Ekologický styl života, toxičtí lidé v okolí, zdravé jídlo. Je tu někdo podobného ražení?

kessien
29. srp 2019

Ahojte, tak nějak přišel zlom. Chtěla bych trochu pozměnit životní styl, přihlásila jsem se na jogu,pořídila si dlouho vytouženého psa, snažím se očistit od lidí v mém okolí kteří mi vlastně vůbec nic pozitivního nepřinášejí,řešim trochu jídlo objevila jsem ekofarmu, začla jsem pít vodu a čaje... a celkově prostě žít v harmonii. Jsem ale v začátcích,je tu někdo podobného ražení? Nebo máte někdo tip na skupinku? Budu ráda za všechny vaše zkušenosti, příběhy, rady do začátků 🙂

merope
29. srp 2019

Co ti k tomu jen doporučím - nepřepal to, pokud budeš mít chuť na něco "špatného", klidně si dej. Je lepší menší vytrvalé kroky než přísný režim, který po 14 dnech zabalíš.

kaja2016
30. srp 2019

@kessien Tak na takovou skupinku jsem zde nenarazila. Na facebooku je non-toxic , ale podle me uz je to dost do extremu. Kazdopadne ja podobneho razeni jsem, dlouhodobe, kdybys mela chut, napis....

dura175
30. srp 2019

@kessien Já jsem na tom podobně, nenazvala bych to ekologický styl života, ale snažím se nad věcmi přemýšlet. Třídím, nekupuju zbytečné plasty, oblečení raději kvalitní a méně. Jídlo do práce si nosím ve vlastních krabičkách, nekupuju sladkosti, limonády, nepiju kafe. Od našich si vozím domácí vajíčka, brambory, zeleninu a ovoce. Postupně chci přejít na eko domácnost, jako čističe, praní, neplýtvat vodou.
Taková změna je fajn, fandím ti. Jen to musí vycházet z tebe a z tvého přesvědčení, ne že je to teď módní. Je to jako s dietou, začíná to v hlavě. A určitě není špatně, když si občas zahřešíš.

yvarp
30. srp 2019

Doporučuji fb skupinu svět non-toxic, já tam čerpám inspirací hlavně co se týče kosmetiky pro děti, přešla jsem díky ní na domácí práci prášek a celkově se tam dost často inspiruju

martiniquest
30. srp 2019

Z me zkusenosti je lepsi se do zadne skupiny nezarazovat. Mela jsem ve svych zacatcich tendence zcela nekriticky prijimat vse, co urcita skupina prosazovala a hlasala jako jedine spravne. To neni prinosne v nicem. Kazdy jsme jedinecny a kazdemu v kazdem jednom aspektu vyhovuje neco jineho. Neexistuji veci dobre a spatne, ony jen existuji a vsechno ma hlubsi vyznam.
Pokud muzu poradit, vykasli se na internetove skupiny. Jsou dobre pro inspiraci (kterou ale v mnohem pratelstejsi forme najdes i jinde), ale jsou velmi extremisticke a cloveka to obcas muze semlet, coz neni prijemne a navic te to muze od zmeny zivota odradit uplne. Pro me osobne je mnohem blizsi forma setkavani se s lidmi podobneho smysleni. Casem te budou obklopovat automaticky. Proste se zacnou objevovat kolem tebe, budou se s tebou bavit o vecech, ktere treba neznas, tim se dohvis zase neco noveho, a postupne nahradi ty neinspirativni a vysavajici kamarady a zname, ktere jsi kolem sebe mela driv. Nech se unaset proudem, zanese te presne tam, kam ma.

