Hypotéka při mateřské, dali vám ji?

katka9184
20. bře 2018

Má někdo podobnou zkušenost?
Chceme si vzít s přítelem hypotéku ( nejsme svoji) a já jsem nyní na MD.
Žádal jste někdo, dali Vám jí?

keicy
20. bře 2018

Já byla na RD, manžel pracoval, ale řešili jsme přes fin.poradce. Hypo jsme dostali, my ale dávali do zástavy jak můj barák tak i kupovaný. 100%hypo nedají nikde buď musíte mít nějaká % našetřeno nebo ručit. Plus my měli příjmy z vedlejší činnosti

blahova_andrea
20. bře 2018

to záleží jaké máte příjmy a na spoustě dalších okolností. nemožné to není, ale pro každého taky ne 😉

katka9184
autor
20. bře 2018

Máme minimálně deset procent z hodnoty nemovitosti, dnes už 100% nikde nedají. Jde mi o to, aby nebyl problém v tom, že nemám klasický příjem.

blahova_andrea
20. bře 2018

@katka9184 to právě záleží kolik vydělá chlap 😉

shine2015
20. bře 2018

@katka9184 příklad my den orientačně ptali v bance a nejlepší vyšla csob 3mil bychom měli a 3 by nám půjčili, tudiz 50% hypotéka, rucis domem a příjem manžela musel být min 48tis měsíčně, fixaci na 3-5let 2.3-2,6%. A to nemáme žádné půjčky nic...

shine2015
20. bře 2018

A říkali i v bance i finanční poradce kamarádky ze hypotéky letos půjdou nahoru....

katka9184
autor
20. bře 2018

No právě, také jsem slyšela, že to ještě stoupne. To už pak na ni dosáhne jen málokdo.
Máme ve čtvrtek schůzku s bankovním poradcem, tak se obávám, co nám řekne. :/

swetlusska
20. bře 2018

Mě nedali hypo, jsem na rodičovské, takže si hypotéku vzal manžel na sebe. Jako manželka jsem ale samozřejmě spoludlužník i spoluručitel. Ale mám zkušenost, že bez příjmu ti logicky hypotéku nedají.

katka9184
autor
20. bře 2018

No to určitě. Nečekala bych, že by jí dali jen mne. Chceme jí společně.

shine2015
20. bře 2018

@katka9184 upřímně řečeno já bych přes to všechno vyckala až pujdes do práce - aby manžel nebyl na nervy a ty doma taky, hypotéky mají jít do konce roku každé čtvrtletí nahoru... ale, narovinu aby vás to nestalo manželství .... rozhodne bych to nedělala na sílu - chce to aby jste s penězi vyšli i když by tvůj muž musel být měsíc doma atd buďte opatrní, ať se pak nehadate a nemáte doma dusno, nemůžete jet na dovolenou atd navíc dítě/deti taky něco stojí a hlavně žít s představou ze to platis 25 nebo 30let.... nám to takhle spočítali na 15let a i tak je to strašne dlouhá doba a platbu 18 - 21tis měsíčně .... jsou to pálky...my ale jeden dům máme a tak by nám nevzali střechu nad hlavou....a i tak jsme do toho nesli.... nasi jsme nakonec jiné lepší řešení.....ze nemusíme mít hypotéku....

mimiveru
20. bře 2018

Hypotéka na mateřské je sado maso 🙂 Já musela na dva roky na mateřskou a chodila ještě na brigády... Protože to není jen hypotéka, to jsou také zálohy na energie atd..

katka9184
autor
20. bře 2018

@shine2015 Bohužel bydlíme s malým v jedné místnosti u tchánojc, musíme si najít bydlení a než platit pronájem, tak chceme platit do svého.

katka9184
autor
20. bře 2018

@mimiveru A můžu se zeptat, kolik jste si brali?

shine2015
20. bře 2018

@katka9184 pořad podle mě lepší podnájem klidně někde na vesnici než hypotéka 15tis a oni s tím pak hybaji, řeknou teď 15 pak je z toho 18 (dle fixace) pak pojištění, zálohy atd Heled ja bych volila nájem nějaký ne dráhy a uvidíte jak to budete zvládat.....

