Je mi 16 a jsem určitě v tom. Co teď?

nereknunic
26. led 2015

Je mi 16 a asi urcite jsem v tom. Pritel s tim, tak trochu pocita, ale furt doufame v to, ze dojde menstruace. Moje myslenky furt smeruji na potrat a nebo co ? Sama nevim, co budi delat. Kdyz pujdu na potrat, tak se muze neco pokazit a bude celej zivot v pr*** a to bych nedala, chci mit rodinu. Pritel ma praci, zvlada vsechno je nejlepsi kluk pro me a udela pro me cokoliv. Nase rodiny nevim, jak by to vzaly. Co si myslite vy ? Furt je to zivy tvor :/

lrg
26. led 2015

@guinea Ba jo, jedná známa teď otěhotněla přes antikoncepci. Týden si nevzala ani jeden prášek a pak sedm najednou a hrozně se divila, když jí doktor řekl, že je v 18. tt 😀

saminomimino
26. led 2015

a co si ho nechat,16 let je brzy ale ne zase tak strašně,navíc partnera máš milionového,chce to zvážit,existují reálné možnosti,že už po potratu nebudeš moct mít děti a nebo že si sebou celý život poneseš velkou bolest,ne každý potrat zvládne,ano je to živý tvor,tvé dítě.
Nadruhou stranu,než aby si ho nechtěla a nepřijala a nebyla mu dobrou mámou,tak raději potrat

aklin
26. led 2015

Bylo me 19 let, kdy se to taky stalo, v prvni rade jsem uvazovala ze nemam vubec nic, v zari jsem mela pokracovat ve studiu, zivot jsem mela pred sebou a o diteti jsem rozhodne nepremyslela a navic jsem vedela ze rodice by tohle neprezili. Na internetu jsem hledala ruzne informace jak ukoncit mozne tehotenstvi, nasla jsem moznost pilulka po styku, zavolala jsem na gyndu dala mi prasky a bylo to. Vubec jsem toho nelitovala. Jen jsem si oddychla ulevou. Kdyby me bylo tolik co tobe, rozhodne bych neuvazovala o tom, ze bych si ho nechala. Dulezite je zajistit si zivot a potom mit deti. Mozna me odsoudite, ale je to muj nazor.

saminomimino
26. led 2015

moje spolužačka otěhotněla taky v 16 a dceru si nechala,školu dodělala s odkladem,vyšli jí bezproblému vstříc,nikdy nelitovala,byla vždy spokojená ač nebyli milioníři měli se dobře,zůstali s partnerem spolu a mají další děti,není to nereálné a dítě,neřekla bych že v 16 jsi dítě,někdo je na tom s itelektem a praktičností lépe než leckterý 30-letý

saminomimino
26. led 2015

@lrg to si nebyla mocn chytrá paná,7 najednou??!!

sariky
26. led 2015

@saminomimino myslim, ze nazory typu po potratu uz neotehotnis nebo se to zkomplikuje jsou uz zastarale. Dnesni medicina to resi bez nasledku na tele. A ani s tou dusi bych to nehrotila. Je ji 16, na dite fakt brzy.

lrg
26. led 2015

@saminomimino No, asi si HA pletla s postinorem 🙂 Máš pravdu, že leckterá 16-ti letá může být lepší mamina jak 30-ti letá, záleží na povaze. Já jsem si chtěla hlavně užívat, honit kluky, těšila jsem se, až dodělám školu a budu moct si žít po svém. Na druhou stranu moje tchýně porodila plánovaně prvního syna v 17-ti a byla to naprosto bezkonkurenční mamina, jak po praktické, tak i psychické stránce, protože od malička toužila být maminka.