lenourek27
30. srp 2019

@kessien Zdravím tě 🙂 ..Napíšu ti můj příběh... Třeba ti to něco dá, nebo taky ne :D Je to asi dva roky, co jsem narazila na pojem veganství úplnou náhodou do té doby jsem nevěděla co to je pořádně, nebo spíš mě to nezajímalo.. Narazila jsme na to protože mi doktorka řekla, že mám vysoký cholesterol tak jsem hledala na internetu čím je to způsobené - živočišné tuky, atd atd.. bylo toho hodně ale v tu chvíli mi vyjelo veganství... Uplně mě to chytilo a já se do toho zažrala.. nastudovala jsem si hromady článků a informací.. Pak jsem narazila na etickou stránku věci - to jak zachází se zvířaty... Byla jsem z toho nešťastná strašně, netušila jsem že se tohle děje... Držela jsem to cca půl roku a pak mě to začalo ubíjet... kritika od lidí ...na internetu ve skupinkách byli fakt extremisti kolikrát...Snažila jsem se i myslet na planetu a podle toho jednat, ale opět se dostávalo akorát kritiky že člověk to nedělá na 100%... a alespoň ta snaha v začátku se necenila... Takže jsem se najednou sekla a na všechno se vykašlala... No a najednou před pár měsíci z ničeho nic jsem si cestu znovu sama našla..Chtěla jsem změnit svůj život - kvůli sobě... Měla jsem kolem sebe moc toxických lidí a já se trápila ...Ubíjeli mě ty lidi... Reportáže kde odpadky jsou všude na moři a na řekách že ani nejde vidět mě hrozně trápila...a byla jsem pořád negativní... A tentokrát jsem si řekla, že to vezmu za jiný konec... Rozešla jsem se s přítelem, který byl jedna velká negativní bublina...Odřízla jsem příslušníka rodiny, který mě ubíjel neustálým si stěžováním na něco při každé návštěvě, kdy jsem odcházela vždycky se špatnou náladou.... Zaměřila jsem se sama na sebe... Odříznutí těchto lidí mi hodně pomohlo..A nyní jsem na cestě kdy já sama se snažím lépe jíst, vybírám si suroviny, které jsou tzv. živý (to jsem si pojmenovala sama :D) pro mě to znamená žádné polotovary , brambůrky a podobné věci... Naučila jsem se šít a šiju tašky a podobné věci i pro známé a vybírám si kosmetiku SAMA v obchodě netestovanou na zvířatech... Proč zmiňuji "sama"... Nikomu se nesvěřuji v mém okolí jak chci žít, co chci propagovat a neradím se s nikým který šampon můžu a který ne :D... Protože každý má svojí pravdu a svůj pohled... Ale řeknu ti lidi v dnešní době jsou strašně zlý!!!! A neocení ani tu snahu...Takže si tyhle věci jedu sama na svém písečku tzv a nikoho tím "nezatěžuji" tudíž nedochází ke střetu názorů, a tudíž já jsem spokojená, v klidu a okolí mi říká že jsem najednou nějaká šťastnější a že mám i jiný výraz ve tváři 🙂 Jsem se rozepsala sakra :D Co ti tím chci říct teda... Držím ti moc palce jak ses rozhodla žít, ale NIKDY si nenech do toho od ostatních kecat, protože tě to dřív nebo později začne trápit....A nesnaž se svěřovat lidem u kterých víš, že mají jiný pohled na svět... A nebo těm kteří jsou právě ti extremisti...Je to cesta do pekel... Hodně štěstí.. ❤❤❤

konidana
30. srp 2019

Tak nějak přiměřeně ekologicky a zdravě žiju celý život 😉

martiniquest
30. srp 2019

@lenourek27 Je skvele, ze zijes nejak a nikomu se s tim nesverujes, nevnucujes to. To vnimam jako velky problem, kdyz je clovek v tomto tematu "novacek", ma chut to hlasat vsude kolem. Coz ale potvrzuju, ze vede jen k ostrym vymenam nazoru. Taky jsem si touto fazi prosla a nyni s ditetem prochazim znova. Tam je to totiz pak slozitejsi v tom, ze ti do vychovy chce kecat kazdy kolemjdouci a clen rodiny. Je to dalsi level