shine2015
20. bře 2018

@katka9184 mužu se zeptat jakou mate představu orientačně jak velkou hypotéku, jak velké splátky chcete platit měsíčně?? Protože pak jsou energie zálohy pojištění ono to pak lítá..... a pokud chcete napr byt za 2mil a 200tis mate tak to stejne bude velká částka co vsm půjde měsíčně pryč s energiemi atd a ty mas možnost jít třeba při rodicaku na částečný úvazek?? Nebo si nějak přivydělat když bude nouze??

kaaaciii
20. bře 2018

A navíc, banky přestávají půjčovat 90 i 80%. 90% Už skončili, nyní dávají 80% ale s tím prý brzy seknou a bude se půjčovat jen 70%... 🤐

shine2015
20. bře 2018

@kaaaciii a mě pak hlavně přijde ze lidi jsou pak v haji s nervama - chlap ve stresu ženská doma taky ... přesčasy a šetří kde to jde, zase aby ti dva zili... mohli na hory nebo v létě někam mam výlet a manžel nechodil vyrizeny a v noci nespal jak to zvládne ze je to všechno na nem

journals
20. bře 2018

Tohle je strašně individuální - nejde říct - je tu někdo na mateřské - dají nám jí taky? Všechno je strašně individuální - záleží na majetku a příjmech. Jestli manžel vydělává 50 čístého, tak to bude asi jiné kafe, než když má někdo 25, 20 čistého. Dnešní hypotéky jsou strašné maso. Za sebe si myslím, že je dobře, že se podmínky zpřísňují a jen tak někdo jí nedostane - je to i ochrana pro ty, se kterými by to skončilo špatně. Ale jestli máte příjem spíš nižší, tak je podnájem lepší než se hned upisovat. Ale myslím, že je super, že svojí bytovou situaci chcete řešit. Hypotéka je o příjmech, o ničem jiném...

slayc
20. bře 2018

a nehledě na to, kolik teď nemovitosti stojí, taky jsme přemýšleli nad hypotékou, i když byt máme vlastní, zvažovali jsme baráček, ale ceny pozemků, bytů i domů, jsou vyšroubované tak nahoru, že nám to za ty nervy nestojí. To si radši počkáme, pak si vezmeme hypotéku, kde budeme mít těch 30, 40 % svých a barák místo za 4 miliony koupíme za 2.. ano, úroky na hypotékách se sice zvednou ale ceny nemovitostí spadnou.. Kamarád si vzal teď hypotéku na dům za skoro 4 miliony, bez zahrady, 70 let starý barák, zrekonstruovaný částečně. Za tuto cenu se dá v klidu postavit dřevostavba. Až ceny nemovitostí půjdou dolů, on bude stále platit své 4 miliony, kdežto kdyby počkal vyšlo by ho to třeba na půlku.. V téhle době bych šla na chvíli do podnájmu a celou situaci si dobře promyslela

journals
20. bře 2018

@kaaaciii Já si myslím, že dnes už ani 10% u hypo nestačí. Možná když má člověk zase jiný majetek, ale jinak co se v mém okolí někdo na hypotéku ptal a zjišťoval informace, tak spíš 20%.
@shine2015 Protože v ČR se defakto jede systém - jeden plat jde na hypotéku a vše se táhne z jednoho platu. Pak stačí jen málo a je to průšvih. Ale hodně lidí takto nepřemýšlí :-/

rubika
20. bře 2018

Brali jsme si hypoteku a ja byla na materske. Abych pravdu rekla maji to opravdu dobre spocitane, takze podle prijmu dosahnete na urcite maximum co by vam mohli pujcit. Zalezi i na usporach a jinem majetku co by jste mohli dat do zastavy. Samozrejme nejlepsi je schuzka s hypotecnim poradcem. Nic za to neplatite a budete vedet na cem jste. Fajn jsou hypotecni centra, kde vam udelaji nabidku z vice bank.