saminomimino
26. led 2015

@sariky nikdy nevíte,a co se týče psychiky to už bych se vůbec netroufla soudit,ženy co znám a podstoupily potrat,si to v sobě velice bolestivě nosí celý život,a jinak znám i případ kdy děti žena mít nemohla a to potrata proběhl normálně,jsou věci mezi nebem a zemí,tazatelka se ptala na názor já jí svůj slušně a bez emocí řekla,sama si je těchto věcí evidentně vědomá

saminomimino
26. led 2015

@lrg nikoho to nesoudím,každý má svůj život a své svědomí 😉 ,jen říkám svůj názor,jak by se rozhodovala já,myslím že tazatelce o toto šlo
Já nikdy netoužila být maminka a nakonec je to to nejlepší co se mi v životě stalo a děti jsem měla taky relativně brzy a chtěla i dřív

morgan
26. led 2015

@lucina90 no tak jestli je těhotná, tak jí postinor vážně nepomůže... 😖

sariky
26. led 2015

@saminomimino ano, ale jsou i matky, ktere pak lituji, ze dite maji. Kazdy je na materstvi pripraveny jindy, to souhlasim. Jen si myslim, ze ciste z lekarskeho hlediska neni potrat zas tak nebezpecny.

klaaaara
26. led 2015

Ja osobně bych na potrat nešla, ale každý je jiný a bere tuhle situaci jinak. Asi nejsi dost dospělá na to mít dítě, ale podle toho co píšeš nejsi žádná mladá ,,blbka,, a přítel se určitě také postará. Moje kamarádka šla na potrat asi v 18letech už je to asi 10let a do dnes si to hrozně vyčítá a asi nikdy nepřestane. Sice už má dvě děti, ale porad to v sobě má a hodně ji to trápí. Samozřejmě každý má jinou povahu a ponese to jinak někomu je to jedno a bere to tak, že to tak prostě je. Ja bych se s tím nikdy nesmířila to vím. Ja si miminko strašně přeji a je to dar, ja na to své čekala skoro 2 roky. Záleží na tom co cítíš uvnitř pokud ho chceš a víš že se o něj dokážeš postarat a budeš ho milovat, dokážeš se vzdát pubertálních věcí jako diskotéky, pařby a asi i kamarádi pak si miminko nechej.

marketa233
26. led 2015

@sariky To nejsou názory, to je prostě fakt, že jsou holky, které po potratu nebo taky dlouhodobém používání HA nemohou otěhotnět.

polaks
26. led 2015

Na potrat nechoď,ak máš priateľa,čo má prácu a zvládne sa o teba a mimi postarať,tak si to nechaj,rodina tiež určite pomôže. BUdeš mať síce detstvo už v prd....,ale stať sa môže hoci čo,a paní ktorá tvrdí,že nepozná nikoho,kto by po potrate už nemohol mať deti,tak ja áno,poznám hneď 5 dievčat,ktoré podstúpili interupciu a už nikdy nebudú môcť mať deti..Dodnes to ľutujú.A mám dve kamarátky,ktoré síce otehotneli aj druhý krát,ale nebolo to už jednoduché a museli podstúpiť operáciu a dlhúúúú liečbu! Takže držím palce!!

sariky
26. led 2015

@marketa233 jo, ale je i spousta holek, ktere HA nikdy nebraly, na potratu nebyly a taky nemohou otehotnet. Takze svalovat to na potraty mi prijde trošku kratkozrake.

aklin
26. led 2015

@sariky koukam ze se nekterym nelibil vas nazor. Taky se priklanim k tomu, ze v 16 letech je na dite brzo. Vzdyt je to jeste dite, a dite nemuze mit dite. V prvni rade uvazovat nad vlastni budoucnosti dodelat skolu, najit si praci a bydleni. Nebyt zavisly na rodicich, kdyz se ji narodi dite, presto bude zavisla na rodicich i kdyz ma dospeleho pracujiciho partnera.

marketa233
26. led 2015

@sariky No jasně, důvodů nemožnosti otěhotnění je víc. Potrat a HA jsou dvě z mnoha možností.