lenourek27
30. srp 2019

@martiniquest No s tím kecáním do výchovy to je úplně jako trend už odjakživa... Tento týden jsem narazila na toto video -

https://www.youtube.com/watch?v=TxpuMCI_qTM

... Doporučuju zkouknout celé!!! Je to naprosto pravdivý a vše co ve videu říká slýchávám ze všech stran!!! A tohle by si měli povinně pustit všichni co mají kecy na matky..Dítě teda nemám zatím ale nikdy jsem nikomu tohle neříkala!!!

ange_de_la_morte
30. srp 2019

Mám to podobně, jen některým krokům zraju postupně - nechci dělat nic na sílu a nejsem radikální ... moje ekologická cesta začla před 8 lety když jsme se s manželem rozhodli utéct z města a koupili jsme statek na venkově - pěstujeme si zelenu a ovoce, něco málo i masa. Postupnými kroky jsme se dostávali dál - používám látkové pleny, nakupuji do vlastních nádob (pokud to jde), syn letos nastupuje do montessori školy, používáme ekokosmetiku, zrušili jsme televizi, celkově se snažíme ,,dělat věci správně,, .... vše by ale mělo být nenucené a přirozené 🙂

lenourek27
30. srp 2019

@ange_de_la_morte Přesně jak píšete "nenucené a přirozené" ... Jinak jééé statek to musí být nádhera!! 😍 Bych si taky přála jednou ❤ ❤ ❤

ange_de_la_morte
30. srp 2019

@lenourek27 : nádhera to je - ale není tak růžové jak se může zdát 🙂 věř mi že dnes a denně padám na hubu, ale stojí to za to :Đ

dura175
30. srp 2019

@lenourek27 Přesně tak to mám. Nepotřebuju tyhle věci s někým moc řešit, dělám to hlavně sama kvůli sobě a vlastnímu dobrému pocitu. A taky nemám ráda extrémy, takže podobné skupinky nevyhledávám. Nepotřebuju kádrovat, že nejsem dost eko, bio nebo zero waste.

llluckaaa
30. srp 2019

@kessien Moc ti fandím 😉 A souhlasím s holkama, že raději zařazuj změny postupně a tak, aby tě nestály velké úsilí a nebyly náročné, než aby sis na začátek naložila moc velkou sousto, přepálila to, vyhořela a vše vzdala. Pár takových lidí znám.
Taky se snažím žít pozitivně a zlepšovat svou ekologickou stopu a tak. Co se týče lidí, tak s vysavačemi energie jsem buď omezila kontakt nebo při setkání mluvím minimálně a všechny negativní kecy pouštím hned ven z hlavy (protože někteří lidi mají prostě v hlavě nastaveno, že jsou životní looseři, za všechny jejich neúspěchy může někdo jiný a všechno je na h...., a nic s tím nenaděláš). Na vylepšování stravy taky pracuji dlouhodobě a snažím se jít cestou "minimálního složení", tzn. že si připravuji jídlo hlavně ze základních surovin. Používání drogerie a vůbec chemie se snažím omezovat, ale netlačím to na sílu.
Snažím se nikde neškatulkovat, neseskupovat a nikoho svou životní cestou neobtěžovat 🙂

kessien
autor
30. srp 2019

Holky urcite,možná jsem to měla napsat hned v úvodu,zadny extrém neni dobrý extrém a hlavně jsem teprve na začátku neodbourala jsem zatím nic (i kdyz doufam ze to taky prijde) spis jsem přidala pár zájmů a trochu to jídlo.A ještě ty lidi. ..jsem z toho pořád trochu rozrusena protože jsem jich opravdu odbourala dost ale i přesto zjišťuji ze mi nechybí vubec ale i přesto nad nimi porad premyslim,jde hlavně o rodinu od pritele kterou jsem ale nevzala jemu jen jsem omezila styk ze své strany.Jsem ráda ve své zvířecí rodině,mam pár opravdu dobrých přátel ale začínám být celkem samotar ale vlastně mi to vůbec nevadí🙂 spíše naopak.

