Inline bruslení s kočárkem
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda někdo bruslíte s kočárkem? Kamarádka chodí na Modřanskou cyklostezku (tam co je zastávka Podolská vodárna) bruslit s kočárkem s instruktorem. Stojí to jen 50Kč na lekci a prý je to super. Přemýšlím, že bych to také zkusila, ale nevím, zda mohu bruslit s klasickým sporťákem. Budu vděčná za každou zkušenost. A pokud by se někdo chtěl přidat, tak jsou prý volná místa, je to každé pondělí od 10 hod a může kdokoli přijít a na místě zaplatit. Bruslí se tam až do konce září.
Stručné shrnutí
- Na Modřanské cyklostezce (zastávka Podolská vodárna) se konají lekce inline bruslení s kočárkem každé pondělí od 10:00 za 50 Kč za lekci a bruslí se tam údajně až do konce září.
- Provozně a konstrukčně bezpečnější variantou pro bruslení jsou certifikované sportovní/atletické kočárky (např. Chariot CX, B.O.B., Tfk), u kterých se doporučuje pevné připoutání dítěte a nízké těžiště.
- V diskusi se uvádí, že někteří rodiče jezdí s běžnými sporťáky (Peg Perego GT3, Phil and Teds, Jane, Hartan Racer GT) pomalu a bez následků, ale prodejci i odborníci varují před rizikem převrácení kvůli předním otočným kolům a doporučují řídit se německou normou zakazující přední otočná kola pro kočárky určené pro běh/bruslení.
Nejčastější otázky
Q: Jaké kočárky jsou vhodné pro bruslení s dítětem?
A: V diskusi byly jako vhodné zmiňovány Chariot CX, B.O.B. a Tfk; u Teutonie příkladně splňoval podmínky model Mistral P HB, zatímco modely se zadokumentovaným předním otočným kolem (Spirit, Mistral S, BeYou, Cosmo, Fun System, Pixxel Sport, Lambdu) nejsou podle německé normy vhodné bez další úpravy.
Q: Je možné jezdit na bruslích s běžným sportovním kočárkem?
A: Někteří rodiče jezdí s běžnými sporťáky (uvedeny Peg Perego GT3, Phil and Teds, Jane, Hartan Racer GT) pomalu a bez problémů, ale prodejci a odborníci varují, že běžné sporťáky často nemají konstrukci a certifikaci pro sportovní rychlosti a riziko převrácení či selhání aretace je reálné.
Q: Jaká bezpečnostní opatření bych měl(a) dodržovat při bruslení s kočárkem?
A: Doporučuje se pevně připoutat dítě bezpečnostními pásy, použít helmu pro dítě tam, kde je to možné, zvážit kočárek s ruční brzdou, jezdit mimo frekventované cyklostezky a kontrolovat stav povrchu (kamínky, díry, klacíky).
Q: Co říká norma nebo výrobce o předních otočných kolech u kočárků pro běh/bruslení?
A: Německá norma uvádí, že kočárek určený pro běh nebo bruslení nesmí mít přední otočná kola; aretaci kol lze použít, ale není určena pro trvalé zaaretování při sportovní rychlosti, protože může dojít k jejímu uvolnění nebo poškození.
Q: Kde najdu organizované kurzy nebo lekce inline bruslení s kočárkem?
A: V inzerátu diskuse byla zmíněna výuka na Modřanské cyklostezce (zastávka Podolská vodárna) každé pondělí od 10:00 za 50 Kč; externě byla v diskuzi citována i nabídka "inline bruslení s kočárkem" na stránkách inline-olomouc.cz.
Q: Má smysl pořizovat speciální kočárek na bruslení, když už mám sporťák?
A: Podle příspěvků ano, pokud chcete bruslit pravidelně nebo v terénu, protože speciální kočárky (např. Chariot, B.O.B., Tfk) mají stabilnější podvozek a nižší těžiště; někteří rodiče však považují koupi za zbytečnou, pokud budou bruslit jen zřídka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dítě by mělo být v kočárku pevně připoutané bezpečnostními pásy při jakékoliv jízdě, zvlášť při sportu.
- Je bezpečnější používat kočárek určený a certifikovaný pro sportovní aktivity než běžný hluboký nebo městský kočárek.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že s dobrými bruslemi a uměním brzdit postačí stabilní běžný sporťák; jiní argumentují, že jen specializovaný kočárek (Chariot, B.O.B., Tfk) snižuje riziko převrácení či zranění.
- Někteří uvádějí ruční brzdu jako klíčový prvek bezpečnosti, zatímco jiní tvrdí, že schopnost efektivně brzdit bruslemi je důležitější než samotná ruční brzda.
Otevřené otázky
- Jak instruktoři a provozovatelé kurzů inline bruslení s kočárkem standardně kontrolují bezpečnostní vybavení účastníků (typ kočárku, připoutání dítěte, helmy)?