sariky
26. led 2015

@aklin mno, je mi to jedno.reci typu nikdy bych nesla na potrat neberu vazne uz jen proto, ze nikdy nerikej nikdy. Ja vyjadrila svuj názor, v 16ti bych na potrat sla. A sla bych na nej i ted, protoze mam 2 deti a dalsi proste nechci. At se to nekomu libi nebo ne.

marketa233
26. led 2015

@sariky To pak ale musíš počítat s tím, že na tebe bude část lidí koukat jako na vraha. To se nedá nic dělat.

sariky
26. led 2015

@marketa233 jj s tim pocitam. Ale je mi to jedno. Je to muj zivot, dluhy za me nikdo platit nebude, vychovavat deti taky ne. Takze jsem v klidu🙂

laja64
26. led 2015

@nereknunic Já mám vlastní zkušenost. Otěhotněla jsem přes antikoncepci. - Brala jsem ji každý den snad na minutu přesně. Bylo mi taky 16. Prostě se stalo. Mamka mi řekla, že když si miminko nechám, podrží mě, ale pokud chci na potrat, podrží mě taky. S přítelem bychom to zvládli, peníze měl, jeho rodiče i naši by nás tehdy podpořili. Ale já se na to necítila. Ne, že b\ch se nedovedla postarat o miminko, ale tak nějak vnitřně. Šla jsem na potrat a nelituju toho. Neděsí mě v noci špatné sny ani mě netíží svědomí. Letos je mi 27, a mám dcerku, které koncem května budou tři roky. A jsem šťastná. Možná bych si to vyčítala, kdybych nemohla otěhotnět. To mi říkali i v nemocnici tehdy...nevím teda kolik je na tom pravdy...Ale že prý po potratu nemusíš otěhotnět. Jinak moje spolužačka ze základky byla taky těhotná, stejně jako já v 16cti. Dítě si nechala, dodělala si nedávno i Ing na výšce. Jí je 27, malé skoro 11 .....a je taky spokojená. Rozhodni se správně, držím palce 🙂

saminomimino
26. led 2015

@aklin a co když je její budoucnost je její dítě,dítě nemusí být překážka ale cesta,v 16 není žádné dítě,ale žena,pokud sama cití že na to má,zlvádne to,navíc má přítele co ji podporuje,co víc si přát

linee
26. led 2015

@nereknunic tak co rodice? jak si dopadla? jak to vzali?
Uprimne si myslim, ze nejsi první ani poslední, co by tak mlada mela dite a zvladla to. Nemelo by se to tak brzy stavat, ale stane se. Podle toho jak si na vsechno reagovala si myslim, ze by si byla dobrou matkou a si ochotna o dite bojovat a uz ted jej milujes. Spise mam z tvych reakci pocit, ze si to dite chces nechat a od nas si se chtěla ujistit, ze je to spravne rozhodnuti...
Dulezite je, a to promysli, jak by si zvladla to všechno kolem. Ve skole by slo domluvit individualni plan, dulezite je, aby te podrzel pritel (co vypada, ze bude) a také je dulezite, co rodice. Zacatky budou tezke, asi hlavne i kvůli skole a všechno bude jiné, nove, ale uprimne, mne je 2x tolik co tobe, chystáme se na rodinu a uprimne přiznávám, ze co se tyce dítěte, mozna mas (pokud mas sourozence), s dítětem vice zkusenosti nez ja.
Je ti 16, ale dnes jsou mlade holky uplne jinde, nez jsme kdysi byly my. A se zbytkem, pokud by ti pomohla rodina, by si se poprala. Moc ti preji, at se rozhodnes spravne.

lejla29
26. led 2015

@nereknunic Já nemůžu mít děti přirozeně a musela jsem projít několikrát umělým oplodněním než se mi podařila dcera a to až ve 30ti letech. Pořád si říkám, že raději, aby mi přišla holka v 16-ti, že je těhotná, než ve 30-ti že nemůže mít děti. Pokavaď je zázemí a podpora rodičů nebo partnera, tak bych si dítě určitě nechala. Dítě je dar. Rodiče budou určitě zezačátku nadávat na to se připrav, ale určitě to rozchodí a jestli tě mají rádi, tak ti pomohou. Držím pěsti a napiš, jak jsi dopadla.

