Volné diskuze
lynks
21. bře 2013

Jídlo a zdraví

Sem můžou přispívat všichni , co se zajímají, jak nám jídlo pomáhá nebo škodí,ty, co chtějí zjistit , co je pro jejich tělo to správné . Informací je spousta, a tady se budem snažit si to trochu urovnat a vyselektovat co je pravda a co pověry. (jestli to vůbec jde)
Je to taky pro ty, kdo zkoušejí nebo žijím vegetariánstvím, vitariánství, makrobiotikou, ajurvédou,jídlem podle krevních skupin nebo vlastní kuchyně 🙂 Pište zkušenosti, recepty..
Chtěla bych, aby příspěvky o působení potravin na tělo byli něčím podložené, nějakým odkazem na studii nebbo tak - ne jenom "říká se" nebo "slyšela jsem".
Ať jsme zdraví a máme z jídla radost! 😎
lynksautor
21. bře 2013
no a můžem začít cukrem, to jsme s holkama řešily na jiný diskusi. Jaký cukr jo a jaký ne? Co vlastně cukr v těle dělá.
luthien.k
21. bře 2013
Na toto téma jsem už před časem něco sepsala: http://www.modrykonik.cz/katalog/firma/luthien....
luthien.k
21. bře 2013
lynksautor
22. bře 2013
moje zkušenost s makrobiotikou.: Stála jsem u hrnců od rána do noci, hlavně jsem jich našpinila tolik, že jsem pak druhou polovinu času stála u dřezu 🙂 (nemáme myčku) a pak třetí polovinu 🙂 (noc) jsem přemýšlela, co že to budu vařit zítra a jak to nakombinovat , aby to bylo vyvážené...Takže to bylo pro mě příliš náročné na logistiku, ale jinak mi tenhle způsob stravování chutná, i Vikimu i mému muži, jenom kdybychom měli kuchařku 🙂

Pak se mi dostala do rukou knížka Ayurvéda od Davida Freje, a tam jsem narazila na typy Váta, Pitta, Kápha a co jim prospívá a co ne. Takže šup, zase něco jiného, více to odpovídá tomu, že vše se má jíst s mírou.
A taky jsem začala mít chuť ted na jaře na mlíko, a začala jsem vařit starobabičkovskou kuchyni - bramboračka, kyselo, fazolová se smetanou.. Ráno chleba s povidly nebo kaše. Pořád používám sirupy- kukuřičný, rýžový na sladění, malinko med. Ajurvéda se na med kouká , že dobrý, ale že prý když se zahřívá na více než 40 stupňů, tak se stáva toxický!! Zase nepodložená informace. O medu jsem našla teď na wiki, že je hodně vysokofruktozový-poměr 50 ke 44% glukózy.Lepší na poměr fruktozy a glukozy je javorový sirup - obsahuje jenom 1% fruktozy, 4% glukozy a zbytek je sachároza (to čemu říkáme cukr)
No prostě a jasně -fruktoza se nachází ve všem ovocí a zelenině např. v cibuli, je ji 2x víc než v meruňce, sušené ovoce má nejvyšší podíl fruktózy .Taky jabka a hrušky, mají vyšší podíl fruktozy než jiné ovoce. Tabulka zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose
Fruktoza (F) může být jako monosacharid , nebo je spojena s glukózou(G) v sacharóze (klasickém cukru -raf, třtina, řepa)
Tenké střevo dětí má horší absorpci fruktozy než glukozy a sacharozy.Nevstřebaná fruktoza na sebe ve střevě navazuje vodu,fermentuje a tvoří plyny (vodík, oxid uhličitý.) a může způsobovat osmotický průjem a nadýmání a taky krmí střevní floru (přemnožení kvasinek). Taky cvičení hned po jídle tomu nevstřebání napomáhá. Nejlíp se tráví když je G a F ve stejném poměru, tj když jsou spojeny v sacháróze (cukru)!