- Jaké konkrétní certifikace nebo testy musí kočárek splňovat, aby byl považován za bezpečný pro běh či bruslení podle platných norem?
Zmíněné značky a firmy
Tfk, b.o.b, B.O.B., Chariot, Teutonia, Peg Perego, Phil and Teds, Jane, Hartan, Babyrenka, inline-olomouc, Materskadovolena.blogspot.de
Zmíněné produkty a metody
Chariot CX, Mistral P HB, Mistral S, Spirit, Spirit X3 CS, Pixxel Sport, Lambdu, BeYou, Cosmo, Fun System, Peg Perego GT3, Phil and Teds, Jane, Hartan Racer GT, B.O.B., TFK, ruční brzda, připoutání dítěte pásy, přední otočná kola, aretace předního kola, certifikované sportovní kočárky, jezdit pomalu, vyhnout se frekventovaným cyklostezkám, partner vozí kočárek
Místa a osoby
Modřanská cyklostezka, zastávka Podolská vodárna, Vltava, Motol, Olomouc, Zbraslavská strana
@karlajasmine prave mame, atd. No mi povidej, zrovna vcera jsme tam byli s malou na odrazedlese projit a par jich bylo k videni. My to tam nemame radi, lidi jak sr*** s prominutim a rok od roku horsi. Zbraslavska strana je jeste ok, Modranska pase 😅 uz si ani navzajem nekomentujeme, ze lidi kaslou na chranice, jejichz jsme tvrdymi zastanci 🙂 proste za nas patri na brusle stejne jako helma na kolo 🙂)
@hojda ja ale nerozporuju co jsi psala, pouze ze pan nemel pripoutane dite a byl dost nezodpovedny sam. 🙂 a i jsem psala, ze s Crusim bych na brusle nesla natoz s jinym kocarkem, ktery by nebyl na to urcen.
@karlajasmine JJ. stačí mrknout na cyklostezku, kolik speciálních kočárků tam napočítáš, většina lidí má klasické kočárky a nařeší to.
Tady je to úplně ukázově popsatné: maminka píše, že na bruslení nepotřebuje žádné speciální vybavení a navíc jí kočárek pomáhá udržovat stabilitu.... a přesně tohle napadne většinu lidí, kteří o bruslení s kočárkem uvažují.
Navíc ten konec, kde píše, že až když jí dítě málem vypadlo, tak to začala nějak řešit....
@gepe Tak je pochopitelne, že dítě by melo byt prikurtovane. Pokud si zakladatelka pořídí Boba nebo něco podobného k brusleni určeného (stabilnější, nízko těžiště, velká kola; u chariotu konstrukce kolem ditete), tak udělá lépe, než nechat dítě ve sportovnim kočárku a bude se s nim ucit bruslit... od toho jsme se ji tu snažily odradit🙂
Tady další ukázka:
Nikdo tam nepíše, že byl měl být speciální kočárek, stačí trojkoulka s brzdou......
@hojda Ty asi nectes co jsem psala. Porad mas tendenci me presvedcovat, ze to je spatne a to ja nepoprela! A kdyby jsi cetla tady moje prispevky, tak by jsi se docetla i muj nazor pohled a odpoved na Tvoji otazku.
Me nemusis presvedcovat! On byl s prominutim primarne blbej, ze nepripoutal dite, uz to opakuju po xte. Taky opakuju, ze kazdeho zodpovednost, kazdeho dite, kazdeho rozhodnuti. At si pak pripadne nasledky nesou sami.
@hojda asi ze to beres nejak osobne, jinak nevim. Jediny, co jsem pouze z Tvych prispevku dementovala, tak prohlasovani pana o nevhodnosti kocarku, ktery ani nepripoutal dite. Takze ten z meho pohledu by mel spis pomlcet a byt rad, ze ten jeho karambol nedopadl mnohem hur. Jinak absolutne nic proti Tobe ci Tvym prispevkum, ci negativniho jsem nepsala!
Chce to lip cist, cau.
@gepe A já zase píšu to, že takových, který to dítě nepřipoutají je dost. Bruslení s kočárkem prostě tak nebezpečně nevypadá, vypadá to jako pohodička, ale bohužel to tak není a nemyslím, že by ti lidé byli nějak hloupí, prostě to riziko podcení, nenapadne je to. Nemyslím si, že by zrovna on měl pomlčet, protože když je to člověk, který kočárky prodává a ani on sám, si ten speciální kočárek nejprve nepořídil, tak proč by si ho pořizovala většina ostatních lidí. Je to jeho osobní zkušenost s tím, že je opravdu důvod pro to si ten speciální kočárek pořídit.
Když přečtu tvou první reakci, tak mi z toho vyplívá, že on je blbec a nemá ostatním co radit a kdyby si to dítě připoutal, tak by to bylo ok, takže stačí mít dítě připoutané a na kočárku nezáleží.