smirda
26. led 2015

To je vliv dnešní doby - víte o tom, že biologicky je tělo ženy k těhotenství nejlépe vybaveno právě v době okolo 15-16 let? Žena se stávala ženou od příchodu menstruace. To až my děláme z mladých holek děti, přitom veškeré předpoklady pro to, být ženou, už mají. Jen z našeho hlediska jsou k ničemu, jelikož nemají dokončenou školu a kdesi cosi. Z našeho hlediska je mladá i matka ve dvaceti letech a ve třiceti už je stará. Vážně si myslíme, že příroda zamýšlela dát ženě pouze 10 let plodnosti z celého života?
Myslím, že dobrou matkou může být žena v jakémkoli věku, jen v dnešní době je nutné, aby dívka, které celý její dosavadní život vtloukáme do hlavy, že je ještě dítě, tou ženou dokázala být. Když to zvládne, půjde to samo. Bude těžké koukat se na ostatní kamarádky, jak si užívají života, zatím co ty doma přebaluješ, ale víš co? Až budou přebalovat ony, možná už budeš mít dokončenou školu, budeš budovat kariéru, k tomu třeba dálkově studovat vysokou a doma budeš mít už velké samostatné dítě. A ještě navíc si toho všeho budeš vážit, protože jsi to nedostala zadarmo a musela jsi k tomu dojít přes překážky.
Takže, pokud víš, že máš podporu v rodině (řekni jim to brzo, nenechávej si nic pro sebe, ale pokud už budeš k jakékoli variantě rozhodnutá, nenech se zviklat), pokud máš důvěru v partnera a pokud máš uvnitř ten pocit "já to zvládnu", jdi do toho a dítě si nech.

aklin
26. led 2015

@saminomimino sama by se mela rozhodnout co bude pro ni nejlepsi. Slecna psala, ze chce poradit, 100 lidi 100 nazoru. Jeden dva lidi tu napisou nad cim by bylo vhodne uvazit a co je nejdulezitejsi pro lepsi budoucnost a vzapeti se ostatni lide do nich navazeji a odsuzuji je za jejich nazor Ja jsem napsala svuj nazor, vy jste napsala nazor. Tim padem neni co resit.

saminomimino
26. led 2015

@aklin to předpokládám,že se rozhodne sama,ale proto se tu ptá,ani ne tak na názor,ale na zkušennosti,takže myslím že si stejně sama poradí po svém

lrg
26. led 2015

Tak ono ale nejde ani tak o tu materiální stránku, nebo pomoc od rodiny, ale o to, jaká je povaha, jestli má cíle a plány a jestli nebude půl života litovat, že si v mládí nic neužila. Mám kamarádky o deset let starší než je tazatelka, které si dítě pořídily plánovaně a stejně mají pocit, že o něco přicházejí. A nespokojenou frustrovanou matku nejvíc odtrpí právě to dítě. Vždyť i tady jsou obden diskuze od třicetiletých mamin, které prostě nejsou na mateřské spokojené, nenalezli v dítěti smysl života apod. A to už mají něco odžito.

smirda
26. led 2015

@lrg Z mého pohledu - kdybych měla v 16 pocit, že mi život utíká mezi prsty, pořád bych měla pocit, že to půjde "potom". Teď, ve třiceti, mám pocit, že bez dítěte jsem už dávno za zenitem 🙂. A po něm už moc času na nějaký kariérní růst a tak, mám pocit nebude.

lrg
26. led 2015

@smirda To by sis asi v 16-ti nedokázala představit, že ve 30-ti budeš ještě pořád mladá 😀 Dokud nemáš děti, můžeš dělat cokoli, na co máš odvahu, cestovat, studovat, pálit mosty, dělat kariéru..... Neříkám, že s dětmi končí život, ale některé věci prostě už nikdy nebudeš moct zažít.