Je vykopání urny z hrobu trestné? Zjistěte více!
Dobrý den, chci se zeptat zda je to někdo kdo se v tom vyzná. Máme rodinnou hrobku nedávno jsme tam pohřbily dědu a jeho sestry který jsou na něho naštvání ho prý vykopaly nevíme okolnosti zda oni samy nebo hrobník a co je teď s urnou.. my se snimi neznáme. Je trestné ho vykopat? A nejvíc nám jde o tu urnu bojíme se aby jí nevyhodily 😔 nebo daly buch ví kam..
Stručné shrnutí
- Právní postavení urny v rodinném hrobě závisí na tom, kdo je nájemcem hrobového místa; nájemce má právo rozhodovat o uložení i vyjmutí urny.
- „Urnu může ukládat na veřejném pohřebišti pouze certifikovaný hrobník nebo jiná osoba pověřená řádem pohřebiště, přičemž uložení musí odpovídat podmínkám pohřbívání na daném pohřebišti. Při každém uložení urny je nutné zamatrikování na příslušné hřbitovní správě.“
- Popel lze podle diskuze mít doma, uložit v urnovém háji, převézt nebo rozptýlit za souhlasu vlastníka pozemku; v diskuzi bylo zmíněno, že vysypání do vodních toků by mohlo být vnímáno jako ohrožení životního prostředí a vyhození urny bylo považováno za potenciálně trestné.
Q: Kdo může na hřbitově uložit nebo z hrobu vyjmout urnu?
A: Diskuze uvádí, že na veřejném pohřebišti může urnu ukládat pouze certifikovaný hrobník nebo jiná osoba pověřená správou hřbitova; o vyjmutí a novém uložení rozhoduje nájemce hrobového místa a vše je třeba nahlásit hřbitovní správě (tzv. „zamatrikování“).
Q: Jak zjistit, kdo je nájemcem hrobového místa?
A: Informaci poskytne příslušná správa hřbitova nebo hřbitovní správa; diskuze opakovaně doporučuje obrátit se na správu hřbitova a požádat o evidenci nájemce a záznamy o uložení.
Q: Je trestné vykopat nebo vyhodit urnu z hrobu?
A: V diskuzi se uvádí rozdílné názory: někteří považují vyhození urny za trestné, jiní zdůrazňují, že právní dopad závisí na tom, zda zásah provedl nájemce hrobu nebo osoba pověřená správou; konkrétní právní kvalifikaci doporučují ověřit u hřbitovní správy nebo právníka.
Q: Jak postupovat, pokud mám podezření, že někdo urnu ze hrobu vyjmul?
A: Diskuze doporučuje nejprve kontaktovat správu hřbitova kvůli evidenci uložení a nájemci hrobu, případně podat oznámení u obce nebo u policie, pokud existuje podezření na protiprávní jednání.
Q: Jaké jsou možnosti s uložením popela po kremaci?
A: V diskuzi byly zmiňovány možnosti: uložení do rodinného hrobu, urnový háj, ponechání urny doma, převod na jiné místo nebo rozptyl za souhlasu vlastníka pozemku; pohřební služba může urnu do doby uložení držet.
Q: Existují časové limity pro opětovné pohřbení do téhož hrobu?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že „na pohřbení těla do stejného hrobu je ze zákona 10 let,“ a jiné příspěvky hovořily o cca 15 letech jako praktickém limitu; tato tvrzení byla v diskuzi prezentována jako vzpomínky a nemusí být jednotně podložená.
Q: Musí se uložení urny oficiálně evidovat?
A: Ano; v citaci z obecního portálu uvedené v diskuzi stojí, že při každém uložení urny je nutné „zamatrikování na příslušné hřbitovní správě.“
Q: Může rodina sama uložit urnu bez hrobníka?
A: V praxi lidé v diskuzi popisovali, že urnu si někteří uloží sami (odstraněním desky, vložením urny a zaklopením), ale oficiálně má ukládání provádět certifikovaný hrobník nebo osoba pověřená správou a je třeba o tom informovat hřbitovní správu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nájemce hrobového místa je klíčový pro rozhodnutí o uložení či vyjmutí urny a správu hřbitova je třeba kontaktovat.
