Jak se donutit k domácím pracím?

zak1991
4. kvě 2016

Holky, omlouvám se za tuhle diskuzi, ale potřebuji radu zkušenějších... Abych trochu uvedla situaci. Manžel už dva měsíce pracuje v kanceláři (dělá grafika) a každý den v osm odjíždí a vrací se kolem šesté. Já jsem doma. Manžel se večer vrací unavený, což je pochopitelné, dá si večeři a jdeme se koukat na film nebo si povídáme. Máme perfektní vztah a jsem za něj hrozně šťastná... a teď to horší. Už čtrnáct měsíců se snažíme o miminko a mě to všechno nějak bere chuť doma cokoli dělat. Jsem doma celý den, ale místo toho, abych šla uklidit, tak si třeba pustím seriál, nebo si čtu. Nemáme doma nepořádek, to snad ne... Ale já se nedokážu donutit, abych třeba vyleštila skříně, umyla okna, nebo vytřela... Vlastně se občas nedonutím ani k běžnému úklidu... Všechno pak honím od čtyř, když vím, že manžel za hodinu a půl přijede... Stihnu to, to ano, ale říkám si, že když jsem doma, mohlo by to tu vypadat líp... Jen ještě takový dodatek... Neflákám se jen tak doma na zadku, mám práci z domova. Od té je ale třeba si během dne odpočinout, abych nedělala chyby a přišla na jiné myšlenky. A místo uklízení jen čtu, nebo čučím na TV... Máte to někdo podobně? Jak se k tomu donutit? Děkuji za rady a "vyslechnutí".

anatanka
5. kvě 2016

@zak1991 Tak to ma spousta zen, ja taky. Jsem proste lina 🙂 Tak, jak rekla Kveta Fialova: "Nez abych si uklidila v supliku, to si radsi lehnu" 😀

Kazdopadne, co se tyka uklidu, tak to je věc discipliny. Je potřeba vse delat hned a neodkládat, delat to tak nejak automaticky. Vstanu, ustelu postel, jdu si cistit zuby, vidim spinave zrcadlo, tak ho hned umeju, v kosi je pradlo, tak ho rovnou hodim do pracky atd atd. Ale ja si tedy radsi pustim ten film 🙂

zak1991
autor
5. kvě 2016

@anatanka Tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama. 🙂

zak1991
autor
5. kvě 2016

@antoinet Asi máte pravdu... Tak třeba mi pomůže aspoň pejsek... Dřív jsem se dokázala bez problému postarat o sedmičlenou rodinu, včetně úklidu a nebyl nejmenší problém. A teď se musím nutit i do nádobí...

515ka
5. kvě 2016

Psychika je mocná věc... Já jsem byla (vlastně asi eště jsem) uklízecí maník tak trošku :D od doby co se nám mimčo nedaří tak mám dny kdy sama sebe překvapím, jak kašlu na nějakej pořádek...prostě mám hlavu víc zaměstnanou starostmi kvůli miminku než abych se zabívala stasrostmi z toho že je tu bordel :D ale vždycky se nějak donutím 🙂

zak1991
autor
5. kvě 2016

@515ka Já se k běžným věcem taky donutím... Ale třeba skříně, okna, dveře... To mi přijde většinou zbytečné.

martiniquest
5. kvě 2016

@zak1991 Heleď a tobě nebo partnerovi nějak vadí současný stav domácnosti? Já byla doma vedena k až extrémnímu pořádku, tak jsem to praktikovala i po přestěhování do svého, ale poslední rok to taky flákám - rozuměj vysaju, vytřu, setřu prach, umyju koupelnu a wc jednou za týden, takže doma žádný chlívek nemáme. Máme to ve stavu, že se tam bydlí a běžně uklízí, nikoli však extra moc. A víš co? Ze začátku jsem si říkala, že "bych měla" to a tamto, ale pak přišlo vystřízlivění - proč bych měla? Mně ani partnerovi to nevadí. Mám to pouze zažité výchovou, reálný důvod, proč uklízet víc, nemám. Takže moje rada - pokud vám dvěma současný stav nijak nevadí, nemá smysl se trápit myšlenkami, že bys měla uklízet víc a raději si ten čas užij po svém - klidně i telkou, když tě to baví. Jinak ještě jedna věc - nepřemýšlela jsi o pořízení robotického vysavače či mopu? Já loni koupila robotický mop, protože vysávání mi nijak zvlášť nevadí, ale vytírání (máme v celém bytě vinyl/kachle) jsem naprosto nenáviděla...a je to úúúleva 🙂 Proč si nepomoct, když to v dnešní době jde tak snadno (myčka, sušička, roboti).

jahodi
Autor odpověď smazal
Zobraz
zak1991
autor
6. kvě 2016

@martiniquest Mně to vadí... když vidím okna, říkám si, že bych je měla umýt... A tak... O robotovi jsem nepřemýšlela, máme moc malý byt, neměl by tu ani kde pořádně jezdit. 😉

@jahodi Možná je to vážně miminkem... Možná tím, že jsem prostě zlenivěla. Nevím, třeba to časem bude lepší. Teď budu muset častěji vysávat i vytírat, kvůli štěňátku, takže mě to snad donutí.