Bílý rafiňák mi přijde špatný jenom tím, že neobsahuje minerály, takže si je bere z těla a pak, že jsme zvyklí ho jíst neúměrně mnoho. Můj muž mi na to řekl krásné přirovnání - Sněz tolik cukru nebo vypij šťávy kolik by si byla schopna sníst ovoce, případně cukrové řepy v jejich přirozeném stavu..No a pravda je, že na posezení bych dala max 3 pomeranče, nebo max půlku řepy - přece jenom mají velký objem 🙂
Nevíte náhodou kolik kostek cukru se dá vyrobit z jedné řepy nebo třtiny?
Co teda vite o cukru vy?
premca
22. bře 2013
Já se ráda podělím se svými praktickými zkušenostmi, které mám otestované sama na sobě:
- když přeženu "vhodné" množství konzumace cukru - bez ohledu na to zda ve "zdravé" či "nezdravé" variantě, tak mě bolí druhý den v krku - celkem dost ( i když u "zdravých" sladkostí to trvá déle); trvá to 1 den a pak je to zas dobré, ale každopádně je to nepříjemné;

- konzumace sladkého mě "nakopne" pouze krátkodobě, po delší době se stanu otupělá, lenivá - manžel má správné slovo "rozplizlá"

Co se týká vaření - já vařím 3 x denně teplé jídlo - ráno kaši (30 min), oběd - do 45 min., večeři - zpravidla polévku - do max. 40 min; asi je to více než je obvyklé, ale mě to baví, dělám to ráda; když jsme ještě neměli dcerku a chodili jsme s manželem oba do práce, vstávala jsem ráno a vařila pro nás na celý den;

Co se týká mlíka, tak musím přiznat, že jsem skoro veganka - což se stalo tak, když jsem začala kojit, tak jsem si uvědomila, že se mlíko tvoří z krve - což ta představa je mi nepříjemná a dále, když vidím, že to není zcela "jen tak", ze začátku jsem měla problémy s kojením, ale nevzdala jsem to a kojíme dosud - Věrušce je 21 měs., plánuji, že až dokojíme, že budu veganka;
mlíko mi nedělá dobře, netrávím ho, mám po něm okamžitě průjem; jogurt, máslo či ghí ale zvládám v pohodě
lynksautor
23. bře 2013
@premca asi se ti dobře plánuje - já to zatím neumim.myslím s tím vařením.klidně napiš vzorkový jídelníček, budu ráda i s přípravou, kolik ti to zabere.

Já myslela, že mlíko se tvoří stejně jako pot - a v tom nevidím nějakou krvižíznivost 🙂 Přesně jak píšeš - máslo ok, mlíko už průjmuje.

ani vajíčka nepoužíváš? já teď dávám do pečení, mám velkou chut na sladké a to samé i Vik, včera snědl celou tabulku čokolády na vaření - tajně- vykutral ji ve spíži a pak se proplížil kuchyní a zahlásil ůtady je zima, Viktor jde nahoru spinkat" i s čokoládou v náručí 🙂 haha, jenom obal zbyl. No samo, že mě to naštvalo - nedostal pak jídlo na sváču.
premca
23. bře 2013
@ lynks Dnešní snídaně: ovesná kaše - 250 g čerstvé hrubě namleté mouky z ovsa, posyp - dýňová semínka strouhaná, trochu datlového sirupu - příprava 30 min (musíš to přeci jen promíchávat celkem dost)

Dnešní oběd: rýže s červenou čočkou a k tomu dušená zelenina - na troše oleje - řepa, mrkev, cuketa, zelené fazolové lusky, koriandr, majoránka, zázvor čerstvý strouhaný - kousek, sůl; k tomu pro dospěláky lžíce kvašené zeleniny a zelená petrželka na posypání nahoru 🙂 - příprava 30 min.

Vajíčka také nejíme, do pečení nejsou třeba, drží to pohromadě i jinak - více vody, nebo nastavím cuketou nebo jablíčky nebo i jogurtem, nebo Hraškou vanilka; kynuté drží samo bez vajíček normálně, prababička ho do kynutého nepoužívá; sladké chutě teď mám také dost, protože dělám daně a závěrky - snažím se to držet na uzdě - lískové ořechy plus sušené ovoce, pokud potřebuji něco víc, tak peču špaldový koláč se sladěnkou (bez cukru) plus si dám tu a tam místo sladkého něco kyselého - tím se nastartují játra, která začnou přeměňovat tuky na cukry a přestaneš mít chuť na sladký (to ale vědecky podložený nemám); ale sama vím, že když máš opravdu velikou chuť na sladký, u mě většinou při velkém stresu, tak tě "zdravé sladké" moc neuspokojí
premca
25. bře 2013
@lynks ještě uvádím další jídelníček - neděle: ráno zeleninový vývar s trochou jáhel a červené čočky, na oběd jsme byli u rodičů, k večeři - neb jsme byli přejedení - tak jenom rýže s červenou čočkou s rukolou, malá měla ječno-jáhlovou kaši s pastou ze sezam. semínek uvnitř a kouskem sladěnky, navrch pár nastrouhaných lískových oříšků

