Jak se donutit k domácím pracím?
Holky, omlouvám se za tuhle diskuzi, ale potřebuji radu zkušenějších... Abych trochu uvedla situaci. Manžel už dva měsíce pracuje v kanceláři (dělá grafika) a každý den v osm odjíždí a vrací se kolem šesté. Já jsem doma. Manžel se večer vrací unavený, což je pochopitelné, dá si večeři a jdeme se koukat na film nebo si povídáme. Máme perfektní vztah a jsem za něj hrozně šťastná... a teď to horší. Už čtrnáct měsíců se snažíme o miminko a mě to všechno nějak bere chuť doma cokoli dělat. Jsem doma celý den, ale místo toho, abych šla uklidit, tak si třeba pustím seriál, nebo si čtu. Nemáme doma nepořádek, to snad ne... Ale já se nedokážu donutit, abych třeba vyleštila skříně, umyla okna, nebo vytřela... Vlastně se občas nedonutím ani k běžnému úklidu... Všechno pak honím od čtyř, když vím, že manžel za hodinu a půl přijede... Stihnu to, to ano, ale říkám si, že když jsem doma, mohlo by to tu vypadat líp... Jen ještě takový dodatek... Neflákám se jen tak doma na zadku, mám práci z domova. Od té je ale třeba si během dne odpočinout, abych nedělala chyby a přišla na jiné myšlenky. A místo uklízení jen čtu, nebo čučím na TV... Máte to někdo podobně? Jak se k tomu donutit? Děkuji za rady a "vyslechnutí".
Stručné shrnutí
- Práce z domova často ztíží motivaci k pravidelnému úklidu; v diskuzi byla doporučena pravidelná krátká rutina (30–45 minut denně), to‑do listy a time management jako praktická řešení.
- Jako řešení se často uvádí najmutí paní na úklid (příklad z diskuze: paní jednou za 2 týdny, 5 hodin, cena 500 Kč u domu 300 m2) nebo technické pomůcky typu robotický vysavač či robotický mop.
- Alternativy k nucení se uklízet doma zahrnují práci mimo domov (knihovna, kavárna; v diskuzi zmíněna Národní technická knihovna v Praze) a metody pro systematizaci úklidu jako Marie Kondo nebo Fly Lady.
Nejčastější otázky
Q: Jak si rozdělit domácí práce mezi partnery?
A: V diskuzi byl konkrétní návrh: dohodnout si rozdělení povinností, například „když jeden vaří, druhý uklízí“, a případně si nastavit pravidelné role (např. jeden den mytí nádobí, druhý den vytírání podlah).
Q: Kolik stojí paní na úklid a jak často ji zvát?
A: Jako konkrétní příklad byla uvedena paní na úklid, která přichází jednou za 2 týdny na 5 hodin a dostane 500 Kč; jiní doporučovali i variantu „jednou až dvakrát týdně“ podle potřeb.
Q: Pomohou mi knihy nebo metody jako Marie Kondo a Fly Lady?
A: V diskuzi byla doporučena kniha Marie Kondo jako „životní restart“ a metoda Fly Lady pro denní malé kroky a udržování pořádku formou pravidelných drobných úkolů.
Q: Vyplatí se koupit robotický vysavač nebo robotický mop?
A: Jeden diskutující uvedl, že po koupi robotického mopu došlo k výrazné úlevě; proti tomu zaznělo, že v malém bytě může mít robot problémy s efektivním pohybem.
Q: Co dělat, když potřebuji z domova odtrhnout práci od domácích povinností?
A: Doporučení zahrnovala odjet pracovat jednou týdně do knihovny nebo kavárny (konkrétně byla zmíněna Národní technická knihovna v Praze) nebo častější vycházky ven, například s pejskem, jako způsob změny prostředí.
Q: Jak nastavit denní rutinu úklidu, když mě úklid nebaví?
A: Konkrétní tipy v diskuzi: dělat věci, které zabírají méně než 1–2 minuty hned, vyhradit si 30–45 minut denně na úklid, nebo si stanovit „úkol dne“ (např. dnes utřu prach, zítra vytrhám podlahu).
Závěry z diskuze
Shoda
- Práce z domova ztěžuje oddělení práce a domácích povinností a snižuje motivaci pravidelně uklízet.
- Krátké denní cíle (30–45 minut nebo „hodinka denně“) a to‑do listy jsou často doporučované praktiky.
- Najmutí paní na úklid nebo použití robotických pomocníků byly často uváděné jako reálná řešení.
