Dřevostavba - máte někdo, stavíte?
Dobrý večer maminky,
obracím se na Vás s dotazem, zda některá bydlíte v dřevostavbě nebo momentálně stavíte ?
S přítelem bychom rádi domeček, zaujali nás celkem ,,nízké,, ceny právě u těch dřevostaveb, ale furt váháme . Bohužel nikdo z našich známých dřevostavbu nevlastní a tak nemáme kde čerpat zkušenosti a poznatky.
Snad se mi poštěstí tady .
Děkuji za všechny názory a rady a přeji pěkný zbytek večera, dne. Šárka 🙂
Stručné shrnutí
- Dřevostavby se v diskuzi popisují jako rychle postavené montované domy s konstrukcemi vyplněnými polystyrenem nebo minerální vatou, které vyžadují řízené větrání nebo rekuperaci, aby se zabránilo orosování oken a vzniku plísní.
- Hlavní výhodou dřevostaveb je nižší doba výstavby a často nižší počáteční cena, ale celkové náklady závisí na kvalitě firmy, na volbě vytápění (např. tepelné čerpadlo) a na dalších investicích; v diskuzi se uváděly příklady pořizovacích nákladů na tepelné čerpadlo 150 000 Kč (s dodatečnou slevou 100 000 Kč) a odhad 500 000 Kč pro jiný typ TČ.
- Výběr prověřené firmy a smluvní ochrana jsou klíčové; v diskuzi se doporučovalo ověřit reference mimo internet, nechat smlouvu zkontrolovat právníkem (uvedená cena ~5 000 Kč), domluvit zádržné (navrhováno 100–200 tis. Kč) a zvážit nezávislý stavební dozor (uvedená cena kontroly ~45 000 Kč).
Q: Jaké firmy v Česku stavějí dřevostavby a kde hledat reference?
A: V diskuzi byly zmíněny firmy Dřevostavby MY HOME (Dřevostavby my home s.r.o.), Ekodomy Rudolf, Alfahaus, Orcangroup (orcangroup.cz), Dřevostavby Haná, Drevo a stavba, Dřevoastavba ING s.r.o., Domy-drevostavby-na-klic.cz a baracky.eu; jako zdroj referencí a diskuzí se doporučovala webová komunita Modrá strecha.
Q: Kolik stojí a kolik lze ušetřit na topení při instalaci tepelného čerpadla?
A: V diskuzi byl příklad tep. čerpadla voda‑vzduch s pořizovacími náklady cca 150 000 Kč s tím, že firma odečetla 100 000 Kč; jiný účastník uváděl pořizovací náklady až 500 000 Kč; provozní náklady na vytápění v dřevostavbě byly v příspěvcích uváděny kolem 12 000 Kč/rok, 10 000 Kč/rok nebo 8 000 Kč/rok v závislosti na zdroji tepla (TČ nebo krb).
Q: Jak rychle se může montovaná dřevostavba postavit?
A: V příspěvcích byly konkrétní příklady: montáž domu během 13 dnů od zahájení prací (po předchozím vyzrání základové desky), jiné zkušenosti uváděly, že montáž „stloukání panelů“ trvala cca 2 týdny a základová deska mohla být hotová za 4 dny a poté zrát ~3 měsíce.
Q: Jaká jsou běžná rizika a provozní nevýhody dřevostaveb?
A: Uváděné problémy zahrnují orosování oken, potřebu častějšího větrání, riziko plísní v izolaci bez rekuperace, problémy s těsněním oken a nutnost venkovní údržby (natírání např. každé 4 roky), a také riziko nekvalitního provedení či finančních potíží stavební firmy (případy neplacení řemeslníkům nebo časté změny jednatelů).
Q: Co by měla obsahovat smlouva při stavbě dřevostavby a jak se chránit právně?
A: Doporučená opatření z diskuze: nechat smlouvu zkontrolovat právníkem (uvedená cena ~5 000 Kč), domluvit zádržné po předání domu 100–200 tis. Kč, najmout nezávislého stavebního dozoru (v diskuzi byla uvedena částka ~45 000 Kč) a ověřit reference zákazníků mimo internet.
Q: Je dřevostavba vhodná pro trvalé bydlení, nebo spíše jako chata?