kessien
autor
30. srp 2019

@dura175 nekupujes zbytečně plasty, mam to chápat tak ze chodis do stacirny?S tím oblečením souhlasím toho chci docílit mam toho mraky,nosím pár kousků zbytek mi zabírá místo 🤨.

drep
30. srp 2019

Souhlasím s holkama, super že se snažíš, každá změna začíná prvním krokem. Já taky začala jídlem a postupně se změny vrstvily. Nejsem 100% nontoxic ani zerowaste, můj muž tomu moc nefandí a všechno dělá spíš z donucení. Ale látkuju, jíme základní suroviny , třídíme, máme vlastnímlátkový pytlíky na ovoce a zeleninu a snažím se používat šetrnou kosmetiku a chemii, ale rozhodně si sama nemíchám prací prášek ani jsem nepřestala používat dekorativní kosmetiku a podobně, dál jezdím autem ( i když se snažím chodit pěšky, ale na velký nákup na druhý konec města nebo na chatu 130km od bydliště nejezdím mhd), až mi povyroste dítě, budu zase lítat

drep
30. srp 2019

A minimalismus v oblečení je znouzectnost, po porodu jsem zhubla, takže mi nic nebylo a mohla jsem to bez výčitek svědomi rozdat

dura175
30. srp 2019

@kessien Do stáčírny nechodím, tak daleko nejsem a ani tu v okolí žádnou nemám 🙂 Myslím to tak, že si nekupuju pití v plastu, ale všude tahám svou lahev. Zeleninu a ovoce buď bez sáčku, nebo mám taky vlastní, teď už látkový. Nekupuju jídlo zbytečně balené v plastu, svačiny a obědy si připravuju sama ze základních surovin. Všude nosím svou tašku.

kessien
autor
30. srp 2019

@llluckaaa Vysvětli mi prosím ty tvé základní suroviny 🙂

llluckaaa
30. srp 2019

@kessien Není na tom co vysvětlovat, prostě jíš jídlo připravené z prvotních surovin - syrová zelenina, ovoce, mléko, maso, vejce, luštěniny, obilniny, ořechy, bylinky, jednodruhové koření atd. Samozřejmě si to můžeš vařit, dusit, péct, kysat, ale vše si zpracuješ sama. Zdravotně je to vždy lepší, ušetříš na tom a že je to ekologičtější, o tom žádná 🙂
V praxi to znamená, že třeba nejíš kupované pečivo, těstoviny, uzeniny, konzervovaná a další jinak "vylepšená" jídla. Neříkám, že to dodržuji plně, kdyby bylo jen na mě, tak to asi udržím, ale vařím pro 5ti-členou rodinu a zjednodušuji si to průmyslově zpracovanými potravinami. Navíc jsou samozřejmě rozmlsaní tradiční stravou a nad mými jídly kolikrát frfňají. Já jím docela hodně luštěnin v kombinaci hlavně se zeleninou, z obilnin oves a rýži, z ovoce hlavně jablka a občas v létě něco na přilepšenou, co zrovna zraje, ze zeleniny nejvíc mrkev, cibuli, v zimě pak víc třeba zelí, řepa, v létě co v sezóně roste a nevozí se to z daleka, z ořechů hlavně vlašské někde ze sousedství... Mně to dává smysl zdravotně, ekologicky i finančně 🙂 Ideální by bylo, kdyby se mi povedlo odbourat mléčné výrobky, ale jsem závislák a nedaří se. Ale netrápím se tím, nejsem nikde zaškatulkovaná a prostě jím tak, abych se po jídle cítila dobře 🙂