anelamates
6. kvě 2016

No pokud ti doma neroste mech a plísen, tak nechápu, co řešíš. Že se skříně leští, to jsem ani nevěděla. A okna umývám, když se mi chce, ne podle plánu. Však stejně zase zmoknou. Copak je nutné mít nablýskáno? pro štastnou rodinu jsou důležité jiné věci než nablejskaný barák. A jinak, najdi si práci anebo dělej pravidelně nějakého koníčka, jinak pak nebudeš schopná do pracovního procesu vůbec zapadnout.

zak1991
autor
6. kvě 2016

@anelamates Práci mám, už jsem tu psala, že jsem překladatelka. Takže dělám z domova. 🙂 A na jinou práci (zaměstnání) bych čas neměla. Jinak, souhlasím, že pro šťastnou rodinu jsou důležitější věci... Třeba děti... ☹

olga_
6. kvě 2016

@anelamates Ale zakladatelka pracuje 😉. Já myslím, že je zakopaný pes v tom, že pracuje z domu a potřebuje vypadnout, protože se prostě ty čtyři stěny (zde asi doslova) po nějaké době vyčichnout, když tam má člověk pracovat i odpočívat a snažit se o miminko. Když změní prostředí, přijdou i nové myšlenky a přestanou se řešit a vyrábět pseudoproblémy. Mně to přijde jako snaha vyplnit za každou cenu čas.
Ale to je můj pohled, vycházím ze svých zkušeností a z toho, co mi pomohlo.

madlisek
6. kvě 2016

@zak1991 nepomohlo by třeba chodit pracovat jinam? Vzít počítat a překládat třeba v knihovně? Myslím, že zakopaný pes je v tom, že je člověk celý den doma a nic mu tam vlastně neuteče. Když jsem měla podobné období (psaní disertace), chodila jsem psát právě do knihovny nebo do různých kaváren, abych nebyla pořád doma. Pak člověk přijde domů, vidí, co je potřeba, udělá to raz dva a je to 🙂 Pokud jde o úklid, spoustu věcí dělám automaticky - když jdu ráno na záchod, hned ho celý otřu, totéž umyvadlo, zrdcadlo atd. Manžel každý večer po večeři všude vyluxuje. Ale vytíráním a podobnými věcmi, které vyžadují, aby se mi tu chvíli neplazily děti, je to těžší, tam musíme složitě plánovat 🙂

puresin
6. kvě 2016

@zak1991 Te uklidnim - ja jsem na materske, do prace chodim jen 2x tydne odpoledne (ucim v jazykovce), takze jsem vetsinu dne doma. A mam pani na uklid. Prijde jednou za 2 tydny, vycidi koupelny, vsude prach, dukladne podlahy. Mame dum velky cca 300 m2, a nemam chut travit svuj volny cas, kdy syn spi, velkym uklidem. Pani je u nas 5 (!) intenzivnich hodin, dostane 500,- a vsichni jsme spokojeni. Nejlip utracene penize. 😀
Ty pracujes, takze je jasne, ze ve svem volnu nechytnes do ruky mop. Cti si, kafickuj, cokoli co Ti dela radost. A nezapomen na dulezite pravidlo: 'Videt jsou vzdycky jen ty domaci prace, ktere udelane nejsou - tech hotovych si nikdo nevsimne.' Takze medaili za poradek stejne neziskame, ale postrehem z knizky oslnis. 😀

zak1991
autor
6. kvě 2016

@madlisek Já bych se asi nikde jinde nedokázala soustředit. Potřebuji absolutní ticho. Vadí mi i když začne soused řezat na cirkulárce (a vydrží to celý den)... Takže pracovat můžu jedině doma. Ale teď budu víc chodit ven s pejskem. A štěně mě zaměstná i doma, tak to snad bude lepší. 🙂

zak1991
autor
6. kvě 2016

@puresin Užasný postřeh. 😀 O té paní na úklid uvažuju... Máme sice 1+1, ale i tak... Díky za podporu. 🙂

angel456
6. kvě 2016

jdi do práce, normálně mezi lidi... já když jse pořád doma, tak za celý den neudělám nic, nevidím to, nechce se mi, ale když se vrátí z venku, hned vidím co je kde potřeba a jdu to udělat hned, protože pk není čas... zvládala jsem studovat 2 školy a 2 práce, ale teď jsem doma s malou a nejsem schopná, ani to blbý nádobí umýt... honím topak n poslední chvíli...

angel456
6. kvě 2016

a paní na úklid budu mít taky... 😀

suzief
6. kvě 2016

Kromě nádobí a kuchyně, uklizim když mám domluvenou návštěvu, to je pak u nás jak v kostele. Nedávno jsem zas tak uklízela dva dny, došla návštěva a po dvou hodinách to vypadalo ani nenacházíme slova, no děs ( dvě malé deti se vyřadili ) no a to mě zas krásné demotivovalo uklízet denodenne.

zak1991
autor
6. kvě 2016

@angel456 Proč chodit do práce mezi lidi za třetinovou mzdu, než mám teď? To radši budu mít doma chlívek. 😀

anelamates
6. kvě 2016

Tak to jsem si nevšimla, omlouvám se. Ale myslím si, že je fakt problém v tom, že jsi doma pořád. To je pak člověk otrávený. Takže pokud bys měla sebemenší možnost chodit byt i na čtvrtinový úvazek do nějaké práce mezi lidi, ber. Anebo sehnat nějakou kancelář, udělat si kancelář třeba v garáži, někde mimo dům, abys neměla dojem, že jsi doma pořád a přitom nemáš nablýskané. Ale v tom lesku skříní štěstí opravdu nehledej.