A: V diskuzi byly obě zkušenosti: někteří uživatelé bydlí v dřevostavbě trvale a chválí nízké spotřeby a komfort (někdo 4–6 let nebo více), jiní doporučovali dřevostavbu spíše jako chatu kvůli rychlému ochlazování interiéru a nutnosti časté údržby.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dřevostavby se staví rychleji než zděné domy a často jsou cenově atraktivní v úvodní fázi.
- Při výběru dodavatele je nutné ověřit reference mimo internet a zajistit smluvní ochranu (právník, zádržné, dozor).
- Řízené větrání (rekuperace) a kvalitní zpracování oken jsou klíčové pro snížení rizika plísní a orosování.
Sporné názory
- Někteří považují dřevostavbu za trvale komfortní a energeticky úspornou volbu, jiní ji doporučují pouze jako sezonní chatu kvůli rychlému vychlazování a nárokům na údržbu.
- Několik příspěvků uvádí, že dřevostavba je levnější než zděný dům; jiné příspěvky tvrdí, že při výběru kvalitní firmy a zařízení může být cena srovnatelná nebo vyšší.
Otevřené otázky
- Jaký je reálný dlouhodobý servisní a rekonstrukční náklad dřevostavby po 25+ letech provozu?
- Jaká standardizovaná záruka či pojištění nejlépe kryje riziko platební neschopnosti výrobce či dodavatele?
- Jaký je optimální rozsah zádržného a platebních milníků, aby šetřily zákazníka a zároveň nezlikvidovaly cashflow prověřené firmy?
Zmíněné značky a firmy
Modrá strecha, Dřevostavby MY HOME, Dřevostavby my home s.r.o., Ekodomy Rudolf, Alfahaus, Orcangroup (orcangroup.cz), Dřevostavby Haná, Drevo a stavba, Dřevoastavba ING s.r.o., Domy-drevostavby-na-klic.cz, baracky.eu, uplifter.cz
Zmíněné produkty a metody
rekuperace, tepelné čerpadlo (voda‑vzduch), tepelné čerpadlo (vrtem), krb, zádržné (100–200 tis. Kč), základová deska, montovaná dřevostavba, nízkoenergetické domy, polystyren, minerální vata, sádrokarton, nezávislý stavební dozor, prefabrikované panely, manipulátor
Místa a osoby
Rýmařov, Londýn, Haná
Ségra budou stavět a vychází to levněji, vypadá to moc hezky a je to rychle postavený.👏
Mě by na tom vadila nízká trvanlivost...soused postavil dřevostavbu, jo bylo to rychle...ale...zaručená "trvanlivost" toho domu je 25 let...to zrovna doplatí hypotéku...a co bude potom? To nikdo neví...dát dva a půl milionu za kus papundeklu...navíc, když jsem viděla, jak prasácky ta firma dělala základy, sklep i desku...jsem ráda, že si děláme všecko růčo fůčo 🙂 ale to už samozřejmě nesouvisí s tím, zda je to dřevostavba či nikoliv...my když se rozhodli stavět, tak jsme od začátku věděli, že chceme cihlu, už jen proto, že z cihel si stavíme sami, dřevostavbu by musela firma... a mám na paměti tu pohádku o třech prasátkách...domeček se slámy i dřeva vlk rozfoukal, ale zděný domeček ne 🙂 Já bych měla strach, jak to bude pracovat po letech ten materiál...
Máme dřevostavbu už 6 let a je to super! Rychle postavené, krásně se dá vytopit... Jsme spokojení! ;)
Kamarádka má dřevostavbu a kdybych stavěla, tak jedině tu 🙂 Ale prý jde slyšet pohyb po době, ale zase se to dá ztlumit kvalitní podlahou..
V dřevostavbě bydlíme druhý rok a jsme spokojeni. Také nám stavěla firma Dřevostavby MY HOME.
Jako celkově jsme byli spokojeni s firmou dřevostavby my home - výše uvedenou. Jediné co mi vadilo bylo to, že když jsme chtěli nějakou změnu, bez toho aniž by to bylo ve smlouvě, tak byly dost neochotní a celkově nám předávali stavbu o měsíc déle.