dneska ráno: zeleninový vývar s rýží (natě ředkve, půlka ředkve, mrkev, půlka cukety, dýňová semínka), k obědu rýže a fazolové karbanátky (červené fazole, mrkev, jáhlová mouka, trochu oleje)
lynksautor
26. bře 2013
@premca tak máte hezky vyváženou stravu. Je fajn, že tě to baví. Já teď u našich na návštěvě, samý rohlík, dortík, buchta, džusík.
Nevím proč, ale strašně mi to ted chutná, obiloviny a stravu podle Strnadelové nějak nemám chuť. Asi jsem moc vyčerpaná ze zimy a hledám útěchu v rychlé energii (cukru) 🙂
lynksautor
26. bře 2013
@blandik s tím mlékem jsem ještě četla, že je rozdíl, když je jenom pasterované a když už je homogenizované - že to homogenizované mění strukturu mléka (vlastně i jeho chuť, vem si trvanlivé) ale už nevím přesně ,co na to tělo. Kouknu na internetu něco a napíšu. Ted jsem na antiinternetové léčbě 🙂 snažím se omezovat, jako s tím cukrem, závislosti vznikají snadno.
Včera u našich - našla jsem Viktora s takovým chemickým lízátkem v puse - barevné a smrdělo až ke dveřím. No moje vnímání se změnilo na tunelové a já neviděla a neslyšela nic jiného , ani to jak mi vesele vykládá jak se měl se "starkou", jenom to lízátko-běžela jsem k němu a vyrvala ho z jeho spárů a říkala, že to je chemikálie, že takové lízátka my nejíme.To bylo pláču, ještě ráno ukazoval na koš, že chce lízatko. A taky mám ted pocit, jak se bavíme o cukru, že je ho všude kolem tolik. I recepty na buchty, ted jsme dělaly s mámou jablečný a tam že 150g cukru, tak jsem dala 50 a buchta sladká až až, A moje neteř jí práškový cukr lžičkou a je to v pohodě pro ně.brrrr Prosim tě, co to dělá ten cukr v těle , co jsi se dočetla?