kaja2016
31. srp 2019

@llluckaaa Financne? Zijes mimo mesto asi, vid? U nas to znamena tak 3000Kc mesicne vic na jidle za 3 clenou rodinu a to nepocitam cas straveny v kuchyni( kdybych ho prevedla na penize) a ucet za elektriku ( varime na ni). ale bereme to jako investici do zdravy a tudiz do budoucnosti.-)

llluckaaa
31. srp 2019

@kaja2016 Ne, žiji ve městě. Nevím, kde se u vás vzaly ty 3 tisíce navíc. Kilo čočky stojí 40 Kč, kilo hrachu 30,- kilo rýže 20-40 podle druhy, vločky 26,-, loupané ořechy 200,- , cizrna 50,-, mrkev jsem teď koupila za 12,-, jabka 20,-, cibuli 12,-, řepa 15,-, zelí skoro celý rok taky kolem 15,-, jogurt 30,-, slunečnicová semínka do 100,-, cukete v létě 20,-, různé místní ovoce taky kolem 30,- atd., dýně na podzim taky do 30,- Základ je prostě levný a dražší suroviny není potřeba jíst pořád. Nevšimla jsem si navýšení elektřiny, třeba luštěniny vařím větší množství najednou a pak zamrazím, abych měla nachystáno na příště.

hermanecka
31. srp 2019

@yvarp skupinka na fb non toxic je skvela..inspirace, informace na ktere nemam ani vzdelani..presla jsem na nt domacnost a ted jsem si nechala poradit s probiotiky..nektere holky to ve skupine muzou hnat do extremu ja pouzivam svuj rozum

fififjonka
31. srp 2019

Hlavně nebrat starost o jídlo (byť zdravé), non toxic domácnost a sebezdokonalování za střed světa, náboženství. Někdy mi v diskuzích přijdou zastánci toho či onoho životního stylu dost netolerantní k druhým. Proto bych skupinku ani nevyhledávala.
Mně přijde, že to, co zde popisujete, by vlastně mělo být normální - jídlo z primárních surovin, menších farem a ne konzervy, junkfood, neetické velkochovy, dále šetrné zacházení s vodou, věcmi, případně i to vyhýbání se lidem, kteří nás negativně ovlivňují...

kaja2016
31. srp 2019

@llluckaaa Ja jsem mela dojem, ze nakupujes bio potraviny. Tak jsem to asi spatne pochopila. Jinak ja tez pecu chleba, housky, susenky, hodne zavaruji, delam marmeladky, sirupy, jogurt atd.....Jinak elektriku mame fakt misto 700Kc ( kdy jsme nemeli dite, susicku a mycku a jedli sice bio, ale doma nepekli a nezavarovali a pod), 1500Kc. Ja opravdu nekdy cely den mam zapnutou troubu ci sporak.

llluckaaa
31. srp 2019

@kaja2016 Aha, no tak s bio je to jasné, to jde do peněz hodně, i ta trouba je znát. Mohla bych mít téměř bio jehňata, ale to mi tu nikdo nesní ☹ Když jsem sehnala králíka, tak to ani Pinďa nežral (myšleno s nadsázkou 😉 ). My se před rokem stěhovali a nemám ještě kuchyni, takže si musím vystačit s jednou elektrickou plotýnkou, kávovarem a rychlovarnou konvicí ☹ Jinak jsem si pekla musli, domácí pečivo, koláče, připravovala pickles, i domácí šunku jsem zkoušela...

kessien
autor
31. srp 2019

Holky jak poznáte ze,maso které kupujete neni z velkochovu?

ah1234
31. srp 2019

Na uvod. Dve najekologickejsie veci, co moze clovek urobit:
1. Mat co najmenej deti
2. Prejst na vegansku stravu

Pre mna je dolezite sa nikam nezaradovat - pre mna som vegan, ale podla veganov som nedobry vegan, nepouzivam moc kozmetiku (ziadne telove mlieka, sampony, sprchace), ale nie som dostatocne non-toxik (mam doma nejaky ten make-up). A tak dalej. Vsade su extremisti. Zi podla svojho presvedcenia.