@saina Ahoj, ano my máme dřevostavbu,ale byla to teda makačka a už bych do toho znova nešla. Ve chvíli kdy se na stavbě objevili problémy a my jsme pomocí techniky museli posouvat prahy a podobně jsem fakt nadšená nebyla. Na druhou stranu jsme ale sehnali spolehlivou techniku / manipulátor od https://uplifter.cz a všechno šlo snadno a rychle, takže díky nim jsme rychle napravili chyby našeho projektanta. Každopádně myslím, že ta dřevostavba má své výhody - my jsme si ji vybrali jako takovou vzdušnější a hezčí stavbu,ale dlouho jsme se teda rozmýšleli jestli do toho jít. No každopádně bych radia vybrat nějakou kvalitní a prověřenou firmu, ať vás to stojí co nejméně nervů 🙂
Take by me zajimalo, chteli bychom nejakou co neni zase tolik zaneprazdnena a ma prijatelne ceny domecku....
Bude to ted dva roky, co bydlime ve drevostavbe a nemenili bychom. Od zacatku stavby do predani domu ubehly dva tydny. Prebirali jsme krasnou cistou hotovou novostavbu, takze super. Spotreba energii taky nizsi s porovnanim se sousedy v cihlostavbe 🙂 Ja muzu doporucit.
Co firma orcangroup.cz, libi se mi jejich nabidka baracku a jsou rychly, prace jen nekolik tydnu, to je sen!
Vazne tak rychle? Stavi i drevostavby? Tu by jsme s muzem moc chteli 🙂
Kdyz se rekne drevostavba tak me hned napadnou mi znami, ktere maji domecek od firma orcan group a vse si chvali, jak rychlost tak i provedeni.
S Orcangroup.cz bych byl opatrny, je na trhu od roku 2016 a změnila již 5x jednatele (z toho 2x byla majitelem nějaka firma u kterých se měnil majitel ještě častěji). Ani jednou nezaložila učení závěrku. Své peníze bych jim nesvěřil. Maximálně bych jim zaplatil, až bude dům postavený. Když jim zaplatíš předem a oni dají firmu do insolvence, tak o vše přijdeš.
A ještě jedna informace, stávající jednatelka byla jednatelkou firmy Marketing Partners, která je nyní v exekuci a tato firma se také zabývala stavbou.........
@lenatko91 to je čistě stavba domu. Základová deska se dělá samozřejmě s předstihem. Nám stavěli základovou desku 4 dny (fakt od rána do večera makali), pak necelé 3 měsíce zrála a dům byl předán 13. den od zahájení výstavby. Druhý den stavby byl dům kompletně pod střechou a dělali vnitřky. Dům přivezli v kamionech už hotový z továrny, tady to jen skládali k sobě.
@lenatko91 My mame drevostavbu se zakladovkou (vim, ze se delaji drevostavby i bez poradne zakladovky - sousedovi tak stavi) a tu staveli cca 2 mesice predem. Pak jak pise zmrzlina, prijeli nakladaky s panelama a ‘stloukli’ to dohromady. Po asi dvou tydnech jsme se stehovali do hotoveho cisteho domu 🙂
I já s rodinou si pořídila dřevostavbu. Sice jsem se delší domu nemohla rozhodnout, zda je to dobrá varianta, ale nyní bych i rodinou v žádném případě neměnila. Dlouho jsme nemohli najít, kdo nám dřevostavbu zrealizuje a nakonec jsem přes kamarádku dostala doporučení a oslovila firmu Drevo a stavba. Přeji, ať se Vám dobře bydlí a hlavně jste maximální spokojeni, tak jako celá naše rodina.
Mohu doporučit firmu Dřevoastavba ING s.r.o. Firma nám postavila před 7 roky dřevostavbu a naprostá spokojenost. Mrkněte na jejich stránky pro inspiraci. Paní majitelka je skvěla a snaží se vyjít klientům maximálně vstříc.


Dobrý den, my máme rodinný dům-dřevostavbu. Neměnila bych, díky firmě http://www.domy-drevostavby-na-klic.cz si žijeme tak jak jsme vždy chtěli a proto mohuh vřele dál doporučit.