Jo a ještě brambory, máma přinesla na oloupání takové 10 cm výhony to už mělo, tak říkám, že to je už toxická brambora a můj táta, že on to jí celý život a nevadí mu to. No co na to říct. To mám nejradši, já jím nezdravě celý život a aha jsem tady...
blandik
26. bře 2013
@lynks - s těmi dětmi a sladkým a výživou to je hrozně těžké..do tří let jsem měla více méně pod kontrolou, co malý jí..samo byly ty babičky, co daly shity - ne že jen sladké, ale to levné sladké...teď se mi zdá, že čím více tlačím, tím více chce sladké..nejlepší je to doma nemít a nekomentovat to..K tomu cukru ještě napíšu, jen bojuju s časem a nemám po ruce tu knížku...
K těm mlíků - myslím, že akceptovatelné je ještě to UHT mlíko a to neakceptovatelné - to trvanlivé je špatné proto, že tam tuším dochází k nějakým vysokým otáčkám a mění to strukturu tuku (nebo se to zahřeje..) - ale něco se tam mění s tím tukem..zkusím na to mrknout..
premca
27. bře 2013
@blandik přidávám se, i když máme celkem tolerantní babičky, tak letos na velikonoce jsme dostali tašku čokolád, zajíců a vajíček; tak jsem to po příchodu domů schovala, malá si zatím ani nevšimla; myslí si, že Věruška je chudák asketa, když nemá čokoládu; kámoška teď u zápisu byla hotová z učitelek, který dětem při zápisu cpali dětem bombóny, když řekla, že to nejedí, tak na ní koukali jako by byla z jiný planety, prý je normální, že děti jí bombóny ...
lynksautor
27. bře 2013
@ofelieee napiš prosim o tom cukru, co víš jak škodí v těle a co dělá...dík
ofelieee
27. bře 2013
@lynks ahoj, víš co, to hlavní (a vlastně myslím, že všecko), má luthien v tom článku který odkazovala nahoře... + já k tomu dodávám takovou představu, že co se špatně tráví, kvasí/hnije ve střevech a problematizuje imunitu (což všerůzný kombinace s cukrem můžou být) a + ještě začínám snažit se pochopit princip kyselosti/zásadovosti a vidím, že cukr je extrémní okyselovač (teď na tom začátku těhotenství mám opravdu nežízenou chuť na sladký někdy, a dám si ho protože jinak je mi prostě zle) a ta divná kyselá chuť, co mi z toho v puse zůstane, je fakt odporná... a silná... moje zdroje jsou hlavně knihy Radost ze zdravých dětí a Dobré věci nejsou špatné a weby Jíme jinak a Margit. O vědecký podloženosti nemůže být moc řeč ani u jednoho z nich, ale skládám si z toho vlastní penzum pro mě zajímavejch informací... a porušuju teď ale opravdu úplně všechno a za chleba s paštikou bych líbala nohy 🙂
ofelieee
27. bře 2013
@luthien.k ahoj a mohla bys prosimtě nastínit ten styl stravování s tou nevyslovitelnou zkratkou? Nebo mě odkázat na zdroj informací? Zajímá mě to (i když mě zaujala třeba tvoje pochybnost o naší schopnosti trávit luštěniny, já jsem s nima hodně v pohodě i můj Kuba... a to ne "v množství jedné lžíce" jak píše Strnadelová, ale plnej talíř čočky na kyselo nebo hrachový polívky ( samože v kombinaci s dalšíma věcma...) )
blandik
27. bře 2013
@lynks
@ofelieee - k tomu curku - nenašla jsem zatím to info o tom, že je cukr toxický a že při jeho trávení vznikají nějaké špatné kyseliny, ale našla jsem ho dneska jako hlavní příčinu vzniku osteoporózy..a taky tam píše tombak často o tom, že vlastně pokud si osladíme kaši, tak ze zásadité potraviny děláme kyslinotvornou, která nám bude problematicky trávit a to samé, když si dáme na chleba marmeládu, nebo pokud si osladíme ovoce. (knížku mám v ložnici a tam spí family).
luthien.k
28. bře 2013
@ofelieee co se týče toho trávení složitých sacharidů - psala jsem, že k němu nejsme tak dobře vybaveni (velikost slinných žláz a slinivky) jako třeba Asiaté. Jestli dobře trávíte luštěniny, tak super pro vás 🙂 Ale jídla založená hlavně na složitých sacharidech, to je na trávení podle mého názoru náročnější, než dát si kousek kvalitního masa, zeleninu a k tomu trochu přílohy a tvrdí to i ta dieta s tou divnou zkratkou 😃 - GAPS (Gut and Psychology Syndrome). Zjednodušeně jde o dietu pro ozdravu zažívání založenou na snížení příjmu sacharidů (jednoduchých i složitých - vylučují se tím všechny obiloviny, včetně bezlepkových, povolené jsou některé druhy zeleniny, ovoce, luštěnin, ze sladidel jen med - jako přírodní a přirozené sladidlo, případně stévie) a zvýšení příjmu zdravých tuků (olej z tresčích jater, rybí olej, olivový olej, směsi panenských rostl. olejů takové, aby nebyla převaha omega 6, ale omega 3, máslo z krav krmených trávou, sádlo z různých zvířat...), zeleniny, povoleného ovoce i masa. K tomu vysoké dávky probiotik. Celé to má blahodárný vliv na uzdravení střev a je to podložené dlouholetou zkušeností dr. Campbell-McBride, která touto dietou léčí zejména děti s poruchami chování, které vznikají jako následek produkce toxinů v trávicí soustavě z nesprávné flóry, nedostatečného trávení kaseinu a lepku atd. Uzdraví střeva = uzdraví nervovou soustavu a jako vedlejší účinek se tím zbavují pacienti i alergií, ekzémů, autoimunitních poruch atd. Vše má v tom zažívání základ. Pěkné české stránky, které se tomu věnují, jsou: http://zivakultura.cz/
luthien.k
28. bře 2013
Jinak k těm kyselinotvorým potravinám... Acidobazická rovnováha těla je tak složitý mechanismus a já si nemyslím, že konzumace tzv. okyselujících potravin na ni má nějaký zásadní vliv. Například tradiční strava Eskymáků se skládá téměř výhradně z "kyselinotvorných" potravin, přesto se stradičně žijící Eskymáci těšili velmi dobrému zdraví (dle pozorování dr. Price - do doby, než k nim přišla průmyslově zpracovaná strava). Já nevěřím, že toto dělení má nějaký smysl, navíc když si hledáte seznamy zásadotvorných a kyselinotvorných potravin od různých autorů, tak se to dost liší. Zrovna toto dělení potravin je podle mě hodně nevědecké... Totéž pro mě platí pro dělenou stravu. Opět W.A. Price nepozoroval u žádného primitovního národa, že by konzumoval potraviny bohaté na bílkoviny a sacharidy odděleně. Pravdou je, že naše dnešní dobou zničené trávení s tím problém mít může, ale pokud je trávení v pořádku, tak by problém být neměl.