Sporné názory
- Někteří doporučují udržovat vysoký standard pořádku pro partnerovu spokojenost; jiní tvrdí, že pokud partnerovi současný stav nevadí, není třeba se nutit k větším výkonům.
- Někteří považují práci mimo domov (knihovna, kavárna) za řešení problémů s motivací; jiní uvádějí, že absolutní ticho potřebné pro soustředění vylučuje práci mimo domov.
- Někteří doporučují roboty jako úlevu; jiní upozorňují, že v malém bytě nemusí robotický vysavač/mop dobře fungovat.
Otevřené otázky
- Zvýší pořízení psa dlouhodobě motivaci k úklidu, nebo to jen zvýší frekvenci úklidu bez větší motivace?
- Co je efektivnější v malém byte typu 1+1: najmutí paní na úklid, denní 30–45 minut rutina, nebo změna pracovního prostředí mimo domov?
Zmíněné značky a firmy
Národní technická, Marie Kondo, Fly Lady, MK
Zmíněné produkty a metody
Marie Kondo, Fly Lady, robotický vysavač, robotický mop, to‑do list, time management, paní na úklid, „udělej věci do 1–2 minut“, „hodinka denně“ metoda
Místa a osoby
Praha, Národní technická, Marie Kondo, Kveta Fialova
Psychika je mocná věc... Já jsem byla (vlastně asi eště jsem) uklízecí maník tak trošku :D od doby co se nám mimčo nedaří tak mám dny kdy sama sebe překvapím, jak kašlu na nějakej pořádek...prostě mám hlavu víc zaměstnanou starostmi kvůli miminku než abych se zabívala stasrostmi z toho že je tu bordel :D ale vždycky se nějak donutím 🙂
@zak1991 Heleď a tobě nebo partnerovi nějak vadí současný stav domácnosti? Já byla doma vedena k až extrémnímu pořádku, tak jsem to praktikovala i po přestěhování do svého, ale poslední rok to taky flákám - rozuměj vysaju, vytřu, setřu prach, umyju koupelnu a wc jednou za týden, takže doma žádný chlívek nemáme. Máme to ve stavu, že se tam bydlí a běžně uklízí, nikoli však extra moc. A víš co? Ze začátku jsem si říkala, že "bych měla" to a tamto, ale pak přišlo vystřízlivění - proč bych měla? Mně ani partnerovi to nevadí. Mám to pouze zažité výchovou, reálný důvod, proč uklízet víc, nemám. Takže moje rada - pokud vám dvěma současný stav nijak nevadí, nemá smysl se trápit myšlenkami, že bys měla uklízet víc a raději si ten čas užij po svém - klidně i telkou, když tě to baví. Jinak ještě jedna věc - nepřemýšlela jsi o pořízení robotického vysavače či mopu? Já loni koupila robotický mop, protože vysávání mi nijak zvlášť nevadí, ale vytírání (máme v celém bytě vinyl/kachle) jsem naprosto nenáviděla...a je to úúúleva 🙂 Proč si nepomoct, když to v dnešní době jde tak snadno (myčka, sušička, roboti).
@martiniquest Mně to vadí... když vidím okna, říkám si, že bych je měla umýt... A tak... O robotovi jsem nepřemýšlela, máme moc malý byt, neměl by tu ani kde pořádně jezdit. 😉
@jahodi Možná je to vážně miminkem... Možná tím, že jsem prostě zlenivěla. Nevím, třeba to časem bude lepší. Teď budu muset častěji vysávat i vytírat, kvůli štěňátku, takže mě to snad donutí.
No pokud ti doma neroste mech a plísen, tak nechápu, co řešíš. Že se skříně leští, to jsem ani nevěděla. A okna umývám, když se mi chce, ne podle plánu. Však stejně zase zmoknou. Copak je nutné mít nablýskáno? pro štastnou rodinu jsou důležité jiné věci než nablejskaný barák. A jinak, najdi si práci anebo dělej pravidelně nějakého koníčka, jinak pak nebudeš schopná do pracovního procesu vůbec zapadnout.
@anelamates Práci mám, už jsem tu psala, že jsem překladatelka. Takže dělám z domova. 🙂 A na jinou práci (zaměstnání) bych čas neměla. Jinak, souhlasím, že pro šťastnou rodinu jsou důležitější věci... Třeba děti... ☹
@anelamates Ale zakladatelka pracuje 😉. Já myslím, že je zakopaný pes v tom, že pracuje z domu a potřebuje vypadnout, protože se prostě ty čtyři stěny (zde asi doslova) po nějaké době vyčichnout, když tam má člověk pracovat i odpočívat a snažit se o miminko. Když změní prostředí, přijdou i nové myšlenky a přestanou se řešit a vyrábět pseudoproblémy. Mně to přijde jako snaha vyplnit za každou cenu čas.