@hojda kdyz prodava kocarky, mel by vedet, ze trmeny a ksiry v kocarkach nejsou pro okrasu. A pokud minis vytahovat z celeho kontextu muj prvni prispevek, ktery jsi si prebrala po svem, bez ohledu na to, co jsem dal psala, tak fakt nemame o cem dal mluvit. Kor, kdyz jsi ten prispevek prekomolila do neceho, co jsem nenapsala a netvrdim!
Tvl ja uz si pripadam jak nekde v diskusi o ne/ockovani, o ne/kojeni, apod. Nesnasim, kdyz je mi podsouvano/prisuzovano neco co neni pravda, jen na zaklade domnenek ci toho ze neumi cist co je psano a hleda za tim vlastni vyznamy.
Já jsem se včera byla projet na cyklostezce na koloběžce, zablbla jsem si sama, děti byli s manželem a proti mě jel pán s asi ročními dvojčaty v takovém vozíčku při zemi, to bude asi ten kočárek určený pro tyto aktivity. Vypadalo to roztomile, ale kdybych škobrtla, vlítnu přímo do nich i s tím kusem železa, svoje děti bych do toho prostě nedala, přijde mi to podobné jako jet s kočárkem po silnici.
Na bruslení je dobrej kočárek s ruční brzdou.Já mám třeba Jane.Myslela jsem si že by to šlo i s obyčejným ale poprvé jsem vyjela a když je klesání tak to docela fičí tak brzda byla dobrá.Samozřejmě pokud je cyklostezka rovná tak by to asi šlo,ale já osobně bych to neriskla.
@gepe To on asi ví, že pásy jsou na to, aby se zapínaly, ale jel s hlubokou korbičkou, kde žádné (většinou) nejsou. A prostě mu nedošlo, co se může stát a když tohle podcení člověk, který ty kočárky prodává, tak se to lehko stane i ostatním. Jinak nejnovější příspěvek tady v diskuzi je na téma. Na brusle je super kočárek s ruční brzdou a to je to o čem tu mluvím já. že většina lidí, kočárek s ruční brzdou vnímá jako kočárek pro tyto sportovní aktivity, což je špatně.
@gepe tak to hezky obě víme 🙂 .... Nikde jsem nepsala, ze to chyba nebyla..
@hojda my do korby ksiry dokupovali, aniz bychom kocar s korbou pouzivali pro sportovni ucely. Na sport a teren mame urceny prislusny typ kocarku. Pro nas doma je bezpecnost ditete/deti na prvnim miste. A to ani jeden z nas, ci kdokoliv z okoli s kocarky neobchoduje, ci jakkoliv jinak nepracuje. Hezky zbytek dne.
S kočárkem na in-linech jezdím, tak mě diskuze zaujala. Po přečtení ale docela žasnu. Když chci jezdit na bruslích, tak je snad samozřejmé, že si na to pořídím patřičné vybavení, tedy i kočár. Já jezdím s Chariotem CX a opravdu si neumím představit, že bych jezdila s něčím méně uzpůsobeným. Názor, že je to nebezpečné, protože někdo někdy někoho vyklopil z městského kočárku, opravdu zbožňuji. Vždyt to ani nemuže pořádně jet s nějakou rozvrzanou tříkolkou. A že pojedete pomalu??? Tak to nechápu už vůbec, tak to snad radši nejezděte vůbec. K čemu to je dobré? Akorát se budete motat na cyklostezce. Prostě buď chci bruslit s kočárkem a pořídím odpovídající výbavu a nebo jdu radši na procházku, či bruslit bez dítěte.
@elzak Jestli ses na tu jízdu pomalu ptala mě, tak já jsem s kočárkem na cyklostezku nikdy nevlezla. Nevím, jestli znáš tu cestu podél Vltavy, ale je i pro pěší, tudíž člověk jedoucí pomalu s kočárkem tam nikomu nepřekáží. K čemu je to dobré? Bylo mi to příjemné 😀 😀
To tempo určitě nebylo větší než rychlejší běh, nicméně tím samozřejmě neříkám, že se nemohlo nic stát. Nám se naštěstí nestalo nic - možná proto, že to byla nerozvrzaná čtyřkolka 😀
Neříkám, že kupovat speciální kočár na bruslení je blbost, ale když člověk umí dobře jezdit, má stabilní sporťák a nejezdí jak blázen, tak by se nemělo nic stát. Já jsem byla na stezce nedávno, tentokrát sama bez kočárku a někteří cyklisti by zasloužili. Jezdí jako blázni, nekoukají před sebe a podobně. Takže pokud na stezku, tak radím v menším provozu 😉

@gepe Jo, jako zase pokud ma nekdo vylozene kocarek k tomu urceny, i s certifikatem, umi bruslit a jezdi opatrne a mimo frekventovane cyklostezky, tak to jeste chapu... muj nazor je spis na ty matky na cyklostezce u vltavy, ktere jezdi s klasickou korbickou..