@ofelieee, Margit má svá tvrzení vědecky podložená z naprosté většiny 😉
lynksautor
28. bře 2013
@blandik no mě mate na tom to, že je tolik cukrů - fruktoza, glukoza, sacharoza, složené cukry , no a ovoce obsajue friktozu, i glukozu i sacharozu, obiloviny to samé plus polysacharidy, tak nechápu ty (ne)kombinace proč se nesmí ovoce s obilnou kaší, proč se nesmí cukr (sacharoza) s ovocem, když ovoce taky sacharozu obsahuje, proč ne marmeládu na chleba.....takže jsem ted ve stadiu, že jíme cukr (sacharozu) ale nerafinovaný, aby se tělo neobíralo o minerály, tak asi vzniká osteoporoza.
lynksautor
28. bře 2013
@ofelieee přesně jsem měla to samý na tačátku těhotenství, já žila na krupicový přeslazenýkaši, čokoládě a sušenkách, nemohla jsem cítit zeleninu a nic slaného. ted mám to samé, tak si říkám, jestli to není nedostakem energie, v těhu, že tělo potřebuje naráz hodně energie a hned a ted na konci zimy asi je to to samý...taky jsem pořád nachcípaná, nikdy jsem to neměla - nemám energii na nic, a to jsem celou zimu více méně jedla "jinak". Ty knihy a weby, co píšeš, všechny znám a taky jsem hodně podle nich vařila.
No a lžíci luštěnin se mi zdá taky málo, trávíme je v pohodě, nenadýmají.
lynksautor
28. bře 2013
@premca přesně, že prý je normální že děti jedí sladké a pak když nejedí, tak se lidi koukají jako že ochuzuji o něco zásadního, co má velký vliv na jejich zdraví a růst nebo co... a když řeknu , že my jíme asi 10x víc různorodou stravu než ostatní (brambor, maso, chleba cukr) nic to není platné, steně je dítě ochuzeno (nevím o co) a je malé a hubené a neštastné...
lynksautor
28. bře 2013
@luthien.k to je zajímavé, že stav střev má vliv na nervový systém, v tom smyslu, že až změna chování...všimla jsem si to na tom cukru, jak dítě sní cukr tak běhá jako bláznivé.není k zastavení-duracel
premca
30. bře 2013
@lynks Já bych tě chtěla podpořit, ať to nezvdáváš či nepolevuješ. Tělo je za léta zanešené a čistí se různou rychlostí. Nezkoušela jsi nějaké detoxikační kůry? Já mám velmi dobrou zkušenost s detoxikací od Dr. Jonáše a pak jsem si u nás v K. Varech našla jednu bylinkářku, která pracuje s virgulí a "vidí víc" než ostatní - namíchala mi pár směsí čajíků a vyčistila mi záněty - myslela jsem, že mi bolí za krkem z toho, jak sedím u práce u počítače, ale prý jsem tam měla zánět v páteři; nevím či to je či není pravda, ale výsledek byl hmatatelný ; teď když mi něco je, tak to obvykle trvá jeden den - za to jsem moc ráda; tak já být tebou bych se pustila do nějaké detoxikace - ale ušité přímo na míru tobě a podpořila to zdravou stravou; jídlem udržíš na uzdě spoustu věcí, ale jak dlouho "jíš jinak" a jak dlouho se v těle usazovaly různé nestrávené zbytky potravy atd.
premca
30. bře 2013
@lynks ještě jsem se chtěla zeptat, jak řešíš školku - jestli jí vůbec řešíš pro synka; tady u nás jsme s kámoškou "průkopnice" - nejen vege stravy, ale vůbec zdravějšího stravování vůbec - bez cukrů, bombónů bílé mouky atd.; je pravda, že mnozí se na nás dívají divně, ale mnohé maminky na to slyší