blahova_andrea
20. bře 2018

@journals tak ale i v nájmu se platí různé pojistky a inkaso a i to spoustě lidí vychází na celý jeden příjem a žije se z druhého. pak nevidí rozdíl a zásadní risk u hypo. žijí pořád stejně z ruky do huby, ale platí do svého a ne někomu

ishumisz
20. bře 2018

Tak my hypoteku dostali, a na materskou jsem sla 9 mesicu po tom, co jsme dostali klice od domu. Mame pujceno 100% castku, ale rozdeleno asi na 85% hypotecni uver a 15% od burinky. Letos budem refinancovat, tak nam to asi daj dohromady. Mela sem rd na 2roky a ted cekam druhy a to bude na 3. Do prace chodit nemusim a penize nam zbyvaji. Ale jde 'jen' o 2 miliony. 😀

ishumisz
20. bře 2018

@blahova_andrea presne, platili jsme najem 7500, s poplatky tak 13000. Za byt. Ted mam domek se zahradou v klidne casti. A ty mesicni poplatky jsou podobne. Jako jo, jsou potreba investice jako strecha, zatepleni atp pokud to neni.. Ale jednou to bude mych deti 😀

journals
20. bře 2018

@blahova_andrea To je sice pravda, ale pořád s tím jde vymýšlet něco víc, než s klasickou hypotékou. Když se stane, že nemáš i kdyby ses postavila na hlavu, tak je pořád jednodušší řešit levnější nájem, než nesplácení hypotéky 😉 a přesně taková skupina je ohrožená potencionálním průserem nejvíc. Já chápu, vím co mi chceš říct, ale přesto si nemyslím, že je hypotéka pro každého.

dzogobela
20. bře 2018

Holky ja nevim, ale jako rada pockat, az nebude zenska na materske.... Furt bude neco nejisteho, vetsinou je to pujcka na hafo let.... pokud ma chlap slusny prijem, tak neni na co cekat. Ceny bytu leti vzhuru, to na tom taky muzou pekne prodelat. My si brali hypoteku v unoru 2015. Od cervnu 2016 jsem doma (MD/RD), planujeme druhe dite... Mame hypoteku na 30 let. Platime 8,8 tisic mesicne. Jedine, co nas ted mrzi, ze jsme si nedali fixaci na dyl, protoze uroky se zvysuji a zvysuji... A jako radsi platit 5 let najem, nez hypoteku? To si rozhodne nemyslim, ze je dobra volba. Vyjde to cenove podobne, ale z najmu nic nemas...

dandaa
20. bře 2018

No musíte mít ideálně 20%svých peněz nebo jinou nemovitost do zástavy a nebo musí vyjít sakra dobře odhad .Jinak úroky jsou teď tak 2,49% a na výjimku 2,29%.Je potřeba mít ještě 4% na dan .

shine2015
20. bře 2018

@journals přesně, navíc je dobre zkusit si rok žít a platit všechno kolem najmu atd.... ono to si řekne 90%lidi ze budou platit do svého..... ať si zkuSi ted dávat tu celou částku co být dali na hypo stranou..... za rok mají min 120tis nasetrenych ....a ano bude stále něco, přesto bych zkusila cca rok podnájem ať vidíme jak to půjde a co jsme schopny.....

ishumisz
20. bře 2018

@journals tak samozrejme neni. Ja to vidim u sebe a u brachy.. ja si to umela spocitat. Vedela jsem, ze budu chtit brzy deti, takze jsem si rekla, ze cca 8tisic je max co bych chtela mesicne platit, coz vychazi na ty 2M. Meli jsme lepsi start. Oba sme pracovali. Bracha si nasel holku uz s ditetem a po pul roce si upichli dalsi, neplanovane. A prestoze plati za najem v byte 8500 vcetne sluzeb, neni schopny si mesicne nic sporit. A to ma stejnou vyplatu jak muj muz, vlastne o trochu vetsi diky detem a vraceni dani za manzelku. Ja mu to rikala, ale byla jsem blba.. nastesti nas fin poradce mu to taky rekl. Chce po takovych lidech nasporit za rok urcitou castku a kdyz to zvladnou, tak hypoteku nejak vymysli. My nemeli cas. Nam musel verit 😀

priefi
20. bře 2018

@katka9184 mrkni na airbank, tam maji kalkulacku, kolik by mohli pujcit. Otazka je, kolik potrebujete. V dnesni dobe na prijmy 48tis cisteho dosahne fakt malokdo. Taky jsem na rd a uvazujeme nad hypotekou, ale dokud nesezeneme dum, co by nas zaujal, hypo neresime. Pokud pritel ma alespon okolo 20cisteho, dostanete hypoteku, ale nevim, kolik min % zakladu je nutne mit.