- Uložení urny na veřejném pohřebišti se má evidovat na hřbitovní správě („zamatrikování“).
- Popel se běžně může nechat doma, uložit do urnového háje nebo převézt; rozptyl vyžaduje souhlas vlastníka pozemku.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že vyhození urny je trestné, zatímco jiní poukazují, že právní dopad závisí na tom, kdo jednal (nájemce vs cizí osoba).
- V diskuzi bylo uváděno 10 let jako zákonná lhůta pro další pohřbení do téhož hrobu a zároveň se objevily odhady kolem 15 let jako praktické, což jsou protichůdná tvrzení.
Otevřené otázky
- Jak správně a rychle prokázat na hřbitovní správě, že někdo urnu vyjmul bez souhlasu nájemce?
- Jaký je přesný právní rámec (paragrafy) týkající se vyjmutí nebo likvidace urny v konkrétní obci?
Zmíněné značky a firmy
správa hřbitova, hřbitovní správa, pohřební služba, obecniportal.cz
Zmíněné produkty a metody
certifikovaný hrobník, zamatrikování, urnový háj, urnové hroby, odklopení desky hrobky, rozptyl, uložení urny doma, speciální boxy pro urny
Místa a osoby
žádné
@merope Dotaz je zmatený, je jasné, že uložení urny bylo do rodinné hrobky. Když ví o špatných vztazích v rodině, mají dát urnu s dědou jinam, že jo. Kdybychom měli rodinnou hrobku, nenechám dědu spálit, ale uložím ho s rakví do rodinné hrobky, od toho hrobky jsou. Snad tedy ví rozdíl mezi hrobkou a hrobem. Řekla bych, že si z nás dotazem někdo vystřelil, protože to nemá ani hlavu ani patu.
@zelenaesmolda to nebude troll. Ona vkládala týž dotaz na fb do skupiny zeptej se právníka. Dostalo se jí odpovědí, smazala to a ptá se tady. Spíš to bude osoba mdlého rozumu.
Holky pro odlehčení. Nás soused něco kopal u plotu mezi malinama. Tak jsem se šla podívat, co nám tam dělá za parádu. A on si tam zakopaval babičku s dědou v urně, protože zrušil hrob, protože poplatky 😁. Je mu asi 65 let. Takže možný je všechno. Ironie je, že bydlíme vedle hřbitova 😁
@klokanka31 proč ten zelenej smajlík, tobě to přijde nechutný? Je to jen popel v urně 😀
holky urnu si můžete uložit do hrobu i sami, ale může to udělat jen nájemce hrobu, který to oznámí na příslušné správě hřbitova, samozřejmě, že urnu můžete i z hrobu vyjmout a přemístit ji jinam, opět to je třeba nahlásit, pokud se jedná o vkládání uren do klasických hrobů tak samozřejmě, když je to do hlíny, tak to většinou rodiny nechají udělat tu správu hřbitova, ale není výjimkou, že si to opět lidé udělají sami, nejedná se o výkop hrobu, ale o odhrnutí zeminy a vložení urny do mírné hloubky, vždy to musí být ale nahlášeno! S urnou lze naložit i jinak a není to protizakonné!!! Samozřejmě vyhodit do popelnice není to samé, jako udělat rozptyl na nějakém důstojném místě, opět, aby to bylo vše v intencích zákona, musí s tím majitel pozemku souhlasit a nesmí to ohrožovat životní prostředí, takže například vysypat urnu do vodních toků by mohlo být vnímáno, jako to ohrožení. Takže odpověď na dotaz, jestli mohly tety vyndat urnu...pokud jsou nájemci hrobu ano a odpověď získáš na správě hřbitova...pokud je hrob Váš není nic jednodušího než to ze správou hřbitova zjistit.
@elu díky za vysvětlení. Příjde mi zajímavý, že vlastně ten popel můžeš někam vysypat. Ono asi těžko příjde nějaká kontrola ověřit, kde je popel tvýho příbuzenstva.
