív z práce? Pak mě napadá další řešení... Domluvit se s rodiči dětí, které navštěvují vzdálenější kroužek - třeba by mohli odvádět i tvoji dceru.

jezevec
1. led 2016

muj druhak ma krouzek jeden, jde o aktivni sport, který si sám vybral, mimo skolu dvakrat tydne plus turnaje ci sam si jde navic zabehat apod. a sam mi rekl ze chce delat jednu vec a to poradne...

ja osobne mela jako dite na zakladce kazdy den neco a desne mne to stvalo a nektere krouzky mne ani nebavily, byly to spis predstavy rodicu..proto sama nejsem tohoto zastancem a rozhodne nemusi mit dite aktivitu na kazdy den...

helcenka
1. led 2016

@susik77 - já si myslím, že pokud dítě kroužky navštěvovat chce a baví ho to, tak to je potřeba tedy nějak skloubit a promyslet, jak by to šlo. Jestli to jsou ale kroužky, které dítě moc nebaví, tak tam bych ho opravdu neposílala.
Dcera má všechny kroužky ve školce. Syn chodí do druhé třídy ZŠ a má 3x v týdnu kroužek ve škole a 1x v týdnu kroužek mimo školu, kam ho musíme doprovázet, je to přes půl města. Bohužel není možnost, aby ho tam doprovodil třeba některý z rodičů jiných dětí, protože tam nikdo ze školy nechodí. A další věc je ta, že já mám zrovna ten den pevnou pracovní dobu do 17,00 a kroužek je od 15,00. Takže se prostě chtě nechtě musí zapojit manžel. Teda spíš nechtě. Ale co, je to taky rodič, tak nevím, proč by nemohl jednou týdně doprovodit dítě na kroužek. Pak mám v záloze popřípadě ještě babičku. Všechny kroužky si syn vybral sám, všechny ho baví a chodí na ně rád, tak se ho v tom snažím podporovat. Je pravda, kdyby bylo po jeho, tak chodí nejraději na dva kroužky každý den. Ale to není bohužel reálné.
Já vždycky chtěla chodit na spoustu kroužků, ale neměla jsem bohužel tu možnost a ostatním dětem jsem to záviděla. Tak to chci svým dětem dopřát, pokud budou chtít, ale samozřejmě tak, jak to bude reálné.

krystalka
1. led 2016

@susik77 - já bych zvolila jeden, maximálně dva kroužky...a přihlédla bych samozřejmě k tomu, aby jste neměli větší problém s vyzvedváním a voděním....nemyslím si, že děti potřebují každý den něco....třeba můj druhák loni neměl kroužek žádný, i tak byl celkem unavený a byl rád, že odpoledne už má volno....a letos ve druhé má jeden kroužek mimo školu, problém s voděním nemáme, kdybychom měli, tak vybereme něco z kroužků, které mají ve škole....chtěli jsme letos k tomu kroužku, co má mimo, přidat ještě jeden, co mají přímo ve škole, ale bohužel se sešly na stejný den, takže má jen jeden....myslím, že to úplně stačí.....ve školce měl jeden kroužek co byl přímo ve v rámci školky......neohlížela bych se na to, jestli je normální dávat děti na kroužek nebo ne, ale řídila bych se tím, jestli vaší rodině to vyhovuje....asi nemá smysl, aby děti měly x kroužků, když zbytek rodiny jen neustále řeší, jak zařídit doprovod a vyzvedávání....

krystalka
1. led 2016

@luj89 - tak já na jednu stranu i docela chápu, když tatínek nechce vodit na kroužky....možná toho má z práce dost, zvlášť když jak píše zakladatelka, dojíždí 1,5 hodiny.....to pak naprosto chápu, že si doma chce odpočinout a ne běhat ještě z kroužku na kroužek....já třeba pracuji na dlouhý/krátký týden, což znamená, že nemůžu vodit a vyzvedávat např. každou středu, můžu jen ob týden....takže první, co jsem udělala, když jsme se synem vybírali kroužek bylo, že jsem se domlouvala i s manželem a babičkou, jestli by jim nedělalo problém syna doprovázet...

veruska007
2. led 2016

@susik77 Já chodila jako dítě skoro denně do ZUŠky (vodila mě babička), svým dětem chci také nějaké kroužky dovolit. Obě starší děti kroužky mají. Při vodění a vyzvedávání se střídáme, teď byl manžel skoro celý podzim marod a v jednom jsem to moc nedávala (občas se to kryje, případně mi do toho vyšla brigáda). Plánuji návrat do práce a vybrali jsme kroužky později odpoledne, abychom to stíhali. Navíc jsou všechny kroužky v docházkové vzdálenosti, oba mají až na jeden kroužky společně a prvňáček bude v nouzi nejvyšší chodit sám, pokud nebude tma.

