Jakou barvu vidíte vy? A jakou vaše dítě?
krásný večer, já na obrázku jasně vidím bílo-zlatou a můj 4 letý syn modro-černou. Stojí to za pokus, ať na to zkusí mrknout i děti, to mě zajímá víc, jak dospělí, na dospěláky tam je anketa. A tady je odkaz na barvu těch šatů
http://www.novinky.cz/koktejl/362914-svet-resi-...
Stručné shrnutí
- Fotografie známá jako „the dress“ vyvolává dvě dominantní interpretace barev: část lidí popisuje šaty jako „bílo-zlaté“ a část jako „modro-černé“.
- Vnímání barev se v praxi mění podle zobrazení a podmínek: uživatelé uvádějí vliv otočení obrazovky vzhůru nohama, změny úhlu/tiltu monitoru, typu zařízení (PC vs mobil), denního světla vs tmy a toho, že viděli „kvalitní“ modro‑černou fotku.
- Více rodičů hlásilo, že malé děti (příklady v diskuzi: 4letý, 3,5letý a 5letý) často pojmenovaly šaty jako „modro-černé“, přičemž spolehlivost barevného pojmenování u nejmenších dětí byla v diskuzi zpochybňována.
Nejčastější otázky
Q: Proč někteří lidé vidí šaty bílo-zlaté a jiní modro-černé?
A: Jde o optický klam způsobený interpretací osvětlení mozkem; účinek v diskusi potvrzovali uživatelé, kteří po zhlédnutí jiné (kvalitnější) fotografie nebo při změně zobrazení přecházeli z bílo‑zlaté na modro‑černou.
Q: Jak můžu ověřit, jakou barvu šatů vidí dítě?
A: Zeptejte se dítěte bez nápovědy; v diskuzi rodiče uvedli, že děti ve věku 3,5 a 5 let i 4 roky často odpověděly „modro‑černé“, ale také někteří diskutující upozorňovali, že u velmi malých dětí rozlišení může být nespolehlivé.
Q: Jaké praktické způsoby mění vnímání šatů?
A: Uživatelé hlásili změnu vnímání po otočení obrazovky vzhůru nohama, přimhouření očí, naklonění/sklopení monitoru, zobrazení na jiném zařízení (PC vs mobil) a po zhlédnutí jiné verze fotografie.
Q: Ovlivňuje zařízení (PC vs mobil) vnímání barev?
A: Ano; v diskuzi je příklad, kde jeden uživatel napsal „Na PC černo‑fialové a na mobilu bílo‑zlaté“, další uváděli rozdíly mezi notebookem a mobilním zobrazením.
Q: Záleží vnímání na okolním světle?
A: Ano; několik příspěvků uvádělo rozdíl mezi denním světlem a tmou a jeden uživatel napsal, že večer viděl šaty modro‑černé a přes den bílo‑zlaté.
Q: Může jediný pohled na „kvalitní“ fotku změnit to, co vidím na první fotografii?
A: Ano; více uživatelů popsalo, že po shlédnutí kvalitní modro‑černé fotografie v článku na novinky.cz nebo po sjetí dolů se jim původně bílo‑zlaté šaty začaly jevit jako modro‑černé.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lidé vnímají šaty buď jako „bílo-zlaté“, nebo jako „modro-černé“.
- Zobrazení a okolní podmínky (úhel, zařízení, světlo) mění vnímání barev.
- Mnoho rodičů uvedlo, že malé děti často vidí šaty jako „modro-černé“.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že jejich vnímání je stabilní (vidí stále bílo‑zlaté), jiní tvrdí, že se snadno přepne po zhlédnutí jiné fotky nebo po otočení zařízení.
- Někteří říkají, že děti konzistentně vidí modro‑černé, jiní upozorňují, že u malých dětí není barevné pojmenování spolehlivé.
Otevřené otázky
- Jak přesně věk dítěte ovlivňuje konzistenci vnímání barev u tohoto optického klamu?