@betelgeuzz Já vím že to mají lidi i doma. Ale já se takových věcí bojím no... Kdysi jsem byla na hřbitově a pár kroků ode mě hrobníci vykopávali hrob, mezi hlínou byly i nějaké kusy černých hadrů, měla jsem z toho depku asi měsíc 🙄
@klokanka31 i kdyby tam byla rakev, je minimálně 1,5 metru hluboko.. tak hluboko na urnu fakt kopat netřeba 😉
@betelgeuzz tchyně má tchána doma na nočním stolku už 9 let. Ale jméno na náhrobku má a musíme chodit zapalovat svíčky tam na krchov. 🤦
@betelgeuzz ono to často ani jinak nejde, urnu člověk dostane celkem brzy (jako jo pohřební služba by si ji možná nechala dýl). A pokud se dělá nový hrob, tak to nejde tak rychle. Mamka umřela v listopadu a hrob byl až v létě. Tak čekala v předsíni pod stolkem.
@klokanka31 neboj já ju už 9 let zapaluju na tom nočním stolku 😁 To je prostě tchyně. 🙈
@janule0123 dával to tam se mnou pracovník pohřební služby a říkal že takhle k "nohám" se to běžně dává i do těchto hrobů...
@apokalismus u nás asi jiný zvyk 😁máme tak tři hroby, od manžela rodina 2 … a nemáme urnu zakoupenou ani jednu… 😎
Jentak ze zajímavosti - když má rodina normální hrob, proč pak jdou na kremaci? 🤔
@klokanka31 U nás třeba na výslovné přání. Teta 92 chce do rodinného hrobu, ale chce spálit. Prý nesnese představu, že by po ní lezly myši.
@1pomnenka
@apokalismus Taky máme v rodině takové myšlenky, ale je to pro nás zase lepší než spálení. Za mě by ale byla nejlepší hrobka nebo mumifikace.
@klokanka31 buď přání zesnulého nebo i rodiny, přeci jen klasický pohřeb se zakopáním je úplně jiný typ obřadu než rozloučení ve smuteční síni a vyzvednutí urny. Pak může hrát i to, že jak už tu bylo zmíněno, do jednoho hrobu se znovu kope až za poměrně dlouhý čas, tak aby ti co chtějí být spolu mohli být.
@klokanka31 za mě je to praktičtější - pohřeb se spálením je levnější, než pohřbení do země, s urnou si můžu nákladat podle sebe, můžu urnu sama uložit, dát na rozsypovou loučku, nebo na svůj pozemek. Můžu ji převést do hrobu v blízkosti svého bydliště. Nemusím řešit, že jeden předek zemřel nedávno a rakev do něj nemůžu dát. Já zase nevidím důvod, uchovávat mrtvé tělo, mumifikace je pro mě úplně nepochopitelná.
Mmch, všimly jste si, že autorka se už neozvala, ale my jsme si tu diskuzi pěkně rozjely? 😀
@betelgeuzz přesně jak píšeš...u nás by to v případě pohřbu do země byl problém. Táta zemřel půl roku po bratrovi a znamenalo by to rychle schanet jiný hrob a myslím že by se mamka nikdy nesmířila s tím že jsou každý jinde.... Takhle se tam prostě půl roku po sobě zakopali dvě urny... prodávají na to i speciální boxy které do těchto hrobů přijdou....

@annoonniimm tak ještě sem neviděla zakopavat urnu- bud má něco nachystany nahore na hrobě a nebo je tam na to okynko kde se hodí v nějakým čučavým “obalu”, případně prostor pod deskou na urny .. ikdyz je to hrob určeny i pro rakve …takže vykopání bych úplně nevěřila … 😃Btw jestli se nepletu v termínech, tak hrobka je celkem velká, a ukládají se tam rakve jak do poliček do sklepa… do hrobu se uklada rakev a zahazuje hlínou… aspoň u nás je takovej rozdíl a hrobek je myslím fakt malý procento …aspoň u nás