luj89
3. led 2016

@krystalka Mě by zase bylo jako dítěti líto, že nemůžu na svůj oblíbený kroužek, protože je táta unavený. Jednou v týdnu by to mohl přežít podle mě. Vždyť je to TÁTA! Samozřejmě je něco jiného pokud by to z nějakého důvodu nestíhal.

krystalka
3. led 2016

@luj89 - tak takhle se na to dá samozřejmě taky nahlížet....ale zase na druhou stranu - proč by to, že dítko chce na kroužek, mělo být nadřazené tomu, že tatínek si po namáhavém dni a dojíždění potřebuje odpočinout? Nevím, ale my pro syna uděláme fakt hodně, splníme mu co se dá....na druhou stranu ho ale učíme, že i ostatní mají nějaké svoje potřeby a občas musí prostě někdo ustoupit.... Jako kdyby to mělo být tak, že tatínek dítko občas doprovodí, tak jo, ale pokud by to mělo být trvale na úkor jeho odpočinku, tak bych to nechtěla...

kulatakosticka
3. led 2016

@krystalka tak jednou týdně bych to nebrala jako trvalé, to se ten tatínek nikdy detem po práci nevěnuje? Pokud ano, může jednou týdně věnovat takto

helcenka
3. led 2016

Jednou týdně doprovodit dítě na kroužek mi nepřijde jako nějaká velká zátěž. Chápu, že si rodiče chtějí tak odpočinout, to je pravda. Určitě je potřeba děti naučit, že se svět netočí jen kolem nich. Ale na druhou stranu, pokud to z práce stihne, tak odveze rovnou dítě na kroužek, popř. ho pak vyzvedne a odpočívat bude o hodinu nebo hodinu a půl později, než by dorazil z práce. To se jednou týdně dá přežít. Já 2x v týdnu dorazím domů také až v půl šesté večer, taky bych kolikrát už jen zalezla a nic se mi nechce, ale děti za to přece nemohou, že mám takovouhle práci, kde to časově jinak nejde. A nevím, proč by se nemohl zapojit také tatínek, přijde mi to jako pohodlnost. Souhlasím s @kulatakosticka. Na druhou stranu, jak píše @krystalka, každý má své potřeby a občas musí někdo ustoupit, tak by jednou týdně mohl ustoupit tatínek a dítě doprovodit na kroužek a zbytek rodiny ustoupí třeba v neděli a nechá ho třeba po obědě dvě hodinky zdřímnout, a na procházku s dětma půjde maminka... 😀 😀 😀

veruska007
4. led 2016

Naše děti, kvůli tomu, že manžel pracuje a já si taky přivydělávám, mají kroužky zpravidla až na 17h, domů chodíme v 18.30... na to, že jsou skřivani a chodí spát v 19.30 (takže máme hodinu na večeři, úkoly, cvičení logopedie, klavíru, umývání a večerníček), tak je to dost pozdě. Ale je to prostě takový kompromis mezi tím, aby děti mohly mít koníčky a my práci. Když musíme být někdo dlouho v práci, tak děti jeden odvede a druhý vyzvedne. Ale taky jsme vybírali kroužky pokud možno co nejblíže bydlišti, aby v nouzi nejvyšší šestiletý už mohl chodit sám - co najít kroužek pro vaši 8letou, která by aspoň jednu cestu zvládla sama?

nita1984
4. led 2016

Upřímně.... já jako dítě na kroužky nechodila a záviděla jsem všem, co chodili.... a to jsem byla dítě s jasným názorm, co chci dělat (a to mě i dneska nevzdory rodičům živí). Občas je i líto, že mě k tomu nevedli od mala když jsem chtěla protože bych to dneska měla jednodušší... takže z pohledu dítěte kroužky opravdu ano, hlavně, pokud má dítě nějaký směr, který ho opravdu upřímně zajímá.

kulatakosticka
4. led 2016

@nita1984 toto mi taky vadilo, co jsem chtěla já, bylo fuk, základ byla škola a cokoliv poblíž a zadarmo a nejlépe vůbec žádný 😩

nita1984
4. led 2016

@kulatakosticka u nás to bylo o to horší, že já byla i ve %skole hodná, samé jedničky, takže jsem se ani pořádně nemusela učit a tím neměla moc co dělat...