My robime toto - obmedzujeme najma veci co vlastnime. Nase dieta nema 200 hraciek, nemame v byte nezmyselne dekoracie, nekupujeme ziadne "serepeticky", predali sme druhe auto. Mame jednu stavanu skrinu a 2 postele pod ktorymi je maly odkladaci priestor a tam sa musime traja zmestit so vsetkymi vecami. (Kupujeme ale drahu elektroniku napriklad na druhej strane). Zaklad je podla mna skutocne v nehromadeni veci. Vidis v obchode sviecku, novu hracku pre dieta, novu knihu? 3x si premysli - potrebujeme to? Tuzime po tom a budeme to na 110% vyuzivat? Ked sa budeme stahovat, nebudem nadavat, ze mam dalsi "kram"? Ja toto vzdy robim a nakoniec zistim ze nic nekupim. Osobne ma prebralo prave stahovanie - prvy rok som sa stahovala do Prahy s dvoma kuframi, druhy rok sme mali plnu dodavku, dalsi rok prve 2 dodavky a minuly rok sme stahovali vsetky veci 2 dni. Vtedy som si povedala - a co bude za 20 rokov? A co za 50 ked zomriem a moje deti po mne vsetok ten bordel vyhodia do kosa ako my po mojich prarodicoch?
Zbavili sme sa kopu veci ale nic nevyhadzujeme - ponukame na predaj, rozdavame potrebnym. Co nepotrebujeme, tak tomu este ako novemu hladame noveho majitela.
Presli sme tiez z recyklovania k neprodukovaniu odpadu - bezobalove obchody, lokalny vyrobcovia, sezonne potraviny. Nie vsetko sa samozrejme ale da, syn je zrut bananov napriklad, tie kupujeme nonstop.
Zacali sme este viac chodit peso, vyuzivat viac MHD, vlaky.

Ale zaroven sa nevzdavame toho co mame radi - doprajem si nove saty, lebo sa rada paradim. Ale nemam plne skrine nezmyslov. Nemame sice telku, ale zato si zajdeme do kina, na koncert, platime si netflix a obcas mrkneme na priatelov ci tbbt. Mame drahu elektroniku, ale nie 3 telefony na 2 roky, ale jeden na par rokov. Ked mame chut, kupime si aj kolu, ale vo vratnom skle. Clovek musi najst balanc a robit veci tak aby bol stastny, ale zaroven byt setrny k prirode najviac ako sa da 🙂

vaaska
31. srp 2019

@kessien podle mě je to s dítětem těžší. Třeba co se týče hraček, zábavy... dcera miluje časopisy které máji uvnitř nálepky - vím že je to zbytečnost, zabavení max na den ale stejně ji to koupím, je pak šťastná. Ale co píšou holky je pravda, základní suroviny, přemýšlet u nakupování, zbytečný děsně IN dekorace a móda mě míjí, pěstuju téměř všechnu zeleninu a ovoce, zavařuju, kvasím zelí, plnej sklep brambor a jablek. Chovám králíky, krůty, slepice, prase, kozy. Maso miluju, vegetarián nikdy nebudu. Zvířata se u mě mají dobře, ale chovám je s tím, že je stejně jednou sníme. Kosmetiku krom mýdla které si vyrábím kupuju. Dekorativní kosmetiku nepoužívám. A lidi - těch toxických jsem se zbavila a považuju to zatím za nejdůležitější očistu žití. Je fajn že o tom začíná víc lidí přemýšlet 😁
Velkochovům se vyhýbám i já, kupuju jen hovězí, to od kamaráda který krávy chová a brojlerová kuřata od menšího producenta který mě klidně nechá provozem projít. V obchodě jsem maso nekoupila už aspoň 6 let.