Ale to je můj pohled, vycházím ze svých zkušeností a z toho, co mi pomohlo.
@zak1991 nepomohlo by třeba chodit pracovat jinam? Vzít počítat a překládat třeba v knihovně? Myslím, že zakopaný pes je v tom, že je člověk celý den doma a nic mu tam vlastně neuteče. Když jsem měla podobné období (psaní disertace), chodila jsem psát právě do knihovny nebo do různých kaváren, abych nebyla pořád doma. Pak člověk přijde domů, vidí, co je potřeba, udělá to raz dva a je to 🙂 Pokud jde o úklid, spoustu věcí dělám automaticky - když jdu ráno na záchod, hned ho celý otřu, totéž umyvadlo, zrdcadlo atd. Manžel každý večer po večeři všude vyluxuje. Ale vytíráním a podobnými věcmi, které vyžadují, aby se mi tu chvíli neplazily děti, je to těžší, tam musíme složitě plánovat 🙂
@zak1991 Te uklidnim - ja jsem na materske, do prace chodim jen 2x tydne odpoledne (ucim v jazykovce), takze jsem vetsinu dne doma. A mam pani na uklid. Prijde jednou za 2 tydny, vycidi koupelny, vsude prach, dukladne podlahy. Mame dum velky cca 300 m2, a nemam chut travit svuj volny cas, kdy syn spi, velkym uklidem. Pani je u nas 5 (!) intenzivnich hodin, dostane 500,- a vsichni jsme spokojeni. Nejlip utracene penize. 😀
Ty pracujes, takze je jasne, ze ve svem volnu nechytnes do ruky mop. Cti si, kafickuj, cokoli co Ti dela radost. A nezapomen na dulezite pravidlo: 'Videt jsou vzdycky jen ty domaci prace, ktere udelane nejsou - tech hotovych si nikdo nevsimne.' Takze medaili za poradek stejne neziskame, ale postrehem z knizky oslnis. 😀
@madlisek Já bych se asi nikde jinde nedokázala soustředit. Potřebuji absolutní ticho. Vadí mi i když začne soused řezat na cirkulárce (a vydrží to celý den)... Takže pracovat můžu jedině doma. Ale teď budu víc chodit ven s pejskem. A štěně mě zaměstná i doma, tak to snad bude lepší. 🙂
jdi do práce, normálně mezi lidi... já když jse pořád doma, tak za celý den neudělám nic, nevidím to, nechce se mi, ale když se vrátí z venku, hned vidím co je kde potřeba a jdu to udělat hned, protože pk není čas... zvládala jsem studovat 2 školy a 2 práce, ale teď jsem doma s malou a nejsem schopná, ani to blbý nádobí umýt... honím topak n poslední chvíli...
Kromě nádobí a kuchyně, uklizim když mám domluvenou návštěvu, to je pak u nás jak v kostele. Nedávno jsem zas tak uklízela dva dny, došla návštěva a po dvou hodinách to vypadalo ani nenacházíme slova, no děs ( dvě malé deti se vyřadili ) no a to mě zas krásné demotivovalo uklízet denodenne.
Tak to jsem si nevšimla, omlouvám se. Ale myslím si, že je fakt problém v tom, že jsi doma pořád. To je pak člověk otrávený. Takže pokud bys měla sebemenší možnost chodit byt i na čtvrtinový úvazek do nějaké práce mezi lidi, ber. Anebo sehnat nějakou kancelář, udělat si kancelář třeba v garáži, někde mimo dům, abys neměla dojem, že jsi doma pořád a přitom nemáš nablýskané. Ale v tom lesku skříní štěstí opravdu nehledej.

@zak1991 Tak to ma spousta zen, ja taky. Jsem proste lina 🙂 Tak, jak rekla Kveta Fialova: "Nez abych si uklidila v supliku, to si radsi lehnu" 😀
Kazdopadne, co se tyka uklidu, tak to je věc discipliny. Je potřeba vse delat hned a neodkládat, delat to tak nejak automaticky. Vstanu, ustelu postel, jdu si cistit zuby, vidim spinave zrcadlo, tak ho hned umeju, v kosi je pradlo, tak ho rovnou hodim do pracky atd atd. Ale ja si tedy radsi pustim ten film 🙂