lynksautor
31. bře 2013
@premca dík za podporu, detox určitě bude, ted jedu do lázní františkových, a zažádala jsem v hotelu o makrobio jídelníček, a bude, takže to tam zkusím. Na míru si ho ušiju sama 🙂
Co se týče školky, i když jsme tady na vesnici, žijeme pokrokové myšlenky 🙂 jídlo teda vozí do školka klasiku, ale nevadí jim vůbec, když budu dělat vlastní, nebo ho brát domů na oběd, a sladký moc nemají, spíš to bílé pečivo. Takže nemám starostis tímhle.
U vás o jiném jídle nechtějí slyšet?
dana3262
31. bře 2013
Tak ja mam asi střeva v haji (mam pocit, ze v souvislosti třeba s nadymanim trpím panickou poruchou, ale az ted jsem si precetla, ze je to skutecne možné). Zkoušela jsem různé diety jenze jsem tak hubena, ze vsechny (hlavne ty s vynechanim psenice nebo jine obilniny) vedly k dalšímu úbytku váhy a to si nemohu dovolit. Mam helikobactera a nejde se ho zbavit.
Jinak vaříme a jíme potraviny bez škodlivých ecek, barviv atd..luštěniny nam moc nejdou (ja je miluju, ale bojím se je jíst). A stravujem se tak klasický bych řekla.. deti i muz jsou straaaaasne vybiravi a to vede k tomu, ze jidelnicek neni příliš pestrý a to je dle meho chyba. U nas je to sama mouka, máslo, maso, mliko, vejce.. nadnesene řečeno, ale často mam fakt takovy pocit.
dana3262
31. bře 2013
@lynks
@premca ze skolkovskyho jidla mam noční můry. Naštěstí ho nevzali, aké kdyz jsem si cetla jidelnicek, tak to bych asi nedala dítěti teda.. třeba uzeniny bych mu fakt nedala..
premca
31. bře 2013
@lynks tak to se mas,neni to nahodou hotel Francis? Tam vari mb stravu,byla jsem tam na mb kurzu a obcas tam
jezdime na jidlo, mame to 30min. od domu 🙂 co se tyka skolky tak dle zakona to nepovoluji,pokud na to skolka nema stavene vnitrni predpisy HACCP,je to o domluve s konkretnim clovekem a ochotouKucharky a reditelky
lynksautor
1. dub 2013
@premca ení to do Francisu, o tom jsem slyšela, ale zažádala jsem o MB v Pawliku a souhlasili. Půjdu ho ale omrknout.

To nevím jak je to ze zákonama, ale naštěstí my se tady známe a jsme holky v pohodě a domluvíme se na všem. Ted mám opravdu skeptický pohled na jídlo, ala volná ruka, jenom se to s ničím nemá přehánět.Cukr ok - v malým množství..a malý množství je tolik, kolik bys ho byla schopna sníst v jeho přirozeném stavu (řepa, třtina i s tou vlákninou kolem)
blandik
2. dub 2013
@josefka - přivolávám tě tady do naší diskuze 😉 prosím, chtěla jsem se zeptat - jestli můžu - na dvě věci - jaký je tvůj názor na dělenou stravu - jestli je opravdu lepší pro zažívání (úspora energie při trávení potravin atd.) u dospělého a jestli je dobré dělit stravu při zavádění příkrmů miminkům...a pak jsem se chtěla zeptat, jaký tuk je vhodný pro miminka, u naší lindi řeším alergie a tak máslo nemůžu, jestli je lepší olivový olej /je chuťově dost výrazný/ nebo kvalitní slunečnicový..nebo co jiného..

Začni psát odpověď...

Odešli