- Jaký konkrétní vliv mají vlastnosti displeje (kalibrace, kontrast, jas) na to, kterou variantu barev pozorovatel uvidí?
- Jaké přesné neurofyziologické mechanismy rozhodují, zda mozek „doloží“ scénu teplým nebo studeným osvětlením?
Zmíněné značky a firmy
novinky.cz, Facebook
Zmíněné produkty a metody
otočení obrazovky vzhůru nohama, změna úhlu/natočení monitoru, přimhouření očí, sklopit monitor, porovnání s kvalitní modro‑černou fotografií, scrollování odspodu, zobrazení na PC versus mobilu, změna denního světla versus tmy, ukázání jiné barvy před pohledem
Místa a osoby
žádné
vidím obě když sklápím monitor (změna úhlu) , zespodu vidím modré, možná proto děti vidí modré, že jsou níž
Podle mě jsou bílo-zlaté, vidím to naprosto jasně. Dcerka vidí černo-modré a synek taky. Žádný barvy jsem jim nenabízela, prostě jsem se jen zeptala, jakou barvu mají. Zajímavý!
Vidím jasně černo modré. Bohužel děti nemam, ale třeba to vyzkouším na neteři 😉
jejda :D ja jsem viděla bilo-zlatou... ale pak jsem viděla odkaz na FB a viděla jsem šaty modré... říkám si, že to musela byt teda jiná fotka tady.. tak se vrátím, hledám to, podívám se na šaty a jsou modréééé :-O no mě šálí zrak :D :D :D
já vidím bílo-zlaté a dcera modro-tmavě fialové... zkoušela jsem to i ve tmě a máme to stejně
Bilo zlate a vsadim se az prijede manzel a ukazu mu to,ze uvidi modro cerne, my se totiz nikdy neshodnem ani na modre a zelene, vidime je uplne jinak,🙂
já a syn vidíme modro-černé, manžel modro-hnědé
Dívám se na ty šaty od včerejška ať už na telefonu ,na počítači, ráno x večer... a pořád stejné...
Já mám pocit, že jak někdo napíše bílo-zlaté, tak si musí stopro dělat p.del 😅
@nasekuratko tak já si to samé říkala před chvílí, že jeslti někdo vidí modro-černé, tak musí kecat 😀 😀
@nasekuratko proč by si měl někdo, kdo napíše bílo-zlaté dělat legraci? ☹ Já také vidím bílo-zlaté, každý je vidí jinak, na tom přece není nic špatného. ☹
Tak jsem se ještě ptala dnes druhé dcery a ta je vidí modro-černé a hádá se s námi, jestli neumíme barvy, nebo co. 😀
Poprvé jsem viděla bílo - zlaté. Když se pak ale podíváte někam na černou barvu a poté znovu na šaty, ukáže se druhá barevná varianta. Je to prostě optika. Pravda je dvojí 🙂
co to je za mazec?? 😀 já viděla bílozlaté a zachvilku to jdu ukázat příteloj a už byly modročerný 😀
@tinakari ježiš, ale já to nemyslela ve zlém.... tady se fakt už uplně vytratil smysl pro humor. Byl tam smajlík! Myslela jsem to tak, že je vidím tak jasně modro-černé, že mi nejde do hlavy, že v tom někdo dokáže vidět bílou a zlatou. To je vše!
@lu777 přesně takhle to beru i já 😀 Prostě se nad tím směju, že očividně lidi mají problém s barvama 😀
Já na to koukala na netu ráno a viděla jsem bílo-zlaté a teď odpoledne jsem na to na fb narazila znova a čučim jak puk, protože vidím modro-černé. Jako kdyby tu fotku někdo změnil. Nechápu. 🙂
Já vidím bílo-zlaté...odpoledne příjde neteř se synovcem tak to zkusím na nich 🙂
Vidím bílo-zlatou, malý černo-modrou. Ale teď když jsem se vracela z chodby a měla ntb dál od sebe, viděla jsem je taky černo-modré ;)

Já bílo-zlaté, dcera modlý a čelný 😀 😀