editah222
4. led 2016

Jsem asi matka sobec, ale taky bych víc kroužků mimo školu/školku než 1týdně asi nedala. I tak z toho mám stres jestli kroužek stihame nebo ne. U nás pomoc manžela není možná, v době kdy se vrací z práce jsme už dávno doma 🙂 Ale kdyby doma byl tak je vodí on a to taky dojíždí hodinu a půl. Děti snad máte spolu ne? Takže když nestiha jeden a druhý má volno tak nechápu kde je problém 😉

editah222
4. led 2016

Jinak ještě přidám, ANO přijde mi normální když děti nechodí na kroužky, pokud o to opravdu nestojí. Spíš mi nepřijde normální, aby děti mělo kroužků několik. Děti dnes často nemají žádný volný čas jen pro sebe.
Představa, že v 16hodin vyzvednu dítě z družiny, pak je na kroužku a vrátíme se kolem 19 hod, má ještě psát domácí ukol a učit se, mi přijde děsivá. Jednou, dvakrát týdně ano, ale některé děti to tak mají každý den.

kulatakosticka
4. led 2016

@editah222 to souhlasím, ale jeden dva týdně, když o to dítě stojí... Já chtěla hrát na nějaký nástroj třeba kytaru, flétnu, podle našich hovadina, takže jsem na kytaru hrála v 15, kdy jsem si na ni vydělala a chodila jsem čtyři roky zpívat... Hodiny kytary mi naši zaplatili na rok, pak už ne, že je to blbost, i když já o to stála a cvičila jsem...

ivis_b
4. led 2016

Každý dítě je jiný, já měla každý den nějaký kroužek, často dva a byla jsem max. spokojená. Kroužky jsem si vybírala sama a rozhodně jsem neměla pocit, že nemám kvůli nim čas pro sebe - vždyť na tom kroužku jsem se věnovala sama sobě, kroužky mě bavily. Učit jsem se doma nijak zvlášť nemusla (na národce vůbec), max. nějaký domácí úkol.
Na kroužky jsem od první třídy chodila sama, případně se spolužačkama - ale je fakt, že jsem bydlela na menším městě a co si budeme povídat, byla taky trochu jiná doba. Každopádně mně by teda bylo líto, kdybych nikam nemohla chodit, měla jsem různé zájmy (klavír, tancování, zpívání atd..) a jsem ráda, že mě naši nechali chodit, kam jsem chtěla. Svoje děti bych taky chtěla maximálně podporovat v tom, co je bude bavit, ale bude to o moc složitější - manžel chodí z práce až večer, takže vše bude na mně, babičky budou daleko. Bydlíme ve velkém městě a samotného prvňáka bych nepustila... takže budeme jednou hledat nějaký kompromis, ale určitě nějaké kroužky dětem dopřát chci.

luj89
4. led 2016

Když tak nad tím přemýšlím, tak krom 1. třídy (7 let)) jsem chodila na kroužky sama. Hodně píšete o úkolech... ale ty si děti může napsat ve družině nebo při čekání na kroužek (my jsme měli v hudebce vyhrazenou místnost pro tyhle účely). Taky píšete o jednom kroužku, ale třeba u sportovních kroužků můžou být tréninky vícekrát týdně a o víkendu zápasy. Nebo hudebka, to obnáší nauku, hru na nástroj a pro někoho ještě navíc dechovka, soubor atd.,
Každopádně bych se snažila svý dítě podporovat v tom, co si vybere 🙂. A i když se drtivá většina lidí neživí tím, na co chodila na kroužek, to dítě to (kromě toho že ho to zrovna baví) určitým způsobem formuje do života.

drzticka81
4. led 2016

Boze, ja chodila celou zakladku do klaviru, vytvarky a k tomu kazdy den na dvouhodinoveho treninky v plavani!!! k tomu jsem mela same jednicky, zadny problem s delanim ukolu a cvicenim na klavir, mi rodice nas doprovazeli, je fakt, ze jsme s brachou meli stejne krouzky, coz organizaci usnadnovalo, sami jsme chodili mozna az od vyssiho stupne!!! a nic to na me nezanechalo, jsem rada, ze jsem mela tolik aktivit -usnadnilo mi to i studium -cim vic toho bylo, tim vic clovek zvladl, protoze umel vyuzit efektivne cas!!! takze ja jsem za krouzky -at si je deti vyberou!! a nechapu, co je za problem odvezt jednou tydne sve dite do krouzku - tatinkovi to dite muze vratit v dospelosti, az ho bude vozit treba k doktorovi - a treba bude taky unaveny z prace!!!

treasurka
2. říj 2021

@susik77 Ja bych to prehodila na tatinka. Pokud je to on, kdo nechce vodit (ne nemuze), at to dceri povi a at si to domluvi spolu.